NewYorkPolonia >> Article
艢wi臋ta Bo偶ego Narodzenia i Nowy Rok w TVP Polonia

Posted on: December 15, 2010

TVP Polonia przygotowa艂a dla swoich widz贸w specjaln膮 propozycj臋 艣wi膮teczn膮 w okresie Bo偶ego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczeg贸ln膮 uwag臋 zas艂uguj膮 przede wszystkim propozycje filmowe i rozrywkowe.
W Wigili臋 i 艢wi臋ta Bo偶ego Narodzenia hitem filmowym TVP Polonia b臋dzie trzycz臋艣ciowa adaptacja powie艣ci Ignacego Kraszewskiego „Stara ba艣艅” w re偶yserii Jerzego Hoffmana.
Ponadto TVP Polonia przygotowa艂a wiele koncert贸w najch臋tniej s艂uchanych, tradycyjnych kol臋d. W drugi dzie艅 艣wi膮t Bo偶ego Narodzenia TVP Polonia zaprosi mi艂o艣nik贸w serialu „M jak mi艂o艣膰” do obejrzenia dwucz臋艣ciowego widowiska „Jubileusz M jak mi艂o艣膰”. W wigilijny wiecz贸r TVP Polonia b臋dzie transmitowa膰 tym razem ze Szczyrku. TVP Polonia poleca te偶 艣wi膮teczne wydania cyklicznego programu „Kulturalni.pl” (w pierwszy dzie艅 艣wi膮t Bo偶ego Narodzenia oraz w Nowy Rok).
Nowy Rok TVP Polonia przywita wraz z mieszka艅cami Wroc艂awia i widzami TVP2 oraz TVPHD podczas kilkugodzinnego, plenerowego koncertu „Sylwester z Dw贸jk膮 2010 – Imperium Gwiazd”.

艢wi膮teczne propozycje TVP Polonia

24 grudnia 2010 r. (pi膮tek)


„Wigilia w lesie”, godz. 08.00

W Wigili臋 艢wi膮t Bo偶ego Narodzenia ma艂y Tomek wybiera si臋 z dziadkiem do lasu. Oczarowany opowie艣ciami le艣nika ch艂opiec przenosi si臋 w bajeczny 艣wiat, w kt贸rym wieczerz臋 wigilijn膮 przygotowuj膮 zwierz臋ta. W trakcie tej fantastycznej wigilii w lesie dzieje si臋 wiele tajemniczych i emocjonuj膮cych wydarze艅. Tomek ratuje bobra, kt贸ry wpad艂 w pu艂apk臋 zastawion膮 przez ludzi. Jest tak偶e 艣wiadkiem odwiedzin kr贸la zwierz膮t, lwa, przybywaj膮cego ze swoj膮 艣wit膮 i prezentami z Afryki. Na koniec uczestniczy w uroczystej wieczerzy le艣nych zwierz膮t. Gdy po przebudzeniu wraca do realnego 艣wiata, akurat rozpoczyna si臋 wieczerza wigilijna u dziadk贸w. W filmie po艂膮czono gr臋 aktorsk膮 z animacj膮 - w scenach rozgrywaj膮cych si臋 w planie realnym wyst臋puj膮 aktorzy, sekwencje fantastyczne
przedstawiono w filmie rysunkowym.


„Smak tradycji” – Cicha Noc, godz. 14.05

Nastrojowy, bogato ilustrowany, inscenizowany program kulturalno-kulinarny obrazuj膮cy polskie tradycje 艣wi膮teczne. Program si臋ga do 藕r贸de艂, tkwi膮cych w pras艂owia艅skich obrz臋dach, kt贸re potem splot艂y si臋 z tradycj膮 chrze艣cija艅sk膮 i polsk膮 kultur膮 ludow膮. Wyja艣nia rzadko u艣wiadamian膮 symbolik臋 gest贸w, zachowa艅 i potraw ,kt贸rej korzenie tkwi膮 w odleg艂ej przesz艂o艣ci. Te przekazywane z pokolenia na pokolenie rytua艂y s膮 odbiciem polskiej historii, 艣wiadectwem naszej to偶samo艣ci narodowej, barwn膮 wizyt贸wk膮 w coraz bardziej zunifikowanym 艣wiecie. Wiecz贸r wigilijny to chyba najpi臋kniejsza, najbardziej ciep艂a i wzruszaj膮ca polska tradycja. Jak to si臋 sta艂o, 偶e dzielenie si臋 op艂atkiem nie jest znane nigdzie na 艣wiecie a w Polsce ten gest ma znaczenie wyj膮tkowe, niemal mistyczne? Kto i kiedy wymy艣li艂 choink臋, dlaczego na stole wigilijnym kr贸luje karp i nie mo偶e na nim zabrakn膮膰 potrawy z makiem? Co ma wsp贸lnego kolacja wigilijna z zadusznymi ucztami naszych odleg艂ych przodk贸w? Dlaczego wypatrujemy pierwszej gwiazdki i dla kogo


w艂a艣ciwie zostawiamy wolne miejsce przy stole? Na te i wiele innych pyta艅 poszuka odpowiedzi Daniel Kondraciuk wspierany przez Hann臋 Szymandersk膮 - autork臋 popularnych ksi膮偶ek o polskich tradycjach kulinarnych.


„Gdzie jeste艣 艣wi臋ty Miko艂aju?”, godz. 15.20

Ma艂a Ania wysy艂a list do 艢wi臋tego Miko艂aja z pro艣b膮, by w prezencie gwiazdkowym przyni贸s艂 jej braciszka. Niestety, dostaje tylko lalk臋. Dochodzi do wniosku, 偶e Miko艂aj wcale nie czyta艂 jej listu. Dziewczynka jest rozczarowana i roz偶alona, rozpada si臋 艣wiat jej dzieci臋cych wyobra偶e艅 i marze艅. Dopiero spotkanie z mieszkaj膮cym w s膮siedztwie ch艂opcem zmienia jej stosunek do 艣wiata. Biedny malec, troch臋 samotny, skar偶y si臋 mamie, 偶e jeszcze nigdy nie odwiedzi艂 go 艢wi臋ty Miko艂aj. Ania postanawia przebra膰 si臋 za Miko艂aja i podarowa膰 ma艂emu trzy swoje zabawki.. Okazuje si臋 jednak, 偶e ch艂opczyk ma ju偶 cztery lata, powinien wi臋c dosta膰 cztery podarki. Tym czwartym, najcenniejszym, b臋dzie prawdziwy przyjaciel, kt贸ry b臋dzie mia艂 na imi臋 Ania...


„Opowie艣ci wigilijne spod Giewontu”, godz. 16.00

„Opowie艣ci wigilijne spod Giewontu\" to widowisko s艂owno - muzyczne, kt贸re przedstawia zwyczaje zakopia艅skie zwi膮zane z wigili膮 艣wi膮t Bo偶ego Narodzenia. Kanw膮 programu jest w臋dr贸wka dw贸ch artyst贸w podhala艅skich Jana Karpiela i J贸zefa Pitonia po zakopia艅skich domach. Przewodnicy odwiedzaj膮 rodzin臋 muzyka Andrzeja Jakubca, rodzin臋 malarza na szkle W艂adys艂awa Walczaka. Zawitaj膮 te偶 do Koliby, w kt贸rej spotykaj膮 ducha Stanis艂awa Witkiewicza tw贸rcy stylu zakopia艅skiego, do Atmy, gdzie ukazuje si臋 posta膰 Karola Szymanowskiego i Muzeumu Tatrza艅skiego. Tam rozmawiaj膮 z widmem doktora Tytusa Cha艂ubi艅skiego. Widowisko ma nietypow膮 formu艂臋. 艢wiat rzeczywisty przeplata si臋 z odrealnionym, w膮tki wsp贸艂czesne z ba艣niowymi. W programie wyst膮pi kapela g贸ralska, kt贸ra akompaniuje 艣piewaj膮cym kol臋dy: Hannie Chowaniec i zespo艂owi dziewcz膮t z Bia艂ego Dunajca.


„Chwa艂a na wysoko艣ci – kol臋dy z Zakopanego”, godz. 17.15

Chwa艂a na wysoko艣ci to koncert najpi臋kniejszych polskich kol臋d, kt贸ry zarejestrowany zostanie w jednym z zakopia艅skich ko艣cio艂贸w. Dlaczego koncert umiejscowiono wysoko w g贸rach? -Bo tu jest si臋 bli偶ej Boga - przekonuje prowadz膮cy wraz autorem zapraszaj膮c na artystyczn膮 wigili臋 w towarzystwie gwiazd polskiej estrady, takich jak m. in. Feel, Bajm, Justyna Steczkowska, Golec uOrkiestra, Maciej Miecznikowski. Wyst膮pi膮 te偶 zespo艂y g贸ralskie i Dzieci z Brod膮 (pod kierunkiem Joszko Brody). Arty艣ci wraz z wiernymi - widzami za艣piewaj膮 najpi臋kniejsze kol臋dy, opowiedz膮 o swoich rodzinnych wigiliach, z艂o偶膮 偶yczenia widzom i po艂ami膮 si臋 op艂atkiem z wiernymi przyby艂ymi na t臋 uroczysto艣膰 do ko艣cio艂a.



„Bardzo cicha noc – Ryszard Rynkowski”, godz. 18.40

To 艣wi膮teczny, magiczny obraz Bo偶ego Narodzenia, biel wigilijnego obrusa, bezkresna dal o艣nie偶onych g贸r, sanie w konnym zaprz臋gu i dope艂niaj膮cy ca艂o艣ci, mi艂y go艣膰 w naszym domu Ryszard Rynkowski. W jego wykonaniu tradycyjne, polskie kol臋dy, arty艣cie towarzysz膮 muzycy i g贸rale z okolic Zakopanego.



„Gwiazdka kota Filemona”, godz. 19.00
(powt. godz. 02.05)

Przygody sympatycznego, ma艂ego kotka Filemona poznaj膮cego 艣wiat. Od samego rana w domu w kt贸rym mieszka Filemon i Bonifacy trwaj膮 przygotowania do 艣wi膮t. Dziadek przynosi choink臋, babcia sprz膮ta. Bonifacy t艂umaczy Filemonowi, 偶e przysz艂a wigilia, czyli dzie艅 w kt贸rym wszyscy daj膮 sobie Gwiazdki. Kotek bierze sobie to do serca i wyrusza na poszukiwanie gwiazdki dla Bonifacego. 艢niegowe gwiazdki, kt贸re znajduje szybko si臋 roztapiaj膮.


„Stara ba艣艅. Kiedy s艂o艅ce by艂o Bogiem” cz. 1/3, godz. 20.10
(powt. godz. 3.55)

Trzyodcinkowy serial oparty na motywach powie艣ci J贸zefa Ignacego Kraszewskiego \"Stara ba艣艅\". Akcja toczy si臋 w IX wieku naszej ery na terenach przysz艂ej Polski. Zamieszkuj膮 je liczne plemiona s艂owia艅skie. Ka偶de z nich ma swoich bog贸w. Panuje okrutny ksi膮偶臋 Popiel, kt贸rego wed艂ug legendy zjad艂y myszy. Podjudzany przez 偶on臋 Popiel morduje wszystkich krewnych, aby zapewni膰 sukcesj臋 swojemu synowi Popio艂kowi. Dow贸dca dru偶yny ksi臋cia, Piastun, odkrywa jego zbrodni臋 i w akcie protestu opuszcza w艂adc臋. Popiel wysy艂a za nim po艣cig. Tymczasem m艂ody wojownik Ziemowit Piastowic, po latach sp臋dzonych u Wiking贸w, wraca na ojcowizn臋. Zakochuje si臋 w c贸rce bogatego kmiecia Wisza, pi臋knej Dziwie, kt贸r膮 ratuje przed utrat膮 czci. Wybawia te偶 od 艣mierci Piastuna osaczonego przez ludzi Popiela. Wraz z Dziw膮 przewo偶膮 rannego Piastuna do zagrody Wisza. Tam Piastun m贸wi o zbrodniach Popiela. Kmiecie podejmuj膮 decyzj臋 o rozes艂aniu wici do wszystkich rod贸w z wie艣ci膮 o organizowanym wiecu. Nad ranem Ziemowit wraz z rannym Piastunem wyje偶d偶aj膮 do 艣wi膮tyni.

„Polska 24. Informacje”, godz. 21.05
(powt. o godz. 3.30 i nast臋pnego dnia 25 grudnia o godz. 11.20)

Wydanie wigilijne programu informacyjno publicystycznego, kt贸ry koncentruje si臋 wok贸艂 problematyki polskiej i polonijnej. Prezentowane materia艂y utrzymane s膮 w formule dynamicznego programu newsowego podzielonego na sekcje: stricte newsow膮 polonijn膮 (materia艂y ze 艣wiata o tematyce polskiej i polonijnej), kulturaln膮, lifestylow膮 i gospodarcz膮. Ca艂o艣膰 wzbogacona jest o sta艂e pozycje komentarzowe.

„Kol臋dy polskie 艣piewaj膮 Pozna艅skie S艂owiki”, godz. 22.25

Koncert kol臋d zrealizowany w Auli Uniwersytetu Pozna艅skiego w grudniu 1993 r. wzbogacony pejza偶ami zimowymi filmowanymi w okolicach Kudowy.

„Niespotykanie spokojny cz艂owiek”, godz. 23.00
(powt. 25 grudnia o godz. 6.00 – z soboty na niedziel臋)

Telewizyjny film niezr贸wnanego mistrza komedii Stanis艂awa Barei. Pe艂na dobrodusznej ironii i kpiny z peerelowskiej rzeczywisto艣ci satyra na nasze narodowe przywary. Tytu艂owym bohaterem tego godzinnego filmu jest Stanis艂aw, rolnik, kt贸ry po wojnie przyw臋drowa艂 z zabu偶a艅skiej wsi na Ziemie Odzyskane. Gdzie, podobnie jak Kargul i Pawlak, kt贸rych zreszt膮 przypomina, za艂o偶y艂 gospodarstwo. Teraz, po latach desperacko walczy o to, by jego jedyny syn Tadeusz przej膮艂 po nim sched臋. Walka jest trudna, bo Tadeusz, kt贸ry trafi艂 do wojska, zakocha艂 si臋 w robotnicy z miasta i planuje 艣lub. Stanis艂aw, cz艂owiek z艂otego serca i wielkiej porywczo艣ci (cho膰 sam si臋 do tego nie przyznaje i twierdzi, 偶e jest niespotykanie


spokojny) postanawia do tego nie dopu艣ci膰. Jedzie do miasta, w kt贸rym stacjonuje syn, by zszarga膰 mu opini臋 i z powodzeniem mu si臋 to udaje. Kiedy dowiaduje si臋, 偶e przysz艂a synowa chce zamieszka膰 na wsi, pr贸buje odwr贸ci膰 sytuacj臋. Wszystko ko艅czy si臋 szcz臋艣liwie w 艣wi臋ta Bo偶ego Narodzenia.


Transmisja Mszy 艢wi臋tej - Pasterskiej z Sanktuarium Matki Bo偶ej Kr贸lowej Polski w Szczyrku, godz. 00.00

W Wigili臋 Bo偶ego Narodzenia, w 50. rocznic臋 powstania cudownego obrazu Matki Bo偶ej Kr贸lowej Polski w Sanktuarium Matki Bo偶ej Kr贸lowej Polski w Szczyrku na G贸rce TVP Polonia przeprowadzi transmisje uroczystej mszy 艣w. Pasterskiej. Pochodz膮cy z 1894 roku Ko艣ci贸艂 Matki Bo偶ej Kr贸lowej Polski, znajduje si臋 na po艂udniowym stoku Magury, Czyli na tak zwanej „G贸rce”. To tu w 1894 roku, ma艂ej dziewczynce, kilkakrotnie ukazywa艂a si臋 Matka Bo偶a. Wie艣膰 o tym wydarzeniu bardzo szybko rozesz艂a si臋 po okolicznych miejscowo艣ciach. Do 艣wi膮tyni zacz臋艂y przybywa膰 pielgrzymki wiernych. Jesieni膮 1894 roku miejscowa ludno艣膰 wznios艂a drewnian膮 kaplic臋. W 1912 roku wybudowano na G贸rce ko艣ci贸艂 z kamienia a w 1938 roku przybyli do niego ksi臋偶a Salezjanie, kt贸rzy swoj膮 pos艂ug臋 pe艂ni膮 do dzi艣. W g艂贸wnym o艂tarzu ko艣cio艂a znajduje si臋 Obraz Matki Bo偶ej. Namalowany w 1960 roku przez Stefana Justa z 艁odzi wykonano dok艂adnie wed艂ug relacji dziewczynek wizjonerek.

25 grudnia 2010 r. (sobota)


„Darmo otrzymali艣cie, darmo dawajcie – koncert kol臋d”, godz. 07.25
(powt. o godz. 15.10)

Koncert Kol臋d „Darmo otrzymali艣cie darmo dawajcie\'\' odby艂 si臋 w budynku starego dworca w Katowicach i sta艂 si臋 okazj膮 nie tylko do po艣piewania najpi臋kniejszych, tradycyjnych polskich kol臋d, ale tak偶e do g艂臋bszej refleksji nad sensem 艢wi膮t Bo偶ego Narodzenia. Celem zestawienia fragment贸w Pisma 艢wi臋tego i wers贸w znanych wszystkim kol臋d, z poruszaj膮cymi obrazami wsp贸艂czesno艣ci, rzeczywisto艣ci膮 ludzi najubo偶szych i bezdomnych jest podkre艣lenie ich zwi膮zku - przes艂anie zawarte w Ewangelii odnosi si臋 do nas, do 偶ycia we wsp贸艂czesnym 艣wiecie. Ma przypomnie膰, 偶e Jezus przyszed艂 na 艣wiat jako bezdomny. W koncercie wyst臋puj膮: Micha艂 Bajor, Anna Dymna, Ewelina Flinta, Pawe艂 Kukiz, Joanna Lewandowska, Dominika 艁akomska, Dorota Mi艣kiewicz, Janusz Radek, Irena Santor, Katarzyna Skrzynecka, Katarzyna Zieli艅ska oraz Finali艣ci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki: Justyna Adamska, Rafa艂 Fusiek, Paulina Gil, Nikola Klepacz, Kasia Nowak, Zuzia Osuchowska, Marta Rogalska, Karolina Sawka, Ola Sobiech, Krzysio Szymaszek, Sebastian Szyma艅ski, 艁ukasz 呕elechowski


„Holidaze – 艢wi臋ta, kt贸rych prawie nie by艂o”, godz. 08.15

Biegun P贸艂nocny jeszcze nigdy nie widzia艂 takich 艣wi膮t. Renifer Rusty opuszcza sw贸j ch艂odny dom, by wyruszy膰 do Wielkiego Miasta w celu odnalezienia swojej 艣wi膮tecznej roli. Wtedy maszyna „dobry - z艂y\", kt贸rej u偶ywa 艢w. Miko艂aj si臋 psuje i nie jest on w stanie odr贸偶ni膰 grzecznych dzieci od tych, kt贸re by艂y niegrzeczne. W tym samym czasie Rusty spotyka w mie艣cie grup臋 wsparcia dla symboli 艣wi膮tecznych. Albert - indyk ze 艢wi臋ta Dzi臋kczynienia, Candie - kr贸liczek wielkanocny, Mr. C - zrz臋dliwy kupidyn oraz Cukierek i Psikus - humorzaste duszki 艣wi臋ta Halloween wraz z Rustym pr贸buj膮 pom贸c pewnemu dziecku, kt贸re znalaz艂o si臋 na 艣wi膮tecznej li艣cie „niegrzecznych dzieci\".



„Kol臋dy polskie 艣piewaj膮 Ryszard Karczykowski i Pozna艅skie S艂owiki”, godz. 10.20

Koncert kol臋d polskich zrealizowany w Katedrze Pozna艅skiej. W koncercie us艂yszymy: „Rozkwitn臋艂a si臋 lilija\",” W 偶艂obie le偶y\", „Mizerna cicha\", „Jezus malusie艅ki\", „Gdy 艣liczna Panna\", „Lulaj偶e Jezuniu\".


„Kulturalni pl.”, godz. 16.00
(powt. 26 grudnia o godz. 04.30)

Specjalne 艣wi膮teczne wydanie interaktywnego programu, w kt贸rym w lekkiej formie prowadz膮cy rozmawiaj膮 z go艣膰mi i widzami na tematy interesuj膮ce wszystkich. Go艣cie to odkrywcy, naukowcy, arty艣ci, intelektuali艣ci, ludzie z pierwszych stron gazet, a tak偶e najbardziej znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Program informuje o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i spo艂ecznych z 偶ycia Polonii, zaprasza do udzia艂u w imprezach rozrywkowych i sportowych, rekomenduje spektakle, wystawy i koncerty z udzia艂em polskich artyst贸w. W 艣wi膮tecznym wydaniu programu w studio go艣ci膰 b臋dziemy mi臋dzy innymi: Iren臋 Jarock膮, Janusz J贸zefowicza i Natali臋 Urba艅sk膮, Piotra Rubika i Agnieszk臋 Kr臋glick膮.


„Historia 艣wi膮teczna o rosochatym w艂贸cz臋dze”, godz. 19.00
(powt. godz. 01.00)

Film animowany dla dzieci. Miki Mol, czyli mol ksi膮偶kowy opowiada o przygotowaniach do 艣wi膮t Bo偶ego Narodzenia w domu pa艅stwa Myszek. Pojawia si臋 rosochaty przybysz- Reniferus. Mieszka艅cy lasu odnosz膮 si臋 do niego nieufnie. 艢wi臋ty Miko艂aj prosi Reniferusa by pom贸g艂 mu odwiedzi膰 dzieci i obdarowa膰 je prezentami.


„Stara ba艣艅. Kiedy s艂o艅ce by艂o Bogiem” cz. 2/3, godz. 20.05
(powt. godz. 02.00)

Trzyodcinkowy serial oparty na motywach powie艣ci J贸zefa Ignacego Kraszewskiego \"Stara ba艣艅\". Popiel dowiaduje si臋 o planowanym wiecu kmieci. Wysy艂a swego przybocznego Smerd臋 z wojownikami, aby ukara膰 przyw贸dc臋 buntownik贸w, Wisza. Uprzedzeni o ataku kmiecie otaczaj膮 wojownik贸w i zmuszaj膮 do odwrotu. Wycofuj膮c si臋 z zagrody, Smerda zabija Wisza. Rodzina na uroczysto艣ciach pogrzebowych 偶egna zmar艂ego, zgodnie z obrz臋dami pal膮c go na stosie wraz z 偶on膮 Jag膮. Po pogrzebie Ziemowit, kt贸ry nie zd膮偶y艂 uzyska膰 zgody Wisza na po艣lubienie Dziwy, prosi o to jej braci. Niestety, okazuje si臋, 偶e Dziwa w dniu urodzin zosta艂a przeznaczona do s艂u偶by w 艣wi膮tyni. Wkr贸tce potem pod d臋bami odbywa si臋 wiec zebranych rod贸w kmiecych. Wszyscy s膮 za wojn膮 z Popielem, ale dopiero po 偶niwach. Gdy Popiel dowiaduje si臋, 偶e kmiecie planuj膮 obl臋偶enie grodu, za namow膮 偶ony wzywa na pomoc Wiking贸w. W noc Kupa艂y Ziemowit porywa Dziw臋. W trakcie ucieczki dziewczyna ci臋偶ko go rani. Przekonana, 偶e go zabi艂a udaje si臋 do 艣wi膮tyni, aby dope艂ni膰 swego przeznaczenia i s艂u偶y膰 bogom. Tymczasem ci臋偶ko rannego Ziemowita przywraca do zdrowia wied藕ma Jarucha. Po 偶niwach kmiecie atakuj膮 gr贸d Popiela. Po pierwszej nieudanej i okupionej ci臋偶kimi stratami pr贸bie, rozbijaj膮 ob贸z wok贸艂 grodu.


„Hotel pod R贸偶ami – Koncert Galowy 27. Przegl膮du Piosenki Aktorskiej we Wroc艂awiu”, godz. 21.50
(powt. godz. 03.45)



Koncert galowy 27. Przegl膮du Piosenki Aktorskiej we Wroc艂awiu w wykonaniu wybitnych artyst贸w (Anna Maria Jopek, Z. Zamachowski, Kinga Preis, K. Groniec, M, Male艅czuk) prowadzony przez Macieja Stuhra przypomina utwory mistrz贸w naszej piosenki, od Tuwima, przez Osieck膮 i M艂ynarskiego do Przybory i Wasowskiego.


„Orze艂 i chryzantema” godz. 22.55
(powt. 26 grudnia, godz. 11.50)

Film dokumentalny zrealizowany g艂贸wnie w Japonii. Jego bohaterami s膮: Bronis艂aw Pi艂sudski, starszy brat marsza艂ka J贸zefa Pi艂sudskiego i jego wnuk Kazuyoshi Kimura, kt贸ry dopiero w 1984 roku dowiedzia艂 si臋, 偶e jego dziadkiem by艂 s艂ynny polski naukowiec. Syn Bronis艂awa Pi艂sudskiego Sukezo ukrywa艂 swoje pochodzenie, boj膮c si臋, 偶e zaszkodzi to jego rodzinie. A偶 do pocz膮tku lat 80. XX wieku posta膰 Bronis艂awa Pi艂sudskiego nie by艂a znana w Polsce i w Japonii. W roku 1887 roku Bronis艂aw Pi艂sudski, m. in. wraz z Aleksandrem Uljanowem - starszym bratem W艂odzimierza Lenina, zostali skazani za przygotowanie sze艣膰 lat wcze艣niej zamachu na cara Aleksandra II. Uljanowa powieszono, a Pi艂sudskiego zes艂ano na 15 lat na wysp臋 Sachalin. Tam w 1891 roku pozna艂 Lwa Jakowlewicza Szternberga, znanego etnografa, kt贸ry tak偶e by艂 na zes艂aniu. Polaka niezwykle zafascynowa艂a kultura ludu Ajnu. Zacz膮艂 bada膰 jego folklor i j臋zyk. Zwi膮za艂 si臋 z Chuhsamm膮, krewn膮 jednego z wodz贸w - Kimury Bafunkego. Z tego zwi膮zku urodzili si臋 syn - Sukezo oraz c贸rka Kyo, kt贸rej Pi艂sudski nigdy nie widzia艂, poniewa偶 Bafunke uniemo偶liwi艂 mu zabranie rodziny do Polski. Bogate zapiski z bada艅 naukowych Bronis艂awa Pi艂sudskiego w znacznej cz臋艣ci dotyczy艂y ludu Ajnu, zamieszkuj膮cego Sachalin, Kuryle oraz japo艅sk膮 wysp臋 Hokkaido, a tak偶e skrawek Syberii. Lud ten nie zna艂 pisma i do dzisiaj zachowa艂o si臋 niewiele dokument贸w 艣wiadcz膮cych o jego kulturze. Bronis艂aw Pi艂sudski by艂 jeszcze dwukrotnie w Japonii. W 1903 na polecenie Towarzystwa Geograficznego i Akademii Nauk w Petersburgu wraz z innym znakomitym etnografem Wac艂awem Sieroszewskim wyjecha艂 na cztery miesi膮ce na Jesso (obecnie Hokkaido). Nast臋pny wyjazd mia艂 miejsce w 1905. W czasie trwania wojny rosyjsko - japo艅skiej Pi艂sudski przebywa艂 w Tokio i zajmowa艂 si臋 g艂贸wnie dzia艂alno艣ci膮 polityczn膮. Wspiera艂 rosyjskiego zbiega, dziennikarza, Niko艂aja Russela (prawdziwe nazwisko: Sudzi艂owski) organizuj膮cego w Japonii antycarsk膮 opozycj臋 w艣r贸d rosyjskich je艅c贸w wojennych.


26 grudnia 2010 r. (niedziela)


„Poszukiwacze zaginionej gwiazdki”, godz. 08.55

Animowana bajka dla dzieci. Ma艂a Joasia dowiaduje si臋 od renifera z lod贸wki, 偶e kto艣 ukrad艂 艣w. Miko艂ajowi worek z prezentami i gwiazdk臋 wigilijn膮. Dziewczynka wyrusza w niebezpieczn膮 podr贸偶, aby odzyska膰 skradzione przedmioty.

„艁owca – ostatnie starcie”, godz. 09.55

Film przygodowy dla dzieci. Janik jest zapalonym graczem gier komputerowych. Jego ojciec jest biznesmenem i nie ma zbyt wiele czasu dla syna. Pewnego dnia w ich 偶yciu pojawiaj膮 si臋 Thorn i G膰th, dwa czarne charaktery, kt贸re okre艣laj膮 siebie jako przedstawicieli z艂a. Ojciec kupuje Janikowi na urodziny now膮 gr臋 niezwykle rzadko spotykan膮 na rynku. Od chwili jej uruchomienia zaczyna si臋 ona przeplata膰 z rzeczywisto艣ci膮; ojciec zostaje porwany przez Thorna i G膰tha, a mo偶e go oswobodzi膰 jedynie Janik. Je偶eli wygra gr臋, uwolni ojca.



Transmisja Mszy 艢wi臋tej z ko艣cio艂a pw. Bart艂omieja w Koniakowie, godz. 13.00

„Kol臋dy 艣wiata”, godz. 15.20

W gotyckiej Katedrze w Pelplinie zarejestrowany zosta艂 koncert kol臋d pochodz膮cych z r贸偶nych stron 艣wiata. Wykonawcami kol臋d s膮 r贸wnie偶 wokali艣ci r贸偶nej narodowo艣ci. Wszystkie utwory m贸wi膮 o oczekiwaniu i rado艣ci z narodzenia dzieci膮tka Jezus, podkre艣laj膮 tradycj臋 bo偶onarodzeniow膮 w Europie i za oceanem. Stare, dobrze znane kol臋dy i te wsp贸艂cze艣nie napisane, zaaran偶owane zosta艂y przez kierownika muzycznego - Jerzego Szymaniuka w stylu muzyki gospel, st膮d w warstwie akompaniamentu pojawia si臋 obok orkiestry smyczkowej - big band. Autorem scenariusza jest ks. Zdzis艂aw Ossowski - kieruj膮cy pracami Stowarzyszenia Mi艂o艣nik贸w Muzyki Gospel i znany propagator tego gatunku muzycznego. Koncert kol臋d w przepi臋knych wn臋trzach katedry pelpli艅skiej nabiera wyj膮tkowego charakteru.

„Gra w miasta”, godz. 16.35

Gra w Miasta jest to program telewizyjny o charakterze teleturnieju/zabawy krajoznawczej, edukacyjnej odbudowuj膮cy emocjonalne stosunki z Polsk膮. Prowadz膮ce to dziennikarki wystylizowane na „agentki” tropi膮ce najbardziej fascynuj膮ce tajemnice polskich miast. Miejsce akcji to miasta i miejscowo艣ci charakterystyczne dla danego regionu Polski - interesuj膮ce historycznie, geograficznie, krajobrazowo, kulturowo itp. Prowadz膮ce wtapiaj膮 si臋 w 偶ycie lokalnej ludno艣ci, wykonuj膮 czynno艣ci najbardziej charakterystyczne dla miejsca (rzemios艂o, sport, sztuka). Przez ca艂y czas programu widzowie zach臋cani s膮 do rozwi膮zywania trudnych 艂amig艂贸wek i przysy艂ania trafnych odpowiedzi dzi臋ki kt贸rym mog膮 wygra膰 atrakcyjne nagrody!

„Stara ba艣艅. Kiedy s艂o艅ce by艂o Bogiem” cz. 3/3, godz. 20.05
(powt. godz. 02.00)

Trzyodcinkowy serial oparty na motywach powie艣ci J贸zefa Ignacego Kraszewskiego „Stara ba艣艅\". Wikingowie napadaj膮 na obozowisko kmiecych rod贸w oblegaj膮cych gr贸d Popiela. Kmiecie, kt贸rym uda艂o si臋 prze偶y膰 pogrom, zbieraj膮 si臋 w 艣wi膮tyni. Za namow膮 kap艂ana wybieraj膮 na dow贸dc臋 Piastuna. Przygotowani do walki udaj膮 si臋 na spotkanie z Wikingami. Dzi臋ki przemy艣lanej strategii Piastuna Wikingowie zostaj膮 pokonani. Ich dow贸dca Jarl Sigvald ginie w pojedynku z Ziemowitem. Zwyci臋zcy kmiecie ponownie oblegaj膮 gr贸d Popiela, kt贸ry po kl臋sce Wiking贸w musi broni膰 si臋 sam. Ksi臋偶na truje ludzi niezdolnych do walki. Resztk臋 zatrutej kaszy zjada te偶 jej syn Popio艂ek i umiera. Na widok jego bezw艂adnego cia艂a, ksi臋偶na wpada w ob艂臋d. Zapasy zbo偶a zjadaj膮 myszy. Popiel przeklina bog贸w i ginie ra偶ony piorunem. Kmiecie obieraj膮 Piastuna na ksi臋cia a Ziemowita Piastowica na jego nast臋pc臋. Przeb艂agani bogowie oddaj膮 Ziemowitowi Dziw臋.

„Jubileusz M jak mi艂o艣膰” cz. 1, godz. 20.55, a cz. 2 o godz. 21.45
(powt. cz. 1, godz. 3.40) i (powt. cz. 2,godz. 05.30)

Zapraszamy na wyj膮tkowy koncert: 10 najpi臋kniejszych piosenek o mi艂o艣ci na 10 - lecie serialu. Wielkie polskie przeboje wykonaj膮 aktorzy serialu, kt贸rzy dodatkowo podziel膮 si臋 z widzami anegdotami i opowie艣ciami z 偶ycia prywatnego i z 偶ycia serialowych bohater贸w. Wyst膮pi膮 m. in. Ma艂gorzata Ko偶uchowska i Kacper Kuszewski, Katarzyna Cichopek, Maciej Jachowski, Robert Moskwa i Ma艂gorzata Pie艅kowska, Anna Dereszowska, Joanna Koroniewska i Andrzej M艂ynarczyk, Przemys艂aw Cyprya艅ski, Teresa Lipowska i Witold Pyrkosz oraz serialowe dzieci. Program poprowadz膮 Anna Popek i Maciej Kurzajewski.


31 grudnia 2010 r. (pi膮tek)


godz. 20.20 „Neo-n贸wka i przyjaciele – problemy 艣wi臋tego Miko艂aja” cz. 1
(cz. 2 o godz. 06.15)

Obraz korporacji w krzywym zwierciadle satyry. Akcja programu rozgrywa si臋 w fabryce zabawek 艢wi臋tego Miko艂aja. 艢w. Miko艂aj zauwa偶a, 偶e praktycznie do zera spad艂a liczba list贸w przysy艂anych przez dzieci z pro艣bami o prezenty. Postanawia dociec co jest tego przyczyn膮. Wprowadza zmiany, kt贸re maj膮 podnie艣膰 jako艣膰 us艂ug i zmieni膰 wizerunek firmy na bardziej nowoczesny. Do Miko艂aja z pretensjami o zaniedbania wobec swoich obywateli przyje偶d偶aj膮 w艂adcy najwi臋kszych pa艅stw 艣wiata – w tej roli kabarety Ani Mru Mru, Paranienormalni i Smile. Wszystko oczywi艣cie ko艅czy si臋 dobrze, ale jak?

„Sylwester z Dw贸jk膮 2010 – Imperium Gwiazd”, godz. 21.40 - 01.30

W tym roku na wroc艂awskim rynku odb臋dzie si臋 Sylwester 2010 Dw贸jkowe Imperium Gwiazd. We Wroc艂awiu zobaczymy rekordow膮 ilo艣膰 artyst贸w muzycznych r贸偶nych gatunk贸w i pokole艅. W sk艂ad Dw贸jkowego Imperium Gwiazd wejd膮 najwi臋ksze polskie i zagraniczne gwiazdy. Na scenie wyst膮pi膮: Maryla Rodowicz, Bajm, Edyta G贸rniak, Piasek, Feel, Robert Gawli艅ski, Afromental, Zakopawer, Patrycja Markowska, Mrozu, Zagrobelny, Leszcze, Video, Ania Wyszkoni, Pectus, Volver, Justyna Steczkowska, Marina i Ich Troje. Z gwiazd zagranicznych zobaczymy: Ace of Base, Yolanda be cool i Inn臋. Punktem kulminacyjnym wieczoru b臋dzie wsp贸lny wyst臋p trzech div polskiej estrady: Maryli Rodowicz, Edyty G贸rniak i Beaty Kozidrak. Koncert poprowadz膮 Agnieszka Szulim, Anna Popek, Maciej Kurzajewski, Maciej Miecznikowski oraz Roman Czejarek. Wyst臋py wykonawc贸w zostan膮 wzbogacone choreografiami przygotowanymi przez Marka Egurrol臋 i Grup臋 Volt.


1 stycznia 2011 r. (sobota)


godz. 10.10 „Koncert w Wieliczce” cz. 1 i 2
(powt. o godz. 02.50 i 2 stycznia o godz. 21.00 )

Koncert muzyki klasycznej zarejestrowany w Kopalni Soli „Wieliczka” w wykonaniu orkiestry Opery Krakowskiej i solist贸w. Tym razem na wz贸r wiede艅skich koncert贸w noworocznych, przeniesiemy si臋 w krain臋 operetki, polek i marsz贸w. Najpi臋kniejsze arie operetkowe za艣piewaj膮 Ewa Biegas i Janusz Ratajczak. W ich wykonaniu us艂yszymy arie z \"Hrabiny Maricy\" i \"Ksi臋偶niczki czardasza\" E. Kalmana, z \"Zemsty nietoperza\" J. Staussa oraz \"Ari臋 ze 艣miechem\" J. Offenbacha. Orkiestra opery zagra niezapomniane melodie Strauss贸w - g艂贸wnie marsze i polki. Wspania艂e komnaty kopalni w Wieliczce tworz膮 wyj膮tkow膮 sceneri臋 dla ciekawych przedsi臋wzi臋膰 artystycznych. Widzowie b臋d膮 wi臋c mieli okazj臋 do podziwiania niezwyk艂ego uroku soli, kopalni i zgromadzonych w niej eksponat贸w.

„Inna strona miasta”, godz. 13.25

Film dokumentalny opowiadaj膮cy o warszawskiej Pradze P贸艂noc. Dzielnica sta艂a si臋 nowym domem dla przyjezdnych z ca艂ego 艣wiata. Na przestrzeni ostatnich lat powsta艂 tu pe艂en tolerancji, kolorowy 艣wiat. Mieszaj膮 si臋 kultury, religie i j臋zyki. Dla wielu obcokrajowc贸w Praga to druga ojczyzna, kt贸rej s膮 wiernymi patriotami. Narratorem filmu jest Jacek Andrzejewski, warszawiak, kt贸ry uko艅czy艂 zakopia艅sk膮 szko艂臋 Antoniego Kenara oraz wydzia艂 grafiki i wzornictwa w Krefeld, w Niemczech. Trafi艂 tam po nagonce anty偶ydowskiej 1968 roku poprzez Skandynawi臋 i sp臋dzi艂 30 lat. Wr贸ci艂 jednak do Warszawy na Prag臋, kt贸r膮 jest zauroczony. Tu, przy ulicy In偶ynierskiej, ma swoj膮 pracowni臋. W filmie wyst臋puj膮 r贸wnie偶 przyjaciele Jacka Andrzejewskiego: Wojtek S贸wka (muzyk, tw贸rca steeldrum贸w), Natalia S贸wka (偶ona Wojtka - Rosjanka), Natalia Andrzejewska (偶ona Jacka - Ukrainka), David Lewandowski (perkusista mieszkaj膮cy w Nicei), Linas Domaradzkas (plastyk z Litwy), Carolina Albano (plastyczka z Rzymu), 呕anna Gierasimowa (aktorka z Rosji), Mira Suchowiejko (p贸艂 - Polka, p贸艂 - Bu艂garka), Nina Czerkies (aktorka z Rosji). Film otrzyma艂 wyr贸偶nienie na festiwalu w Mediolanie - I\'VE SEEN FILMS - International Film Festival w pa藕dzierniku 2010 roku.

„Kulturalni pl.”, godz. 16.00
(powt. 2 stycznia o godz. 04.30)

W specjalnym noworocznym wydaniu programu Anna Karna i Adam Malecki rozmawiaj膮 z wyj膮tkowymi go艣膰mi i widzami na tematy interesuj膮ce wszystkich. Go艣cie to odkrywcy, naukowcy, arty艣ci, intelektuali艣ci, ludzie z pierwszych stron gazet, a tak偶e najbardziej znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Program informuje o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i spo艂ecznych z 偶ycia Polonii, zaprasza do udzia艂u w imprezach rozrywkowych i sportowych, rekomenduje spektakle, wystawy i koncerty z udzia艂em polskich artyst贸w.
W noworocznym wydaniu programu w studio go艣ci膰 b臋dziemy mi臋dzy innymi: Cezarego Pazure i aktor贸w filmu „Weekend”, Zesp贸艂 Feel oraz Andrzeja Nejmana i aktor贸w Teatru Kwadrat.




„Szansa na sukces – Drupi”, godz. 21.05

W 艣wi膮tecznym wydaniu programu „Szansa na sukces\" pos艂uchamy piosenek w艂oskiego piosenkarza - Drupiego. Pod koniec lat 70 - tych cieszy艂 si臋 bardzo du偶膮 popularno艣ci膮 w Polsce. Najwi臋ksze przeboje Drupiego, znane i lubiane w Polsce takie jak: „Vado Via\", „Come Va\" czy „Piccola e fragile\" 艣piewa膰 b臋d膮 laureaci „Szansy na sukces\". Obok piosenkarza na kanapie jurorskie zasi膮dzie Gra偶yna Torbicka, kt贸ra pe艂ni膰 b臋dzie r贸wnie偶 rol臋 t艂umacza. Program poprowadzi Wojciech Mann.

„Pu艂apka”, godz. 22.05
(powt. o godz. 4.35)

Po wieloletniej emigracji do kraju powraca zza oceanu Maciek, niegdy艣 dobrze zapowiadaj膮cy si臋 aktor m艂odego pokolenia. W Ameryce nie zdoby艂 s艂awy, pr贸buje wi臋c u艂o偶y膰 sobie na nowo 偶ycie w Polsce. Ale przez ten czas nad Wis艂膮 wszystko si臋 zmieni艂o: ludzie, uk艂ady, zwyczaje. Maciek ma problemy z odnalezieniem si臋 w zupe艂nie obcej rzeczywisto艣ci. Dawni kumple to teraz bardzo zaj臋ci biznesmeni, a spotykane kobiety nie maj膮 ochoty na s艂uchanie zwierze艅 emigranta. Zagubiony, osamotniony Maciek coraz cz臋艣ciej zagl膮da do kieliszka. Gdy kolejne pr贸by powrotu do zawodu ko艅cz膮 si臋 fiaskiem, Maciek nieoczekiwanie otrzymuje propozycj臋 pracy w charakterze ... str贸偶a samotnego domu stoj膮cego nad brzegiem morza. Ma tam pilnowa膰 znajduj膮cego si臋 w piwnicy sk艂adu szmuglowanego alkoholu i czeka膰 na wiadomo艣膰. Jak膮? Od kogo? Tego nie wie. Pocz膮tkowo wydaje si臋, 偶e str贸偶owanie nad morzem nie b臋dzie zbyt ryzykownym zaj臋ciem. Wok贸艂 panuje cisza i spok贸j. Maciek poznaje swoj膮 s膮siadk臋 Ew臋: mieszkaj膮c膮 samotnie tajemnicz膮, d艂ugonog膮 pi臋kno艣膰. Kilka dni p贸藕niej znajduje na pla偶y elegancki garnitur, a wraz z nim wypchany pieni臋dzmi portfel. Te pozornie odleg艂e od siebie, nieistotne fakty po艂膮cz膮 si臋 niebawem w niebezpieczny ci膮g wydarze艅, a Maciek u艣wiadomi sobie, 偶e zosta艂 wpl膮tany w skomplikowan膮 gr臋, w kt贸rej ma by膰 tylko pionkiem.



2 stycznia 2011 r. (niedziela)


„Kr贸l i kr贸lik”, godz. 08.55
Pilot serii. Prawdziwe 偶ycie miesza si臋 z fantazj膮. Prze艣miewcze spojrzenie na doros艂ych, kt贸rym dzieci maj膮 by膰 pos艂uszne, czyli rodzic贸w i nauczycieli, to jedna z charakterystycznych cech tego filmu.


„Wodne dzieci”, godz. 09.50

Film aktorsko - animowany. Pe艂na uroku opowie艣膰, kt贸rej g艂贸wnymi bohaterami s膮 ch艂opiec Tom i jego pies Toby. Pozosta艂e postaci, to mieszka艅cy morskich g艂臋bin: weso艂e wydry, oddzia艂 艣miesznych nied藕wiedzi polarnych, o艣liz艂y w臋gorz - szpieg, zawzi臋ty krab Jock, a tak偶e konik morski Terence paraduj膮cy dumnie w korsarskiej kolczudze oraz ryba - miecz Claude w stroju s艂ynnego D\'Artagnana. Tom spotyka Elli, sierot臋 wychowywan膮 przez bogate wujostwo. Tom, przebywaj膮c w domu Elli, oskar偶ony zostaje nies艂usznie przez jej wuja o kradzie偶. Ch艂opiec ucieka, skacze wraz z Tobim do wody i razem opadaj膮 na dno. Tom spotyka wydry i od jednej z nich dowiaduje si臋, 偶e mo偶e wr贸ci膰 na powierzchni臋 tylko za spraw膮 wodnych dzieci, kt贸re 偶yj膮 gdzie艣 w g艂臋bi oceanu. Tom rozpacza, ze nigdy nie zobaczy Elli, za艣 dziewczynka my艣li, 偶e Tom nie 偶yje. Tom i Tobi po wielu nieprawdopodobnych przygodach docieraj膮 do kr贸lestwa wodnych dzieci... Pan Ocean贸w,


Kraken pozwala ch艂opcu opu艣ci膰 g艂臋biny po spe艂nieniu pewnych warunk贸w. Ch艂opiec wraca na ziemi臋. Odwiedza Elli, jej wuj przeprasza ch艂opca za bezpodstawne oskar偶enie o kradzie偶. Postanawia ch艂opca adoptowa膰. Tom prowadzi Elli nad rzek臋, sk膮d dochodz膮 weso艂e g艂osy wodnych dzieci.


„Tu, popatrz, blizna”, godz. 15.20

Spotkanie z Wies艂awem Go艂asem.


„Gra w miasta”, godz. 16.35
Gra w Miasta jest to program telewizyjny o charakterze teleturnieju/zabawy krajoznawczej, edukacyjnej odbudowuj膮cy emocjonalne stosunki z Polsk膮. Prowadz膮ce to dziennikarki wystylizowane na „agentki” tropi膮ce najbardziej fascynuj膮ce tajemnice polskich miast. Miejsce akcji to miasta i miejscowo艣ci charakterystyczne dla danego regionu Polski - interesuj膮ce historycznie, geograficznie, krajobrazowo, kulturowo itp. Prowadz膮ce wtapiaj膮 si臋 w 偶ycie lokalnej ludno艣ci, wykonuj膮 czynno艣ci najbardziej charakterystyczne dla miejsca (rzemios艂o, sport, sztuka). Przez ca艂y czas programu widzowie zach臋cani s膮 do przysy艂ania trafnych odpowiedzi w formie e - mail na podany adres mailowy.

More information:   TVP Polonia


Source: TVP Polonia
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia