NewYorkPolonia >> Article
W Izr膰lu przybywa Polsce obywateli

Posted on: April 19, 2011

Tel Awiw (PAP) - W ci膮gu ubieg艂ego roku Polsce przyby艂o ponad 2,5 tys. obywateli - w Izr膰lu. Izr膰lczycy coraz cz臋艣ciej staraj膮 si臋 o polskie paszporty, poniewa偶 to drugie obywatelstwo otwiera im drog臋 do Europy.

Jak powiedzia艂 PAP kierownik wydzia艂u konsularnego ambasady RP w Tel Awiwie Piotr Starzy艅ski, w 2010 roku plac贸wka wyda艂a obywatelom Izr膰la najwi臋cej paszport贸w od roku 1989, kt贸ry przyni贸s艂 przemiany demokratyczne w Polsce i umo偶liwi艂 odbudow臋 stosunk贸w z pa艅stwem 偶ydowskim.

W 2009 roku w Izr膰lu przyby艂o Polsce ponad 1000 obywateli. Od pocz膮tku bie偶膮cego roku Izr膰lczykom przyznano ju偶 prawie 600 polskich paszport贸w. Zainteresowanie nimi ro艣nie, poniewa偶 od maja polscy obywatele b臋d膮 mogli swobodnie podejmowa膰 prac臋 m.in. w Niemczech i Austrii. Kilka polskich kancelarii prawnych wyspecjalizowa艂o si臋 w dostarczaniu dokument贸w potwierdzaj膮cych, 偶e jaka艣 osoba by艂a w przesz艂o艣ci polskim obywatelem. Dzi臋ki temu, paszporty RP mog膮 potem uzyska膰 tak偶e dzieci i wnuki takiej osoby, a wiele rodzin izr膰lskich, to rodziny wielodzietne.

Kolejki w godzinach przyj臋膰 interesant贸w i listy spo艂eczne wywieszone na ogrodzeniu s膮 sta艂ym widokiem przed wej艣ciem do konsulatu przy polskiej ambasadzie w Tel Awiwie. Zdecydowana wi臋kszo艣膰 oczekuj膮cych przychodzi w jednym celu: staraj膮 si臋 o paszporty RP. Jak m贸wi膮 o "paszporty europejskie" albo "paszporty Schengen", kt贸re pozwalaj膮 swobodnie podr贸偶owa膰 po krajach UE, podejmowa膰 tam studia i prac臋.

Wielu Izr膰lczyk贸w ma obywatelstwa innych pa艅stw. Jak t艂umaczy PAP przedstawiciel organizacji skupiaj膮cej 偶ydowskich osadnik贸w na Zachodnim Brzegu Jordanu - terytorium, kt贸re ma w przysz艂o艣ci wej艣膰 w sk艂ad pa艅stwa palesty艅skiego - dobrze mie膰 zagraniczny paszport "na wszelki wypadek". Z takim dokumentem nie tylko 艂atwiej, ale i bezpieczniej jest te偶 podr贸偶owa膰 np. do pa艅stw arabskich czy innych kraj贸w muzu艂ma艅skich.

Konsultant biznesowy Izaak Belek i jego syn Ben za pierwszym razem musieli odej艣膰 z kwitkiem spod drzwi polskiego konsulatu. 43. miejsce na li艣cie, sporz膮dzonej przez oczekuj膮cych w kolejce, nie zagwarantowa艂o im wej艣cia do plac贸wki przed jej zamkni臋ciem dla interesant贸w. Musieli przyj艣膰 ponownie innego dnia.

Izaak Belek wyjecha艂 z komunistycznej Polski w 1957 roku, maj膮c 9 lat. Pami臋ta, jak wroc艂awscy koledzy nie chcieli z nim gra膰 w pi艂k臋, m贸wi膮c, 偶e jest 呕ydem. "Nie wiedzia艂em nawet, kto to jest 呕yd, zapyta艂em rodzic贸w i tak dowiedzia艂em si臋, kim jestem" - m贸wi PAP. Przed emigracj膮 rodzina musia艂a si臋 zrzec polskiego obywatelstwa. Zapami臋tali, 偶e w kraju, kt贸ry opuszczali panowa艂a antysemicka atmosfera.

Dzi艣 jednak - jak twierdzi Belek - Polska jest ju偶 zupe艂nie innym pa艅stwem, ma przyjazne stosunki z Izr膰lem, a izr膰lscy biznesmeni coraz ch臋tniej inwestuj膮 nad Wis艂膮.

Dwie doros艂e c贸rki Beleka odwiedzi艂y w ostatnich latach Polsk臋, sk膮d pochodzi nie tylko ich ojciec, ale i rodzice matki, kt贸rzy wyemigrowali w 1939 roku, przed wybuchem II wojny 艣wiatowej. "C贸rki opowiada艂y, 偶e polska m艂odzie偶 jest dzi艣 w wi臋kszo艣ci dobrze nastawiona do 呕yd贸w i Izr膰la. Tego lata chcemy pojecha膰 do Polski ca艂膮 rodzin膮. Mo偶e syn b臋dzie tam studiowa艂" - m贸wi po polsku Belek.

Jednak ju偶 ani jego c贸rki, ani 29-letni syn nie znaj膮 polskiego. Ben, absolwent antropologii, powiedzia艂 PAP po angielsku, 偶e rozwa偶a studia doktoranckie, ale nie w Polsce, lecz w kt贸rym艣 z kraj贸w zachodnioeuropejskich.

Nieoficjalnie mo偶na si臋 dowiedzie膰, 偶e cz臋艣膰 przedstawicieli polskich w艂adz zastanawia si臋, w jaki spos贸b mo偶na by ograniczy膰 mo偶liwo艣膰 uzyskania polskich paszport贸w. Dzieci emigrant贸w z Polski mog膮 je uzyskiwa膰 automatycznie, je艣li tylko ich rodzice s膮 lub byli obywatelami polskimi.

Z Tel Awiwu Juliusz Urbanowicz


Source: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia