NewYorkPolonia >> Article
Prezydencja pozostawia po sobie bardzo dobry wizerunek Polski

Plakat
Posted on: December 30, 2011

Wi臋kszo艣膰 brukselskich komentarzy po polskiej prezydencji w Radzie UE jest pozytywnych lub bardzo pozytywnych. Bardziej ni偶 konkretne rezultaty p贸艂rocznej pracy, rozm贸wcy PAP chwal膮 polski entuzjazm, zaanga偶owanie m艂odych urz臋dnik贸w i zabiegi o jedno艣膰 UE - czytamy w poniedzia艂kowej analizie PAP z Brukseli.

"To by艂a widoczna prezydencja, cho膰 trzeba pami臋ta膰, ze po wej艣ciu w 偶ycie Traktatu z Lizbony rola prezydencji rotacyjnych zosta艂a ograniczona. Polsce uda艂o si臋 zademonstrowa膰 poczucie zaufania i pewno艣ci siebie, pokaza膰 jako kraj, kt贸ry chce odgrywa膰 wa偶n膮 rol臋 i wysuwa膰 wa偶ne postulaty" - powiedzia艂 PAP ekspert European Policy Centre Janis A. Emmanouilidis.

T臋 pewno艣膰 siebie oraz proeuropejski kierunek Polski, doda艂 ekspert, by艂o s艂ycha膰 podczas wyst膮pie艅 polskiego premiera, prezydenta oraz ministr贸w, a zw艂aszcza przem贸wienia szefa dyplomacji Rados艂awa Sikorskiego w Berlinie. "Mimo, 偶e Polska nie jest w euro, a kryzys euro zdominowa艂 ostatnie p贸艂rocze, to Polsce uda艂o si臋 wys艂a膰 w tych trudnych czasach wa偶ny sygna艂, 偶e zabiega o stabilno艣膰 wsp贸lnej waluty - powiedzia艂 Emmanouilidis. - To by艂o s艂ycha膰 w Brukseli, Strasburgu a nawet w Berlinie".

Na dobr膮 atmosfer臋, jak膮 uda艂o si臋 wytworzy膰 wok贸艂 Polski, wskazywa艂 tak偶e niemiecki eurodeputowany CDU Elmar Brok, w PE od 1980 roku. "My艣l臋, 偶e to by艂a bardzo dobra prezydencja. Zar贸wno z praktycznego punktu widzenia, bo uzgodniono trudn膮 nowelizacj臋 Paktu Stabilno艣ci i Wzrostu, bud偶et UE na 2012 rok oraz cz艂onkostwo Chorwacji w UE, ale wa偶ne by艂o te偶 to, 偶e najwi臋ksze z nowych pa艅stw cz艂onkowskich wnios艂o entuzjazm do UE. Zostali艣my nieco wytr膮ceni z dotychczasowej rutyny" - powiedzia艂 Brok. On te偶 podkre艣li艂 wag臋 wyst膮pienia szefa polskiej dyplomacji w Berlinie.

Niewielu komentator贸w wskazuje na to, co si臋 nie uda艂o, usprawiedliwiaj膮c brak post臋pu czy decyzji w tej czy innej sprawie kryzysem euro albo zewn臋trznymi, niezale偶nymi od Polski czynnikami. Je艣li si臋 jednak przyjrze膰 realizacji polskich priorytet贸w sprzed p贸艂 roku, to mo偶na wytkn膮膰 to i owo - m贸wi膮.

"Polska za艂o偶y艂a rozw贸j przez wzrost gospodarczy, tymczasem wzrost jest niemal ujemny. Kolejny priorytet to Europa otwarta, a jest wr臋cz przeciwnie. Nie tylko nie rozszerzono Schengen o Rumuni臋 i Bu艂gari臋, ale wci膮偶 samo Schengen jest kwestionowane np. we Francji. Polityka obronna? Te偶 bez post臋pu, bo nikt w kryzysie nie ma pieni臋dzy na nowe operacje cywilne czy wojskowe" - podsumowa艂 unijny dyplomata.

Podobnie, zdaniem tego dyplomaty, "nie wysz艂o" z ambicjami co do wschodniej polityki UE, cho膰 "oczywi艣cie nie z polskiej winy". "By艂y oczekiwania, 偶e Europa b臋dzie kszta艂towa膰 nowy 艂ad na Wschodzie, a jest rosn膮ca niestabilno艣膰 i wielki znak zapytania, bo te kraje, nawet te, kt贸re maj膮 demokratyczne rz膮dy, raczej nie chc膮 powiela膰 europejskiego modelu" - powiedzia艂, wskazuj膮c m.in. na Ukrain臋.

Jako konkretny sukces ocenia si臋 natomiast realizacj臋 autorskiego projektu ministra Sikorskiego o ma艂ym ruchu granicznym UE z Kaliningradem. "To dla Rosja wskaz贸wka, ze Polska ma wobec niej pozytywn膮 agend臋" - powiedzia艂 PAP unijny dyplomata.

Zdaniem by艂ej komisarz, eurodeputowanej PO Danuty Huebner, g艂贸wnym wyzwaniem polskiej prezydencji by艂o stworzenie przekonania, 偶e Polska jest odpowiedzialnym cz艂onkiem UE, kt贸ry zabiega o wsp贸lny interes unijny i stabilno艣膰. "I to si臋 zdecydowanie uda艂o" - powiedzia艂a Huebner. Jej zdaniem "nie ma dzi艣 偶adnych argument贸w, 偶e Polska co艣 sobie za艂atwi艂a t膮 prezydencj膮", natomiast jest dobrze przygotowany grunt pod start negocjacji ws. wieloletniego bud偶etu UE na lata 2014-20.

"Nawet w najbardziej intymnych rozmowach nie s艂ysza艂am ani jednego s艂owa krytyki polskiej prezydencji - zapewni艂a Huebner. - Polska pozostawia po sobie bardzo dobry wizerunek".

W Brukseli docenia si臋 te偶 dobrze przygotowan膮, w wi臋kszo艣ci m艂od膮 polsk膮 administracj臋. "Prezydencja zosta艂a przeprowadzona poprawnie, z lud藕mi o kompetencjach na wysokim poziomie. Prezydencja pokaza艂a, 偶e Polska ma sprawn膮 administracj臋 oraz to, co jest cech膮 polsk膮: mobilizacj臋 absolutnie wszystkich. Zaanga偶owanie by艂o wida膰 tak偶e w艣r贸d m艂odych polskich urz臋dnik贸w pracuj膮cych w unijnych instytucjach" - powiedzia艂 jeden z polskich urz臋dnik贸w KE.

Dobre przygotowanie chwali艂 tak偶e szef komisji bud偶etowej w PE Alain Lamassoure, kt贸ry razem z polsk膮 prezydencj膮 wynegocjowa艂 bud偶et UE na rok 2012. "Uda艂o si臋 przyj膮膰 porozumienie na czas, mimo trudno艣ci fiskalnych w ca艂ej Europie" - podkre艣li艂. "To by艂a pierwsza polska prezydencja, a taki debiut jest trudny dla ka偶dego kraju. Ale odnios艂a du偶y sukces, bo by艂a bardzo dobrze przygotowana, z bardzo kompetentnymi lud藕mi zar贸wno na politycznym, jak i administracyjnym poziomie" - oceni艂.

Rozm贸wcy PAP zgodnie wskazuj膮, 偶e kryzys wsp贸lnej waluty absolutnie zdominowa艂 ostatnie miesi膮ce w UE i tym samym ograniczy艂 rol臋 Polski, nie b臋d膮cej cz艂onkiem strefy euro. "Nawet w najczarniejszych snach nie przewidywali艣my takiego rozwoju kryzysu, co by艂o poza mo偶liwo艣ci膮 oddzia艂ywania polskiej prezydencji" - powiedzia艂a Huebner.

Niemniej Polsce uda艂o si臋 zako艅czy膰 negocjacje ws. tzw. sze艣ciopaku, czyli pakietu legislacyjnego wzmacniaj膮cego dyscyplin臋 finans贸w publicznych, na razie g艂贸wnego instrumentu, jakim dysponuje UE w walce z kryzysem. Eksperci podkre艣laj膮 tak偶e du偶y post臋p w negocjacjach wielu innych, rozmaitych regulacji finansowych. Polska odegra艂a te偶 aktywn膮 rol臋 w przygotowaniach ostatniego szczytu UE po艣wi臋conego zmianie traktatu UE (ws. dalszej integracji gospodarczej i zarz膮dzania eurolandem). Zaj臋艂a stanowisko w imieniu wi臋kszej grupy pa艅stw spoza euro, przeciwko pog艂臋bianiu UE na Europ臋 dw贸ch pr臋dko艣ci.

"Polska pracowa艂a nad przekonaniem wielu innych pa艅stw nieb臋d膮cych cz艂onkami euro, by zobowi膮za艂y si臋 do nieblokowania zmiany traktatu UE" - powiedzia艂 Emmanouilidis.

I cho膰 ostatecznie okaza艂o si臋, 偶e zmiana traktatu UE jest niemo偶liwa z powodu weta Londynu, to wszystkie kraj贸w spoza euro (poza Wielka Brytani膮) zadeklarowa艂y wst臋pn膮 wol臋 przy艂膮czenia si臋 do traktatu mi臋dzyrz膮dowego ws. dalszego wzmacniania dyscypliny finans贸w publicznych.

Hubner uwa偶a za najwa偶niejsze, by Polska po zako艅czeniu prezydencji nie zmniejszy艂a zaanga偶owania w integracj臋 europejsk膮. "Bardzo 艂atwo jest straci膰 dobr膮 reputacj臋, natomiast trudno j膮 przywr贸ci膰" - ostrzeg艂a.

"Min膮 dwa miesi膮ce i nikt ju偶 nie b臋dzie pami臋ta艂 o polskiej prezydencji, bo pami臋ta si臋 tylko z艂e rzeczy i spektakularne potkni臋cia" - ironizowa艂 natomiast urz臋dnik KE.

Inga Czerny i Julita 呕yli艅ska, (PAP), Bruksela


Source: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia