NewYorkPolonia >> Article
Przyznano Nagrody Historyczne "Polityki"

Posted on: April 27, 2010

27.04. Warszawa - Magdalena Grochowska zosta艂a laureatk膮 Nagrody Historycznej "Polityki" w dziale prac naukowych za biografi臋 "Jerzy Giedroyc". Za debiut wyr贸偶niono Zofi臋 W贸ycick膮, autork臋 ksi膮偶ki o sporach wok贸艂 nazistowskich oboz贸w koncentracyjnych. Nagrody wr臋czono we wtorek w Warszawie.

Grochowska "przyr贸wna艂a prac臋 nad sw膮 ksi膮偶k膮 do w臋dr贸wki po labiryncie i to takiej, kt贸rej nigdy nie b臋dzie mo偶na zako艅czy膰" - m贸wi艂 podczas wtorkowej uroczysto艣ci wr臋czenia nagr贸d cz艂onek jury prof. Wies艂aw W艂adyka. W jego opinii, ksi膮偶ka Grochowskiej to "solidna biografia i zarazem reporta偶 historyczny, kt贸rego jedn膮 z najwa偶niejszych warto艣ci jest wywo艂ywanie 藕r贸de艂, a nie tylko ich odczytywanie".

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych za debiut nagrodzono Zofi臋 W贸ycick膮, autork臋 ksi膮偶ki "Przerwana 偶a艂oba. Polskie spory wok贸艂 pami臋ci nazistowskich oboz贸w koncentracyjnych i zag艂ady" (TRIO). Jak podkre艣li艂 Marian Turski, cz艂onek jury nagrody i przewodnicz膮cy Stowarzyszenia 呕ydowski Instytut Historyczny, "g艂贸wnym przedmiotem ksi膮偶ki W贸ycickiej jest polityka historyczna Polski Ludowej i pr贸by legitymizacji w艂adz komunistycznych".

"Proces zapami臋tywania nie zale偶y tylko od nas samych. O nasz膮 pami臋膰 rywalizuj膮 grupy interes贸w, instytucje upami臋tnienia, partie polityczne. To, co pami臋tamy o nazistowskich obozach, tak偶e stanowi艂o przedmiot dyskusji, spor贸w, wreszcie politycznej manipulacji. Autorka pokazuje, jak w drugiej po艂owie lat 40. pocz膮tkowo spontanicznie kszta艂towa艂a si臋 pami臋膰 zbiorowa o takich miejscach jak Majdanek czy O艣wi臋cim" - podkre艣li艂 dr Marcin Zaremba, cz艂onek jury.

W kategorii pami臋tniki, relacje i wspomnienia nagrod臋 przyznano Danielowi Kad艂ubcowi za opracowanie i wst臋p do ksi膮偶ki "Jan Szczepa艅ski. Dzienniki z lat 1935-1945" (Galeria Na Gojach, Ustro艅).

"Intymne dzienniki z czas贸w m艂odo艣ci pokazuj膮 cz艂owieka, ambitnego i refleksyjnego" - oceni艂 prof. W艂odzimierz Borodziej, cz艂onek jury nagrody.

"Biografi臋 mia艂 nietypow膮. Prac臋 doktorsk膮 obroni艂 w czerwcu 1939 r. Nie podpisa艂 volkslisty i zg艂osi艂 si臋 dobrowolnie do pracy w Rzeszy. Opis jego 偶ycia w Wiedniu 1942-45 to najbardziej egzotyczne 艣wiadectwo polskiego robotnika czasu wojny, jakie czyta艂em. Przez ca艂y ten okres pilnie si臋 uczy艂. +W Polsce - zanotowa艂 we wrze艣niu 1944 r. - potrzebni b臋d膮 ludzie znaj膮cy j臋zyki i wykszta艂ceni+" - m贸wi艂 Borodziej.

W dziale wydawnictw 藕r贸d艂owych nagrod膮 uhonorowano: Zbigniewa Karpusa, Iwana I. Kostiuszk臋, Waldemara Rezmera i Ew臋 Rosowsk膮 za opracowanie ksi膮偶ki "Polscy je艅cy wojenni w niewoli sowieckiej w latach 1919-1922. Materia艂y archiwalne" (Naczelna Dyrekcja Archiw贸w Pa艅stwowych).

W opinii Mariana Turskiego, nagrodzona ksi膮偶ka wpisuje si臋 w aktualny dyskurs o stosunkach polsko-rosyjskich. "Przy okazji wizyty premiera Putina na Westerplatte pojawi艂 si臋 ponownie w膮tek je艅c贸w radzieckich w Polsce z okresu wojny w 1920 r. Przez d艂ugie lata w Polsce i Rosji prowadzono oddzielne badania na ten temat. (...) Nagrodzony tom jest owocem polskich i rosyjskich poszukiwa艅 w archiwach po obu stronach granicy (...). Przebadano nowe archiwalia, przeprowadzono uzupe艂niaj膮c膮 kwerend臋 i w Rosji, i w Polsce. Do druku zakwalifikowano 311 dokument贸w, opracowane s膮 wzorowo" - zaznaczy艂 Turski.

Nagrody Historyczne "Polityki" to najstarsza przyznawana w Polsce nagroda dla ksi膮偶ek historycznych. Po raz pierwszy nagrody zosta艂y przyznane w 1959 r. Pierwszym laureatem zosta艂 偶o艂nierz Armii Krajowej Zygmunt Klukowski za ksi膮偶k臋 pt. "Dziennik z lat okupacji". Nagrody og艂aszano co roku, z wyj膮tkiem dwukrotnej przerwy - raz w latach siedemdziesi膮tych, gdy w艂adze PRL zawiesi艂y t臋 nagrod臋, poniewa偶 redakcja nie uleg艂a naciskowi, by zmieni膰 kandydat贸w do nagrody oraz juror贸w, a po raz drugi - w latach 1981 i 1982, gdy "Polityka" nie chcia艂a przyzna膰 nagr贸d w warunkach stanu wojennego.

Laureatami tej nagrody byli m.in. W艂adys艂aw Bartoszewski, Andrzej Garlicki, Andrzej Paczkowski, Franciszek Ryszka, Janusz Tazbir, Marian Brandys, Jacek Kuro艅, Mieczys艂aw Rakowski i Jerzy Eisler.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia