NewYorkPolonia >> Article
69. rocznica 艣mierci 艣w. Maksymiliana Kolbego

Maksymilian Kolbe
Posted on: August 12, 2010

O艣wi臋cim - 69. rocznica m臋cze艅skiej 艣mierci franciszkanina 艣wi臋tego Maksymiliana Kolbego w niemieckim obozie Auschwitz przypada w sobot臋. Duchowny odda艂 偶ycie za innego wi臋藕nia - Franciszka Gajowniczka.

W rocznic臋 艣mierci franciszkanina w Pa艅stwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odb臋d膮 si臋 uroczysto艣ci. Przy bloku nr 11 by艂ego obozu Auschwitz I, w podziemiach kt贸rego zgin膮艂 zakonnik, odprawiona zostanie msza 艣wi臋ta. Poprzedzi j膮 pielgrzymka uczestnik贸w uroczysto艣ci z Centrum 艣wi臋tego Maksymiliana w podo艣wi臋cimskich Harm臋偶ach do by艂ego obozu Auschwitz.

Franciszkanin i misjonarz ojciec Maksymilian Kolbe trafi艂 do Auschwitz 28 maja 1941 roku z wi臋zienia na Pawiaku w Warszawie. W obozie otrzyma艂 numer 16670. W ostatnich dniach lipca 1941 roku, po ucieczce jednego z wi臋藕ni贸w, ofiarowa艂 swoje 偶ycie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka (numer 5659), wyznaczonego na 艣mier膰 g艂odow膮.

Wed艂ug historyka z Pa艅stwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Franciszka Pipera, egzekucje przez zag艂odzenie budzi艂y szczeg贸ln膮 groz臋 w艣r贸d wi臋藕ni贸w. "W przypadku ucieczki wi臋藕nia z bloku, w kt贸rym by艂 wi臋ziony, komendant lub kierownik obozu wybiera艂 podczas apelu dziesi臋ciu lub wi臋cej wi臋藕ni贸w, kt贸rych nast臋pnie zamykano w jednej z cel w podziemiach bloku nr 11. Tam nie otrzymywali ani jedzenia, ani picia. Po kilku, najdalej kilkunastu dniach umierali w straszliwych m臋czarniach" - opisuje Piper.

Na podstawie rejestru wi臋藕ni贸w bloku nr 11 historycy ustalili kilka dat "wybi贸rek". W czasie jednej z nich, na prze艂omie lipca i sierpnia 1941 roku, dobrowolnie wyst膮pi艂 z szeregu ojciec Maksymilian Kolbe i zwr贸ci艂 si臋 do Lagerfuehrera Karla Fritzscha z pro艣b膮 o w艂膮czenie go do grupy skazanych w miejsce innego wi臋藕nia - Franciszka Gajowniczka.

Ojciec Kolbe zmar艂 po dw贸ch tygodniach m臋ki, 14 sierpnia 1941 roku, w podziemiach bloku nr 11, jako ostatni z osadzonych. Zakonnik zosta艂 u艣miercony dosercowym zastrzykiem fenolu. Dokona艂 tego Hans Bock, kryminalista przeniesiony z obozu Sachsenhausen, w Auschwitz zarejestrowany jako wi臋zie艅 numer 5. W 1941 roku by艂 starszym bloku w wi臋藕niarskim szpitalu obozowym.

Franciszek Gajowniczek prze偶y艂 wojn臋. Zmar艂 w 1995 roku w Brzegu na Opolszczy藕nie w wieku 94 lat. Pochowany zosta艂 na cmentarzu przyklasztornym franciszkan贸w w Niepokalanowie.

Rajmund Kolbe urodzi艂 si臋 8 pa藕dziernika 1894 roku w Zdu艅skiej Woli. W 1910 roku wst膮pi艂 do zakonu franciszkan贸w, gdzie otrzyma艂 imi臋 Maksymilian. Dwa lata p贸藕niej rozpocz膮艂 studia w Rzymie. Tam w 1917 roku za艂o偶y艂 stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej. Do Polski powr贸ci艂 w 1919 roku.

W 1927 roku za艂o偶y艂 pod Warszaw膮 klasztor-wydawnictwo Niepokalan贸w. Trzy lata p贸藕niej ojciec Maksymilian wyjecha艂 do Japonii, z kt贸rej powr贸ci艂 do kraju w 1936 roku. Obj膮艂 kierownictwo Niepokalanowa, kt贸ry sta艂 si臋 najwi臋kszym klasztorem katolickim na 艣wiecie. W chwili wybuchu II wojny 艣wiatowej by艂o tam 700 zakonnik贸w i kandydat贸w do zakonu.

Ojciec Maksymilian zosta艂 beatyfikowany przez papie偶a Paw艂a VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokona艂 Jan Pawe艂 II 10 pa藕dziernika 1982 roku.

Ob贸z Auschwitz powsta艂 w 1940 roku, KL Auschwitz II, czyli Birkenau, dwa lata p贸藕niej. Sta艂 si臋 przede wszystkim miejscem masowej zag艂ady 呕yd贸w. Auschwitz III stanowi艂a sie膰 podoboz贸w. Niemcy zg艂adzili w Auschwitz co najmniej 1,1 miliona os贸b, g艂贸wnie 呕yd贸w, a tak偶e Polak贸w, Rom贸w, je艅c贸w radzieckich oraz os贸b innej narodowo艣ci.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia