NewYorkPolonia >> Article
Czy niepe艂nosprawny mo偶e pracowa膰 tylko w biurze?

Posted on: August 3, 2015

Do艣膰 powszechne jest w艣r贸d polskich pracodawc贸w przekonanie, 偶e osoby niepe艂nosprawne mog膮 pracowa膰 wy艂膮cznie w biurze. Takie widzenie 艣wiata wynika przede wszystkim z uto偶samianiem niepe艂nosprawno艣ci z niepe艂nosprawno艣ci膮 ruchow膮 – w jej przypadku faktycznie najcz臋艣ciej praca biurowa jest optymalnym rozwi膮zaniem, ale przecie偶 to tylko jeden z wielu powod贸w, dla kt贸rych orzeka si臋 o niepe艂nosprawno艣ci, niekoniecznie zreszt膮 wcale najcz臋stszy. 呕aden akt prawny nie zawiera sformu艂owania, kt贸re wprost wyklucza udzia艂u w 偶yciu zawodowym os贸b niepe艂nosprawnych, s膮 jednak ustawy, kt贸re reguluj膮 wykonywanie tak zwanych zawod贸w specjalnych. Te odr臋bne przepisy praktycznie zamykaj膮 drog臋 do pracy w danym zawodzie, ale nie ma ich znowu wiele:
• Ustawa o 偶egludze 艣r贸dl膮dowej
• Ustawa o transporcie kolejowym
• Ustawa o kieruj膮cych pojazdami
• Ustawa prawo o ruchu drogowym
• Ustawa o s艂u偶bie celnej
• Ustawa o pracy na statkach
• ustawa o wykonywaniu prac podwodnych
• Ustawa o wykonywaniu zawodu lekarza i dentysty
• przepisy o mianowaniach MSW i Ministra Sprawiedliwo艣ci
W 偶adnym z tych akt贸w nie ma jednak zapisu, kt贸ry wprost m贸wi, 偶e osoba niepe艂nosprawna nie mo偶e pracowa膰 w zawodzie regulowanym. Zazwyczaj okre艣lone s膮 tylko przes艂anki wykluczaj膮ce zatrudnienie, a powa偶niejsza przeszkod膮 jest nastawienie pracodawcy, kt贸ry od zatrudniania niepe艂nosprawnych ucieka ze wzgl臋du na niezrozumia艂e i nieprecyzyjne przepisy. W tych przypadkach jednak tak naprawd臋 wystarczy zweryfikowa膰, co szczeg贸lny akt prawny m贸wi na temat zatrudniania osoby z konkretnym kodem niepe艂nosprawno艣ci.
Weryfikacja dokument贸w
W wi臋kszo艣ci przypadk贸w o zgodzie na prac臋 na danym stanowisku decyduje lekarz medycyny pracy. Je艣li przepisy nie wykluczaj膮 wprost pracy w danym zawodzie z okre艣lonym kodem niepe艂nosprawno艣ci, to oceny zdolno艣ci do pracy dokonuje lekarz w czasie bada艅 wst臋pnych. To on na podstawie zaprezentowanej dokumentacji i wywiadu udziela zgod臋 lub nie. Kod niepe艂nosprawno艣ci i rodzaj schorzenia wpisany przez lekarza orzecznika s膮 tylko cz臋艣ci膮 ca艂ego post臋powania, poniewa偶 ka偶de stanowisko jest nieco inne i ka偶dy przypadek niepe艂nosprawno艣ci nale偶y oceni膰 w kontek艣cie warunk贸w zaproponowanych przez pracodawc臋, wymog贸w stanowiska i indywidualnych mo偶liwo艣ci pracownika.
Podsumowanie
Niepe艂nosprawni mog膮 pracowa膰 w zdecydowanej wi臋kszo艣ci zawod贸w, aczkolwiek oczywi艣cie nie w ka偶dym. Wiele zale偶y od rodzaju niepe艂nosprawno艣ci, charakterystyki schorzenia i warunk贸w na stanowisku pracy. Jedynie znaczny stopie艅 niepe艂nosprawno艣ci ruchowej jest bardzo silnym wskazaniem do pracy biurowej lub telepracy, ale w pozosta艂ych przypadkach najcz臋艣ciej wystarczy tylko zmieni膰 czas pracy, dostosowa膰
stanowisko i zastosowa膰 kilka dodatkowych i prostych sposob贸w, kt贸re pozwol膮 zatrudni膰
osob臋 niepe艂nosprawn膮 niemal na ka偶dym stanowisku.

Wi臋cej informacji odno艣nie zatrudniania os贸b niepe艂nosprawnych na r贸偶nych stanowiskach pracy, uzyskaj膮 Pa艅stwo na stronie www.PartnerFirm.pl Zapraszamy r贸wnie偶 do kontaktu telefonicznego 537 990 017


Source: Aniela Linkowska
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia