NewYorkPolonia >> Article
Ameryka w Kryzysie Nadkonsumpcji

Posted on: March 29, 2012

W przesz艂o艣ci, jeszcze w Polsce, uczono mnie w szkole, 偶e wedle marksistowskiej teorii, kryzysy w kapitalizmie s膮 spowodowane nadprodukcj膮. To sformu艂owanie kupili nawet teoretycy kapitalizmu, kt贸rzy uwa偶ali, 偶e kryzys jest naturaln膮 cz臋艣ci膮 systemu i zezwala na automatyczn膮 korekcj臋. W miar臋 up艂ywy czasu nadprodukcja zostaje skonsumowana i gospodarka wraca do normalnego wzrostu.

Niestety dzisiejszy kryzys, kt贸ry przewidzia艂em na kilka miesi臋cy przed jego pocz膮tkiem w roku 2008 ma inny charakter. Cechuje go nadmierna konsumpcja materia艂贸w, dom贸w i us艂ug kupowanych przez po偶yczki bez pokrycia. Na dodatek produkcja produkt贸w konsumpcyjnych, z wyj膮tkiem nieruchomo艣ci, nie odbywa si臋 w Ameryce, ale g艂贸wnie ma miejsce w Chinach, powi臋kszaj膮c przez to nasz deficyt w handlu zagranicznym. Jest to b艂膮d podobny do b艂臋du wie艣niaka, kt贸ry zamiast zachowa膰 ziarno na siew, zjada je zaraz po zbiorach. B艂臋dn膮, je艣li nie wr臋cz idiotyczn膮, by艂a polityka by艂ego prezydenta W.G. Busha, kt贸ry pr贸bowa艂 ratowa膰 kraj pogr膮偶aj膮cy si臋 w kryzysie, poprzez darowizn臋 $800 dla ka偶dego obywatela w celu stymulowania ekonomii. Oczywi艣cie obywatele pospieszyli z tymi pieni臋dzmi do supermarket贸w i zacz臋li kupowa膰 p艂askie telewizory robione w... Chinach.

Zmiana prezydenta nie poprawi艂a sytuacji. Nowy prezydent, Obama, otoczy艂 si臋 tymi sami lud藕mi z ekipy by艂ego prezydenta Busha, kt贸rzy wierzyli 艣wi臋cie w stary system oparty na 艂atwym kredycie. Ich rad膮 by艂o utrzyma膰 istniej膮cy system bankowy i stymulowa膰 kredyty na dobra konsumpcyjne, do kt贸rych zaliczaj膮 si臋 tak偶e nieruchomo艣ci i zakupy na karty kredytowe. Doradcy prezydenta byli podobni do nomenklatury sowieckiej, kt贸ra cieszy艂a si臋 zaufaniem partii komunistycznej. Jedni i drudzy upierali si臋 we w艂asnej s艂uszno艣ci. Natomiast w prasie s艂ycha膰 by艂o narzekania finansowych m臋drc贸w, 偶e obni偶enie zarobk贸w nomenklatury bankowej spowoduje utrat臋 „talent贸w” i ich odp艂yw do Europy. Wtedy jeszcze nie wiedziano, ze Unia Europejska ma ten sam problem jaki ma Ameryka spowodowany przez w艂asnych utalentowanych m臋drc贸w bankowych, kt贸rym grunt pali si臋 pod nogami i nie ma wielu miejsc do kt贸rych mog膮 ucieka膰 ze swymi „talentami”.

Tutaj chcia艂bym wyja艣ni膰 u偶ycie s艂owa „nomenklatura”. Ot贸偶 krytycy obozu socjalistycznego win膮 za upadek systemu socjalistycznego obarczali sowieck膮 nomenklatur臋. Okazuje si臋, 偶e to samo s艂owo pasuje jak ula艂 do systemu tak zwanej „rozwini臋tej demokracji”, czyli do USA i kraj贸w do tej demokracji aspiruj膮cych. Sowiecki model „nomenklatury” polega艂 na wybranej grupie zaufanych pracownik贸w aparatu partyjnego, kt贸rzy byli pod specjaln膮 ochron膮. W systemie komunistycznym nie byli oni w艂a艣cicielami przedsi臋biorstw, jakimi zarz膮dzali, jednak cieszyli si臋 przywilejami w postaci rz膮dowych limuzyn, wilii i wakacji na Krymie lub Bu艂garii. W systemie „najbardziej rozwini臋tej demokracji”, jak lubi膮 nazywa膰 system ameryka艅ski jego wielbiciele, nomenklatur臋 ameryka艅sk膮 stanowi膮 bankierzy i mened偶erowie wielkich mi臋dzynarodowych przedsi臋biorstw. Oni tak偶e nie s膮 w艂a艣cicielami swoich bank贸w lub przedsi臋biorstw, ale nimi zarz膮dzaj膮 wedle cichej umowy wedle, kt贸rej zawsze zarabiaj膮 pieni膮dze, nawet, je艣li ich przedsi臋biorstwa plajtuj膮.

Cz艂onkowie ameryka艅skiej nomenklatury maj膮 zwykle zapisane w kontraktach tak zwane „z艂ote spadochrony”, kt贸re zmuszaj膮 przedsi臋biorstwa do wyp艂aty umownych kar, id膮cych w miliony dolar贸w na wypadek, kiedy przedsi臋biorstwo chce si臋 ich pozby膰. Na og贸艂 dochody przedsi臋biorstwa, albo ich brak, podobnie jak w systemie sowieckim nie maj膮 decyduj膮cego wp艂ywu na nomenklatury pozycj臋 czy premie. Kiedy w XVII wieku w zwi膮zku z rozwojem kolonializmu i zwi膮zanych z tym ryzykownych podr贸偶y oceanicznych wymy艣lono system Sp贸艂ki Akcyjnej z Ograniczon膮 Odpowiedzialno艣ci膮. ( Korporacji). Takie korporacje zabezpiecza艂y inwestor贸w od strat spowodowanych przez zatopienie jednego, albo wielu 偶aglowc贸w. Korporacje kontrowali akcjonariusze, kt贸rych by艂o niewielu. Oni mieli wp艂yw na wynagrodzenia kapitan贸w i za艂ogi.

Od tego czasu up艂yn臋艂o ju偶 350 lat i sp贸艂ki akcyjne rozros艂y si臋 poza zamierzon膮 miar臋. Ilo艣膰 akcjonariuszy w wielkich mi臋dzynarodowych sp贸艂kach akcyjnych liczy si臋 na setki tysi臋cy i cz臋sto akcjonariuszami nie s膮 osoby indywidualne, ale przedsi臋biorstwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne. Dob贸r zarz膮du, czyli nomenklatury przedsi臋biorstwa spada na barki w膮skiej grupy ludzi, tak zwanej rady nadzorczej, kt贸ra sama w sobie jest cz臋艣ci膮 nomenklatury. W praktyce, zatem nomenklatura sowiecka nie r贸偶ni si臋 wiele od ameryka艅skiej z wyj膮tkiem dochod贸w. Dochody nomenklatury ameryka艅skiej przewy偶szaj膮 tysi膮ckrotnie dochody nomenklatury sowieckiej.

Nadmierna konsumpcja, oczywi艣cie w po艂膮czeniu z mizern膮 produkcj膮, jest przyczyn膮 ameryka艅skiego bezrobocia. Bezrobocie natomiast jest powa偶nym zagro偶eniem dla stabilno艣ci spo艂ecze艅stwa ameryka艅skiego. Dla uspokojenia spo艂ecze艅stwa rz膮d zapewnia bezrobotnym zapomogi, kt贸re utrzymaj膮 bezrobotnych w pasywnej bierno艣ci, ale r贸wnie偶 demoralizuj膮 i tworz膮 spo艂ecze艅stwo roszczeniowe.

Poniewa偶 w Ameryce produkcja jest w postaci szcz膮tkowej, bezrobocie jest du偶e a zapomogi dla bezrobotnych s膮 mizerne; aby zaspokoi膰 roszczenia zubo偶a艂ego spo艂ecze艅stwa stosuje si臋 tani import z Chin, finansowany ze sprzeda偶y ameryka艅skich obligacji po偶yczkowych. Tak d艂ugo, jak d艂ugo Chi艅czycy b臋d膮 kupowa膰 ameryka艅skie obligacje po偶yczkowe, tak d艂ugo ten chory system b臋dzie funkcjonowa膰. Niestety inne kraje, takie jak Chiny, Rosja, Brazylia i Indie widz膮c zbli偶aj膮ce si臋 bankructwo Ameryki, pr贸buj膮 wyeliminowa膰 dolara z transakcji handlowych. Jakie inne mo偶liwo艣ci ma Ameryka, aby utrzyma膰 istniej膮cy stan rzeczy? Jedn膮 z mo偶liwo艣ci jest zmuszenie kraj贸w, kt贸re wy艂amuj膮 si臋 z istniej膮cego systemu do utrzymania dolara, jako waluty koniecznej w transakcjach handlowych i rezerwowej. S膮 przes艂anki 偶eby twierdzi膰, i偶 ostatnie wojny w Iraku czy w Libii by艂y wywo艂ane przez pr贸b臋 wy艂amania si臋 dyktator贸w panuj膮cych w tych krajach z paktu dolarowego.

Niestety, okaza艂o si臋, 偶e wojna jest kosztown膮, nie produktywn膮 inwestycj膮. Spo艂ecze艅stwo powoli m膮drzeje, mimo 偶e to nie ich synowie gin膮, albo wracaj膮 po latach kalekami, z kraj贸w kt贸rych nie potrafi膮 pokaza膰 na mapie. Poniewa偶 wojsko jest najemne i do niego w wi臋kszo艣ci garn膮 si臋 bezrobotni ochotnicy, Rz膮d i Prezydent ma niesko艅czenie wi臋ksze pole manewru wydaj膮c wojny „prewencyjne”.

Wiek XXI r贸偶ni si臋 od wieku XIX, kiedy to ma艂a Anglia mog艂a kontrolowa膰 po艂ow臋 艣wiata. Ju偶 dzisiaj jest wiadome dla tego, kto si臋 interesuje mi臋dzynarodow膮 polityk膮, 偶e „prewencyjne” wojny w Iraku i Afganistanie, pomimo olbrzymich koszt贸w nie przynios艂y spodziewanych rezultat贸w i z punktu widzenia ich celu, s膮 przegrane. Wojna z innymi krajami, szczeg贸lnie takimi jak Rosja czy Chiny jest nie do pomy艣lenia. Natomiast tak zwana „Wiosna Arabska” spowodowa艂a wzrost antyameryka艅skiego mahometa艅skiego radykalizmu. Jest tylko kwesti膮 czasu jak ten ruch obali zaprzysi臋偶onych wasali Ameryki w Arabskich Emiratach i Arabii Saudyjskiej, co spowoduje utrat臋 kontroli nad dolarem, w kt贸rym ropa naftowa jest wyceniana.

Czy spo艂ecze艅stwo ameryka艅skie i Prezydent s膮 gotowe do nast臋pnej wojny na Bliskim Wschodzie? Najbli偶sze miesi膮ce nam poka偶膮.

W prasie ameryka艅skiej mo偶emy przeczyta膰, 偶e „ju偶 odbijamy si臋 od dna”, gdy偶 ilo艣膰 zakup贸w na karty kredytowe jak i ilo艣膰 po偶yczek udzielanych przez banki wzrasta. To zjawisko wskazuje, 偶e Rz膮d ameryka艅ski nie pr贸buje zmieni膰 systemu, ale go tylko klajstruje. Po偶yczki same w sobie nie s膮 problem i istnia艂y od stuleci. Problemem jest natomiast jak si臋 po偶yczone pieni膮dze wydaje. Je艣li pieni膮dze wydaje si臋 roztropnie, na produkcj臋, jest nadzieja, 偶e produkcja b臋dzie przynosi艂a doch贸d, konieczny do sp艂aty d艂ug贸w. Je艣li jednak po偶yczone pieni膮dze wydaje si臋 na konsumpcj臋, nie ma nadziei, aby po偶yczka mog艂a zosta膰 sp艂acona. Konsumpcja nie przynosi dochodu. Na tym tym polega tragiczna sytuacja Ameryki w dzisiejszym kryzysie ekonomicznym. Cokolwiek czytamy w prasie, albo s艂yszymy w TV, 偶e ju偶 jest lepiej w ekonomii, jest mydleniem oczu. Nie mo偶e by膰 lepiej dop贸ki kapita艂 nie b臋dzie zainwestowany w warto艣ci przynosz膮ce doch贸d. Niestety, na to si臋 nie zanosi, gdy kolejne rz膮dy obydwu partii jak i prezydenci, od wielu lat, pracowali usilnie nad tym, aby zlikwidowa膰 takie warto艣ci inwestycyjne poprzez przeniesienie ich do kraj贸w o ni偶szych kosztach produkcji i du偶ej puli ludzi technicznie wykszta艂conych (in偶ynier贸w i naukowc贸w). Celem tego procesu by艂o zar贸wno podniesienie dochod贸w nomenklatury jak i zapewnienie spokoju spo艂ecznego przez dostaw臋, klasie kiedy艣 pracuj膮cej, taniej konsumpcji. A wi臋c kto jest winny? A no wszyscy z nas, po trochu…

Czy ten artyku艂 t艂umaczy wszystkie aspekty i b艂臋dy ameryka艅skiego kryzysu? Bynajmniej, jak w ka偶dej skomplikowanej sytuacji jest on jedynie pobie偶nym, aczkolwiek wedle mnie istotnym wyt艂umaczeniem, na czym ostatni kryzys polega i czym si臋 r贸偶ni od poprzednich. U偶ywaj膮c przeno艣ni mo偶na powiedzie膰, 偶e obecnie zjadamy ziarno przeznaczone na zasiew.

Jan Czekajewski, Columbus, Ohio, USA, 17 marca 2012 r.


Source: Jan Czekajewski - PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia