NewYorkPolonia >> Article
Otyłość i jej skutki

Posted on: November 12, 2011

W przypadku wystąpienia otyłości można na podstawie prostych pomiarów określić jej typ. Dzielimy obwód talii przez obwód bioder. Jeżeli uzyskana wartość jest większa od 0,9 u mężczyzn i 0,8 u kobiet, to świadczy o typie otyłości tzw. jabłkowym lub inaczej brzusznym. Jeśli jest mniejsza, mamy otyłość tzw. gruszkową lub inaczej biodrowo-udową. Otyłość można uznać za zaburzenie metaboliczne prowadzące do wielu groźnych chorób. Odnajdując dla siebie właściwą „drogę żywieniowa” możemy zapobiec złym tendencją drzemiącym w naszym organizmie. Analiza pierwiastkowa włosów jest jedną z metod diagnostycznych umożliwiającą określić typ metaboliczny osoby badanej, dzięki czemu można wskazać właściwą dietę wspartą chronoselektywną suplementacją.
Otyłość – przyczyny
Prawie połowa naszej populacji ma problemy z nadmierną masą ciała, z czego nadwaga i otyłość zbiera mniej więcej równe żniwo. Wśród ludzi o prawidłowej masie ciała, połowa nie tyje, niezależnie od sposobu żywienia, natomiast pozostali muszą prowadzić ciągłą kampanię liczenia kalorii, aby utrzymać właściwą masę ciała. Rozwój cywilizacyjny w ostatnich dwudziestu latach stworzył warunki, które rozleniwiają ludzi. Brak aktywności fizycznej i nadmiar pożywienia stwarza warunki do nadmiernego tycia. Każdy kilogram tkanki tłuszczowej to ponad 7000 kcal; człowiek do podstawowej przemiany materii potrzebuje dziennie od 1000 do 1200 kcal (jest to uzależnione od wieku, wagi i wzrostu); możemy przyjąć, iż przy umiarkowanej codziennej aktywności fizycznej i umysłowej przeciętnie człowiek zużywa dziennie ok. 2000 kcal. Nawet osoby niemające problemów z nadwagą mają 6-9 kg tkanki tłuszczowej. Wynika z tego, iż potrafimy przetrwać 3-4 dni całkowitej głodówki lub możemy przeżyć kilka tygodni przy minimalnych dziennych ilościach pożywienia.
W krajach europejskich problem otyłości narasta we wszystkich warstwach społecznych. Składa się na to wiele czynników, m.in.: psychologiczny (rozmaite frustracje stanowiące źródło stresu, który staramy się rozładować jedzeniem „pustych kalorii”); edukacyjny (całkowity brak wiedzy na tematy żywieniowe i suplementacji witaminowo – mineralnej); ekonomiczny (nie opłaca się dzisiaj produkować wysokogatunkową naturalną żywność).
Nadmierna waga ciała może być skutkiem wielu czynników:
1. genetycznych, żywieniowych (szczególnie w dzieciństwie, ponieważ wtedy powstaje określona ilość komórek w tkance tłuszczowej, które zostają na całe życie),
2. społecznych mających podłoże kulturowe (jedzenie dużych ilości ziemniaków, knedli, itp. w poszczególnych krajach Europy),
3. psychicznych (wpływ stresów, tryb życia uniemożliwiający regularne spożywanie posiłków),
4. ekonomicznych (nieograniczony dostęp do tanich “pustych kalorii” – “fast food”, chipsy, napoje orzeźwiające) itd…
Otyłość – skutki
Nadmiar tkanki tłuszczowej nie należy oceniać tylko w kategoriach estetycznych. Należy sobie uświadomić, że jest to patologia grożąca zaburzeniami metabolicznymi prowadzącymi do rozwoju wielu chorób. Nie tylko sama otyłość jest dużym obciążeniem dla naszego organizmu z powodu konieczność ciągłego noszenia ze sobą dużego ciężaru (proszę sobie wyobrazić kogoś, kto nosi zawsze ze sobą jedno, dwa, a nawet trzy wiadra pełne tłuszczu…), ale o wiele niebezpieczniejsze są zaburzenia fizjologiczne do których pośrednio doprowadza. Wyodrębniono choroby, które są konsekwencją otyłości. Z rezultatów badań prowadzonych w ostatnich latach wynika, że znacznie częściej pojawia się choroba nowotworowa u ludzi otyłych. U kobiet stwierdzono większe ryzyko zachorowania na raka piersi i trzonu macicy, u mężczyzn – na raka okrężnicy i gruczołu krokowego. Od wieków znany jest związek cukrzycy z otyłością. Około 80% chorych na cukrzycę ma nadwagę lub otyłość. Osoby ze znaczną otyłością mają 50 razy wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę niż ludzie szczupli.
- U otyłych osób po andropauzie ryzyko nadciśnienia tętniczego jest 3-krotnie wyższe w porównaniu z ludźmi szczupłymi. U otyłych ludzi młodszych (20-45 lat) ryzyko wystąpienia tego schorzenia jest 6-krotnie wyższe. Stwierdzono, że u otyłych pacjentów z nadciśnieniem 7-krotnie częściej niż u szczupłych z prawidłowym ciśnieniem krwi występują udary mózgu.
- Choroba wieńcowa serca ściśle wiąże się z otyłością. Występowanie dławiących, silnych bólów za mostkiem u mężczyzn powyżej 40-tego roku życia wzrasta 1,5-krotnie przy małej otyłości, a 2-krotnie, gdy otyłość jest znacznego stopnia. U otyłych kobiet dolegliwości typowe dla choroby wieńcowej serca mogą nasilać się w okresie menopauzy.
- Nadwadze i otyłości mogą towarzyszyć zaburzenia w gospodarce lipidowej. Charakteryzują się one podwyższonym poziomem złego cholesterolu (frakcji LDL) we krwi i obniżeniem poziomu cholesterolu dobrego (frakcji HDL) oraz podwyższonym poziomem trójglicerydów w surowicy krwi.
- Szczególnie niebezpieczną jest otyłość brzuszna (typu męskiego, typ “jabłka”). Stwarza głównie zagrożenie chorobami kardiologicznymi. Bezpieczniejsze jest odkładanie się tkanki tłuszczowej na pośladkach i biodrach (typu żeńskiego, typ “gruszki”). Łatwej jest pozbyć się otyłości brzusznej, ale proces odchudzania może prowadzić do niebezpiecznych zmian profilu lipidowego we krwi.
- Otyłość sprzyja częstszemu powstawaniu dny moczanowej.
- U otyłych 6 razy częściej niż u szczupłych zwiększa się ryzyko chorób dróg żółciowych (kamica pęcherzyka żółciowego częściej występuje u otyłych kobiet niż mężczyzn i narasta wraz z wiekiem).
- U otyłych często występują zaburzenia w oddychaniu. Mają oni wysoko ustawioną przeponę, co zmniejsza jej możliwości. Osoba otyła w wieku 40 lat może mieć wydolność płuc podobną do szczupłego siedemdziesięciolatka. Upośledzenie mechaniki oddychania i czynności płuc prowadzi do niedotlenienia, co sprzyja nadmiernej senności i małej aktywności ruchowej, pogłębiając otyłość. U mężczyzn z otyłością brzuszną często występuje zespół bezdechu podczas snu i uporczywe chrapanie, prowadzące do zaburzeń rytmu serca. Mężczyźni ci często śpią w ciągu dnia.
- Często występują choroby układu kostno-stawowego manifestujące się bólami stawów biodrowych, kolanowych i kręgosłupa. Jednymi z najlepszych suplementów profilaktyki zdrowia przy patologii otyłości są piculinian chromu ,carb blocker, CLA(patrz strona główna-sklep nr.produktu 1023, 1009, 1018) Więcej informacji na naszych stronach internetowych www.czlowiekinatura.com www.principlesofnutritionandsupplementation.com
Zachecam do zakupu moich książek poświeconych odżywianiu i suplementacji patrz strona glówna-sklep nr.produktu 1032 oraz 1033
Ireneusz Broz
dietetyk

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten jest ograniczony prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie może być kopiowany, publikowany i rozprowadzany w żadnej formie bez uprzedniej zgody autora



Source: Ireneusz Broz - dietetyk
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia