NewYorkPolonia >> Article
Ameryka艅skiego kryzysu wsp贸lny mianownik

Posted on: October 27, 2011

Od d艂u偶szego czasu w艣r贸d zam臋tu informacji dostarczanych przez tak zwane media g艂贸wnego nurtu staram si臋 zrozumie膰 kierunek, w jakim zmierza nasza, czyli ameryka艅ska, ekonomia a za ni膮 reszta tak zwanego „wolnego 艣wiata” - pisze dr in偶. Jan Czekajewski w kolejnej analizie sytuacji gospodarczo-spo艂ecznej USA.

Nie spos贸b te偶 zrozumie膰 sytuacj臋 z rozm贸w z bliskimi znajomymi, kt贸rzy, mimo, 偶e w Ameryce dobrze si臋 urz膮dzili nie mog膮 si臋 rozsta膰 z marksistowsk膮 urawni艂owk膮. 艁atwo kupuj膮 oni argument tych z lewicy, 偶e kryzys wynika ze zbyt ma艂ych podatk贸w, jakimi s膮 ob艂o偶eni milionerzy. Ka偶dy z tych uciekinier贸w od komunizmu tak ustawia pr贸g podatkowy, aby wi臋kszymi podatkami byli ob艂o偶eni ci, kt贸rzy zarabiaj膮 wi臋cej od niego. Nie bior膮 pod uwag臋, 偶e 偶yj膮 w domach, kt贸rych metra偶 przewy偶sza 10 razy, metra偶 dozwolony przez Pierwszego Sekretarza KC PZPR, Wies艂awa Gomu艂k臋, i je艣li ich 偶yczeniom stanie si臋 zado艣膰 to b臋d膮 musieli podzieli膰 swoj膮 przestrze艅 偶yciow膮 z wielodzietnymi rodzinami ludzi, kt贸rzy stracili prace i domy, na kt贸rych sp艂aty po偶yczek nie by艂o ich sta膰.

A wiec, kto jest winny? To pytanie trapi mnie od dawna, gdy偶 w艣r贸d setek r贸偶nych zarzut贸w i scenariuszy 偶aden nie wygl膮da przekonywaj膮co. Chodzi mi o mo偶liwie wsp贸lny mianownik winy, nie wdaj膮c si臋 w szczeg贸艂y.

Wedle mnie winni s膮 wszyscy. Winne jest spo艂ecze艅stwo, rz膮d w postaci Kongresu, Senatu i Prezydenta oraz oligarchia bankowa.

Czemu jest winne spo艂ecze艅stwo?

Jak wiadomo spo艂ecze艅stwo jest 艂atwo kontrolowane przez media, g艂贸wnie telewizj臋 i wierzy, 偶e mu si臋 nale偶y wi臋cej ni偶 jest w stanie wytworzy膰.

W ameryka艅skim systemie demokratycznym, czyli w systemie gdzie wi臋kszo艣膰 g艂os贸w jest kupiona za najwi臋ksz膮 ilo艣膰 pieni臋dzy na kampani臋 wyborcz膮, ludziom wydaje si臋, 偶e s膮 obdarzeni przez Boga specjalnymi prawami do dostatniego 偶ycia. Spo艂ecze艅stwo pozostaje bierne i zadowolone, tak d艂ugo jak jego stopa 偶yciowa wzrasta. W wypadku jednak zam臋tu w ekonomii, spowodowanym miedzy innymi konkurencj膮 innych spo艂ecze艅stw (Chiny) o ni偶szych kosztach pracy, w spo艂ecze艅stwie powstaje ferment niezadowolenia, jaki widzimy obecnie. Tego przyk艂adem s膮 demonstracje przed budynkiem gie艂dy w Nowym Jorku, kt贸re tak偶e wybuch艂y w wielu innych miastach ameryka艅skich i europejskich.

Nie przypuszczam, aby w艣r贸d tych protestant贸w byli in偶ynierowie elektronicy albo specjali艣ci od projektowania system贸w chemicznych. Ludzie ci s膮 albo niezadowoleni ze swych stosunkowo niskich zarobk贸w, albo s膮 bezrobotnymi z wysokimi ambicjami, albo zazdroszcz膮 tym pracownikom z Wall Street, kt贸rych 艣redni zarobek w roku 2010 by艂 5.1 razy wy偶szy ni偶 zarobek w innych dziedzinach prywatnej gospodarki i wynosi艂 $361,330 ( NYT, Nicholas D. Kristof, America,s Prime Scream” , niedziela, 16 pa藕dziernika, 2011 r.). M艂odzi ambitni ludzie od kilku lat widz膮c kilkakrotnie wy偶sze zarobki w „przemy艣le finansowym” tam kierowali swe kroki i zainteresowania.

M贸j znajmy wyk艂adaj膮cy metody zarz膮dzania pracami naukowymi, zauwa偶y艂 brak zainteresowania jego specjalno艣ci膮. Jego studenci chcieliby, aby ich nauczy艂 magii zwanej „marketing”, czyli metody sprzeda偶y. Trudno tych m艂odych ludzi wini膰, je艣li por贸wnuj膮 mizerne zarobki w trudnych dziedzinach in偶ynierii z kilkakrotnie wy偶szym zarobkami w dziedzinie handlowej. Ostatnie wydarzenia spowoduj膮 r贸wnie偶 bezrobocie w艣r贸d tych, kt贸rzy chcieliby do艂膮czy膰 do 1% najlepiej zarabiaj膮cych studiuj膮c kierunki finansowe. W sumie m艂odzie偶 ameryka艅ska nie specjalizuje si臋 w dziedzinach in偶ynierii, nie m贸wi膮c o ludziach z produkcji, kt贸rych miejsca pracy zosta艂y przeniesione do Chin i Meksyku. W konsekwencji ro艣nie liczba ludzi bezrobotnych, albo z w艂asnego b艂臋dnego wyboru kariery, albo z powodu zamkni臋cia mo偶liwo艣ci w przemy艣le, kt贸ry wyemigrowa艂...

Dla zaspokojenia spo艂ecze艅stwa rz膮d zni贸s艂 bariery celne i w konsekwencji zalano rynek tanimi produktami z Chin.

Innym elementem ameryka艅skiego „cudu gospodarczego”, sponsorowanego przez rz膮d i banki, by艂 przemys艂 budowy dom贸w jednorodzinnych, oczywi艣cie za po偶yczone pieni膮dze, kt贸rych procenty na d艂u偶sz膮 met臋 przewy偶sza艂y mo偶liwo艣ci ich sp艂aty. Wynika艂o to chyba z tego, 偶e trudno jest budowa膰 domy w Chinach i je przewozi膰 do USA.

Przez jaki艣 czas ten system powodowa艂 wzgl臋dny spok贸j spo艂eczny, do momentu, kiedy kryzys bankowy w roku 2008 ujawni艂, 偶e miliony dom贸w kosztuj膮 mniej ni偶 po偶yczki, za kt贸re je zbudowano. W Kalifornii jest takich dom贸w 2,09 miliona, na Florydzie - 1,97 miliona a w moim stanie Ohio tylko 490 tysi臋cy.

Kryzys bezrobocia powi臋kszy艂 napi臋cia spo艂eczne. Oczywi艣cie nikt nie obwinia siebie samego za b艂膮d w zakupie domu, czy b艂臋dnego wyboru kierunku studi贸w. Wedle tych ludzi winny jest rz膮d i banksterzy (terminologiczny zlepek bankier贸w z gangsterami). Czy spo艂ecze艅stwo ma racje? I tak, i nie. Z rozm贸w ze zniech臋conymi obywatelami Ameryki, odnosz臋 wra偶enie, 偶e nie tyle chodzi im o ukr贸cenie eksces贸w elity bankowej, ile wymuszenie urawni艂owki, w kt贸rej luksus niekt贸rych nie dra偶ni艂by wi臋kszo艣ci innych, mniej zarabiaj膮cych.

W艣r贸d mych znajomych przypominam sobie rozmow臋 z lekark膮 z Polski, kt贸ra po 15 latach pobytu w USA wr贸ci艂a do Warszawy. Wedle niej „wszyscy ludzie winni zarabia膰, lub dostawa膰 tyle pieni臋dzy, aby starczy艂o im na wygodne 偶ycie. Ci, kt贸rzy s膮 ambitni, mog膮 zarabia膰 wi臋cej, ale nie za du偶o”.

Je艣li zgodzimy si臋 ze stwierdzeniem, 偶e skandalem jest, aby 1% Amerykan贸w kontrolowa艂o 90% bogactwa kraju, to jednocze艣nie winni艣my zauwa偶y膰, 偶e te 90% biednych i przeci臋tnie zamo偶nych stara艂o si臋 do艂膮czy膰 do tej grupy 1% uprzywilejowanych. Oni wybrali naj艂atwiejsz膮 metod臋 poprzez po偶yczki zaci膮gane bez uwagi na swoje mo偶liwo艣ci ich sp艂acenia. Jedynym wyt艂umaczeniem takiego ludzkiego zachowana jest fakt, 偶e spo艂ecze艅stwo zawierzy艂o rz膮dowi, kt贸ry winien wiedzie膰 lepiej i ich od takich decyzji powstrzyma膰. Tutaj nale偶y im przyzna膰 racje, gdy偶 jak pami臋tam celem rz膮du, by艂o „zapewnienie” ka偶demu Amerykaninowi dachu nad g艂ow膮, czyli w艂asnego domu. Bankom, kt贸re odmawia艂y po偶yczek ludziom biednym, wytaczano procesy o dyskryminacj臋 rasow膮. Banki ubezpiecza艂y swe po偶yczki w organizacjach rz膮dowych lub quasi rz膮dowych i rozdawa艂y takie po偶yczki na prawo i lewo.

Rz膮d

Sumuj膮c, rz膮d winien by膰 elementem hamuj膮cym ekscesy zar贸wno spo艂ecze艅stwa jak i elity bankowej. Niestety rz膮d, a szczeg贸lnie kongres i senat w opiniach Amerykan贸w jest skorumpowany i niezdolny do ustalenia w艂a艣ciwych uprawnie艅 i regulacji. Jedynym jego celem jest utrzymanie swych pozycji w kolejnych wyborach. Wszystkie inne cele s膮 drugorz臋dne, 艂膮cznie z dobrem Kraju.

Na dodatek poza wyborami nie ma limitu ilo艣ci kadencji dla senator贸w i kongresmen贸w. Niekt贸rzy, jak Joseph Kennedy, zasiadali tam do偶ywotnio. Urz膮d prezydenta te偶 podlega manipulacji przez r贸偶ne 藕r贸d艂a wp艂yw贸w, z kt贸rych chyba najwi臋kszym jest Pentagon i jego przemys艂owa otoczka zwana Kompleksem Przemys艂owo-Wojskowym. Ich ambicje i cele, przewy偶szaj膮 nasze, czyli USA, mo偶liwo艣ci finansowe i militarne.

W ostatniej debacie kandydat贸w na prezydenta USA jedynie jeden kandydat, Ron Paul, odwa偶y艂 si臋 wspomnie膰, 偶e USA jest bankrutem, kt贸rego nie sta膰 na bazy sil zbrojnych w 150 krajach 艣wiata. Oczywi艣cie jego wypowied藕, 偶e jest przeciwny pomocy zagranicznej dla innych kraj贸w, 艂膮cznie z Izr膰lem, nie spotka艂a si臋 z przychylnym przyj臋ciem w艣r贸d uczestnik贸w spotkania w Las Vegas. Ludzie tak si臋 przyzwyczaili do pot臋gi Stan贸w Zjednoczonych, 偶e wspomnienie, i偶 USA ma d艂ugi, kt贸rych nie jest wstanie uregulowa膰, bior膮, jako bredzenie maniaka, za jakiego Ron Paul,a uwa偶aj膮.

Banki

Czy banki s膮 winne naszemu kryzysowi? Tylko po艣rednio. Bez ustaw kt贸re by uniemo偶liwi艂y bankierom wyp艂acanie sobie astronomicznych premii, podczas gdy ich banki plajtowa艂y, sytuacja by艂aby niemo偶liwa. Jak na razie 偶aden z bankier贸w winny za kryzys w roku 2008 nie zosta艂 postawiony przed s膮dem. Jest to o tyle mo偶liwe, 偶e koteria finansowa najprz贸d wymusza na kongresie i senacie korzystne dla niej prawa, do kt贸rych si臋 p贸藕niej stosuje. Tylko naiwni opryszkowie jak skazany na do偶ywocie „inwestor”, Bernard Madoff uciekaj膮 si臋 do niezgodnych z istniej膮cym „prawem” przekr臋t贸w. Ci z Du偶ej Ligi Bankowej i Korporacyjnej nie musz膮 unika膰 prawa, jako 偶e oni to prawo sami pisz膮.

Protesty

Na tle tej bardzo powa偶nej sytuacji ekonomicznej spowodowanej zad艂u偶eniem, kt贸re si臋ga 54,56 ameryka艅skich trylion贸w ( polskich bilion贸w) dyskusja, kogo nale偶y opodatkowa膰 wi臋cej, popularna zar贸wno w艣r贸d spo艂ecze艅stwa jak i polskiej emigracji, traci jakikolwiek sens. Nawet 90% podatku od tych, co zarabiaj膮 powy偶ej miliona dolar贸w nie pokryje krajowych d艂ug贸w.

Wedle oficjalnych danych dost臋pnych dla ka偶dego na stronie internetowej:

www.usdebtclock.org .

Stosunek ca艂kowitego d艂ugu do PKB (produkt krajowy brutto) wynosi 99,1%. D艂ug przypadaj膮cy na ka偶dego obywatela wynosi $174,642 a d艂ug przypadaj膮cy na jedn膮 rodzin臋 sk艂adaj膮c膮 si臋 z 4 os贸b wynosi $662,230.-

W kraju pojawi艂y si臋 dwie grupy oprotestowuj膮ce metody zarz膮dzania krajem. Jedna z nich prawicowa, nawi膮zuj膮ca do ca艂kowitej liberalizacji gospodarki, to tak zwana Tea Party (Partia Herbaciana). Nazwa tej partii ma swe 藕r贸d艂o w grupie rewolucjonist贸w z okresu walki o niepodleg艂o艣膰 Stan贸w Zjednoczonych. Wtedy to grupa, nazwana Tea Party wtargn臋艂a na pok艂ad statku w porcie Bostonu, zawieraj膮cego opodatkowan膮 przez Brytyjczyk贸w herbat臋 i wyrzuci艂a skrzynie z herbat膮 do wody.

Drugie zjawisko, to zgromadzenie m艂odzie偶y, niezadowolonej z bankier贸w na Wall Street, kt贸rzy okupuj膮 od kilku tygodni park pobliski Wall Street. Protest tego rodzaju rozszed艂 si臋 daleko na inne stolice i miasta, tak偶e europejskie.

Obydwie organizacje daj膮 do zrozumienia, 偶e nie s膮 zadowolone z istniej膮cego stanu rzeczy i czuj膮 si臋 bezsilne w istniej膮cym, skorumpowanym przez r贸偶ne interesy systemie. Wedle nich wybory, kt贸re wedle nich s膮 manipulowane przez pieni膮dze przeznaczone na kampanie wyborcz膮 nie rozwi膮zuj膮 problem贸w, jakie ich trapi膮. Kandydaci z obydwu partii pos艂uguj膮 si臋 wy艣wiechtanymi frazesami i m贸wi膮 spo艂ecze艅stwu jedynie to, co podoba si臋 wyborcom.

Takich protest贸w nie widzia艂em w USA od czas贸w wojny wietnamskiej, ale wtedy chodzi艂o g艂ownie o zaprzestanie wojny, dzisiaj jedynie grupa okupuj膮ca Wall Steet w cz臋艣ci krytykuje wojny w Iraku i Afganistanie, natomiast Tea Party jest do tej absurdalnej wojaczki ci膮gle zapalona. Obydwie grupy d膮偶膮 do zmiany systemu w艂adzy. Tea Party ma charakter prawicowy i jak sama nazwa wskazuje nawi膮zuje do wczesnych tradycji republika艅skich, kiedy to system gospodarczy US by艂 du偶o prostszy, a kraj rolniczy.

Natomiast protestanci na Wall Street przedstawiaj膮 w swej masie element lewicowy, wedle kt贸rego has艂o „odebra膰 bogatym i da膰 biednym” ( g艂贸wnie im) jest bardzo popularne. Jest w膮tpliwe czy ci, kt贸rzy przez tak d艂ugi okres manipulowali wyborami i zatarli r贸偶nice miedzy dwoma partiami, Demokratami i Republikanami, to zrozumiej膮 i przeprowadz膮 radykalne reformy w systemie bankowym i wyborczym.

Niestety nie widz臋 innego rozwi膮zania pozbycia si臋 olbrzymiego d艂ugu ni偶 deklaracja bankructwa poprzez inflacj臋. Nale偶y mie膰 jedynie nadziej臋, 偶e inflacja b臋dzie kontrolowana i nie osi膮gnie rozmiar贸w inflacji jak膮 do艣wiadczyli Niemcy po pierwszej wojnie 艣wiatowej, kiedy to robotnikom wyp艂acano wynagrodzenie dwa razy dziennie, a znaczek pocztowy kosztowa艂 10 000 marek. Obawiam si臋, 偶e je艣li sytuacja ekonomiczna si臋 pogorszy mo偶e doj艣膰 do zamieszek, kt贸rych nikt sobie nie 偶yczy, a kt贸re mog膮 kosztowa膰 ludzkie 偶ycie, a nie tylko 偶yciowy dorobek. Co gorsze, na ich fali mo偶e wyp艂yn膮膰 charyzmatyczny przyw贸dca, co艣 w rodzaju Hitlera, kt贸ry obieca spo艂ecze艅stwu „gruszki na wierzbie” i zaprowadzi „porz膮dek” wedle swojej ideologii.

Jedyny apel do Rz膮du , Prezydenta i Bankier贸w jaki mam, to szybka konieczno艣膰 gruntownych reform, bez kt贸rych grozi nam zam臋t, mo偶e rewolucja kt贸ra zmiecie istniej膮cy system w艂adzy, a przy okazji zdemoluje nasz kraj.

Z New York Times (26 pa藕dziernika 2011 r.) mo偶emy si臋 dowiedzie膰, 偶e tylko 10% Amerykan贸w ufa rz膮dowi w Waszyngtonie. Czy w艂adza wyci膮gnie z tego wniosek? Zobaczymy.

Dr in偶. Jan Czekajewski, Ohio, USA, 27 pa藕dziernika 2011 r.

Autor jest absolwentem Politechniki Wroc艂awskiej i Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja).


Source: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia