NewYorkPolonia >> Artyku艂
W Polsce powstanie laser najnowszej generacji

Data wstawienia: 24 marca, 2009

Warszawa - W Instytucie Problem贸w J膮drowych (IPJ) im. Andrzeja So艂tana w 艢wierku powstanie ultrafioletowy laser najnowszej generacji, pozwalaj膮cy m.in. obrazowa膰 struktury na poziomie pojedynczych atom贸w. B臋dzie on jednym z element贸w europejskiej sieci laser贸w powstaj膮cej w ramach unijnego 7. Programu Ramowego - poinformowa艂 PAP rzecznik IPJ, dr Marek Paw艂owski.

Celem finansowanego przez Uni臋 Europejsk膮 mi臋dzynarodowego projektu IRUVX jest zbudowanie rozproszonej, lecz w pe艂ni sp贸jnej i komplementarnej sieci badawczej sk艂adaj膮cej si臋 z kilku europejskich laser贸w FEL (Free-Electron Laser). Urz膮dzenia takie generuj膮 impulsy 艣wiat艂a o mocy setek megawat贸w i d艂ugo艣ci impulsu rz臋du femtosekund (femtosekunda to jedna biliardowa cz臋艣膰 sekundy). 艢wiat艂o to powstaje w wyniku przepuszczania przez szybkozmienne pole magnetyczne wi膮zki elektron贸w rozp臋dzonej w akceleratorze o d艂ugo艣ci kilkuset metr贸w.

Jak zapewnia rzecznik IPJ, powstaj膮cy w 艢wierku laser POLFEL b臋dzie najwi臋kszym i najnowocze艣niejszym urz膮dzeniem badawczym w tej cz臋艣ci Europy. B臋dzie mie膰 d艂ugo艣ci 400 m, a zostanie zlokalizowane mi臋dzy reaktorem j膮drowym Maria i budynkiem po nieczynnym ju偶 reaktorze Ewa. Planowany koszt inwestycji to oko艂o 100-200 mln euro. Paw艂owski wyja艣nia, 偶e 艣rodki na jego pokrycie mog艂yby pochodzi膰 z funduszy strukturalnych, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

"Lasery na swobodnych elektronach (FEL) to wielkie mikroskopy pozwalaj膮ce 艣ledzi膰 dynamik臋 nanostruktur w skali czasowej mierzonej w femtosekundach. (...) Sp贸jne 艣wiat艂o o p艂ynnie regulowanej d艂ugo艣ci fali - od ultrafioletu a偶 do rentgenowskich d艂ugo艣ci poni偶ej 1 nm - pozwala na tr贸jwymiarowe obrazowanie struktur na poziomie pojedynczych atom贸w" - t艂umaczy rzecznik. Jego zdaniem, wprowadzaj膮 one "czwarty wymiar do bada艅 nad procesami biologicznymi na ich najbardziej fundamentalnym poziomie, a nawet do bada艅 przebiegu reakcji chemicznych".

FEL - przekonuje Paw艂owski - umo偶liwi膮 m.in. terapi臋 przeciwnowotworow膮 polegaj膮c膮 na wprowadzaniu do organizmu nanoplatform aktywowanych nast臋pnie 艣wiat艂em laserowym. Pozwoli to na obrazowanie narz膮d贸w wewn臋trznych przy bardzo niskim ryzyku napromieniowania oraz dostrojenie d艂ugo艣ci fali promieniowania tak, by uzyska膰 selektywne, bezpo艣rednie niszczenie chorych kom贸rek przy minimalnym uszkodzeniu otaczaj膮cej, zdrowej tkanki.

Rzecznik IPJ informuje, 偶e prowadzone s膮 r贸wnie偶 prace nad zastosowaniem lasera na swobodnych elektronach do chirurgii otolaryngologicznej, by zminimalizowa膰 ryzyko uszkodzenia przez lekarza strun g艂osowych, co nierzadko prowadzi do nieodwracalnej utraty g艂osu. Chirurgia wykorzystuj膮ca FEL nie tylko zapobiega艂aby temu ryzyku, ale nawet umo偶liwi艂a np. usuni臋cie ju偶 istniej膮cych blizn.

"Zakres terahercowy (fale o wysokiej cz臋stotliwo艣ci, niewidzialne dla oka i nieszkodliwe - PAP) jest te偶 przedmiotem du偶ego zainteresowania s艂u偶b specjalnych - terahercowa bramka na lotnisku mog艂aby teoretycznie pozwoli膰 na identyfikacj臋 nawet 艣ladowych ilo艣ci substancji chemicznych wnoszonych przez cz艂owieka na pok艂ad samolotu" - dodaje dr Paw艂owski.

Dla polskich fizyk贸w budowa POLFEL-a nie b臋dzie pierwszym tego typu zadaniem. Do艣wiadczenie zdobywaj膮 bowiem uczestnicz膮c w trwaj膮cych obecnie pracach nad podobnym urz膮dzeniem w Hamburgu. Z ich udzia艂em powstaje tam laser XFEL - najwi臋kszy z planowanych w ramach projektu IRUVX.

Prace nad projektem IRUVX koordynuje konsorcjum EuroFEL.

Paw艂owski dodaje, 偶e udzia艂 IPJ w projekcie IRUVX zosta艂 ju偶 pozytywnie zaopiniowany przez Interdyscyplinarny Zesp贸艂 ds. Infrastruktury Badawczej i Polityki Naukowej MNiSW. Plany budowy przedstawiono tak偶e na pierwszym walnym zgromadzeniu konsorcjum EuroFEL, kt贸re odby艂o si臋 w po艂owie marca w Trie艣cie.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia