NewYorkPolonia >> Artyku艂
Polskie 偶ycie religijne w Urugwaju

Data wstawienia: 21 stycznia, 2008

Obecnie Poloni臋 urugwajsk膮 ocenia si臋 na 8-10 tysi臋cy os贸b (K. Smolana); na ok. 8000 os贸b szacuje j膮 opiekuj膮ce si臋 polsk膮 emigracj膮 Stowarzyszenie „Wsp贸lnota Polska” w Warszawie. Oczywi艣cie s膮 to Polacy oraz przede wszystkim Urugwajczycy polskiego pochodzenia - pisze Marian Ka艂uski w kolejnym tek艣cie o Polakach na 艣wiecie.

Wielkie zniszczenia wojenne Polski w I wojnie 艣wiatowej po艂膮czone z przeludnieniem wsi polskiej oraz otwarciem si臋 kilku kraj贸w Ameryki 艁aci艅skiej na emigracj臋 europejsk膮 – w tym r贸wnie偶 i Urugwaju sprawi艂y, 偶e nast膮pi艂 tu nap艂yw polskiej emigracji zarobkowej. Polska by艂a ju偶 ponownie wolnym krajem (od XI 1918), tote偶 w艂adze polskie szuka艂y teraz takich teren贸w dla polskich emigrant贸w „gdzie – wed艂ug kompleksowego rz膮dowego programu polityki emigracyjnej - warunki pracy mog艂yby by膰 lepsze ni偶 w kraju macierzystym, gdzie robotnik rolny mia艂by widoki stania si臋 samodzielnym gospodarzem, gdzie zapewnione jest zaspokojenie potrzeb kulturalnych i narodowych, korzystanie z praw obywatelskich. Obok tego musi rz膮d, przy zawieraniu odpowiednich um贸w, powodowa膰 si臋 pa艅stwowym interesem politycznym i gospodarczym”. Za kraj, w kt贸rym warunki odpowiada艂y powy偶szym za艂o偶eniom uznano m. in. Urugwaj (P. Kraszewski).

Polska emigracja zarobkowa do Urugwaju trwa艂a od 1923 roku do wielkiego kryzysu gospodarczego, zapocz膮tkowanego w 1929 roku. Decyzje urz臋dowe czyni艂y emigracj臋 zarobkow膮 z Polski po 1930 roku prawie niemo偶liw膮, chocia偶 a偶 do 1939 roku przybywa艂y tu pojedyncze osoby czy ma艂e grupki os贸b z Polski, g艂贸wnie jednak 呕yd贸w. Najwi臋ksze jej nasilenie mia艂o miejsce w 1926 roku. Nie by艂a to jednak emigracja na masow膮 skal臋. Oblicza si臋, 偶e do Urugwaju przyby艂o w贸wczas ok. 15 000 obywateli polskich, w艣r贸d kt贸rych by艂o jednak zaledwie 5000 etnicznych Polak贸w. Przybywali do Urugwaju w okresie mi臋dzywojennym r贸wnie偶 Polacy, kt贸rzy przedtem wyemigrowali do Brazylii i Argentyny. By艂a to spora grupa, ale jak du偶a trudno jest to ustali膰. Krzysztof Smolana w „Diasporze polskiej” oblicza 贸wczesn膮 emigracj臋 polsk膮 w Urugwaju na 8-10 tysi臋cy os贸b, co jest liczb膮 zapewne zawy偶on膮. Reszt臋 przybysz贸w - obywateli polskich w Urugwaju stanowili g艂贸wnie 呕ydzi.

Obecnie Poloni臋 urugwajsk膮 ocenia si臋 na 8-10 tysi臋cy os贸b (K. Smolana); na ok. 8000 os贸b szacuje j膮 opiekuj膮ce si臋 polsk膮 emigracj膮 Stowarzyszenie „Wsp贸lnota Polska” w Warszawie. Oczywi艣cie s膮 to Polacy oraz przede wszystkim Urugwajczycy polskiego pochodzenia. Po wojnie bardzo nasili艂y si臋 procesy asymilacyjne, tym bardziej, 偶e Polacy w Urugwaju nie napotykali zbyt wielu trudno艣ci. Os贸b, kt贸re s膮 艣wiadome polskiego pochodzenia jest wed艂ug oblicze艅 polskich chrystusowc贸w, kt贸rzy pracowali jako duszpasterze w Montevideo, nie wi臋cej jak 2-2,5 tysi膮ca.

* * *

Polacy, nar贸d w wi臋kszo艣ci katolicki i g艂臋boko religijny, nie mogli si臋 obej艣膰 bez polskiego kap艂ana i polskiego ko艣cio艂a. Tymczasem po przybyciu do Urugwaju niekt贸rzy z nich przez 9 lat nie mieli sta艂ej opieki duszpasterskiej ani polskich nabo偶e艅stw. Ucz臋szczaj膮c na nabo偶e艅stwa do ko艣cio艂贸w urugwajskich niewiele mogli korzysta膰 z dzia艂alno艣ci duszpasterskiej miejscowych ksi臋偶y, gdy偶 przez szereg lat nie znali dobrze j臋zyka hiszpa艅skiego. Wielkie us艂ugi oddawa艂 Polakom w tym czasie kap艂an urugwajski polskiego pochodzenia ks. Cichy. Jednak by艂a to tylko praca dorywcza i nie obejmuj膮ca wszystkich Polak贸w. S艂ano wi臋c listy do Polski z pro艣b膮 o polskiego kap艂ana. W 1929 roku odwiedzi艂 o艣rodki polonijne w Brazylii, Argentynie i Urugwaju interesuj膮cy si臋 polskimi emigrantami i ich sprawami codziennymi ks. Ignacy Posadzy. Napisa艂 reporta偶e do gazet, zapoznaj膮c z problemem polskich emigrant贸w po艂udniowoameryka艅skich nasze spo艂ecze艅stwo. Na polecenie ks. kardyna艂a Augusta Hlonda, prymasa Polski, kt贸ry za zgod膮 Watykanu by艂 r贸wnie偶 opiekunem duchowym emigracji polskiej, ks. Posadzy w latach 1930-31 przeprowadzi艂 szczeg贸艂ow膮 inspekcj臋 polskich plac贸wek duszpasterskich w Brazylii, Argentynie i Urugwaju. Owocem tej wizyty by艂o skierowanie przez ksi臋dza prymasa do Montevideo polskich pallotyn贸w.

Latem 1932 roku przyby艂o na sta艂e do Montevideo dw贸ch polskich ksi臋偶y pallotyn贸w: ks. J贸zef Chudzi艅ski i pracuj膮cy to prawie 30 lat temu ks. Augustyn Zaraza, kt贸rego znajomo艣膰 j臋zyka hiszpa艅skiego u艂atwia艂a prac臋 obu kap艂anom w nowym kraju. W porozumieniu z w艂adzami zgromadzenia mieli oni przej膮膰 niemieck膮 plac贸wk臋 palloty艅sk膮 przy ko艣ciele Matki Boskiej z Lourdes w Montevideo, co jednak nie dosz艂o do skutku. W ko艣ciele tym odprawiane by艂y jedynie polskie nabo偶e艅stwa do 1935 roku.

Przyjazd polskich ksi臋偶y do Montevideo zelektryzowa艂 miejscow膮 Poloni臋. Na pierwsze nabo偶e艅stwo polskie w ko艣ciele Matki Boskiej z Lourdes przysz艂o wyj膮tkowo du偶o rodak贸w - setki; po nabo偶e艅stwie odby艂a si臋 akademia, na kt贸rej ks. Chudzi艅ski m贸wi艂 o Polsce, jej rozwoju i 艣wietlanej przysz艂o艣ci. Nabo偶e艅stwa polskie o偶ywi艂y Poloni臋 pod ka偶dym wzgl臋dem. Ks. Chudzi艅ski pisa艂 na ten temat z Urugwaju w wydawanym w kraju pi艣mie palloty艅skim „Kr贸lowa Aposto艂贸w” (czerwiec 1933): „W kraju (Polsce) cz臋sto nie docenia si臋 znaczenia duszpasterstwa polskiego dla wychod藕stwa. Byli tu w Montevideo r贸偶ni wys艂annicy, aby skupi膰 element polski. Zawsze jednak dotychczas daremnie. Polskie nabo偶e艅stwo zelektryzowa艂o u艣pione masy, tchn臋艂o w nie nowe 偶ycie, 偶ycie Bo偶e i polskie. Uzyska艂a na tem sprawa polska”.

Jednak o偶ywienie polskiej dzia艂alno艣ci narodowo-spo艂ecznej i propagowanie sprawy polskiej w艣r贸d Urugwajczyk贸w w latach 30. XX wieku by艂o wynikiem wsp贸lnej pracy tak ksi臋偶y polskich jak i Konsulatu Polskiego w Montevideo. Potwierdza to pierwsza polska akcja propagandowa jak膮 wsp贸lnie zorganizowali Konsulat RP i ksi臋偶a polscy. Manifestacja ta mia艂a miejsce 20 listopada 1932 roku, a wi臋c wkr贸tce po przyje藕dzie do Montevideo polskich ksi臋偶y. Tego dnia urugwajska radiostacja pa艅stwowa w Montevideo nada艂a pierwsz膮 „godzin臋 polsk膮” dzi臋ki staraniom konsula polskiego J. 艁ukasiewicza, kt贸ry w j臋zyku hiszpa艅skim przedstawi艂 zarys historii Polski, jej kultury i aktualnego rozwoju. Podobny temat rozwin膮艂 w j臋zyku polskim ks. Chudzi艅ski, zwracaj膮c si臋 w imieniu macierzy do wychod藕c贸w. W programie audycji znalaz艂a si臋 tak偶e polska muzyka i pie艣ni (ks. Roman Dzwonkowski).

8 czerwca 1933 roku prymas Polski, ks. kard. August Hlond, powierzy艂 pallotynom polskim w Montevideo opiek臋 duszpastersk膮 nad polskimi katolikami w ca艂ym Urugwaju. W贸wczas genera艂 pallotyn贸w uzna艂, 偶e polscy ksi臋偶a powinni otworzy膰 w Montevideo sw贸j w艂asny dom, bo tylko w ten spos贸b b臋d膮 mogli pracowa膰 z po偶ytkiem dla urugwajskich Polak贸w. Pallotyni polscy uzyskali osobowo艣膰 prawn膮 jako „Asociacion del Apostolado Catolico” – Stowarzyszenie Apostolatu Katolickiego. Jego cz艂onkami zosta艂o r贸wnie偶 kilku 艣wieckich Polak贸w (np. J贸zef Boduka), co umo偶liwi艂o rozw贸j polskiej plac贸wki palloty艅skiej w Montevideo (R. Dzwonkowski). Polscy kap艂ani od razu rozpocz臋li prac臋 zmierzaj膮c膮 do zorganizowania polskiego o艣rodka duszpasterskiego, jak r贸wnie偶 kulturalnego i o艣wiatowego w Montevideo. W pa藕dzierniku 1934 roku ksi臋偶a polscy wynaj臋li obszerny dom na ulicy Millan r贸g Instrucciones. Jednak wobec znajduj膮cego si臋 w pobli偶u ko艣cio艂a parafialnego nie mogli uzyska膰 zgody na otwarcie kaplicy. W贸wczas arcybiskup Montevideo ks. Juan Francisco Aragone (1919-40) zaofiarowa艂 im kaplic臋 San Antonio (艣w. Antoniego) w dzielnicy San Jacinto. 20 pa藕dziernika 1935 roku kaplica ta zosta艂a urz臋dowo przej臋ta na wieczny u偶ytek przez polskich pallotyn贸w.

Polscy pallotyni od razu przyst膮pili do rozbudowy plac贸wki; w 1937 roku z Polski na miejsce ks. Zarazy, kt贸ry wr贸ci艂 do kraju, przyby艂 ks. Wincenty Stolz, kt贸ry zosta艂 jej rektorem oraz ks. J贸zef Kotl臋ga (zm. 1973). W 1936 roku polscy pallotyni kupili dom z terenem przylegaj膮cym do kaplicy 艣w. Antoniego. Opracowano teraz plan przysz艂ego ko艣cio艂a i domu zakonnego wraz ze szko艂膮; parter by艂 przeznaczony na szko艂臋, pokoje na pierwszym pi臋trze mia艂y s艂u偶y膰 spo艂eczno艣ci katolickiej, a na drugim pi臋trze mia艂y by膰 mieszkania dla ksi臋偶y. Dom wznoszono etapami w latach 1938-42 po czym w listopadzie 1943 roku przyst膮piono do budowy ko艣cio艂a. R贸wnie偶 ko艣ci贸艂 budowano etapami. Do 1946 zbudowano kaplic臋, w latach 1954-55 zbudowano drug膮 cz臋艣膰 ko艣cio艂a, a z okazji Tysi膮clecia Chrztu Polski w 1966 roku zbudowano o艂tarz Matki Boskiej Cz臋stochowskiej. W ko艣ciele zosta艂a umieszczona r贸wnie偶 figura patrona Polski – 艣w. Stanis艂awa Bpa.

Arcybiskup Montevideo Juan Francisco Aragone wykorzysta艂 obecno艣膰 polskich kap艂an贸w na terenie swojej diecezji, kt贸ra zawsze odczuwa艂a brak ksi臋偶y, do utworzenia przy ko艣ciele polskim 艣w. Antoniego urugwajskiej parafii terytorialnej. Parafia 艣w. Antoniego zosta艂a utworzona 3 lipca 1938 roku z cz臋艣ci parafii Reducto; sta艂a si臋 ona jednocze艣nie ko艣cio艂em dla wszystkich Polak贸w w Urugwaju, bez wzgl臋du na ich miejsce zamieszkania. Tutaj Polacy z ca艂ego Urugwaju mogli chrzci膰 swe dzieci i bra膰 艣luby. Msza z polskim kazaniem by艂a odprawiana w niedziele o godz. 10.30 rano, a po Soborze Watyka艅skim (1962-65) w j臋zyku polskim. Przy parafii zosta艂 zorganizowany ch贸r ko艣cielny pod nazw膮 Towarzystwo Przyjaci贸艂 艢piewu i Muzyki im. Ignacego Paderewskiego. Wyst臋powa艂 on w ko艣ciele, na uroczysto艣ciach religinych oraz narodowych. Zdoby艂 uznanie i potwierdzi艂 wybitn膮 rol臋 pie艣ni w budzeniu 艣wiadomo艣ci narodowej i manifestacji kultury polskiej. Jednocze艣nie parafia 艣w. Antoniego, w kt贸rej odprawiane by艂y r贸wnie偶 nabo偶e艅stwa po hiszpa艅sku dla Urugwajczyk贸w, zetkn臋艂a tych ludzi z Polakami oraz z polsk膮 kultur膮 religijn膮 i narodow膮 (ks. R. Dzwonkowski).

W latach 1942-51 w domu przyko艣cielnym funkcjonowa艂a szko艂a katolicka – Colegio San Estanislao. Szko艂a prowadzona by艂a wed艂ug pa艅stwowego programu nauczania, z tym 偶e dzieci polskie mia艂y w niej mo偶no艣膰 raz w miesi膮cu nauki j臋zyka polskiego i historii Polski oraz polskich pie艣ni i piosenek. W domu tym, zwanym r贸wnie偶 nie bez powodu Domem Polskim, znalaz艂a siedzib臋 biblioteka polska (do 1939 roku otrzymywa艂a ksi膮偶ki z kraju) oraz bardzo aktywne Stowarzyszenie Polsko-Katolickie, za艂o偶one w 1935 roku. Jego zadaniem by艂o piel臋gnowanie polskich tradycji religijnych i narodowych oraz polskich zwyczaj贸w. Dlatego Stowarzyszenie urz膮dza艂o kursy polskie, obchody narodowe – akademie z okazji 艣wi膮t narodowych oraz r贸偶nego rodzaju polsko-katolickie imprezy, m.in. przedstawienia teatralne. Pallotyni polscy wydawali w latach 1938-39 tygodnik „Obrona”, kt贸rego redaktorem by艂 ks. Wincenty Stolz (K. Dopiera艂a). Przy wydawaniu pisma pracowa艂 r贸wnie偶 pracownik polskiego Konsulatu Polskiego w Montevideo pan Szuman. Pismo by艂o drukowane w nak艂adzie ponad 500 egzemplarzy w Buenos Aires (ze wzgl臋du na polskie czcionki i koszta), a kolportowane w艣r贸d Polak贸w w Urugwaju.

W 1934 roku polskich katolik贸w w Urugwaju odwiedzi艂 podczas podr贸偶y na Kongres Eucharystyczny w Buenos Aires i wizyty duszpasterskiej do Polak贸w w Po艂udniowej Ameryce (tak偶e Argentyna i Brazylia) prymas Polski, ks. kard. August Hlond. Niestety, niewiele relacji pozosta艂o z tej wizyty. Jedn膮 z nich to jest ksi膮偶ka ks. Nikodema Cieszy艅skiego, redaktora „Rocznik贸w Katolickich”, kt贸ry uczestniczy艂 w Kongresie Eucharystycznym i w wizytacji duszpasterskiej Polak贸w. Ma ona tytu艂 „W cieniu palm i pinior贸w. Z podr贸偶y do W艂och i Po艂udniowej Ameryki” (Potulice 1935).

Ksi臋偶a pallotyni prowadzili duszpasterstwo polonijne w Montevideo do 4 lipca 1980 roku, a wi臋c do chwili 艣mierci ostatniego salezjanina polskiego w Urugwaju, ks. J贸zefa Chudzi艅skiego.

Tak rektor misji ks. J贸zef Kotl臋ga (1897-1973) jak i ksi臋偶a Wincenty Stolc i J贸zef Chudzi艅ski odgrywali wielk膮 i bardzo po偶yteczn膮 rol臋 w 偶yciu Polonii urugwajskiej. Po prostu 偶ycie spo艂eczne jej by艂oby du偶o, du偶o skromniejsze bez ich w nim udzia艂u, bez ich wielkiej pracy nie tylko kap艂a艅skiej, ale i narodowej. W latach 1950- po 1957 (?) ks. Stolz redagowa艂 miesi臋czny biuletyn „Informator. B贸g i Ojczyzna” z „Dodatkiem dla Dzieci”. Biuletyn wydawany przez Stowarzyszenie Polsko-Katolickie by艂 wysy艂any bezp艂atnie do ka偶dej polskiej rodziny. Przy Stowarzyszeniu dzia艂a艂 polski Zesp贸艂 Teatralny. Do czo艂owych powojennych dzia艂aczy tego Stowarzyszenia nale偶eli m.in.: F. Grzywnowicz, S. Samsel, T. Bukowski, W. Biernacki. W po艂owie 1955 roku katolik贸w polskich w Urugwaju odwiedzi艂 opiekun duchowy emigracji polskiej, rezyduj膮cy w Rzymie ks. abp J贸zef Gawlina. Katolicka Polonia urugwajska uroczy艣cie obchodzi艂a 1000-lecie chrztu Polski w 1966 roku. Upami臋tnia to specjalnie ufundowana przez spo艂eczno艣膰 polsk膮 w Montevideo tablica pami膮tkowa.

Po 艣mierci ks. J贸zefa Chudzi艅skiego w 1980 roku Polacy w Urugwaju pozostali pozbawieni polskiej opieki duszpasterskiej. Organizacje polskie natychmiast podj臋艂y starania o sprowadzenie do Montevideo ksi臋dza polskiego, co nie by艂o spraw膮 艂atw膮 do zrealizowania. Dowiedziano si臋, 偶e przy sanktuarium Cerrito de la Victoria (Montevideo) pracuje ksi膮dz pochodzenia polskiego – Edmund Zi臋ba. Uda艂a si臋 do niego delegacja polska z pro艣b膮 o przej臋cie opieki duszpasterskiej nad Polakami. Ks. Zi臋ba w porozumieniu z arcybiskupem Montevideo - Carlosem P. Kellerem rozpocz膮艂 r贸wnie偶 opiek臋 duszpastersk膮 nad polskimi katolikami pocz膮wszy od 13 grudnia 1981 roku.

Przed polskimi katolikami wy艂oni艂 si臋 jednak wkr贸tce nowy problem, kt贸ry domaga艂 si臋 rozwi膮zania. Ot贸偶 dotychczasowy ko艣ci贸艂 polski 艣w. Antoniego, kt贸ry do tej pory wraz z sal膮 parafialn膮, szko艂膮 i innymi pomieszczeniami stanowi艂 w艂asno艣膰 Unii Polsko-Urugwajskiej, arcybiskup Keller w 1982 roku uzna艂 za w艂asno艣膰 diecezji i postanowi艂 uczyni膰 z niego normaln膮 urugwajsk膮 parafi臋 terytorialn膮, kt贸r膮 mia艂 obj膮膰 ksi膮dz diecezjalny. W ten spos贸b zosta艂a zlikwidowana parafia dla wszystkich Polak贸w-katolik贸w w Urugwaju. Natomiast dom parafialny przy ko艣ciele pozostawa艂 ci膮gle w艂asno艣ci膮 polsk膮. Arcybiskup Keller zaproponowa艂, aby maj膮cy przyby膰 do Urugwaju ksi膮dz polski zamieszka艂 w budynku W艂oskiej Misji Katolickiej, odprawia艂 msze dla Polak贸w w ko艣ciele 艣w. Antoniego i jednocze艣nie przej膮艂 duszpasterstwo nad marynarzami – Apostolatus Maris, gdy偶 wi臋kszo艣膰 marynarzy kutr贸w rybackich przybywaj膮cych do Montevideo stanowili w贸wczas Polacy. Nie godzi艂 si臋 jednak na przekazanie Polakom – polskiemu kap艂anowi parafii 艣w. Antoniego, co z kolei przeci膮ga艂o spraw臋 wyjazdu polskiego kap艂ana do Montevideo (ks. B. Ko艂odziej TChr.). W tym czasie i do momentu powstania nowego polskiego o艣rodka duszpasterskiego w Montevideo msze dla Polak贸w odprawiane by艂y w r贸偶nych miejscach, m. in. w kaplicy szpitala Maciel, ko艣ciele M.B. z Lourdes itd. (L. Barcewicz).

Duszpasterstwo w艣r贸d Polak贸w na emigracji od lat 60. XX wieku przechodzi艂o w r臋ce specjalnie za艂o偶onego w tym celu w latach 1931-32 Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii (chrystusowcy). W艣r贸d Polak贸w w Urugwaju ksi臋偶a chrystusowcy pracowali od sierpnia 1984 roku do ko艅ca marca 2002 roku. Pierwszym polskim chrystusowcem w Montevideo by艂 ks. Tadeusz Baniowski; p贸藕niej pracowa艂 tu ks. Andrzej W臋grzyn. Obok ks. Zi臋by obj臋li oni duszpasterstwo Polak贸w, a przede wszystkim „ludzi morza”.

Posiadanie przez spo艂eczno艣膰 polsk膮 domu parafialnego przy ko艣ciele 艣w. Antoniego przy jednoczesnej niemo偶no艣ci odprawiania w nim mszy polskich bardzo utrudnia艂o tak polsk膮 dzia艂alno艣膰 duszpastersk膮 jak i narodow膮. Spraw膮 t膮 zainteresowali si臋 nowi dzia艂acze polscy w Urugwaju, kt贸rzy przej臋li w swe r臋ce organizacj臋 polonijn膮. Postanowi艂 o偶ywi膰 polskie 偶ycie narodowe w Montevideo m.in. przez za艂o偶enie nowego polskiego o艣rodka duszpasterskiego. W 1986 roku zosta艂o zwo艂ane zebranie dzia艂aczy polskich w Montevideo (m.in.Jan Kobyla艅ski, pani Rutka z rodzin膮, prof. Tustanowski z rodzin膮, rodziny Pohoskich i Za艂臋skich, prof. Borek, rodzina dra B艂asiaka, dr Angel Gianola, Leonor Adami), na kt贸rym powo艂ano Uni臋 Polsko-Paragwajsk膮.

Unia Polsko-Urugwajska wzi臋艂a na siebie spraw臋 zorganizowania nowego polskiego o艣rodka duszpasterskiego. W tym celu jej zarz膮d odby艂 kilka spotka艅 z nowym arcybiskupem Montevideo – Jesem Gottardi, kt贸ry okaza艂 wiele zrozumienia dla sprawy i znalaz艂 spos贸b na jego rozwi膮zanie. Zaproponowa艂 wymian臋 nale偶膮cego do spo艂eczno艣ci polskiej budynku parafialnego przy ko艣ciele 艣w. Antoniego na zabudowania po by艂ym Ni偶szym Seminarium Duchownym w Montevideo przy kt贸rym by艂a kaplica. Dosz艂o do porozumienia i 7 stycznia 1987 roku zosta艂 podpisany w obecno艣ci arcybiskupa Gottardiego notarialny akt wymiany nieruchomo艣ci mi臋dzy Kuri膮 Metropolitaln膮 a Uni膮 Polsko-Urugwajsk膮. Polacy w Montevideo otrzymali mo偶no艣膰 ponownego zorganizowania polskiego o艣rodka duszpasterskiego.

Niestety, budynek poseminaryjny by艂 bardzo zaniedbany i wymaga艂 generalnego remontu, z czym wi膮za艂y si臋 wielkie koszta. Architekt polskiego pochodzenia Walter Kruk wykona艂 honorowo plany remontu budynku, a wydatki z tym zwi膮zane, jak r贸wnie偶 umeblowania i urz膮dzenia kaplicy pokry艂 Jan Kobyla艅ski. On r贸wnie偶 od tego czasu 艂o偶y na utrzymanie budynku i kaplicy poprzez za艂o偶on膮 przez siebie Fundacj臋 Jana Kobyla艅skiego. Tutaj ma swoj膮 siedzib臋 Unia Polsko-Urugwajska. Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Cz臋stochowskiej s艂u偶y polskim katolikom w Montevideo, a jej duszpasterzem jest od samego pocz膮tku po dzi艣 dzie艅 ks. Edmund Zi臋ba, jednocze艣nie kapelan (i cz艂onek) Unii Polsko-Urugwajskiej. Przed wej艣ciem do kaplicy jest wmurowana w 艣cian臋 tablica br膮zowa z podobizn膮 papie偶a Jana Paw艂a II, krzy偶em i Or艂em Bia艂ym oraz z napisami: „Union Polono Uruguaya Capilla S.S. Juan Pablo II – Kaplica Polska pod wezwaniem Matki Boskiej Cz臋stochowskiej”. W kaplicy jest pi臋knie wyrze藕biony orze艂. Ostatnio cz艂onkowie Unii Polsko-Urugwajskiej postanowili, 偶e kaplica otrzyma imi臋 Ojca. 艢w. Jana Paw艂a II (L. Barcewicz). Kaplic臋 polsk膮 odwiedzili m.in. arcybiskup Montevideo - Nicolas Cotungo i nuncjusz apostolski w Urugwaju polskiego pochodzenia, abp Janusz Bolonek. – Nale偶y tu doda膰, 偶e Jan Kobyla艅ski ufundowa艂 kaplic膮 w Maldonado (k. Montevideo), gdzie mieszka.

Unia Polsko-Urugwajska i Unia Stowarzysze艅 i Organizacji Polskich Ameryki 艁aci艅skiej (USOPA艁) od samego pocz膮tku swego istnienia stawiaj膮 w swojej dzia艂alno艣ci na wsp贸艂prac臋 tak z polskimi ksi臋偶mi pracuj膮cymi w艣r贸d Polak贸w w krajach Ameryki 艁aci艅skiej jak i z lokaln膮 hierarchi膮 katolick膮, co przynosi obop贸lne korzy艣ci...

Od 2. po艂. lat 80. do 2001 roku polska flotylla rybacka dzia艂a艂a na bogatych w ryby 艂owiskach w pobli偶u wysp Falklandzkich (Malvinas) i w pewnym sensie jej baz膮 by艂o Motevideo. Tutaj przybywa艂y kutry i polskie statki. St膮d przez duszpasterstwo polskie w tamtym okresie ka偶dego miesi膮ca przewija艂o si臋 po kilkuset rybak贸w i marynarzy polskich. Opiek臋 duszpastersk膮 nad nimi przej臋li chrystusowcy. Ks. Bernard Ko艂odziej w pracy „Towarzystwo Chrystusowe w Po艂udniowej Ameryce 1958-1988” (Kurytyba, b.r.w.) podaje statystyk臋 duszpasterstwa „ludzi morza” w Montevideo w 1987 roku. I tak w styczniu tego roku z pos艂ugi duszpastreskiej korzysta艂o 198 marynarzy, z kt贸rych 64 by艂o Polakami; w nast臋pnych miesi膮cach odpowiednio: w lutym 258 marynarzy – 106 Polak贸w, w marcu 722 marynarzy – 452 Polak贸w, w kwietniu 261 marynarzy – 44 Polak贸w, w maju 574 marynarzy – 269 Polak贸w, w czerwcu 414 marynarzy – 210 Polak贸w, w lipcu 498 marynarzy – 213 Polak贸w, w sierpniu 845 marynarzy – 449 Polak贸w, we wrze艣niu 785 marynarzy – 476 Polak贸w, w pa藕dzierniku 865 marynarzy – 492 Polak贸w, w listopadzie 664 marynarzy – 411 Polak贸w i w grudniu 1013 marynarzy – 820 Polak贸w. W 2001 roku Polska zaprzesta艂a po艂ow贸w na 艂owiskach falklandzkich. St膮d te偶 nie by艂o ju偶 wi臋cej polskich rybak贸w w Montevideo. Zmniejszy艂a si臋 r贸wnie偶 liczba polskich statk贸w dobijaj膮cych do tutejszego portu. Spowodowa艂o to w 2002 roku zako艅czenie dzia艂alno艣ci duszpasterskiej polskich ksi臋偶y chrystusowc贸w w Montevideo. Ostatnim chrystusowcem by艂 tu ks. Andrzej W臋grzyn. Dlatego, 偶e opiek臋 duszpastersk膮 w艣r贸d sta艂ej ludno艣ci polskiej stolicy kraju przy polskiej kaplicy prowadzi艂 stale od lat ks. Edmund Zi臋ba, Towarzystwo Chrystusowe nie widzia艂o dalszego sensu utrzymywania swojego kap艂ana w Montevideo.

Urugwaj i Polak贸w w Montevideo ci膮gle odwiedzaj膮 polscy chrystusowcy z Brazylii i Argentyny, kt贸rzy dziel膮 si臋 swoimi wra偶eniami z tego kraju z Polakami w Argentynie, Brazylii, Polsce i innych krajach. Np. ks. J贸zef Poszwa TChr., duszpasterz z Brazylii, podczas pobytu w polskich o艣rodkach w Auckland i Wellington w Nowej Zelandii w lutym 1989 roku wyg艂osi艂 pogadanki m. in. o Polakach w Urugwaju. O tamtejszych Polakach m贸wi艂 r贸wnie偶 podczas obrad Kapitu艂y Generalnej Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu w tym偶e roku.

Niewielu by艂o w艣r贸d duchowie艅stwa urugwajskiego kap艂an贸w polskich lub polskiego pochodzenia, bo sama kolonia polska w Urugwaju by艂a i jest ma艂a. Pracowa艂o tu r贸wnie偶 niewielu polskich misjonarzy; wg danych Komisji Episkopatu Polski w 2006 roku na misjach w Urugwaju pracowa艂o tylko trzech Polak贸w – werbista i jedna siostra zakonna oraz jeden kap艂an diecezjalny (z audycji „Rozmowy niedoko艅czone” nadanej w Radiu Maryja 16 sierpnia 2003 roku dowiedzieli艣my si臋, 偶e w艣r贸d polskich werbist贸w pracuj膮cych w Moskwie /o. Jerzy Jagodzi艅ski, o. Jakub B艂aszczyszyn, o. Miros艂aw Puczyd艂owski/ jest zakonnik, kt贸ry przez niemal 30 lat pracowa艂 w Urugwaju; niestety, nie podano jego nazwiska, musia艂a to by膰 jedna z os贸b wy偶ej wymieniona). St膮d w艣r贸d biskup贸w urugwajskich nie by艂o i nie ma Urugwajczyka polskiego pochodzenia. Jednak w dziejach Ko艣cio艂a urugwajskiego s膮 bardzo wa偶ne polskie w膮tki. Do nich nale偶膮 przede wszystkim dwie pielgrzymki apostolskie do Urugwaju „polskiego” papie偶a Jana Paw艂a II: w marcu-kwietniu 1987 roku i w maju 1988 roku. Pami膮tk膮 po tych pielgrzymkach jest maj膮cy 3,2 metra wysoko艣ci, wykonany z br膮zu przez znanego polskiego rze藕biarza (z Polski) Gustawa Kazimierza Zem艂臋, pomnik Jana Paw艂a II, stoj膮cy przed katedr膮 w Montevideo. Jego uroczyste ods艂oni臋cie odby艂o si臋 21 listopada 1998 roku, a jego inicjatorem by艂y Polonia po艂udniowoameryka艅ska.

Na jednej z g艂贸wnych ulic Montevideo stoi wielki krzy偶, wystawiony z okazji pielgrzymki papie偶a Jana Paw艂a II do tego miasta. Krzy偶 ten stoi po dzi艣 dzie艅, chocia偶 Urugwaj jest pa艅stwem laickim i zaraz po wyje藕dzie papie偶a z Urugwaju w艂adze pa艅stwowe kaza艂y go zdj膮膰. Jednak ci膮gle stoi dzi臋ki temu, 偶e dzia艂acze Unii Polsko-Urugwajskiej przekonali w艂adze do pozostawienia krzy偶a, kt贸rzy upami臋tnia wizyt臋 w Urugwaju jednego z najwi臋kszych ludzi naszych czas贸w (Katarzyna Cegielska „Od rozproszenia do jedno艣ci” Nasz Dziennik 3-4.7.2004).

Papie偶 Jan Pawe艂 II podczas swego pontyfikatu ustanowi艂 biskupami diecezji urugwajskich nast臋puj膮cych kap艂an贸w: arcybiskupami Montevideo – Jose Gottardi Cristelli 5.6.1985 i Nicolasa Cotungo Fanizzi 4.12.1998 oraz sufragana Martina Perez Scremini 6.3.2004; biskupami diecezji: Canelones – Orlanda Romero Cabrara 25.10.1994 i sufragana Leopoldo Garin Bruzzone 8.9.2002; Florida – Raula Scarrone Carrero 15.6.1987; Maldonado-Punta del Este – Rolanda Wirz Kr膰mera 9.11.1985; Melo – Nicolasa Cotungo Fanizzi 13.6.1996 i Luisa del Castillo Estrada 21.12.1999; Mercedes – Carlosa Collazzi Irazabal 14.2.1995; Minas – Victora Gil Lechoza 9.11.1985 i Francisco Barbosa Da Silveira 6.3.2004; Salto – Daniela Gil Zorrilla 8.3.1989 i sufragana – Heriberto Bodeanta Fernandeza 28.6.2003; San Jose de Mayo – Pablo Galimberti di Vietri 12.12.1983; Tacuarembo - Daniela Gil Zorrilla 28.1.1983 i Julio Bonino Bonino 20.12.1989. – To r贸wnie偶 jest polski wk艂ad w dzieje nie tylko Ko艣cio艂a urugwajskiego ale i samego Urugwaju.

Na zako艅czenie wizyty „ad limina Apostolorum” biskup贸w Urugwaju w 2001 roku papie偶 Jan Pawe艂 II wezwa艂 ich, a po艣rednio wszystkich biskup贸w na 艣wiecie, do wzmocnienia instytucji ma艂偶e艅stwa. Jan Pawe艂 II podkre艣li艂 szerz膮ce si臋 wypaczenie „naturalnego i religijnego znaczenia” poj臋cia ma艂偶e艅stwa, czego skutki dotykaj膮 sfery 偶ycia osobistego i publicznego. Zaleci艂 te偶 otoczenie szczeg贸ln膮 trosk膮 rodziny. Papie偶 przypomnia艂 z naciskiem, 偶e „wszelkie prawo uznaj膮ce zwi膮zek os贸b tej samej p艂ci i zr贸wnuj膮ce go z rodzin膮, opart膮 na ma艂偶e艅stwie mi臋dzy m臋偶czyzn膮 a kobiet膮, nie odpowiada planom Bo偶ym. M贸wi膮c o zadaniach Ko艣cio艂a w Urugwaju zwi膮zanych z now膮 ewangelizacj膮, papie偶 zwr贸ci艂 uwag臋, 偶e „nie wystarczy szerzy膰 takie warto艣ci jak pok贸j, sprawiedliwo艣膰, wolno艣膰 i braterstwo. Trzeba przede wszystkim przedstawia膰 osob臋 Chrystusa i Jego misj臋”. Jan Pawe艂 II zach臋ci艂 do dalszej ewangelizacji kultury zar贸wno przez o艣wiat臋, jak i korzystaj膮c ze 艣rodk贸w spo艂ecznego przekazu. G艂oszenie nauki spo艂ecznej Ko艣cio艂a powinno prowadzi膰 do umocnienia kultury solidarno艣ci, kt贸rej podstaw膮 pozostaje tzw. opcja preferencyjna na rzecz ubogich.

W 1993 roku Poczta Urugwajska wypu艣ci艂a znaczek pocztowy warto艣ci dw贸ch peso z podobizn膮 papie偶a Jana Paw艂a II.

Od 5 maja 1969 roku do 29 lipca 1975 roku nuncjuszem apostolskim w Urugwaju by艂 arcybiskup Augustin-Joseph Antoine S茅pinski, francuski franciszkanin pochodzenia polskiego, uprzednio, w latach 1965-69, delegat apostolski Ziemi 艢wi臋tej (piastuj膮c ten urz膮d wzi膮艂 udzia艂 w jerozolimskich uroczysto艣ciach 1000-lecia chrztu Polski w 1966 r.). Natomiast od 11 listopada 1999 roku nuncjuszem apostolskim w Urugwaju jest polski kap艂an w s艂u偶bie Stolicy Apostolskiej, arcybiskup Janusz Bolonek (ur. 1938 w Hucie D艂utowskiej), uprzednio pronuncjusz w Nigerze i Burkina Faso oraz nuncjusz w Rumunii.

Polacy w Urugwaju s膮 dumni ze swego polskiego pochodzenia, a Polacy mog膮 by膰 dumni z pracy i osi膮gni臋膰 Polak贸w mieszkaj膮cych w Urugwaju i Urugwajczyk贸w polskiego pochodzenia. Niema艂o do do tej dumy, do pozycji Polak贸w w Urugwaju i szacunku okazywanego im przez Urugwajczyk贸w przyczyni艂a si臋 praca polskiego duchowie艅stwa w Urugwaju.

Marian Ka艂uski, Australia, 18 stycznia 2008 r.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia