NewYorkPolonia >> Article
Jedna pi膮ta Polak贸w pracowa艂a za granic膮

Posted on: March 30, 2010

29.03. Warszawa - Jedna pi膮ta Polak贸w (20 proc.) przyznaje, 偶e zdarzy艂o im si臋 pracowa膰 za granic膮; 12 proc., cho膰 za granic膮 nie pracowa艂o, rozwa偶a tak膮 mo偶liwo艣膰; jednak 22 proc. badanych nie wie, co zrobi膰, 偶eby wyjazd do pracy za granic膮 by艂 bezpieczny - wynika z sonda偶u TNS OBOP.

Wi臋kszo艣膰 Polak贸w (68 proc.) nigdy nie pracowa艂a za granic膮 i nie zamierza w przysz艂o艣ci szuka膰 zatrudnienia poza Polsk膮.

Do艣wiadczenie pracy za granic膮 najcz臋艣ciej maj膮 za sob膮: m臋偶czy藕ni (26 proc.), osoby w wieku 30 i 40 lat (po 30 proc.), z wykszta艂ceniem wy偶szym (28 proc.) lub zasadniczym zawodowym (27 proc.), bezrobotni (36 proc.) i robotnicy (29 proc.).

Mo偶liwo艣膰 podj臋cia w przysz艂o艣ci pracy za granic膮 rozwa偶a: 33 proc. 15-19-latk贸w, 25 proc. 20-29-latk贸w, 32 proc. uczni贸w i student贸w oraz 19 proc. robotnik贸w.

W艣r贸d os贸b, kt贸re za granic膮 nie pracowa艂y i nie rozwa偶aj膮 takiej mo偶liwo艣ci, najwi臋cej jest badanych w wieku ponad 60 lat (87 proc.) lub 50-59 lat (76 proc.), respondent贸w z wykszta艂ceniem podstawowym (82 proc.) lub 艣rednim (75 proc.), mieszka艅c贸w wsi (72 proc.), gospody艅 domowych (88 proc.) oraz emeryt贸w i rencist贸w (88 proc.), a tak偶e os贸b, kt贸re nigdy nie by艂y za granic膮 (91 proc.).

Co czwarty (25 proc.) Polak zdecydowa艂by si臋 na podj臋cie pracy za granic膮 na czarno. 22 proc. badanych raczej nie zgodzi艂oby si臋 pracowa膰 poza Polsk膮 bez zezwolenia, a 49 proc. - na pewno nie.

Na podj臋cie pracy w kraju, kt贸rego j臋zyka nie znaj膮 na pewno zdecydowa艂oby si臋 8 proc., a dalsze 21 proc. rozwa偶y艂oby tak膮 mo偶liwo艣膰. 23 proc. badanych raczej, a 46 proc. na pewno nie zgodzi艂oby si臋 na podj臋cie pracy za granic膮 bez znajomo艣ci j臋zyka.

Do艣膰 cz臋sto badani nie maj膮 opor贸w, by podj膮膰 za granic膮 prac臋 niezgodn膮 ze swoimi kwalifikacjami - 12 proc. zdecydowanie, a 32 proc. raczej zgodzi艂oby si臋 na tak膮 prac臋. 18 proc. mia艂oby du偶e obawy czy j膮 podj膮膰, a 33 proc. bez w膮tpienia by si臋 na to nie zdecydowa艂o.

Warto zauwa偶y膰, 偶e 4 proc. Polak贸w to osoby, kt贸re zdecydowanie podj臋艂yby si臋 pracy za granic膮 zar贸wno na czarno, w kraju, kt贸rego j臋zyka nie znaj膮, jak i niezgodnej ze swymi kwalifikacjami.

Polacy do艣膰 cz臋sto sk艂onni byliby odpowiedzie膰 na og艂oszenie oferuj膮ce atrakcyjn膮 prac臋 za granic膮 bez wi臋kszych wymaga艅, kt贸rego tre艣膰 brzmi: "Kelnerka (kelner) w Anglii, 1200 funt贸w/mc, nie musisz zna膰 j臋zyka, tak偶e bez kwalifikacji. Zadzwo艅 952 147 449." 6 proc. badanych zdecydowanie odpowiedzia艂oby na powy偶sze og艂oszenie. Dalsze 15 proc. by膰 mo偶e zdecydowa艂oby si臋 na nie odpowiedzie膰. 23 proc. respondent贸w stwierdza, 偶e raczej nie byliby zainteresowani, a 51 proc. na pewno by na podobne og艂oszenie nie odpowiedzia艂o. 5 proc. ankietowanych nie wie, jak by si臋 zachowali.

Ofert pracy za granic膮 Polacy najcz臋艣ciej poszukiwaliby w艣r贸d rodziny i znajomych (54 proc.). Co trzeci badany (33 proc.) stara艂by si臋 znale藕膰 zatrudnienie poza krajem za po艣rednictwem urz臋du pracy. Co pi膮ty respondent zda艂by si臋 na og艂oszenia w internecie (21 proc.), a niewielu mniej na agencj臋 pracy zagranicznej (19 proc.). W og艂oszeniach prasowych ofert szuka艂oby mniej, bo 14 proc. Polak贸w. Najmniej popularne jest natomiast szukanie na miejscu na w艂asn膮 r臋k臋 (11 proc.). 15 proc. badanych nie wie, gdzie mogliby poszukiwa膰 oferty pracy za granic膮.

Ponad jedna piata (22 proc.) Polak贸w nie wie, co nale偶y zrobi膰, 偶eby wyjazd do pracy za granic膮 by艂 bezpieczny. Najcz臋艣ciej badani deklaruj膮, 偶e gdyby mieli podj膮膰 prac臋 za granic膮, to upewniliby si臋, 偶e firma oferuj膮ca prac臋 naprawd臋 istnieje (34 proc.).

28 proc. respondent贸w pyta艂oby o rad臋 rodzin臋 i znajomych. 22 proc. badanych sprawdzi艂oby, czy po艣rednik oferuj膮cy prac臋 dzia艂a legalnie, 17 proc. zabra艂oby ze sob膮 kwot臋 pieni臋dzy wystarczaj膮c膮 na powr贸t do Polski, 14 proc. poda艂oby rodzinie dok艂adne dane miejsca swojego pobytu za granic膮, a po 10 proc. szuka艂oby w internecie informacji, co zrobi膰, 偶eby wyjecha膰 bezpiecznie oraz ubezpieczy艂oby si臋 od koszt贸w leczenia i nast臋pstw niebezpiecznych wypadk贸w.

Mniej ni偶 co dziesi膮ty badany: zgromadzi艂by potrzebne dokumenty; ustali艂by cz臋stotliwo艣膰 kontakt贸w z najbli偶szymi; za艂atwi艂by sobie mieszkanie w kraju, do kt贸rego by jecha艂; wzi膮艂by ze sob膮 numery telefon贸w instytucji, kt贸re mog艂yby pom贸c w razie potrzeby; uczy艂by si臋 j臋zyka. 7 proc. ankietowanych nic by nie zrobi艂o przed wyjazdem.

Tylko 8 proc. os贸b, kt贸re w przesz艂o艣ci pracowa艂y za granic膮, nie wie, jakie dzia艂ania nale偶y podj膮膰 przed wyjazdem. Badani z tej grupy cz臋艣ciej od innych poszukiwaliby wa偶nych informacji na stronach ministerstw i organizacji pozarz膮dowych (16 proc.) oraz zgromadziliby wszystkie potrzebne dokumenty np. potwierdzaj膮ce kwalifikacje (15 proc.). Co mo偶na zrobi膰 by zwi臋kszy膰 bezpiecze艅stwo wyjazdu, nie wie 15 proc. os贸b rozwa偶aj膮cych podj臋cie pracy za granic膮 i wi臋cej ni偶 co czwarta (27 proc.) z tych, kt贸re nie pracowa艂y poza Polsk膮 i nie rozwa偶aj膮 takiej mo偶liwo艣ci.

W艣r贸d os贸b z wykszta艂ceniem podstawowym a偶 46 proc. nie wie, co nale偶y zrobi膰, przed wyjazdem do pracy za granic膮, w por贸wnaniu do 12 proc. os贸b z wykszta艂ceniem wy偶szym.

Sonda偶 zrealizowano w dniach 18-21 lutego na og贸lnopolskiej, reprezentatywnej pr贸bie 1005 Polak贸w w wieku powy偶ej 15 lat. Badanie spo艂ecznej 艣wiadomo艣ci zagro偶e艅 zwi膮zanych z handlem lud藕mi i podejmowaniem pracy za granic膮 przeprowadzone zosta艂o w ramach projektu Ambasady Brytyjskiej w Polsce. Partnerami projektu s膮 Ministerstwo Spraw Wewn臋trznych i Administracji, Mi臋dzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), Fundacja Dzieci Niczyje i Fundacja La Strada.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia