NewYorkPolonia >> Article
Wyr贸偶nienia dzia艂aczy Polonijnych w Chicago z okazji 艢wi臋ta Niepodleg艂o艣ci

Zdj臋cie
Posted on: November 18, 2010

9 listopada 2010 r. Konsulat Generalny RP w Chicago zorganizowa艂 uroczyste obchody 艢wi臋ta Niepodleg艂o艣ci w Muzeum Polskim w Ameryce, w kt贸rych uczestniczy艂o ok. 200 go艣ci, przedstawicieli organizacji polonijnych (m.in. KPA, zwi膮zku Podhalan, harcerzy, duchowie艅stwa). Z okazji tego 艢wi臋ta rz膮d RP przyzna艂 odznaczenia zas艂u偶onym dzia艂aczom polonijnym (lista na ko艅cu) - pisze red. Andrzej Miko艂ajczyk.

Zygmunt Matynia (na drugim zdj.), Konsul Generalny RP w swoim przem贸wieniu powitalnym powiedzia艂 m.in. „11 listopada , to dzie艅 szczeg贸lny dla ka偶dego z nas. 艢wi臋tujemy bowiem 92 rocznic臋 powrotu Rzeczypospolitej Polskiej do grona europejskich pa艅stw szczyc膮cych si臋 w艂asn膮 suwerenno艣ci膮. Rzeczypospolita zaistnia艂a na nowo w 1918 roku, po 123 latach niewoli, na politycznej mapie 艣wiata”. M贸wca podkre艣li艂 ogromn膮 rol臋, jak膮 odegra艂 w odzyskaniu niepodleg艂o艣ci Ignacy Jan Paderewski, „m膮偶 stanu, kompozytor, wybitny pianista, kt贸rego 150 rocznice urodzin 艣wi臋tujemy w tym miesi膮cu”.

Wypowied藕 Konsula mia艂a szczeg贸lne znaczenie w Muzeum Polskim, gdzie Paderewski wielokrotnie spotyka艂 si臋 z przedstawicielami organizacji polonijnych, aby szuka膰 poparcia na rzecz odzyskania niepodleg艂o艣ci Polski. W Muzeum znajduje si臋 Pok贸j Paderewskiego, a w nim miedzy innymi pi贸ro, kt贸rym zosta艂 podpisany Traktat Wersalski, przyznaj膮cy Polsce niepodleg艂o艣膰.

M贸wca przypomnia艂, 偶e rok 2010 to rok, w kt贸rym obchodzone s膮 tak偶e inne wa偶ne rocznice zwi膮zane z walk膮 o niepodleg艂o艣膰 Polski (600. rocznica bitwy pod Grunwaldem, 90. rocznica Bitwy Warszawskiej, okre艣lanej Cudem nad Wis艂膮, 30- lecie Solidarno艣ci, czy 70- rocznicy zbrodni Katy艅skiej...). M贸wi艂: „Historia jest wa偶na dla ka偶dego narodu, poniewa偶 pozwala wyci膮ga膰 wnioski na przysz艂o艣膰, pozwala tak偶e odnale藕膰 swoje miejsce w艣r贸d innych narod贸w, wreszcie pozwala okre艣li膰, kim w艂a艣ciwie my – jako nar贸d –jeste艣my”.

W USA 11 listopada obchodzony jest jako Dzie艅 Weterana. Z tej okazji z艂o偶one zosta艂y 偶yczenia polskim i ameryka艅skim weteranom. Program muzyczny z uroczysto艣ci przygotowa艂 Jaros艂aw Go艂臋biowski, kompozytor, pianista i muzykolog. Wykona艂 w czasie koncertu utwory skomponowane przez Tadeusza Ko艣ciuszk臋, kt贸re odnalaz艂 w Muzeum Polskim, utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz w艂asne kompozycje.

Z okazji 艢wi臋ta Niepodleg艂o艣ci rz膮d Rzeczypospolitej Polskiej przyzna艂 odznaczenia zas艂u偶onym dzia艂aczom polonijnym. Lista z uzasadnieniami na ko艅cu tekstu.

11 listopada fragment ulicy Belmont w Chicago zostanie nazwany imieniem Lecha Kaczy艅skiego, tragicznie zmar艂ego prezydenta RP w katastrofie lotniczej pod Smole艅skiem. Bywa艂 kilkakrotnie w Chicago, gdzie spotyka艂 si臋 z burmistrzem miasta, wladzami stanu i by艂 gor膮co podejmowany przez Poloni臋.

xxx

Poni偶ej lista nagrodzonych:

KRZY呕 KAWALERSKI ORDERU ZAS艁UGI

Stanis艂aw Dzier偶臋ga wyemigrowa艂 do USA w 1974 r. jako uchod藕ca polityczny. Od 1975 r. jest cz艂onkiem Zwi膮zku Podhalan w P贸艂nocnej Ameryce. Z jego inicjatywy powsta艂o Ko艂o Bia艂y Dunajec #40, kt贸rego by艂 wieloletnim Prezesem. Wsp贸艂za艂o偶yciel Komitetu Edukacji ZPPA, w kt贸rym zajmowa艂 si臋 m.in. zbieraniem funduszy na stypendia naukowe, kursy komputerowe i j臋zyka angielskiego, porady prawne, wsparcie finansowe dla Szko艂y Biznesu w Nowojowej k/Nowego S膮cza. W latach 1987-90 pe艂ni艂 funkcj臋 wiceprezesa, a od 1990 do 1992 prezesa ZPPA. Z jego inicjatywy w 1991 r. powo艂ano Stowarzyszenie Biznesmen贸w Podhala艅skich w Ameryce.

Edward Kuczy艅ski jest wybitnym in偶ynierem. Na pocz膮tku II wojny 艣wiatowej (1940) wraz z rodzin膮 zosta艂 zes艂any na Syberi臋. Po og艂oszeniu amnestii na podstawie umowy Sikorski-Majski w 1943 roku poprzez Bliski Wsch贸d dosta艂 si臋 do Polskiej Oficerskiej Szko艂y Wojskowej w Palestynie. Po zako艅czeniu II wojny 艣wiatowej zosta艂 w Anglii, gdzie uko艅czy艂 studia in偶ynierskie na Hammersmith Engineering College. W 1957 roku wyjecha艂 do Stan贸w Zjednoczonych, gdzie w 1958 roku otrzymuje licencjat na Wayne State University w Detroit. Swoj膮 dzia艂alno艣膰 zawodow膮 zwi膮za艂 z korporacj膮 General Motors, w kt贸rej przepracowa艂 jako in偶ynier ponad 30 lat.

O. Wac艂aw Lech jest kap艂anem z Zakonu Ojc贸w Karmelit贸w Bosych. Kszta艂ci艂 si臋 w Ni偶szym Seminarium Duchownym Zakonu Karmelit贸w Bosych w Wadowicach. Uko艅czy艂 studia filozoficzne w Poznaniu oraz teologiczne w Wy偶szym Seminarium Duchownym Krakowskiej Prowincji Karmelit贸w Bosych. 艢wi臋cenia kap艂a艅skie otrzyma艂 w Krakowie 21 czerwca 1974 r i przyj膮艂 imi臋 o. Wac艂aw. W 1980 r. zosta艂 absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie po studiach prawa kanonicznego. W sierpniu 2003 r. podj膮艂 obowi膮zki duszpasterskie w parafii 艣w. Kamila, a w pa藕dzierniku 2004 r. arcybiskup archidiecezji chicagowskiej kard. Francis George mianowa艂 o. Lecha proboszczem parafii 艣w. Kamila. W czerwcu 2009 r. o. Wac艂aw obchodzi艂 35 lat swojej kap艂a艅skiej pos艂ugi.

W艂adys艂aw Pawlikowski by艂 wiceprezesem Zwi膮zku Podhalan w Ameryce P贸艂nocnej w latach 1993 –94. Ponadto w latach 1990-99 pe艂ni艂 funkcj臋 kapelmistrza ZPAP. Od roku 1995 do dnia dzisiejszego jest r贸wnie偶 wiceprzewodnicz膮cym Komitetu Edukacji a tak偶e prezesem Kola Maruszyna oraz Kola Literacko –Dramatycznego. Lutnik, artysta, muzykant.

W艂adys艂aw Tokarz po艣wi臋ci艂 45 lat swojego 偶ycia na dzia艂alno艣膰 spo艂eczn膮 w organizacjach polonijnych. Po przybyciu do Stan贸w Zjednoczonych w 1963 r. wst膮pi艂 do Ko艂a Nr. 5 im. W艂adys艂awa Zamojskiego dzia艂aj膮cego przy Zwi膮zku Podhalan w Ameryce P贸艂nocnej. Dal si臋 pozna膰 jako dobry dzia艂acz i 艣wietny m贸wca. Cz艂onkowie Kola widz膮c jego zaanga偶owanie powierzyli mu urz膮d Prezesa, kt贸ry pe艂ni艂 przez dwie kadencje. Z okazji 70-lecia istnienia ZPAP wyr贸偶niony z艂ot膮 odznak膮 Zwi膮zku Podhalan. Ponadto pi臋ciokrotnie zasiada艂 w Jury ciesz膮cego si臋 du偶膮 popularno艣ci膮 Mi臋dzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „ Na G贸ralsk膮 Nut臋”. Autor dziesi膮tek artyku艂贸w na r贸偶ne tematy, kt贸re ukazywa艂y si臋 w najwi臋kszej polonijnej gazecie poza granicami kraju – „Dzienniku Zwi膮zkowym”, w ,,Tatrza艅skim Orle” oraz w ,,Podhalaninie”, w kt贸rym nadal pracuje jako redaktor.

Z艁OTY KRZY呕 ZAS艁UGI

J贸zef Bafia jest za艂o偶ycielem, a jednocze艣nie prezesem i dyrektorem Ko艂a Bia艂ka Tatrza艅ska. J. Bafia bardzo czynnie w艂膮cza si臋 w dzia艂alno艣膰 organizacyjn膮 i kulturaln膮 Zwi膮zku Podhalan w Ameryce P贸艂nocnej. W 1987 r., Zarz膮d ZPAP podj膮艂 decyzj臋 o rozpocz臋ciu nadawania programu radiowego na stacji WPNA 1490 AM i prowadzenie programu „Radio Zwi膮zku Podhalan” powierzy艂 p. J贸zefowi Bafia, kt贸ry przez 5 lat prowadzi艂 go. Obecnie jest on wsp贸艂w艂a艣cicielem programu radiowego „Na g贸ralsk膮 nut臋”. Ponadto jest tak偶e wielokrotnym konferansjerem mi臋dzynarodowego festiwalu „Na g贸ralsk膮 nut臋”. Jest wsp贸艂redaktorem ksi膮偶ki „Historia K贸艂- 75 lat Zwi膮zku Podhalan” oraz autorem wielu utwor贸w poetyckich.

Andrzej Baraniak, dziennikarz i fotoreporter, jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jeszcze w Polsce pe艂ni艂 funkcj臋 fotoreportera Kopalni W臋gla Brunatnego „Konin” oraz dwutygodnika „Wielkopolskie Zag艂臋bie”. Sta艂y wsp贸艂pracownik „G艂osu Wielkopolskiego”, „Gazety Pozna艅skiej” i „Przegl膮du Koni艅skiego”. Po przyje藕dzie w 1991 r. do Stan贸w Zjednoczonych zosta艂 pisz膮cym fotoreporterem „Dziennika Chicagowskiego”. Od 1995 r. jest sta艂ym wsp贸艂pracownikiem „Dziennika Zwi膮zkowego” (najstarszej polonijnej gazety na 艣wiecie) oraz tygodnika ilustrowanego „Express”. Od 1994 r. autor godzinnego programu radiowego: Polonijny Magazyn Informacyjny „Co? Gdzie? Kiedy?” emitowanego w ka偶d膮 sobot臋 o godzinie 8 wieczorem na falach Radia WPNA 1490 AM Zwi膮zku Narodowego Polskiego. W ci膮gu 18 lat pracy dziennikarskiej w Chicago da艂 si臋 pozna膰 jako wnikliwy i rzetelny obserwator 偶ycia spo艂eczno艣ci polonijnej na wielu jej p艂aszczyznach.

Andrzej G臋d艂ek od 30 zwi膮zany jest z krzewieniem kultury podhala艅skiej na ziemi ameryka艅skiej. Do Zwi膮zku Podhalan w Ameryce P贸艂nocnej wst膮pi艂 w 1981 r. W latach 1983-92 by艂 wsp贸艂pomys艂odawc膮 i wsp贸艂organizatorem mi臋dzynarodowego festiwalu folklorystycznego „Na g贸ralsk膮 nut臋”. W 1987 r. w zwi膮zku z decyzj膮 zarz膮du ZPAP o powo艂aniu programu radiowego p. G臋d艂ek by艂 jednym z dw贸ch prowadz膮cych „Radio Zwi膮zku Podhalan”. W 1992 r. wsp贸lnie ze swoim redakcyjnym koleg膮 za艂o偶y艂 program radiowy „Na g贸ralsk膮 nut臋”, kt贸ry istnieje do dzi艣. P. G臋d艂ek mia艂 r贸wnie偶 sw贸j wk艂ad w zredagowaniu i wydaniu ksi膮偶ki „Historia k贸艂 – 75 lat Zwi膮zku Podhalan”. W latach 1993-96 piastowa艂 funkcj臋 Sekretarza Generalnego Zarz膮du G艂贸wnego ZPAP, a w 1996 zosta艂 wybrany na 3 lata na I Wiceprezesa Zarz膮du G艂贸wnego ZPAP. Tak偶e od 1996 r. p. G臋d艂ek jest Prezesem Ko艂a #40 Bia艂y Dunajec istniej膮cego przy ZPAP.

Anna Zali艅ska jest cz艂onkiem Zwi膮zku Podhalan w P贸艂nocnej Ameryce oraz Zwi膮zku Narodowego Polskiego. Od 1996 r. nale偶y do komitetu imprez przy Zarz膮dzie G艂贸wnym ZPPA. Pod jej bezpo艣rednim nadzorem i kierownictwem przygotowywane s膮 wszystkie spotkania, imprezy, festyny, m.in. najwi臋kszy festiwal kultury g贸ralskiej w USA "Na g贸ralsk膮 nut臋". Od 2008 r. wsp贸lnie z Wojciechem Dorul膮 redaguje kolumn臋 "Dziennika Zwi膮zkowego" pt.: "Co s艂ycha膰 u Podhalan?" Prowadzi tak偶e stron臋 internetow膮 ZPPA oraz redaguje jego kronik臋. Od 1996 r. jest wiceprzewodnicz膮c膮 Komitetu Edukacji ZPPA. 28 marca 2009 w uznaniu zas艂ug dla popularyzacji i krzewienia kultury, o艣wiaty i tradycji polskiej w Ameryce otrzyma艂a Br膮zowy Medal Stowarzyszenia "Wsp贸lnota Polska".

Tekst: Andrzej Miko艂ajczyk, Chicago, 11 listopada 2010 r.


Source: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia