NewYorkPolonia >> Article
O bogini polskiej in偶ynierii - felieton profesora Targowskiego

in偶. Paul (Pawe艂) Baran
Posted on: December 29, 2010

Coraz to czytamy o 艣wietnych polskich dokonaniach, czy to w sztuce czy in偶ynierii lub innych dziedzinach. Je艣li idzie o sztuk臋, to tak; ona kwitnie w pa艅stwach, kt贸re maj膮 problemy? Bowiem jest wtedy o czym pisa膰 i co tworzy膰. Ale co do in偶ynierii, to na przyk艂ad Niemcy 艣miej膮 si臋 z „polskiej techniki.” Czy maj膮 racj臋? - zastanawia si臋 prof. Andrzej Targowski w kolejnym felietonie z cyklu „Obserwacje z USA”.

O bogini polskiej in偶ynierii

Coraz to mo偶na przeczyta膰 o 艣wietnych polskich dokonaniach, czy to w sztuce czy in偶ynierii lub innych dziedzinach. Takie informacje dodaj膮 nam otuchy. Je艣li idzie o sztuk臋, to mo偶na za艂o偶y膰, 偶e tak; ona promieniuj膮 w pa艅stwach, kt贸re maj膮 problemy? Bowiem jest wtedy o czym pisa膰 i co tworzy膰. Ale co do in偶ynierii, to na przyk艂ad Niemcy 艣miej膮 si臋 z „polskiej techniki.” Czy maj膮 racj臋?

To prawda, 偶e Rewolucja Przemys艂owa w swych pierwszych 150 latach omin臋艂a Polsk臋. Rozw贸j rewolucjonizuj膮cej techniki i to spektakularny mia艂 miejsce w Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Francji, Belgii i p贸艂nocnych W艂oszech oraz w Ameryce P贸艂nocnej. Dopiero po 1945 r. owa rewolucja zacz臋艂a si臋 w Polsce. Tym niemniej, polscy in偶ynierowie i technicy 艣wietnie funkcjonowali omal w ca艂ym 艣wiecie od pocz膮tku XIX w., czyli od pocz膮tku tej rewolucji, tyle, 偶e poza Polsk膮?

Je艣li przyjrzymy si臋 bli偶ej dokonaniom polskich in偶ynier贸w, to trzeba zastanowi膰 si臋, dlaczego technika „le偶y” polskim in偶ynierom? Kiedy Polska by艂a pod zaborami, oko艂o 400 polskich in偶ynier贸w, specjalist贸w od budowy kolei uko艅czy艂o Instytut Transportu w Petersburgu. Niestety nie mieli okazji budowa膰 kolei dla polskiego pa艅stwa, bowiem w贸wczas go nie by艂o. Ale rozbudowywali kolej w Grecji (gdzie potomek polskiego in偶yniera kolejnictwa Zygmunta Mineyki jest obecnie premierem tego kraju a tak偶e jego ojciec i dziadek te偶 byli premierami), we Francji, w Szwajcarii, w Ameryce 艁aci艅skiej, w Rosji, w Chinach. Czyli budowali podstawy przemys艂owej cywilizacji w 艣wiecie.

W mi臋dzywojennym 20-leciu polscy in偶ynierowie zaprojektowali i produkowali kilka wyrob贸w, kt贸re by艂y na 艣wiatowym poziomie. Na przyk艂ad; parowozy, pistolety, samoloty. W czasie II Wojny 艢wiatowej unowocze艣niali produkcj臋 uzbrojenia w Wielkiej Brytanii i USA. Polscy fizycy i matematycy przyczynili si臋 wraz z w臋gierskimi kolegami do rozwoju ameryka艅skiej broni atomowej i wodorowej, bowiem ameryka艅scy fizycy byli odstawieni na bok z uwagi na ich niepewne polityczne predylekcje pro-sowieckie, dwoje z nich zosta艂o nawet straconych na krze艣le elektrycznym. Owa bomba zako艅czy艂a wojn臋 na Pacyfiku w 1945 r.

Polscy matematycy, po z艂amaniu niemieckiego kodu Enigmy, byli 艣cis艂膮 czo艂贸wk膮 艣wiatow膮 w tej dziedzinie, kt贸ra zainspirowa艂a angielskiego (A. Turing) i ameryka艅skiego specjalist臋 (C. Shannon) do prac na pierwszymi komputerami. St膮d nawet w PRL, ju偶 w 1948 r. Polacy zaj臋li si臋 rozwijaniem budowy maszyn matematycznych, czyli komputer贸w. A w latach 1970-tych wymy艣lono INFOSTRAD臋 w Polsce, kt贸r膮 potem Amerykanie przet艂umaczyli na Information Superhighway, kt贸ry sta艂 si臋 synonimem globalizacji poprzez Internet.

Skoro mowa o Internecie, to warto przypomnie膰, 偶e autorem jego koncepcji jest Paul (Pawe艂) Baran, urodzony w Polsce. Pojazd ksi臋偶ycowy z kolei zaprojektowa艂 absolwent Politechniki Warszawskiej W艂adys艂aw Bekker. Ale zanim Amerykanie wyl膮dowali na Ksi臋偶ycu, to Polak Henry Hawran wsp贸艂projektowa艂 pojazd bezza艂ogowy, Surveyer, kt贸ry wyl膮dowa艂 na Ksi臋偶ycu na dwa lata przed lud藕mi (1966), aby zbada膰 warunki przysz艂ego l膮dowania. Natomiast wojskowe helikoptery ameryka艅skie s膮 dzie艂em Piaseckiego i Sikorskiego (polskiego pochodzenia zamerykanizowany Rosjanin).

No, ale pierwszymi polskimi in偶ynierami w Ameryce byli specjali艣ci od produkcji materia艂贸w budowlanych, kt贸rych Anglicy sprowadzili do Jamestown (Wirginia) w 1607 r., bowiem nie chcieli dalej importowa膰 tych materia艂贸w z Polski, kt贸ra by艂a w贸wczas w rozkwicie a Anglia w kryzysie. Natomiast Rewolucja Ameryka艅ska (1776) odnios艂a wiele zwyci臋stw dzi臋ki fortyfikacjom, zaprojektowanymi przez Tadeusza Ko艣ciuszk臋. By艂 on znakomitym in偶ynierem, ale niestety znacznie gorszym dow贸dc膮 wojskowym w Polsce.

Polska nawet jako PRL by艂a na pocz膮tku lat 1970-tych na 10/11 miejscu najbardziej uprzemys艂owionych pa艅stw 艣wiata. Potem przegra艂a do Azjatyckich Tygrys贸w, bowiem kaganiec peerelowski dobrze nie s艂u偶y艂 polskim indywidualistom w technice. Ale gwoli sprawiedliwo艣ci trzeba wspomnie膰, 偶e polscy in偶ynierowie i lekarze byli w PRL najbardziej apolityczn膮 grup膮 profesjonalist贸w, kt贸rzy w praktyce stosowali etyk臋 dzia艂ania na rzecz dobra. Natomiast w III RP, w kt贸rej wyprzedano zagranicznym firmom polskie fabryki (z PRL), rodzimy polski in偶ynier zbudowa艂 swoj膮 fabryk臋 autobus贸w na 艣wiatowym poziomie a inny idzie w jego 艣lady ze swoja fabryk膮 samolot贸w. Niebywa艂e wyczyny!

Je艣li wzi膮膰 pod uwag臋 przysz艂o艣膰 zabezpieczenia naszej cywilizacji w energi臋, to obecnie najbardziej efektywn膮 alternatywn膮 jest energia atomowa. Jej zastosowanie jest mo偶liwe dzi臋ki odkryciu promieniowania pierwiastk贸w przez Mari臋 Curie-Sk艂odowsk膮 – uniwersyteckiego in偶yniera chemika/fizyka, kt贸r膮 mo偶na uzna膰 za „bogini臋” ameryka艅skiej bomby atomowej oraz obecnych i przysz艂ych elektrowni atomowych. Jej odkrycia s膮 najwa偶niejszym wk艂adem polskiej (i francuskiej) my艣li in偶ynierskiej do naszej cywilizacji. Przy okazji warto zauwa偶y膰, 偶e 75% wyprodukowanej energii we Francji pochodzi z odkrycia ich przybranej c贸rki Madame Curie! (My艣my w zamian otrzymali od Francji Fryderyka Chopina, kt贸ry da艂 nam te偶 olbrzymi膮 energi臋 ale psychologiczn膮).

Zatem Polacy zdecydowanie maj膮 serce i to etyczne do in偶ynierii. Mo偶e nie藕le tu s艂u偶膮 polskie politechniki, kt贸re dobrze kszta艂c膮 nas in偶ynier贸w? Ja na przyk艂ad na Politechnice Warszawskiej mia艂em 艣wietnych profesor贸w (Chajtman, Sadowski, Gackowski, Jaworski), kt贸rym wiele zawdzi臋czam w swym zawodzie in偶yniera-informatyka. Tak by艂o a jak jest teraz? Obecnie w III RP szwankuje kultura wsp贸艂dzia艂ania w niekt贸rych polskich 艣rodowiskach in偶ynierskich. Daje si臋 odczu膰 brak swobodnej, krytycznej dyskusji i feudalne stosunki w szkolnictwie wy偶szym i towarzystwach in偶ynierskich? 艢rodowiska te nie s艂u偶膮 innowacyjnemu my艣leniu, a je艣li takowe ma miejsce w Polsce, to jest ono wynikiem polskiej indywidualno艣ci.

Czyli st膮d wniosek jasny p艂ynie, 偶e polska in偶ynieria to wynik po艂膮czenia trudno艣ci z romantyzmem, wyobra藕ni膮 i indywidualno艣ci膮, ale i dobrym wykszta艂ceniem. Przypomina to polsk膮 literatur臋, kt贸ra ma kilku Noblist贸w, kt贸rzy zawsze mieli o czym pisa膰. Wszak偶e in偶ynierowie maj膮 tak偶e pe艂ne r臋ce roboty, bowiem gdzie w Polsce nie spojrze膰, tam trzeba nowoczesnej techniki. Czyli potrzeba i mo偶no艣膰 swobodnego dzia艂ania jest matk膮 wynalazk贸w i bogini膮 polskiej in偶ynierii.

Andrzej Targowski, USA, 24 grudnia 2010 r.


Source: Andrzej Targowski
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia