NewYorkPolonia >> Artyku艂
145. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Data wstawienia: 21 stycznia, 2008

Warszawa - 22 stycznia 1963 roku rozpocz臋艂o si臋 Powstanie Styczniowe - sprowokowany rosn膮cym uciskiem zryw niepodleg艂o艣ciowy zako艅czony kl臋sk膮, kt贸ry przyczyni艂 si臋 do likwidacji autonomii Kr贸lestwa Polskiego i os艂abienia ducha narodu.

Przegrana Rosji w wojnie krymskiej (1853-56) rozbudzi艂a w Polakach nadziej臋 na os艂abienie jednego z jej zaborc贸w, a co za tym idzie na szans臋 na zwyci臋sk膮 walk臋 o odzyskanie niepodleg艂o艣ci. Ju偶 od 1856 roku na terenie tzw. Ziem Zabranych, czyli obszar贸w Rzeczpospolitej wcielonych do Rosji, zacz臋艂y powstawa膰 polskie organizacje spiskowe: Zwi膮zek Trojnicki na Uniwersytecie Kijowskim, Ko艂o Oficerskie w Petersburgu; k贸艂ka konspiracyjne powstawa艂y tak偶e w Warszawie. W organizacjach tych ju偶 od 1859 roku trwa艂y przygotowania do powstania, a ich cz艂onkowie prowadzili intensywne szkolenia wojskowe.

Pogrzeb wdowy po gen. J贸zefie Sowi艅skim, bohaterze Powstania Listopadowego, kt贸ry odby艂 si臋 w czerwcu 1860 roku, sta艂 si臋 impulsem do pierwszej z wielkich manifestacji narodowych. Nast臋pne mia艂y miejsce w rocznic臋 wybuchu Powstania oraz w rocznice kolejnych bitew tego pierwszego zrywu niepodleg艂o艣ciowego pod zaborami. Dla uspokojenia nastroj贸w spo艂ecznych w艂adze rosyjskie posz艂y na pewne ust臋pstwa: reaktywowano Rad臋 Stanu, utworzono Komisj臋 Rz膮dow膮 Wyzna艅 i O艣wiaty, spolonizowano administracj臋, reaktywowano Uniwersytet Warszawski.

Szybko jednak okaza艂o si臋, 偶e ust臋pstwa by艂y tylko pozorne - ju偶 8 kwietnia krwawo spacyfikowano kolejn膮 manifestacj臋, a w maju po 艣mierci namiestnika Kr贸lestwa Michai艂a Gorczakowa, na jego miejsce powo艂ano Niko艂aja Suchozaneta, kt贸ry wprowadzi艂 jeszcze wi臋kszy terror. Po przej艣ciowym z艂agodzeniu represji na okres wybor贸w samorz膮dowych we wrze艣niu 1861 roku, przez kraj przesz艂a fala, t艂umionych przez Rosjan, demonstracji. Ko艣ci贸艂 Katolicki og艂osi艂 偶a艂ob臋 narodow膮.

W celu spacyfikowania Kr贸lestwa Polskiego, kolejny rosyjski namiestnik gen. Karol hr. Lambert, og艂osi艂 14 pa藕dziernika 1861 roku stan wojenny. 15 pa藕dziernika, mimo zakaz贸w warszawiacy wzi臋li udzia艂 w obchodach rocznicy 艣mierci Tadeusza Ko艣ciuszki, kt贸ra zako艅czy艂a si臋 rozbiciem manifestacji przez wojsko rosyjskie i porywaniem ludzi z ko艣cio艂贸w. Na znak protest贸w administratorzy diecezji nakazali zamkni臋cie wszystkich ko艣cio艂贸w i kaplic w Warszawie. Hrabia Lambert ugi膮艂 si臋 pod presj膮 i uwolni艂 zatrzymanych. Kilka dni p贸藕niej poda艂 si臋 do dymisji, a nowym namiestnikiem zosta艂 gen. Aleksandr Luders.

W latach 1861-62 Polacy z Kr贸lestwa Polskiego coraz bardziej domagali si臋 reform agrarnych, demokratyzacji w艂adzy i niezawis艂o艣ci pa艅stwa wobec Rosji. W tej sytuacji radykalne ugrupowanie patriotyczne, zwane "czerwonymi", opowiedzia艂o si臋 za podj臋ciem otwartej walki i przyst膮pi艂o do przygotowywania powstania. W ko艅cu 1862 roku organizacja "czerwonych" obejmowa艂a ok. 20-25 tys. cz艂onk贸w i planowa艂a przeprowadzenie insurekcji na wiosn臋 1863 roku. Spiskiem kierowa艂 Centralny Komitet Narodowy, pod przewodnictwem gen. Jaros艂awa D膮browskiego.

Odr臋bnie rozwija艂a si臋 niepodleg艂o艣ciowa konspiracja zwana obozem "bia艂ych" - grupuj膮ca ziemia艅stwo, arystokracj臋 i bogate warstwy mieszcza艅stwa. Korzystaj膮c ze struktur Towarzystwa Rolniczego utworzyli oni sie膰 swoich plac贸wek w ca艂ym Kr贸lestwie Polskim, a tak偶e na Litwie i Ukrainie. Ich program r贸偶ni艂 si臋 od programu "czerwonych" praktycznie tylko postulatami uw艂aszczenia ch艂op贸w za wysokim odszkodowaniem i odsuni臋ciem powstania na dalsze lata.

W czerwcu 1862 roku premierem rz膮du Kr贸lestwa Polskiego zosta艂 margrabia Aleksander Wielopolski, kt贸ry 艣wiadom istnienia niepodleg艂o艣ciowych ruch贸w w kraju i szukaj膮c porozumienia z obozem "bia艂ych", zrealizowa艂 cz臋艣膰 偶膮da艅 zg艂aszanych przez polskie spo艂ecze艅stwo: wprowadzi艂 now膮 ustaw臋 szkoln膮, przymusowe oczynszowanie ch艂op贸w i r贸wne prawa dla ludno艣ci 偶ydowskiej. Z drugiej strony jednak, by sparali偶owa膰 dzia艂alno艣膰 organizacji spiskowych, zarz膮dzi艂 w po艂owie stycznia 1863 roku niespodziewany pob贸r do wojska rosyjskiego tzw. brank臋. Przygotowane zosta艂y w tym celu imienne listy, obejmuj膮ce 12 tys. os贸b, podejrzanych o przynale偶no艣膰 do organizacji spiskowych. Przy艣pieszy艂o to decyzj臋 o wybuchu powstania.

Branka zosta艂a zbojkotowana i 22 stycznia 1863 roku wybuch艂o zbrojne powstanie og艂oszone manifestem przez Komitet Centralny Narodowy, kt贸ry powo艂a艂 Tymczasowy Rz膮d Narodowy, ze Stefanem Bobrowskim na czele. Rz膮d dekretami uw艂aszczy艂 ch艂op贸w i obieca艂 ziemi臋 bezrolnym uczestnicz膮cym w walce. Jednak z uwagi na przyspieszenie decyzji o rozpocz臋ciu powstania, nie by艂o ono jeszcze nale偶ycie przygotowane, powsta艅com brakowa艂o broni i amunicji, kierownictwo by艂o niejednolite i sk艂贸cone.

W pierwszych dniach walk powsta艅cy uderzyli na rosyjskie garnizony w wojew贸dztwach: podlaskim, augustowskim, p艂ockim, lubelskim i radomskim. Jednak wi臋kszo艣膰 atak贸w m.in z powodu s艂abego uzbrojenia, zosta艂a odparta, a powsta艅cy zacz臋li organizowa膰 obozy, szkol膮ce ochotnik贸w. Po kraju kr膮偶y艂y kilkusetosobowe lub kilkutysi臋czne grupy powsta艅c贸w, atakuj膮ce oddzia艂y rosyjskie. Po serii star膰 uda艂o im si臋 opanowa膰 szos臋 brzesk膮 i lini臋 kolei petersburskiej, przerywaj膮c dzi臋ki temu 艂膮czno艣膰 Kr贸lestwa Polskiego z Cesarstwem Rosyjskim.

Rz膮d Tymczasowy pocz膮tkowo przewidywa艂, 偶e wodzem powstania zostanie walcz膮cy w wojew贸dztwie p艂ockim Zygmunt Padlewski, jednak jego niepowodzenia spowodowa艂y, 偶e dyktatorem mianowano przebywaj膮cego w Pary偶u Ludwika Mieros艂awskiego. 17 lutego przekroczy艂 on granic臋 zaboru rosyjskiego, jednak po dw贸ch przegranych potyczkach wr贸ci艂 do Pary偶a. Przyby艂 do Polski po dw贸ch tygodniach, ale nie uda艂o mu si臋 ju偶 utrzyma膰 stanowiska dyktatora powstania.

W okresie powstania ukazywa艂y si臋 pisma "Stra偶nica" i "Wiadomo艣ci z Pola Bitwy". W zamieszczanych tam instrukcjach dla powsta艅czych oddzia艂贸w zalecano unikanie walk z wi臋kszymi oddzia艂ami nieprzyjaciela, nakazywano utrudnianie komunikacji oraz odbijanie je艅c贸w i rekrut贸w. Szef Tymczasowego Rz膮du, w celu rozszerzenia zasi臋gu powstania, og艂osi艂 odezwy "Do braci Litwin贸w" i "Do braci Rusin贸w", w kt贸rych wzywa艂 do powszechnej insurekcji. Dzi臋ki nim powstanie rozszerzy艂o si臋 na teren Wo艂ynia i 呕ytomierszczyzny.

W marcu, po kilku tygodniach trwania insurekcji, przy艂膮czyli si臋 do niej cz艂onkowie obozu "bia艂ych", przejmuj膮c w kr贸tkim czasie kierownictwo powstania. Sta艂o si臋 to po 艣mierci przyw贸dc贸w "czerwonych" - Stefana Bobrowskiego i Zygmunta Padlewskiego. Od kwietnia wojskami powsta艅czymi kierowali kolejno gen. Ludwik Mieros艂awski oraz dyktatorzy powstania gen. Marian Langiewicz i Romuald Traugutt.

Powstanie ze wzgl臋du na znaczn膮 dysproporcj臋 si艂 walcz膮cych przybra艂o form臋 wojny partyzanckiej. Stoczono ponad 1,2 tys. potyczek i mniejszych bitew, w tym ponad 900 w Kongres贸wce, ponad 200 na Litwie, pozosta艂e za艣 na Bia艂orusi i Ukrainie. Oddzia艂y polskie unika艂y walnej bitwy. W wojskach powsta艅czych s艂u偶y艂o 艂膮cznie ok. 200 tys. ludzi, 30 tys. z nich zgin臋艂o. Nie nadesz艂a 偶adna pomoc z zagranicy, na kt贸r膮 liczyli zw艂aszcza "biali". Francja, Anglia i Austria ograniczy艂y si臋 jedynie do przes艂ania Rosjanom not dyplomatycznych 偶膮daj膮cych zapewnienia Kr贸lestwu autonomii.

Po pocz膮tkowych sukcesach organizacyjnych i wojskowych, powsta艅cy zacz臋li ulega膰 przewa偶aj膮cym si艂om rosyjskim. Romuald Traugutt, ostatni dyktator powstania, stara艂 si臋 wci膮gn膮膰 do walk ludno艣膰 ch艂opsk膮, has艂em "z ludem i przez lud". Udzia艂 ch艂op贸w faktycznie wtedy wzr贸s艂, jednak opu艣cili oni szeregi powsta艅cze po og艂oszeniu 2 marca 1864 roku dekretu carskiego o uw艂aszczeniu i przyznaniu ch艂opom na w艂asno艣膰 u偶ytkowanej przez nich ziemi.

Powstanie obj臋艂o ca艂e Kr贸lestwo Polskie, znaczn膮 cz臋艣膰 Litwy oraz Wo艂y艅 i trwa艂o z wi臋ksz膮 intensywno艣ci膮 ponad rok, a rozproszone oddzia艂y powsta艅cze walczy艂y jeszcze do jesieni 1864 roku. Ostatni oddzia艂 powsta艅czy ks. Stanis艂awa Brz贸ski utrzyma艂 si臋 na Podlasiu do wiosny 1865 roku.

Natychmiast po st艂umieniu powstania, Rosjanie rozpocz臋li represje. Szczeg贸lnie krwawo rozprawili si臋 z powstaniem na Litwie, kt贸r膮 pacyfikowa艂y oddzia艂y genera艂a-gubernatora Michai艂a Murawjowa "Wieszatiela". Rozstrzelano kilkaset os贸b, ok. 40 tys. zes艂ano na Sybir. Konfiskowano maj膮tki szlacheckie, a miastom, kt贸re czynnie pomaga艂y powsta艅com, odebrano prawa miejskie; skasowano r贸wnie偶 wszystkie klasztory w Kr贸lestwie, za pomaganie oddzia艂om powsta艅czym. Kl臋ska powstania przyczyni艂a si臋 tak偶e do likwidacji resztek autonomii Kr贸lestwa Polskiego, kt贸rego nazw臋 zmieniono na Kraj Nadwi艣la艅ski.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia