NewYorkPolonia >> Article
Druhna Krystyna - rzecz o Krystynie Chciuk

Druhna Krystyna
Posted on: January 3, 2010

Kto z mieszka艅c贸w p贸艂nocnej Kalifornii nie zna nazwiska 偶yj膮cej po艣r贸d nas w San Francisco harcmistrzyni, porucznika i 艂膮czniczki AK o pseudonimie Sonia, prezesa i za艂o偶ycielki wielu polonijnych organizacji, kawalera Krzy偶a Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski – Krystyny Chciuk - druh harcmistrz Ryszard Urbaniak by艂 u Niej "oko艂o艣wi膮tecznie". Publikujemy obszerne fragmenty opisu tej wizyty.

Do Jej domu przyjecha艂em w poniedzia艂ek 28 grudnia 2009 roku. W 艣wi膮tecznie udekorowanym wn臋trzu, gdzie nad kominkiem umieszczone zosta艂y anio艂ki z imionami wnuk贸w, przy d藕wi臋ku kol臋d granych na pianinie przez wnuka 艁ukasza, przywita艂em si臋 z kobiet臋, kt贸ra dla niejednego jeszcze polonijnego pokolenia b臋dzie wzorem do na艣ladowania.

Urodzona w 1926 roku, warszawianka, w czerwcu 1944 roku zda艂a matur臋, b臋d膮c w konspiracji ju偶 od dw贸ch lat. Podczas Powstania Warszawskiego w baonie „呕ubr” pe艂ni艂a rol臋 艂膮czniczki. Upadek Powstania to tak jak i dla innych – niewola w obozach. Oswobodzona przez I Dywizj臋 Pancern膮 pracowa艂a dla niej jako telefonistka i 艣wietliczanka.

W roku 1947 trafia do Anglii. Po pewnym czasie rozpoczyna studia ekonomiczne oraz podejmuje prac臋 zawodow膮 jako kelnerka. Poznaje m臋偶a, w 1951 roku rodzi si臋 c贸rka Zosia. W roku nast臋pnym emigruj膮 do USA. Osiadaj膮 w Wisconsin. Dzia艂a tam w Klubie Pa艅, zostaje cz艂onkiem Polish National Alliance. M膮偶 odwiedza w mi臋dzyczasie mieszkaj膮cego w San Francisco przyjaciela z lat wojny, Tadeusza Blicharza.

W roku milenijnym pa艅stwa polskiego, pi臋cioosobowa ju偶 rodzina Chciuk贸w przenosi si臋 do tego偶 miasta. Zosia, Gosia i Basia, mimo braku w rodzinie pieni臋dzy zaczynaj膮 ucz臋szcza膰 do katolickich szk贸艂. Pani Krystyna, bez grosza, po偶yczaj膮c pieni膮dze od sprzedaj膮cych i z banku - kupuje dom. Jest to ich rodzinny dom. Zaw贸d kelnerki pozwala jej na szybkie znalezienie pracy; z czasem zostaje menad偶erem „cateringu” w Olimpic Club, gdzie pracuje przez nast臋pne 22 lata a偶 do emerytury.

Oko艂o 1967 roku znalaz艂a w ksi膮偶ce telefonicznej Polish Club. Zaczyna uczy膰 tam dzieci ta艅ca ludowego, organizuje polskie Jase艂ka. Wkr贸tce po tym w艂膮cza si臋 aktywnie w powstanie Szko艂y Polskiej, w kt贸rej uczy. W jej to ramach zabiera 32 dzieci na pierwsze Kolonie Szkolne, gdzie艣 nad Russian River. Kiedy jej dzieci wyros艂y ju偶 ze szko艂y, chc膮c nadal utrzyma膰 je przy polsko艣ci, zak艂ada zesp贸艂 taneczny. Nie wiedz膮c jak go nazwa膰, wraz z dzie膰mi, w swoim domu przy stole, pochylaj膮 si臋 nad map膮 Polski. W jej centrum jest 艁owicz. Powstaje rozta艅czony do dzi艣 zesp贸艂 taneczny „艁owiczanie”. Tu jej dzia艂alno艣膰 nadal nie ko艅czy si臋. To ona w ramach Kongresu Polonii Ameryka艅skiej organizuje wraz z Prezesem prof. Sworakowskim pierwszy Festiwal w San Francisco. Jest on ogromnym sukcesem; kontynuowany jest nadal do dnia dzisiejszego.

Jakby budowania Polonii by艂o za ma艂o, w艂膮cza si臋 aktywnie w powsta艂e dzi臋ki Phm. Tadeuszowi Butlerowi harcerstwo; wraz ze swoimi dziewcz臋tami sk艂ada na obozie przyrzeczenie.

Od samego pocz膮tku dzia艂a tak偶e w Stowarzyszeniu Polskich Kombatant贸w, kole By艂ych 呕o艂nierzy AK, kt贸rego jest prezesem od 19 grudnia bie偶膮cego roku, oraz w Grupie 7 Zwi膮zku Narodowego Polskiego. Ta w艂a艣nie grupa, przy艂膮czy艂a si臋 do ZNP w roku 1870 jako Polish Society of Kalifornia, oni to – Powsta艅cy Listopadowi pomagali wtedy Powsta艅com Styczniowym 1863 roku, przeprowadzaj膮c zbi贸rki pieni臋dzy i wysy艂aj膮c niebagateln膮 wtedy sum臋 pi臋ciu tysi臋cy dolar贸w. Dzi艣 Pani Krystyna Chciuk stoi na czele tej Grupy. Od samego pocz膮tku te偶, a偶 do dnia dzisiejszego jest jednym z Dyrektor贸w Domu Polskiego w San Francisco.

Zast臋pczyni臋 Komendantki Chor膮gwi USA, harcmistrzyni臋 Krystyn臋 Chciuk pozna艂em przez harcerstwo. Obok mojej szwagierki Gra偶yny Winkel, to Ona w艂a艣nie ukazywa艂a mi ZHP jako model 偶ycia i wzorowy spos贸b na wychowanie dzieci...

Dzi臋kuj臋 Ci Druhno raz jeszcze za wszystko; za lata pracy, m膮dro艣膰, zdeterminowane d膮偶enie do celu.

Staj膮c czasem na uroczystych harcerskich zbi贸rkach i 艣piewaj膮c „Jeszcze Polska nie zgin臋艂a p贸ki my 偶yjemy...”, wiem, 偶e jak d艂ugo b臋d膮 wok贸艂 nas osoby takie jak Ty, tak d艂ugo nie b臋d膮 to tylko puste s艂owa.

Ryszard Urbaniak, Komendant Chor膮gwi Harcerzy w Stanach Zjednoczonych, Concord, Kalifornia, 30 grudnia 2009 r.

Ps.

Krystyn臋 Chciuk komunistyczny rz膮d PRL-u pozbawi艂 w roku 1945 polskiego obywatelstwa. Uzyskuj膮c obywatelstwo Stan贸w Zjednoczonych by艂a bezpa艅stwowcem. 呕aden z kolejnych rz膮d贸w Rzeczpospolitej nie przywr贸ci艂 jej obywatelstwa polskiego!

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia