NewYorkPolonia >> Article
Beatyfikacja ks. Popie艂uszki - 6 czerwca

Posted on: February 15, 2010

Warszawa (PAP) - Ks. Jerzy Popie艂uszko, duszpasterz ludzi pracy i legendarny kapelan "Solidarno艣ci" zostanie beatyfikowany 6 czerwca w dniu 艢wi臋ta Dzi臋kczynienia.

Ks. Popie艂uszko 19 pa藕dziernika 1984 roku zosta艂 zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewn臋trznych. Wszyscy, kt贸rzy brali udzia艂 w zab贸jstwie, od dawna s膮 ju偶 na wolno艣ci; ich prze艂o偶onych uniewinniono.

W 1997 roku rozpocz臋to proces beatyfikacyjny ksi臋dza Jerzego. Papie偶 Benedykt XVI 19 grudnia 2009 r. z艂o偶y艂 podpis na dekrecie o m臋cze艅stwie ksi臋dza Popie艂uszki, co oznacza艂o zako艅czenie procesu beatyfikacyjnego.

W 1984 roku ks. Jerzy by艂 rezydentem w parafii 艣w. Stanis艂awa Kostki na warszawskim 呕oliborzu; duszpasterzem robotnik贸w Huty Warszawa, s艂u偶by zdrowia i kapelanem podziemnej Solidarno艣ci. Jego comiesi臋czne msze 艣w. za ojczyzn臋 gromadzi艂y t艂umy wiernych. W艂adze PRL zarzuca艂y ksi臋dzu, 偶e tworzy seanse nienawi艣ci, wiece polityczne i bezprawnie gromadzi t艂umy; oskar偶ano go o polityczny fanatyzm, pomawiano o malwersacje finansowe i niemoralne prowadzenie si臋.

贸wczesny prymas Polski kardyna艂 J贸zef Glemp w homilii wyg艂oszonej na pl. Teatralnym w Warszawie z okazji obchod贸w Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 podkre艣la艂, 偶e 偶a艂uje, i偶 nie m贸g艂 ocali膰 偶ycia ks. Popie艂uszki. "Ani moje starania, ani arcybiskupa Bronis艂awa D膮browskiego nie przynosi艂y skutk贸w. Przesuni臋cie ks. Jerzego poza Warszaw臋 (do Rzymu) mog艂o uspokoi膰 艣rodowisko przy ko艣ciele 艣w. Stanis艂awa Kostki, gdy偶 ka偶dy nast臋pca ks. Jerzego nie zdo艂a艂by przyci膮gn膮膰 t艂um贸w - to by艂o dzie艂o charyzmatu ks. Jerzego. Nie mog艂em jednak nakaza膰 ks. Jerzemu wyjazdu poza Warszaw臋, gdy偶 to by艂oby odczytane jako kolaboracja z w艂adz膮 i usuni臋cie niewygodnego kap艂ana na polecenie w艂adzy" - m贸wi艂 w贸wczas kardyna艂 Glemp.

19 pa藕dziernika 1984 roku ksi膮dz Popie艂uszko wraca艂 z Bydgoszczy, gdzie odprawi艂 msz臋 艣w. dla ludzi pracy w ko艣ciele 艢wi臋tych Polskich Braci M臋czennik贸w. W pobli偶u wioski G贸rsk, na terenie niezabudowanym, zatrzymali go trzej funkcjonariusze IV departamentu MSW, zajmuj膮cego si臋 zwalczaniem Ko艣cio艂a katolickiego: Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek P臋kala.

Popie艂uszko zosta艂 ci臋偶ko pobity, skr臋powany sznurem i wrzucony do baga偶nika esbeckiego auta. Kierowc臋 ks. Popie艂uszki, Waldemara Chrostowskiego obezw艂adniono i wepchni臋to do auta. Zdo艂a艂 on jednak wyskoczy膰 z jad膮cego samochodu i dotar艂 do k贸艂ka rolniczego w Przysieku, a potem do jednej z toru艅skich parafii. Tam przekaza艂 informacje o uprowadzeniu ksi臋dza Popie艂uszki.

Nie wiadomo dok艂adnie, co si臋 wydarzy艂o od momentu porwania ksi臋dza do chwili wrzucenia go do zalewu pod W艂oc艂awkiem. Prawdopodobnie uciek艂 z auta, ale esbecy go dogonili i pobili. Na podstawie sekcji zw艂ok potwierdzono, 偶e by艂 brutalnie bity oraz zwi膮zany w taki spos贸b, 偶e przy ka偶dym ruchu sznur zaciska艂 mu si臋 wok贸艂 szyi. Prawdopodobnie zgin膮艂 19 pa藕dziernika, zanim zosta艂 wrzucony do wody, ale pojawia艂y si臋 te偶 inne wersje, kt贸rych nigdy nie potwierdzono.

Informacj臋 o uprowadzeniu ks. Popie艂uszki podano w "Dzienniku Telewizyjnym" 20 pa藕dziernika. W ko艣ciele 艣w. Stanis艂awa Kostki, gdzie kap艂an dzia艂a艂 przez cztery lata, zacz臋艂y gromadzi膰 si臋 t艂umy - na mszy 艣w., r贸偶a艅cu i Apelu Jasnog贸rskim. Dzia艂o si臋 tak tak偶e w dniach nast臋pnych.

24 pa藕dziernika w艂adze poda艂y, 偶e w艣r贸d sprawc贸w porwania s膮 funkcjonariusze S艂u偶by Bezpiecze艅stwa, a 27 pa藕dziernika 贸wczesny szef MSW gen. Czes艂aw Kiszczak poda艂 trzy nazwiska: Piotrowskiego, P臋kali i Chmielewskiego.

Informacj臋 o wy艂owieniu z Wis艂y pod W艂oc艂awkiem cia艂a ks. Jerzego Popie艂uszki podano 30 pa藕dziernika. Zw艂oki by艂y tak zmasakrowane, 偶e rodzina identyfikowa艂a je tylko na podstawie znak贸w szczeg贸lnych. Do n贸g kap艂ana przywi膮zany by艂 11-kilogramowy worek z kamieniami.

Ksi臋dza Popie艂uszk臋 pochowano przy ko艣ciele 艣w. Stanis艂awa Kostki w Warszawie, a nie na Pow膮zkach czy w rodzinnej Suchowoli - jak chcia艂y 贸wczesne w艂adze. W pogrzebie, 3 listopada 1984 r., wzi臋艂o udzia艂 ponad 600 tys. wiernych oraz blisko tysi膮c ksi臋偶y. Do grobu zacz臋艂y 艣ci膮ga膰 pielgrzymki z ca艂ej Polski. Przy grobie ksi臋dza Jerzego modli艂 si臋 w 1987 roku papie偶 Jan Pawe艂 II. Dot膮d - wed艂ug rejestru parafii - gr贸b odwiedzi艂o ponad 24 miliony ludzi.

W procesie morderc贸w ksi臋dza Popie艂uszki (tzw. procesie toru艅skim) Grzegorz Piotrowski zosta艂 skazany na 25 lat wi臋zienia, jego prze艂o偶ony, wiceszef IV departamentu MSW Adam Pietruszka - tak偶e na 25 lat; Leszek P臋kala - na 15 lat i Waldemar Chmielewski - na 14 lat. Wszyscy wyszli z wi臋zienia przed up艂ywem ca艂ej kary. Piotrowski opu艣ci艂 wi臋zienie po 16 latach (2001 r.), Pietruszka po dziesi臋ciu (1995 r.) P臋kala - po pi臋ciu (1990 r.), Chmielewski - po o艣miu (1993 r.).

Mimo 偶e w re偶yserowanym przez w艂adze procesie zab贸jc贸w ks. Popie艂uszki w 1985 r. ujawniono okoliczno艣ci, kt贸re mog艂y wskazywa膰 na udzia艂 w przygotowaniach do zbrodni innych os贸b, s膮d zaj膮艂 si臋 wy艂膮cznie bezpo艣rednimi sprawcami mordu. 艢ledztwo wobec b. wiceszefa MSW i szefa SB gen. W艂adys艂awa Ciastonia i szefa IV Departamentu MSW gen. Zenona P艂atka wszcz臋to w 1990 r. - po tym, gdy skazani w procesie toru艅skim zacz臋li zeznawa膰, jak prze艂o偶eni wp艂ywali na nich, m贸wi膮c np. "by Popie艂uszko zamilk艂", ale nie daj膮c bezpo艣redniego rozkazu zabicia.

Po ponaddwuletnim procesie, w sierpniu 1994 r., S膮d Wojew贸dzki w Warszawie niejednomy艣lnie uniewinni艂 obu genera艂贸w z zarzutu kierowania zab贸jstwem ks. Popie艂uszki. Ciasto艅 i P艂atek, kt贸rzy w areszcie sp臋dzili dwa lata, nie przyznawali si臋 do winy. W 1996 r. S膮d Apelacyjny w Warszawie zwr贸ci艂 spraw臋 s膮dowi I instancji, uwzgl臋dniaj膮c apelacj臋 pe艂nomocnik贸w oskar偶ycieli posi艂kowych. W 2000 r. proces P艂atka zawieszono z powodu jego choroby (zmar艂 on latem br.). Ciastonia z braku dowod贸w winy w 2002 r. ponownie uniewinniono. Wed艂ug s膮du, proces nie wykaza艂, by Ciasto艅 w og贸le wiedzia艂 o "zbrodniczym przedsi臋wzi臋ciu sprawc贸w zab贸jstwa".

Pion 艣ledczy IPN prowadzi 艣ledztwo w sprawie kierowania zab贸jstwem ks. Popie艂uszki przez osoby, kt贸re zajmowa艂y wy偶sze stanowiska w hierarchii partyjno-pa艅stwowej ni偶 Ciasto艅 i P艂atek. W tym 艣ledztwie nie znaleziono dotychczas dowod贸w, pozwalaj膮cych na postawienie komukolwiek zarzut贸w, cho膰 s膮 poszlaki o mo偶liwym wsp贸艂udziale wysokich funkcjonariuszy PRL. IPN nie wyklucza艂 wcze艣niej, 偶e zarzuty mog艂yby obj膮膰 gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W warszawskim IPN dzia艂a te偶 zesp贸艂 prokurator贸w prowadz膮cy 艣ledztwo w sprawie dzia艂alno艣ci "zwi膮zku przest臋pczego" w MSW z lat 70. i 80. Chodzi o inne przest臋pstwa oficer贸w IV departamentu MSW ni偶 mord na ks. Jerzym.

W 2006 roku ujawniono notatk臋 doradcy Jaruzelskiego, mjra Wies艂awa G贸rnickiego. Wynika z niej, 偶e politycznym inspiratorem porwania ks. Popie艂uszki by艂 贸wczesny sekretarz KC PZPR Miros艂aw Milewski (ju偶 nie偶yj膮cy). Prasa pisa艂a tak偶e o powi膮zaniach KGB z tym zab贸jstwem.

W 2006 r. przes膮dzono te偶, 偶e nie b臋dzie nowego 艣ledztwa w sprawie samego zab贸jstwa ks. Jerzego. Prokuratura Krajowa uzna艂a wtedy, 偶e ze wzgl臋du na niewielk膮 warto艣膰 dowodow膮 nie wystarcz膮 do tego materia艂y przekazane Prokuraturze Okr臋gowej w Toruniu przez IPN z Katowic. IPN wnosi艂, by prokuratura w Toruniu, kt贸ra w 1984 r. oskar偶a艂a sprawc贸w zbrodni, rozwa偶y艂a wszcz臋cie 艣ledztwa w zakresie ewentualnej pomocy w zab贸jstwie ksi臋dza przez "osoby nie b臋d膮ce funkcjonariuszami pa艅stwa komunistycznego".

Ponad dwana艣cie lat po 艣mierci ksi臋dza Jerzego rozpocz臋to jego proces beatyfikacyjny (8 lutego 1997). Na szczeblu diecezjalnym trwa艂 on cztery lata. W tym czasie Trybuna艂 Beatyfikacyjny odby艂 53 sesje i przes艂ucha艂 41 艣wiadk贸w. Powsta艂 zawieraj膮cy 400 stron dokument, dotycz膮cy 偶ycia i dzia艂alno艣ci ks. Jerzego. Udowodniono w nim, 偶e ks. Jerzy zgin膮艂 za wiar臋.

3 maja 2001 roku rozpocz膮艂 si臋 rzymski etap procesu beatyfikacyjnego ks. Popie艂uszki. Przedmiotem prac Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych by艂o udowodnienie, 偶e 艣mier膰 zosta艂a przyj臋ta dobrowolnie i r贸wnocze艣nie nast膮pi艂a w obronie warto艣ci religijnych.

Na tym etapie nale偶a艂o zebra膰 szczeg贸艂owe dowody nie tylko na to, 偶e ksi膮dz zgin膮艂 jako m臋czennik, ale tak偶e, 偶e w chwili 艣mierci nie walczy艂 z oprawcami i nie blu藕ni艂 przeciwko Bogu, tylko "przyj膮艂 艣mier膰 pojednany z Chrystusem". Potrzebne do tego by艂y opinie duchownych, ale tak偶e m.in. psycholog贸w i lekarzy. Wszystkie opinie zbiera艂 postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Tomasz Kaczmarek, kt贸ry 14 pa藕dziernika 2006 r. poinformowa艂 o zako艅czeniu prac nad licz膮cym 1100 stron dokumentem pt. "Pozycja o m臋cze艅stwie" (positio).

Ks. Kaczmarek m贸wi艂, 偶e wszelkie spekulacje na temat daty 艣mierci ks. Popie艂uszki mia艂y tylko taki skutek, 偶e dok艂adniej zbadano t臋 spraw臋, ale nie zastopowa艂y procesu beatyfikacyjnego ani nie przes膮dzi艂y o tym, czy 艣mier膰 by艂a m臋cze艅ska. "Kongregacja uzna艂a, 偶e dowody wskazuj膮 na to, i偶 艣mier膰 ks. Popie艂uszki mia艂a miejsce oko艂o p贸艂nocy z 19 na 20 pa藕dziernika 1984 r." - poda艂.

Akta sprawy trafi艂y do zaopiniowania przez komisj臋 historyk贸w i teolog贸w. Pierwsi wypowiedzieli si臋 co do okoliczno艣ci historycznych sprawy, analizowali czy rozpoznaj膮c spraw臋, uda艂o si臋 dotrze膰 do wszystkich dost臋pnych 藕r贸de艂 historycznych.

Jerzy Popie艂uszko urodzi艂 si臋 14 wrze艣nia 1947 roku we wsi Okopy ko艂o Suchowoli na ziemi bia艂ostockiej.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia