NewYorkPolonia >> Article
Czy w zawodach zwi膮zanych z kinematografi膮, teatrem, RTV mog膮 pracowa膰 niepe艂nosprawni?

Posted on: July 1, 2015

Lista zawod贸w zwi膮zanych w mniej lub bardziej bezpo艣redni spos贸b z kinematografi膮 i og贸lnie mediami jest bardzo d艂uga. W tej bran偶y pracuj膮 nie tylko osoby rozpoznawalne, prezenterzy, dziennikarze czy aktorzy, ale r贸wnie偶 tak zwany personel pomocniczy. Og贸lnie rzecz bior膮c, w zawodach zwi膮zanych z mediami mog膮 pracowa膰 osoby z r贸偶nymi kodami niepe艂nosprawno艣ci.
Aktor: ze wzgl臋du na fakt, 偶e jest to osoba najbardziej reprezentacyjna, przeciwwskazaniami s膮 z zasady zeszpecenia, a tak偶e niepe艂nosprawno艣膰 narz膮d贸w mowy lub s艂uchu (kod 03), co powa偶nie utrudni艂oby przekazywanie tre艣ci. S膮 oczywi艣cie niszowe produkcje, w kt贸rych nawet tego rodzaju niepe艂nosprawno艣膰 nie b臋dzie przeszkod膮, natomiast zapotrzebowanie na aktor贸w w nich jest stosunkowo niewielkie.
Charakteryzator: jest to osoba, kt贸ra odpowiada za na艂o偶enie makija偶u aktorom czy prezenterom. W tym zawodzie mog膮 pracowa膰 wszyscy niepe艂nosprawni, o ile oczywi艣cie ich stanowisko pracy zostanie odpowiednio przystosowane do wykonywania konkretnych obowi膮zk贸w.
Dekorator: dekorator odpowiedzialny jest za przygotowanie dekoracji i rekwizyt贸w, w zwi膮zku z czym wymaga si臋 od niego sprawno艣ci manualnej oraz wyrobionego zmys艂u artystycznego, natomiast je艣li chodzi o niepe艂nosprawno艣膰, to zasadniczo nie ogranicza ona mo偶liwo艣ci pracy w tym zawodzie.
Dziennikarz (a tak偶e konferansjer, prezenter): osoba na tym stanowisku jest postaci膮 reprezentacyjn膮, dlatego przeciwwskazaniami do pracy w tym zawodzie s膮 zeszpecenia, natomiast dodatkowe ograniczenia mog膮 wynika膰 z dysfunkcji uk艂adu mowy lub s艂uchu (kod 03).
Elektryk: osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiada za przygotowanie infrastruktury elektrycznej zaplecza lub studia nagraniowego. Co do zasady 偶aden z kod贸w niepe艂nosprawno艣ci nie wyklucza pracy w tym zawodzie.
Kamerzysta (operator kamery telewizyjnej): odpowiada za ustawienie, dostosowanie oraz obs艂ug臋 kamery telewizyjnej. Ze wzgl臋du na charakter pracy przeciwwskazania b臋d膮 wynika艂y z upo艣ledzenia narz膮du wzroku (kod niepe艂nosprawno艣ci 04)
Kaskader: zadaniem sportowca pracuj膮cego w zawodzie kaskadera jest dublowanie aktor贸w w scenach wymagaj膮cych szczeg贸lnych umiej臋tno艣ci albo stwarzaj膮cych zagro偶enie dla ich zdrowia lub 偶ycia. Zdecydowanym przeciwwskazaniem jest w tym przypadku kod 01, natomiast 02 jest kodem potencjalnie ograniczaj膮cym mo偶liwo艣膰 pracy.
Kompozytor: autor 艣cie偶ek d藕wi臋kowych, osoba zajmuj膮ca si臋 realizacj膮 efekt贸w specjalnych w warstwie audio, cz臋sto r贸wnie偶 wykonawca stworzonych utwor贸w. Ewentualne ograniczenia, kt贸re mog膮 przeszkadza膰 w pracy na tym stanowisku wynikaj膮 z niepe艂nosprawno艣ci narz膮du s艂uchu.
Kostiumolog: osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za projekt i nadz贸r nad przygotowaniem kostium贸w scenicznych. Zasadniczo praca w tym zawodzie nie jest obwarowana 偶adnymi ograniczeniami, niepe艂nosprawni mog膮 wi臋c pracowa膰 jako kostiumolodzy.
Krytyk: 偶aden kod niepe艂nosprawno艣ci nie wyklucza pracy jako krytyk, natomiast nale偶y mie膰 艣wiadomo艣膰, 偶e ze wzgl臋du na charakter poszczeg贸lnych medi贸w ograniczenia mog膮 wynika膰 np. z niepe艂nosprawno艣ci wzroku, s艂uchu lub mowy.
Monta偶ysta: osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiada za ko艅cowy monta偶 poszczeg贸lnych scen, co dzi艣 odbywa si臋 praktycznie wy艂膮cznie na komputerach. Ograniczeniem bezwzgl臋dnym jest kod 01, potencjalnym r贸wnie偶 06, natomiast pozosta艂e dolegliwo艣ci wynikaj膮ce ze specyficznych schorze艅 mo偶na zwykle wyeliminowa膰 poprzez odpowiedni projekt stanowiska pracy (ergonomiczne krzes艂a i biurka, wi臋ksze monitory itd.) oraz zmiana organizacji czasu pracy.
Operator obrazu: osoba ta odpowiada za realizacj臋 zdj臋膰 do film贸w (lub – szerzej – obs艂ug臋 kamer). Zdecydowanym przeciwwskazaniem jest kod 01, potencjalnymi tak偶e 04 i 06, natomiast u艂atwienia dla os贸b pracuj膮cych na tym stanowisku wygl膮daj膮 podobnie jak w przypadku monta偶ysty – chodzi przede wszystkim o zapewnienie odpowiedniego komfortu pracy.
Perukarz: zajmuje si臋 projektowaniem i wykonywaniem peruk. Do pracy w tym zawodzie nie ma 偶adnych og贸lnych przeciwwskaza艅.
Pirotechnik: odpowiedzialny jest za projektowanie, przygotowanie oraz wdro偶enie efekt贸w pirotechnicznych, oraz wybranych efekt贸w 艣wietlnych (efekt贸w specjalnych). W zale偶no艣ci od zakresu obowi膮zk贸w przeciwwskazaniami mog膮 by膰 kody 04, 05 lub 06.
Realizator: realizator to funkcja koordynatora i organizatora pracy. Osoba ta nadzoruje ca艂o艣ciowo przebieg prac nad programem, filmem, audycj膮 lub sztuk膮, w czym zasadniczo niepe艂nosprawno艣膰 nie przeszkadza.
Realizator d藕wi臋ku: odpowiada za ca艂okszta艂t prac nad ud藕wi臋kowieniem, w zwi膮zku z czym ograniczeniem b臋dzie niepe艂nosprawno艣膰 z kodem 03 (wady s艂uchu).
Realizator 艣wiat艂a: koordynuje prac臋 technik贸w, personelu pomocniczego oraz nadzoruje poprawno艣膰 realizacji 艣wietlnej. Potencjalnym ograniczeniem jest niepe艂nosprawno艣膰 narz膮du wzroku (kod 04).
Re偶yser: jest osob膮, kt贸ra odpowiada za kreacj臋 programu, realizuje w艂asn膮 wizj臋 tw贸rcz膮, nadaje ramy tworzonemu utworowi i okre艣la zakres niezb臋dnych prac na poziomie og贸lnym. Praca w tym zawodzie jest dost臋pna r贸wnie偶 dla wszystkich niepe艂nosprawnych.
Scenarzysta: zadaniem scenarzysty jest przeprowadzenie zamys艂u re偶ysera do postaci opisu scenicznego, a wi臋c do formy mo偶liwej do zrealizowania i precyzyjnej. W zawodzie tym mog膮 pracowa膰 bez przeszk贸d osoby niepe艂nosprawne z wy艂膮czeniem niekt贸rych schorze艅 opatrzonych kodem 01 lub 02.
Scenograf: artysta ten odpowiedzialny jest za projektowanie scenografii oraz nadz贸r autorski nad jej przygotowaniem. Praca ta wymaga szczeg贸lnych zdolno艣ci tw贸rczych, natomiast niepe艂nosprawno艣膰 nie jest w tym przypadku problemem.
Wyj膮tki od regu艂y
Powy偶sze zestawienie nie uwzgl臋dnia z przyczyn oczywistych ca艂ej z艂o偶ono艣ci wsp贸艂czesnego 艣wiata medi贸w. Zadanie stoj膮ce przed osobami pracuj膮cymi w teatrach, telewizji, radiu czy mediach internetowych r贸偶ni膮 si臋 do pewnego stopnia, co ma wp艂yw na mo偶liwo艣膰 wykonania okre艣lonych obowi膮zk贸w przez osoby z poszczeg贸lnymi kodami niepe艂nosprawno艣ci. W wielu przypadkach jednak niepe艂nosprawno艣膰 sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem bezwzgl臋dnym.

Wi臋cej informacji na ten temat mo偶ecie Pa艅stwo zasi臋gn膮膰 na stronie www.PartnerFirm.pl oraz pod numerem telefonu 537 990 017, partnerfirm.pl



Source: PARTNERFIRM.PL
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia