NewYorkPolonia >> Article
Rok Chopinowski w Australii

Zdj臋cie
Posted on: April 6, 2010

W tym roku Polska i ca艂y 艣wiat kulturalny obchodzi 200. rocznic臋 urodzin Fryderyka Chopina (1810-1849), jednego z najwi臋kszych kompozytor贸w i pianist贸w 艣wiata.

Rocznica ta jest obchodzona r贸wnie偶 w dalekiej Australii, gdzie muzyka Chopina jest r贸wnie cz臋sto s艂yszana i wykonywana co w Europie. W Melbourne dzia艂a od kilkudziesi臋ciu lat Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (Australian Chopin Society), za艂o偶one przez meloman贸w polskich, 偶ydowskich i australijskich. Jeden z najwi臋kszych wsp贸艂czesnych pianist贸w australijskich i 艣wietny wykonawca utwor贸w Chopina (znany na ca艂ym 艣wiecie), uwa偶any za jednego z najwi臋kszych szopenist贸w, za co otrzyma艂 pochwa艂臋 m.in. od papie偶a Jana Paw艂a II – pochodz膮cy z Melbourne Alan Kogosowski studiowa艂 m.in. w Warszawie (przykre, ale w Polsce ma艂o kto o nim co艣 wie; jego has艂a nie ma np. w polskiej wikipedia.pl, kt贸ra pod wzgl臋dem ilo艣ci hase艂 zajmuje czwart膮 pozycj臋 w艣r贸d wszystkich narodowych wikipedii).

Drugim wybitnym pianist膮 i znanym szopenist膮 australijskim na ca艂ym 艣wiecie (laureat konkursu Gaudeamus w Holandii), wyr贸偶nionym przez Artura Rubinsteina, Yehudi Menuhina i Swiatos艂awa Richtera, jest Roger Woodward (ur.1944). Studiowa艂 m.in. w Warszawie u prof. Zbigniewa Drzewieckiego, a jako szopenista znany jest m.in. z nagrania wszystkich nokturn贸w Chopina (2006) i genialnego wykonania jego PIANO CONCERTO NO 2 F MINOR OP. 21; wyda艂 tak偶e „Album Chopina”. W Polsce koncertowa艂 m.in. w Filharmonii 艢l膮skiej w Katowicach i dla Polskich Nagra艅. Poza tym propaguje na 艣wiecie muzyk臋 Krzysztofa Pendereckiego i Witolda Lutos艂awskiego. Niestety i o nim milczy polska wikipedia czyli polskoj臋zyczny Internet!

Jedn膮 z ostatnich imprez zwi膮zanych z 200.rocznic膮 urodzin Chopina w Australii by艂o przyj臋cie urz膮dzone dla przedstawicieli Polonii przez premiera stanu Wiktoria (Victoria), John’a Brumby MP.

Przyj臋cie odby艂o si臋 29 marca 2010 roku w salonie nowoczesnego Melbourne Recital Centre z udzia艂em ponad stu os贸b.

Podczas przyj臋cia trzy utwory Fryderyka Chopina wykona艂 m艂ody, ale robi膮cy du偶膮 karier臋 pianista rodem z Polski, ale na sta艂e mieszkaj膮cy w Australii – w Sydney od 2008 roku Krzysztof Ma艂ek, ucze艅 prof. Teresy Manasterskiej w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Victora Makarova w Sydney i prof. Lee Kum Sing’a w Vancouver w Kanadzie. Krzysztof Ma艂ek w 1997 roku by艂 zdobywc膮 nagrody w Konkursie Paderewskiego, w 1999 roku drugiego miejsca w Mi臋dzynarodowym Konkurskie Chopinowskim w Wilnie, w 2001 roku zdobywc膮 1. nagrody w Mi臋dzynarodowym Konkursie Bacewicz w 艁odzi oraz w 2007 roku 1. nagrody i Z艂otego Medalu na Konkursie Chopinowskim w Sydney.

Wsp贸艂udzia艂 w zorganizowaniu przez premiera Wiktorii John’a Brumby MP przyj臋cia Chopinowskiego mia艂a m.in. dr El偶bieta Drozd, jeden z komisarzy spraw etnicznych stanu Wiktoria - The Victorian Multicultural Commission (jest to bardzo du偶e wyr贸偶nienie nie tylko dla dr Drozd, ale ca艂ej Polonii stanu Wiktoria) i jednocze艣nie dyrektor Polsko-Australijskiego Biura Us艂ug Spo艂ecznych w Melbourne.

Marian Ka艂uski

...........

Na zdj臋ciu – pierwszy rz膮d od lewej: Andrzej Szumny – prezes Polskiego Centralnego O艣rodka Spo艂eczno-Sportowego w Albion (Melbourne), premier John Brumby MP, Marian Ka艂uski, dr El偶bieta Drozd, Bogusia Szumny, prof. Desmond Cuhill.

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia