NewYorkPolonia >> Article
Rocznica - 65 lat po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszim臋

Hiroszima
Posted on: August 12, 2010

6 sierpnia 2010 w Hiroszimie pi臋膰dziesi膮t tysi臋cy os贸b z 59 kraj贸w oddaje ho艂d ofiarom ataku atomowego. W艣r贸d nich oficjalnie po raz pierwszy pojawili si臋 ambasador Stanow Zjednoczonych w Japonii, przedstawiciele Francji i Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy te偶 przyby艂 tu Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon. W艣r贸d zgromadzonych byli r贸wnie偶 ludzie cudem uratowani z atomowej zag艂ady - pisze Ryszarda L. Pelc z USA.

Hiroszim臋 odwiedzi艂am w maju 2010. Kilka miesi臋cy przed rocznic膮 wybuchu bomby. Wtedy, 65 lat temu wydawa艂o si臋, 偶e miasto nigdy wi臋cej si臋 nie podniesie, 偶e zostanie po nim spalona ziemia. Dzisiaj to miasto jest pi臋kne, nowoczesne, t臋tni膮ce 偶yciem. Miasto powsta艂e z popio艂贸w o偶y艂o na nowo. Usuni臋to gruzy. Zbudowano nowe domy. L艣ni膮 w s艂o艅cu szklane 艣ciany drapaczy chmur. Ludzie na nowo je zaludnili. Hiroszima liczy dzi艣 ponad milion mieszka艅c贸w. Ale nic nie mo偶e i nie powinno zatrze膰 pami臋ci o wydarzeniach sprzed sze艣膰dziesi臋ciu pi臋ciu laty .

***

By艂 poniedzia艂ek 6 sierpnia 1945 roku . Wojna w tym rejonie 艣wiata jeszcze trwa艂a. Dzie艅 zapowiada艂 si臋 pogodnie. Niebo nad Hiroszim膮 by艂o nieskalanie czyste. Dobry cel dla samolot贸w. Raz zawy艂y syreny; wypatrzono jaki艣 samolot. Ale to by艂 tylko samolot sprawdzaj膮cy widoczno艣膰 “pogodowy”, nie zaatakowa艂. Zycie mieszka艅c贸w wr贸ci艂o do “normy”. Zapewne mieszka艅cy Hiroszimy jak i je艅cy wojenni z Chin i Korei nie wiedzieli, 偶e dla blisko stu tysi臋cy b臋da to ostatnie chwile 偶ycia. Tego rana o godzinie 8:15 z samolotu ameryka艅skiego B-29 zrzucono bomb臋 atomow膮 o wadze oko艂o pi臋ciu ton, nazwan膮 pieszczotliwie “Little boy”. Bomba wybuch艂a 43 sekundy po zrzuceniu jej w odleg艂o艣ci 508 metr贸w od dziedzi艅ca szpitala Shima i 170 metr贸w od mostu Aioi. Nad centrum miasta uni贸s艂 si臋 ogromny s艂up dymu w kszta艂cie grzyba.

Pilot, pu艂kownik Paul Tibbets i bombardier Thomas Ferebee wykonali precyzyjnie bojowe zadanie. Towarzyszy艂 im inny samolot; byli w nim naukowcy, in偶ynierowie. Mieli za zadanie oceni膰 si艂e wybuchu i efekty pierwszej atomowej bomby. Nie wiedziali jeszcze , 偶e jedna trzecia mieszka艅c贸w Hiroszimy zosta艂a unicestwiona. Jedni zgin臋li na miejscu, inni umierali nieco p贸藕niej z poparze艅 czy napromieniowania. Miasto zosta艂o zamienione w popi贸艂. Zachowa艂o si臋 jedynie oko艂o 10% budynk贸w.

Hiroszima przesz艂a do historii wojen, jako pierwsze na 艣wiecie miasto zmiecione z powierzchni ziemi bomb膮 atomow膮. Harry Truman, prezydent Stan贸w Zjednoczonych, wyda艂 rozkaz u偶ycia tej broni, cho膰 skutk贸w by膰 mo偶e nie przewidzia艂 . Uzna艂, 偶e jego obowi膮zkiem jest zako艅czy膰 wojn臋 z Japoni膮 jak najszybciej, co zaoszcz臋dzi krwi po obu stronach.

Cesarz, podporz膮dkowany w艂adzy wojskowych , nie godzi艂 si臋 na bezwarunkowa kapitulacj臋, kt贸rej 偶膮dano ju偶 w lipcu 1945 na konferencji w Poczdamie. Ale nawet bezmiar ofiar w Hiroszimie nie sk艂oni艂 soldateski japo艅skiej do natychmiastowej kapitulacji. Trzy dni p贸藕niej kolejna bomba atomowa spad艂a na Nagasaki. I dopiero wtedy Japonia podpisa艂a akt kapitulacji.

***

W Hiroszimie wybudowanej na nowo, w samym jej centrum nad rozwidleniem rzeki Ota stoj膮 ruiny niegdy艣 imponuj膮cej budowli. Jest to Genbaku Dome m膰. By艂 dum膮 miasta, miejscem wystaw przemys艂owych.

Po wojnie zamierzano usun膮膰 to co pozosta艂o z niego ale 1966 roku zdecydowano , 偶e te ruiny b臋d膮 艣wiadczy艂y o tym co si臋 wydarzy艂o. Bomba wybuch艂a nad budynkiem i nie uszkodzi艂a go w takim stopniu jak reszt臋 dom贸w. Dzi艣 ruiny stanowi膮 cz臋艣膰 parku po艣wi臋conego ofiarom wojny. W 1996 r. tzw. A-bomb Dome czy tez Genbaku zosta艂 zarejestrowany przez UNESCO jako zabytek klasy 艣wiatowej (World Heritage List) . Sta艂o si臋 tak mimo to, i偶 zar贸wno Chiny jak i Stany Zjednoczone sprzeciwia艂y si臋 uznaj膮c, i偶 w ten spos贸b zatrze si臋 rol臋 Japonii jako agresora.

***

W Parku Pokoju, na miejscu niegdy艣 napromieniowanym, ska偶onym, za艂o偶ono trawniki, posadzono drzewa i wiecznie zielone krzewy. Tam te偶 postawiono 70 pomnik贸w. M.innymi jest tam Pomnik Przyja藕ni, Fontanna Mod艂贸w, pawilon, w kt贸rym umieszczono dziesi膮tki tysi臋cy 偶urawi-origami, zrobionych przez dzieci z ca艂ego 艣wiata. W Parku p艂onie wieczny ogie艅 przyniesiony ze 艣wi臋tego dla Japo艅czyk贸w ognia ze swi膮tyni na wyspie Miyajima. Ogie艅 zapalono w miejscu, gdzie pochowano prochy siedemdziesi臋ciu tysi臋cy ofiar .

Je偶eli jest si臋 w Hiroszimie, nie mo偶na pomin膮膰 tego miejsca. W ogromnym budynku muzeum s膮 zdj臋cia ofiar, opisy wydarze艅. Jedna z sal po艣wi臋cona jest Sadaki , dziewczynce, kt贸ra jak tysi膮ce innych zmar艂a na skutek choroby popromiennej. Przesz艂a do historii, bo wierz膮c, 偶e papierowe 偶urawie maj膮 si艂e uzdrowicielsk膮 ostatnie miesi膮ce swego 偶ycia po艣wi臋ci艂a na ich tworzenie.

Sale muzeum zape艂niaj膮 liczne eksponaty odnalezione po wybuchu. Zbyt drastyczne, zbyt przera偶aj膮ce by to opisywa膰. Wspomn臋 tylko o zegarku, kt贸rego wskaz贸wki zatrzyma艂y si臋 na godzinie 8:15 kiedy zrzucono bomb臋. Pod nim umieszczono czyj艣 wiersz:

Wa偶ka przelecia艂a tu偶 przede mn膮
usiad艂a na p艂ocie,
wsta艂em wzi膮wszy czapk臋 w r臋k臋
ju偶 mia艂em by j膮 schwyta膰
I wtedy …

Wiersz nie ma dalszego ci膮gu…tak jak 偶ycie tysi臋cy …jak 偶ycie tego ch艂opca, kt贸ry chcia艂 schwyta膰 wa偶k臋.Tu偶 przy wej艣ciu, w wielkim przeszklonym holu muzeum stoj膮 dwa ogromne bloki marmuru z wyrytymi (po angielsku i japo艅sku) s艂owami , b臋d膮cymi przes艂aniem dla wsp贸艂czesnych i potomnych.

Wojna jest dzie艂em cz艂owieka, wojna prowadzi do zniszczenia ludzkiego 偶ycia. Wojna to 艣mier膰. Pami臋tanie o przesz艂o艣ci oznacza zobowi膮zanie wobec przysz艂o艣ci. Pami臋tanie o Hiroszimie oznacza niedopuszczenie do wojny nuklearnej.

Te s艂owa wypowiedzia艂 Jan Pawe艂 II 25 lutego 1981 roku podczas swej pielgrzymki do Hiroszimy. Jan Pawe艂 II powiedzia艂 je w Hiroszimie, ale m贸wi艂 do ca艂ego 艣wiata. Ale czy 艢wiat Go us艂ysza艂, czy zrozumia艂? Czy rocznicowe mod艂y za ofiary i oficjalne wyst膮pienia na wielkim placu w Hiroszimie przed wiecznie p艂on膮cym zniczem zapobiegn膮 zbrojeniom i wojnom?

Ryszarda L. Pelc, Hancock, USA 6 sierpnia 2010 r.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia