NewYorkPolonia >> Article
Send Fresh Flowers Worldwide
Strona internetowa pomoże w batalii o zniesienie wiz

Picture
Posted on: March 1, 2012

Polonia metropolii nowojorskiej wkroczyła w piątek w nowy etap batalii o zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Ma temu służyć otwarcie specjalnej strony internetowej - pisze korespondent PAP z nowego Jorku.

W uroczystości inauguracji strony DropVisasForPoland.org w siedzibie redakcji "Nowego Dziennika" w Garfield w stanie New Jersey udział wzięli lokalni politycy, a także członek Izby Reprezentantów USA Bill Pascrell.

"Jestem związany z życiem społeczności polskiej od ponad 30 lat. Byłem zaangażowany w sprawę przyjęcia Polski do NATO i udało się to osiągnąć. Zniesienie wiz jest naturalną sprawą. To musi być zrobione. Kto jest bliższy Stanom Zjednoczonym niż Polska?" - powiedział kongresman w rozmowie z PAP.

Zdaniem ustawodawcy z New Jersey zasady przyjmowania do programu bezwizowego muszą być zmienione. Pascrell zapewnił, że uczyni wszystko, aby działania w tym kierunku zakończyły się sukcesem.

Na stronie internetowej powstałej z inicjatywy "Nowego Dziennika" można wyrazić poparcie dla zniesienia wiz, w tym dla dwóch projektów ustawy: Visa Waiver Program Enhanced Security oraz Reform Act. Ich sponsorami są senatorzy Barbara Mikulski ze stanu Maryland i Mark Kirk z Illinois oraz członek Izby Reprezentantów z tego samego stanu Mike Quigley.

W długotrwałej potyczce o zniesienie wiz uczestniczy m.in. nowojorski oddział Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Fundacja Kościuszkowska, która zamieściła na swojej stronie wzór listu do lokalnych ustawodawców z prośbą o wsparcie wysiłków Polaków o przyłączenie do Visa Waiver Program.

Prezes wydawnictwa "Nowego Dziennika" Leszek Sadowski podkreślał w rozmowie z PAP, że gazeta od lat zabiega o zniesienie wiz. "Także organizacje polonijne nasiliły akcję nacisku na amerykańskich polityków w sprawie przyłączenia Polski do ruchu bezwizowego. Ponieważ nabiera to rozpędu, postanowiliśmy poprzez stronę internetową dać Polakom jeszcze dodatkowe narzędzie, które może przybliżyć ten cel" - mówił Sadowski.

"Dlaczego Polacy mają być traktowani inaczej niż inni? Przecież Ameryka zniosła obowiązek wizowy wielu innym krajom Europy Środkowej i Wschodniej. Jest to w pewnym sensie +policzek+ dla całego narodu, a tym bardziej przykre dla Amerykanów polskiego pochodzenia" - powiedział wiceprezes Banku Wawel w Garfield, Bogdan Chmielewski.

Andrzej Dobrowolski (PAP), Nowy Jork, 25 lutego 2012 r.

More information:   Strona do oddania głosu


Source: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia