NewYorkPolonia >> Article
Send Fresh Flowers Worldwide
Polska smakuje - nareszcie udana promocja

Posted on: January 26, 2011

Polska na "Grüne Woche” (Zielony Tydzień) w Berlinie w poprzednich latach prezentowała się z roku na rok coraz gorzej. Nie skutkowały krytyczne komentarze i trudno się było temu dziwić, skoro urzędnicy organizowali prezentacje targowe, a nie eksperci od marketingu. W tym roku dołożono wszelkich starań, by przygotować profesjonalnie wydarzenie i po raz pierwszy Polska była na ulicach Berlina wszechobecna - czytamy w informacji Krystyny Koziewicz.

Tabloidy, plakaty rozmieszczone w metrze i miejscach reklamowych informowały obszernie o kraju partnerskim Zielonego Tygodnia, którego motto brzmiało "Polska smakuje". Można było z góry przewidzieć, że apetyty na poznawanie szerokiego asortymentu różnorodnych mięs i przetworów mięsnych, ryb, ziół, produktów mleczarskich, wyrobów cukierniczych, wódek, likierów, wina, żywności zdrowej targowi goście będą mogli rozsamkowywać się do woli.

Pawilon 11.2 „Polska smakuje” cieszył się dużym zainteresowaniem, a dodatkową atrakcją dla wszystkich zwiedzających była możliwość zapoznania się z szerokim asortymentem różnorodnych produktów, a także ich spróbowania.

Oprócz imprez typowo wystawienniczych nie zabrakło spotkań z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim, który w gronie fachowców debatował o najnowszych kierunkach rozwoju i osiągnięć w branży spożywczej. Odbywały się również pokazy kulinarne znanego w Polsce kucharza Karola Okrasy –szefa kuchni jednaj z restauracji w Warszawie. Minister Marek Sawicki spotkał się również z przedstawicielką pierwszego polskiego sklepu spożywczego w Berlinie Marianną Klon (na pierwszym zdjęciu), która poinformowała ministra o tym, jak przez 15 lat nauczyła niemieckich klientów polskich smaków.

W ramach targów pokazano w nowej ciekawej oprawie scenicznej unikatowe wyroby polskiej żywności, które w Niemczech są mało znane. Na półkach sklepowych niewiele znajduje się produktów polskiego pochodzenia, ponieważ nikt nie promuje polskiej marki poza gęsią w okresie Bożego Narodzenia. Niemcy nie znają w ogóle typowo polskich smaków, w Berlinie brakuje polskiej restauracji, a zatem by zasmakować barszczu, bigosu, pierogów, gołąbków trzeba wybrać się do Polski. Szkoda bo została zmarnowana szansa na promocję i jako kraj partnerski targów "Zielony Tydzień" stanowił niepowtarzalną okazję do wykreowaniu nowego wizerunku polskich produktów. Stąd też pozostało jedynie motto prezentacji "Polska smakuje!", która być może zachęci do kulinarnej podróży do Polski.

W międzynarodowych targach rolno-spożywczych "Zielony Tydzień" uczestniczy 1632 wystawców z 57 państw. Na polskim stoisku prezentuje się m.in. dziewięć regionów, ministerstwo rolnictwa oraz ponad 80 producentów żywności.

Tekst i zdjęcie: Krystyna Koziewicz, Berlin, Niemcy, 26 stycznia 2011 r.


Source: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia