NewYorkPolonia >> Article
Pi艂karska LE - Lech Pozna艅 w 1/16 fina艂u

Lech Poznan Logo
Posted on: December 2, 2010

Warszawa (PAP) - Lech Pozna艅 jest jedn膮 z siedmiu dru偶yn, kt贸re w 艣rod臋 wywalczy艂y awans do 1/16 fina艂u pi艂karskiej Ligi Europejskiej. Mistrz Polski zremisowa艂 na w艂asnym stadionie z Juventusem Turyn 1:1 i zapewni艂 sobie co najmniej drugie miejsce w grupie A tych rozgrywek.

40 tysi臋cy kibic贸w by艂o 艣wiadkami emocjonuj膮cego i tocz膮cego si臋 w zimowej scenerii meczu. Przenikliwe zimno by艂o do przewidzenia, ale niemal r贸wno z pierwszym gwizdkiem s臋dziego w Poznaniu zacz膮艂 sypa膰 艣nieg, kt贸ry w drugiej po艂owie ca艂kowicie przykry艂 muraw臋 Stadionu Miejskiego i potrzebna by艂a r贸偶owa pi艂ka.

W 12. minucie prowadzenie dla Kolejorza po do艣rodkowaniu z rzutu ro偶nego Bo艣niaka Semira Stilica uzyska艂 Artjoms Rudnevs. To czwarty gol 艁otysza strzelony s艂ynnemu w艂oskiemu zespo艂owi w tym rozgrywkach. Sze艣膰 minut przed ko艅cem gry wyr贸wna艂 Vicenzo Iaquinta.

Lech z o艣mioma punktami zajmuje obecnie drugie miejsce w tabeli grupy A, trac膮c dwa do Manchesteru City, kt贸ry w 艣rod臋 pokona艂 FC Salzburg 3:0 i tak偶e przypiecz臋towa艂 awans. Juventus po pi膮tym remisie traci do polskiej dru偶yny trzy punkty, ale nie ma szans jej wyprzedzi膰, ze wzgl臋du na gorszy bilans bezpo艣rednich spotka艅. W Turynie by艂 remis 3:3.

Na zako艅czenie fazy grupowej LE podopieczni trenera Jose Marii Bakero zagraj膮 16 grudnia na wyje藕dzie z mistrzem Austrii.

W 艣rod臋 z awansu cieszyli si臋 te偶 pi艂karze i kibice Young Boys Berno, PSV Eindhoven, Metalista Chark贸w, Sportingu Lizbona i Bayeru Leverkusen.

Wcze艣niej z 12 grup Ligi Europejskiej do 1/16 fina艂u zakwalifikowa艂y si臋: Zenit Sankt Petersburg, CSKA Moskwa, FC Porto, VfB Stuttgart i BATE Borys贸w. Wiadomo ju偶 tak偶e, 偶e z Ligi Mistrz贸w, dzi臋ki zaj臋ciu trzeciego miejsca w grupie, do fazy pucharowej LE trafi膮: Spartak Moskwa, Twente Enschede i Glasgow Rangers.

Zimowa aura przeszkadza艂a pi艂karzom nie tylko w Poznaniu. W Sankt Petersburgu Zenit pokona艂 Anderlecht Bruksela (bez Marcina Wasilewskiego w kadrze meczowej) 3:1 i prowadzi w tabeli grupy G z kompletem punkt贸w. Mecz prowadzony przez polsk膮 sz贸stk臋, z Marcinem Borskim jako g艂贸wnym s臋dzi膮, rozegrano przy 18-stopniowym mrozie.

Z kolei obfite opady 艣niegu spowodowa艂y op贸藕nienie o p贸艂 godziny rozpocz臋cia gry w spotkaniu Young Boys Berno z VfB Stuttgart. Gospodarze dzi臋ki trzem golom w ostatnich 10 minutach wygrali 4:2 i wsp贸lnie z zespo艂em niemieckim awansuj膮 do 1/16 fina艂u z grupy H.

Siarczysty mr贸z panowa艂 r贸wnie偶 w Charkowie, gdzie Metalist pokona艂 VSC Debreczyn 2:1 i tak偶e zagra w wiosennej cz臋艣ci rywalizacji. Niespodzianka w grupie I to odpadni臋cie Sampdorii Genua (1:2 z PSV Eindhoven).

Ca艂y mecz w barwach OSC Lille rozegra艂 reprezentant Polski Ludovic Obraniak. Francuski zesp贸艂 uleg艂 w Lizbonie Sportingowi 0:1. O awans powalczy za dwa tygodnie z KAA Gent i musi wygra膰.

Najwi臋ksz膮 niespodziank膮 艣rodowych gier by艂a pora偶ka obro艅cy tytu艂u Atletico Madryt z Arisem Saloniki 2:3. Je艣li grecka ekipa pokona w ostatniej kolejce Rosenborg Trondheim, to zesp贸艂 hiszpa艅ski odpadnie.