NewYorkPolonia >> Article
Ukaza艂o si臋 nowe czasopismo Polonii brazylijskiej Polonicus

Polonicus
Posted on: June 8, 2010

Ks. dr Zdzis艂aw Malczewski SChr, tym razem wyst臋puje w nowej roli redaktora anonsuj膮cego pojawienie si臋 pierwszego numeru nowego pisma Polonijnego w Brazylii. Z rado艣ci膮 opis zamierze艅 i cel贸w dzia艂ania redakcji publikujemy, gratulujemy pomys艂u i 艣wietnej realizacji, 偶yczymy wysokich nak艂ad贸w oraz tysi臋cy tysi臋cy brazylijskich czytelnik贸w nie tylko z polskim rodowodem. Red. PdP.

Oddajemy do r膮k Szanownych Pa艅stwa pierwszy numer czasopisma brazylijskiej wsp贸lnoty polonijnej, wydawany przez Polsk膮 Misj臋 Katolick膮 w tym kraju Po wielu konsultacjach, dyskusjach postanowili艣my nada膰 tytu艂 nowemu pismu Polonicus. Revista de reflexão Brasil-Pol么nia. Dlaczego taki tytu艂 nowego czasopisma? Jego nazw膮 zamierzamy ukierunkowa膰 Czytelnika na profil pisma. Bowiem ju偶 samo okre艣lenie polonius, maj膮ce swoje korzenie w j臋zyku 艂aci艅skim, odnosi si臋 do wszystkiego co ma swoje korzenie zwi膮zane z Polsk膮, jej kultur膮, tradycj膮, zwyczajami. S艂owo to mo偶e oznacza膰 cz艂owieka, kt贸ry w warunkach obcego 艣rodowiska tworzy艂 r贸偶norodne dobra kultury maj膮ce zwi膮zek z geograficzn膮 przestrzeni膮 narodu polskiego. W wielu wypadkach nazw膮 polonicus okre艣lane jest jakie艣 dobro, kt贸re zosta艂o wytworzone, a wskazuj膮ce na swoje narodowe pochodzenie. Polonicusem b臋dzie te偶 co艣 co jest rzadko艣ci膮 w r贸偶nych dziedzinach, a wyst臋puj膮ce poza przestrzeni膮 geograficzn膮 Polski. Poza tym do tej kategorii zaliczamy tak偶e wszelkie 艣lady, jakie spotykamy w r贸偶nych miejscach, a kt贸re swoj膮 specyfik膮 m贸wi膮 nam o ich tw贸rcy czy odnosz膮 si臋 po艣rednio czy bezpo艣rednio do tego wszystkiego, co nazywamy og贸lnie polskim. W r贸偶nych miejscach 艣wiata spotykamy w艂a艣nie takie 艣lady i nazywamy je polonikami.

W naszej brazylijskiej rzeczywisto艣ci mamy poka藕n膮 liczb臋 ludzi urodzonych w Brazylii (szacujemy na 2-3 miliony os贸b), kt贸rzy maj膮 w swoich 偶y艂ach polsk膮 krew. S膮 to osoby, kt贸re ze wzgl臋du na przynale偶no艣膰 etniczn膮 maj膮 zwi膮zek z Polsk膮. W艂a艣nie polska spo艂eczno艣膰 etniczna w tym kraju jest dla nas r贸wnie偶 poloniusem. W naszym pi艣mie du偶膮 uwag臋 b臋dziemy pragn臋li po艣wi臋ca膰 temu szczeg贸lnemu Poloniusowi. Tym bardzie, 偶e powsta艂o tutaj, w Brazylii, specjalne s艂owo w odniesieniu do Brazylijczyk贸w o polskich korzeniach etnicznych. Te osoby nazywamy pol么nico. Osoba, ze wzgl臋du na miejsce urodzenia i posiadane obywatelstwo jest Brazylijczykiem. Kiedy jednak bierzemy pod uwag臋 pochodzenie etniczne tej osoby, to ze wzgl臋du na wi臋zi krwi s膮 one okre艣lane jako pol么nico i nie polonês.

Nowe czasopismo Polonicus pragnie by膰 takim w艂a艣nie zjawiskiem, kt贸re b臋dzie swoj膮 tre艣ci膮 艂膮czy艂o ludzi maj膮cych te same korzenie etniczne czy te偶 rdzennych Brazylijczyk贸w zainteresowanych tym wszystkim co jest zwi膮zane z Polsk膮 i jej wytworami kultury.

Czasopismo Polonicus pragnie wpisa膰 si臋 w t臋 wielk膮 i r贸偶norodn膮 list臋 gazet, czasopism, jakie by艂y wydawane w Brazylii od 1892 r., kiedy to pojawi艂o si臋 pierwsze pismo nosz膮ce nazw臋 „Gazeta Polska w Brazylii” i wydawane przez grup臋 emigrant贸w w Kurytybie i skierowane do tworz膮cej si臋 w贸wczas spo艂eczno艣ci imigrant贸w polskich w tym kraju1. Nasze nowe pismo pragnie r贸wnie偶 wej艣膰 na lini臋 czasopism o charakterze naukowych, kt贸re stara艂y si臋 poprzez swoje publikacje ukazywa膰 histori臋, dorobek spo艂eczno艣ci imigranckiej i polonijnej w Brazylii. Ostatnim takim periodykiem wychodz膮cym w latach 1999-2009 w Kurytybie by艂o Proje莽ões. Czasopismo studi贸w polsko-brazylijskich2.

Polonijni intelektuali艣ci oraz Rada 艣wieckich przy rektorze Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii motywowani idea艂em wydawania Proje莽ões sugerowali rektorowi PMK, aby艣my kontynuowali nasz膮 dotychczasow膮 prac臋 wydawnicz膮. Postanowili艣my zatem kontynuowa膰 nasze zmagania intelektualne i wydawnicze i w pierwszym semestrze 2010 r. odda膰 do r膮k Szanownych Pa艅stwa pierwszy numer pisma Polonicus. Revista de reflexão Brasil–Pol么nia. Cieszy nas fakt i napawa wielkim optymizmem na przysz艂o艣膰, 偶e zaproszeni intelektuali艣ci z Brazylii i Polski przyj臋li nasze zaproszenie wej艣cia do Rady Konsultacyjnej czasopisma. S膮 to naukowcy, kt贸rzy dobrze znaj膮 zagadnienia, kt贸re zamierzamy porusza膰 na 艂amach naszego pisma.

Zapraszamy Drogich Pa艅stwa do do艂膮czenia do nas i do艣wiadczania wraz z nami, wsp贸lnej odkrywczej w臋dr贸wki w poznawaniu historii, jak te偶 wsp贸艂czesnej rzeczywisto艣ci spo艂eczno艣ci polonijnej w Brazylii. Nadal b臋dziemy 艣ledzi膰 wszechstronne kontakty, jakie istniej膮 i - z pewno艣ci膮 - b臋d膮 si臋 poszerza艂y pomi臋dzy naszymi zaprzyja藕nionymi krajami: Brazyli膮 i Polsk膮. W miar臋 naszych mo偶liwo艣ci t臋 szerok膮 problematyk臋 kontakt贸w brazylijsko-polskich b臋dziemy przybli偶ali naszym Drogim Czytelnikom na 艂amach Polonicusa!

Periodyk Polonicus. Revista de reflexão Brasil-Pol么nia b臋dzie zawiera艂 nast臋puj膮ce dzia艂y: Pol么nia/Polska, Artigos/Artyku艂y, Poemas/Wiersze, Entrevistas/Wywiady, Resenhas/Przegl膮d literacki, Cr么nicas/Wydarzenia i Efemêrides/Diariusz. Dla Polak贸w nieznaj膮cych j臋zyka portugalskiego w celu u艂atwienia zaznajomienia si臋 z tre艣ci膮 ka偶dego numeru pisma tytu艂 ka偶dego tekstu b臋dzie podawany r贸wnie偶 w j臋zyku polskim. R贸wnie偶 na ko艅cu ka偶dego artyku艂u zamieszczone b臋dzie streszczenie w j臋zyku polskim.

W imieniu Zespo艂u Redakcyjnego: Henryka Siewierskiego, Mariano Kawki i Piotra Kilanowskiego oraz w艂asnym 偶ycz臋 Szanownym Pa艅stwu przyjemnej lektury i zapraszam do wsp贸艂pracy z nami –

Informacja:

Powy偶szy tekst jest wst臋pem pierwszego numeru anonsowanego czasopisma.

DEDYKACJA

Nasze czasopismo ukazuje si臋 w czasie naznaczonym tragedi膮 we wsp贸艂czesnej historii Polski. Tragedia, kt贸ra mo偶e – pomimo wszystko – przyczyni膰 si臋 do wi臋kszej jedno艣ci Narodu Polskiego oraz do silnego i zdeterminowanego kroku w kierunku lepszej przysz艂o艣ci dla Polski i 艣wiata. Z tego te偶 powodu dedykujemy ten pierwszy numer czasopisma wszystkim ofiarom katastrofy ko艂o Smole艅ska, kt贸re ponios艂y 艣mier膰 w tragicznym dniu 10 kwietnia 2010 r. R贸wnie偶 i tym razem w naszych sercach powinny rozbrzmiewa膰 s艂owa polskiego Hymnu Narodowego: „Jeszcze Polska nie zgin臋艂a…”

Ks. Zdzis艂aw MALCZEWSKI, SChr – redaktor, Brazylia, 27 maja 2010 r.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia