NewYorkPolonia >> Artyku艂
Emigranci nie zamierzaj膮 wraca膰 do Polski

Data wstawienia: 24 marca, 2009

Polscy emigranci z zachodniej Europy nie zamierzaj膮 wraca膰 do Polski, s膮 zadowoleni z warunk贸w 偶ycia, sytuacji finansowej oraz relacji spo艂ecznych - poinformowali we wtorek przedstawiciele firmy sonda偶owej Polskie Badania Internetu (PBI).

Badania pt. "Emigranci" zosta艂y przeprowadzone od 3 do 17 grudnia na pr贸bie ok. 20 tys. emigrant贸w mieszkaj膮cych od co najmniej trzech miesi臋cy w jednym z 11 kraj贸w Europy, m.in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemczech, W艂oszech i Hiszpanii.

Autorzy badania podkre艣laj膮, 偶e by艂o ono kierowane tylko do os贸b korzystaj膮cych z internetu. Zaproszenia do wzi臋cia udzia艂u w badaniu skierowano do os贸b, kt贸re odwiedza艂y zza granicy strony internetowe: gazeta.pl, interia.pl, onet.pl oraz wp.pl.

Uczestnicy badania wype艂nili ankiety internetowe.

"Wi臋kszo艣膰 emigrant贸w deklaruje, 偶e nie zamierza wraca膰 z powrotem do kraju - powiedzia艂 prezes PBI Andrzej Garapich - oni si臋 tam czuj膮 dobrze, du偶o lepiej zarabiaj膮 ni偶 w Polsce, st膮d te偶 ich decyzja o pozostaniu wi膮偶e si臋 z lepszymi warunkami 偶ycia".

W jego opinii, polskie w艂adze, jak do tej pory, nie maj膮 instrument贸w, kt贸re mog艂yby sk艂oni膰 polskich emigrant贸w do powrotu. "Oni zasmakowali tam dobrego 偶ycia, uczciwych zarobk贸w i je艣li takich nie osi膮gn膮 w Polsce, to nie wr贸c膮" - podkre艣li艂 Garapich.

Wed艂ug bada艅, 43 proc. emigrant贸w przebywa za granic膮 kr贸cej ni偶 trzy lata. 70 proc. z nich to osoby m艂ode, mi臋dzy 21. a 35. rokiem 偶ycia. "W naszych badaniach wzi臋li udzia艂 ludzie m艂odzi, dobrze wykszta艂ceni i przedsi臋biorczy, kt贸rzy po prostu pojechali tam za chlebem" - powiedzia艂 konsultant PBI Edward Korbel.

Jak zaznaczy艂, mimo 偶e wykszta艂cenie co najmniej 艣rednie zadeklarowa艂o 90 proc. badanych, 48 proc. z nich wykonuje na obczy藕nie prace fizyczne. W艣r贸d respondent贸w 27 proc. os贸b deklaruje, 偶e s膮 specjalistami albo przedstawicielami kadry kierowniczej.

"Samopoczucie badanych po wyje藕dzie za granic臋 radykalnie si臋 poprawi艂o. Ta r贸偶nica jest ogromna, im tam po prostu wreszcie jest dobrze" - powiedzia艂 Korbel i podkre艣li艂, 偶e bardzo dobrej oceny 偶ycia na emigracji nie zmienia, jak na razie, 艣wiatowy kryzys.

Wed艂ug bada艅, 30 proc. emigrant贸w planuje pozosta膰 za granic膮 na sta艂e. W艣r贸d os贸b, kt贸re deklaruj膮 ch臋膰 powrotu do Polski, najwi臋cej (84 proc. respondent贸w) znajduje si臋 w grupie przebywaj膮cej na emigracji w Irlandii. Powr贸t planuj膮 najcz臋艣ciej respondenci przebywaj膮cy kr贸tko na emigracji oraz s艂abo znaj膮cy lokalny j臋zyk.

"40 proc. badanych przebywa na emigracji z najbli偶szymi, oni tam zbudowali sobie ca艂kiem nowe 偶ycie, wi臋c nagle po kilku latach pobytu, gdyby mieli si臋 wyprowadzi膰 z powrotem do Polski, to nie by艂oby dla nich takie 艂atwe" - m贸wi艂 Korbel.

"By膰 mo偶e wr贸c膮 do Polski, gdy b臋d膮 ju偶 na emeryturze; ostatnio pojawi艂y si臋 informacje, 偶e wracaj膮 ludzie z USA, kt贸rzy maj膮 tam np. 1000 dolar贸w emerytury, kt贸re tu w Polsce stanowi膮 do艣膰 poka藕n膮 kwot臋 dla emeryta" - powiedzia艂 Korbel.

W jego opinii, emigranci za granic膮 s膮 o wiele bardziej oszcz臋dni. "W Polsce - wed艂ug CBOS - ok. 23 proc. os贸b deklaruje, 偶e ma jakiekolwiek oszcz臋dno艣ci, tymczasem a偶 74 proc. polskich emigrant贸w oszcz臋dza pieni膮dze" - zaznaczy艂.

Jak doda艂, 35 proc. respondent贸w oszcz臋dza przynajmniej jedn膮 trzeci膮 pensji. 38 proc. badanych planuje przeznaczy膰 zaoszcz臋dzone pieni膮dze na podr贸偶e, 33 proc. na zakup domu albo mieszkania w Polsce, a 20 proc. poza jej granicami.

Wed艂ug bada艅, skutki kryzysu jako pierwsi dostrzegli Polacy z W艂och i Hiszpanii. 17 proc. badanych poinformowa艂o, 偶e odczu艂o je osobi艣cie. W 56 proc. respondenci zadeklarowali, i偶 nie zamierzaj膮 podj膮膰 szczeg贸lnych dzia艂a艅 w tej kwestii.

Badani deklaruj膮, 偶e interesuje ich sytuacja w Polsce, 44 proc. 艣ledzi doniesienia polityczne, 34 proc. gospodarcze, a 33 proc. informacje z miejsca zamieszkania przed wyjazdem. Wed艂ug bada艅, 64 proc. emigrant贸w ogl膮da polskoj臋zyczne kana艂y telewizyjne, 57 proc. czyta polskoj臋zyczn膮 pras臋, a 56 proc. s艂ucha polskiego radia.

Warszawa,(PAP), 17 marca 2009 r.

Source: PAP


殴r贸d艂o: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia