NewYorkPolonia >> Article
Zwiedzanie by艂ego KL Auschwitz - g艂贸wnie z przewodnikiem

Posted on: July 13, 2010

O艣wi臋cim - Tylko w grupie zorganizowanej i z przewodnikiem mo偶na zwiedza膰 by艂y niemiecki ob贸z Auschwitz I w godzinach szczeg贸lnego nasilenia ruchu, czyli miedzy 10.00 a 15.00. Ma to zwi膮zek z ogromn膮 liczb膮 odwiedzaj膮cych - poinformowano we wtorek PAP w muzeum Auschwitz.

Szef sekcji obs艂ugi zwiedzaj膮cych Pa艅stwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk powiedzia艂, 偶e obostrzenia nie dotycz膮 cz臋艣ci plac贸wki, kt贸ra obejmuje by艂y ob贸z Auschwitz II - Birkenau.

"Obostrzenia b臋d膮 obowi膮zywa艂y do ko艅ca pa藕dziernika" - doda艂 Kacorzyk. Przypomnia艂 zarazem, 偶e teren by艂ego obozu to autentyczne miejsce pami臋ci, znajduj膮ce si臋 pod szczeg贸ln膮 opiek膮 konserwatorsk膮. Zdaniem muzealnik贸w wej艣cie do niego w grupach z przewodnikiem usprawni odwiedzaj膮cym poruszanie si臋.

Tury艣ci indywidualni mog膮 swobodnie zwiedza膰 by艂y ob贸z od godziny 8.00 do 10.00, a tak偶e po godzinie 15.00 do zamkni臋cia muzeum, oraz w pozosta艂ym czasie, o ile zbierze si臋 20-osobowa grupa.

Muzeum stara si臋 tak偶e u艂atwi膰 zwiedzanie. Na stronie muzeum podane s膮 godziny, w kt贸rych organizowane s膮 grupowe wej艣cia na teren by艂ego obozu z przewodnikiem. Naprzemiennie co p贸艂 godziny tworzone b臋d膮 grupy polsko i angloj臋zyczne. Organizowane s膮 te偶 grupy z przewodnikami w j臋zykach: francuskim, niemieckim, w艂oskim i hiszpa艅skim. "W miar臋 potrzeby tworzone te偶 b臋d膮 tury w innych j臋zykach, mi臋dzy innymi: rosyjskim, szwedzkim, czeskim, s艂owackim, czy japo艅skim" - powiedzia艂 szef sekcji odwiedzaj膮cych.

"W wakacje ka偶dego dnia muzeum odwiedza 5-8 tysi臋cy os贸b z ca艂ego 艣wiata. Kiedy na terenie poobozowym przebywa wiele grup, poruszanie si臋 sprawia cz臋sto du偶e trudno艣ci. Dzi臋ki wprowadzonym zmianom zwiedzanie b臋dzie o wiele wygodniejsze, bowiem nasi przewodnicy s膮 przeszkoleni zar贸wno pod k膮tem organizacji ruchu, jak r贸wnie偶 bezpiecze艅stwa odwiedzaj膮cych" - doda艂 Kacorzyk.

Z danych muzeum wynika, 偶e latem w ci膮gu godziny do muzeum przybywa ponad 20 grup, licz膮cych do 30 os贸b ka偶da. Ju偶 dwa lata temu, w godzinach najwi臋kszego nasilenia, konieczne by艂o ograniczenie dost臋pu do niekt贸rych miejsc, ze wzgl臋du na bezpiecze艅stwo odwiedzaj膮cych. By艂y to mi臋dzy innymi podziemia bloku 11 i krematorium I. Utrudnienia w zwiedzaniu pojawiaj膮 si臋 tak偶e w niekt贸rych salach i korytarzach oryginalnych poobozowych blok贸w, gdzie znajduje si臋 muzealna ekspozycja.

W tym roku turyst贸w jest r贸wnie du偶o co w poprzednich latach. Kacorzyk powiedzia艂, 偶e nieznaczny spadek widoczny by艂 jedynie w kwietniu i maju, co mia艂o zwi膮zek z erupcj膮 wulkanu w Islandii, kt贸ra ograniczy艂a loty nad Europ膮, a tak偶e powodzi膮 na po艂udniu Polski. Z kolei po katastrofie w Smole艅sku, gdzie zgin膮艂 prezydent Lech Kaczy艅ski z ma艂偶onk膮 oraz 94 inne osoby, widoczny by艂 wzrost liczby Polak贸w. "W +d艂ugi weekend+ majowy, 3 tygodnie po katastrofie, muzeum odwiedzi艂o 22 tysi膮ce os贸b, z czego a偶 17 tysi臋cy to byli Polacy. Mog艂o to by膰 spowodowane og贸ln膮 atmosfer膮 i ch臋ci膮 poznawania historii" - powiedzia艂 Kacorzyk.

Ob贸z Auschwitz powsta艂 w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau powsta艂 dwa lata p贸藕niej. Sta艂 si臋 przede wszystkim miejscem masowej zag艂ady 呕yd贸w. W kompleksie Auschwitz Niemcy zg艂adzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, g艂贸wnie 呕yd贸w, a tak偶e Polak贸w, Rom贸w, je艅c贸w radzieckich i przedstawicieli innych narod贸w.

W 1947 roku na terenie by艂ego Auschwitz I oraz by艂ego Auschwitz II - Birkenau powsta艂o muzeum. W ubieg艂ym roku zwiedzi艂o je oko艂o 1,3 miliona os贸b.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia