NewYorkPolonia >> Artyku艂
艢wi臋towanie 80 lat emigracji polskiej w Aguia Branca (Orze艂 Bia艂y)

Data wstawienia: 4 maja, 2009

1 maja 2009 r. w miasteczku Aguia Branca (Orze艂 Bia艂y), w stanie Esp铆rito Santo, rozpocz臋艂y si臋 uroczyste obchody 80. rocznicy kolonizacji polskiej w tamtym przepi臋knym regionie Brazylii. Pozdrawiam z najpi臋kniejszego zak膮tka kuli ziemskiej, jakim jest to miasteczko. Za艂膮czam tekst i kilka zdj臋膰 - pisze ks. Zdzis艂aw Malczewski, chrystusowiec.

W godzinach wieczornych na placu przy Domu Polskim mia艂o miejsce otwarcie obchod贸w tej szczeg贸lnej rocznicy; wa偶nej nie tylko dla spo艂eczno艣ci polonijnej, ale tak偶e dla ca艂ego lokalnego spo艂ecze艅stwa. Dom Polski pi臋knie pod艣wietlony i udekorowany. Z balkonu powiewaj膮 flagi: Brazylii, Polski, stanu Espirito Santo i municypalne Aguia Branca. Na obszernym placu przy Domu Polskim ustawiono wielkie namioty, a w nich stoiska z typowymi polskimi daniami i ciastami, jakie potomkowie imigrant贸w przygotowali z wielkim sercem i ofiarno艣ci膮.

Dekoracje namiot贸w, tak jak Domu Polskiego, nawi膮zywa艂y w swoich kolorach do polskich barw narodowych. Wok贸艂 stoisk z jedzeniem i napojami ch艂odz膮cymi przewija艂y si臋 grupy ludzi zaciekawionych polsk膮 sztuk膮 kulinarn膮. Przy sto艂ach zasiad艂y grupy rodzin, zaprzyja藕nionych os贸b - w typowo brazylijskim stylu: przy g艂o艣nych rozmowach – i degustowa艂y tutejsze, polskie smako艂yki.

W艣r贸d uczestnik贸w tego festynu znalaz艂 si臋 polski konsul z São Paulo – Jacek Pogrodzki. Od kiedy polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zlikwidowa艂o konsulat generalny w Rio de Janeiro stan Espirito Santo podlega pod kompetencje konsulatu generalnego w São Paulo. W festynie bierze udzia艂 grupa chrystusowc贸w oraz kilku polskich i polonijnych intelektualist贸w przyby艂ych do Aguia Branca, aby uczestniczy膰 w zaplanowanym na 2 maja sympozjum naukowym.

Uroczyste i oficjalne otwarcie obchod贸w odbywa si臋 w typowo brazylijskim zwyczaju: imiennie wywo艂ywane zostaj膮 wybrane osoby, aby uda艂y si臋 na podium ustawionym pod olbrzymim namiotem. Tak wi臋c zaproszeni zostali: miejscowy prefekt municypium Angelo Antonio Corteleti, prezes Stowarzyszenia Polskiego Orze艂 Bia艂y Jose Carlos Kubit, wszyscy obecni chrystusowcy (ks. proboszcz Zbigniew Czerniak, ks. Alceu Zembruski – wiceprowincja艂, ks. Jan Flig, ks. Alojzy Laimann i ks. Zdzis艂aw Malczewski), polski konsul przyby艂y z São Paulo, intelektuali艣ci polscy i polonijni zaproszeni na sympozjum Brazylia – Polska, oraz inne wp艂ywowe osoby. Spo艣r贸d obecnych na podium zostali poproszeni o zabranie g艂osu: prefekt municypium, organizator sympozjum ks. Zdzis艂aw Malczewski, TChr, sekretarka Stowarzyszenia Polskiego Aline Kordas Agilar. Z kolei przy gromkim 艣piewie polskiego „Sto lat” dzieci - najm艂odsi cz艂onkowie zespo艂u folkloru „Orze艂 Bia艂y” - wykona艂y odpowiednio przygotowan膮 aran偶acj臋 ta艅ca do muzyki „Sto lat”. Jeszcze tego wieczoru odbywa si臋 prezentacja ta艅c贸w folkloru polskiego (najm艂odsi cz艂onkowie polonijnego zespo艂u z Aguia Brana) oraz w艂oskiego z miasta Nova Venêcia (oddalonego o kilkadziesi膮t kilometr贸w od polskiego miasteczka). Do p贸藕nych godzin nocnych rozlega艂a si臋 g艂o艣na muzyka wyst臋puj膮cego zespo艂u prezentuj膮cego brazylijskie, wsp贸艂czesne piosenki.

Klimat zabawy, konsumpcja potraw polonijnych i napoj贸w ch艂odz膮cych, g艂o艣ne rozmowy, w kt贸rych miesza艂y si臋 nawzajem j臋zyk polski i portugalski, trwa艂y przez wiele godzin, a nikomu nie by艂o spieszno, aby wraca膰 do domu.

W drugim dniu 艣wi臋towania ma miejsce sympozjum naukowe: Brazylia - Polska. Odbywa si臋 w audytorium jednej z miejscowych szk贸艂. Podobnie, jak poprzedniego dnia, tak r贸wnie偶 na rozpocz臋cie sympozjum, zaproszono imiennie wybrane osoby do zaj臋cia miejsca przy stole prezydialnym. Po od艣piewaniu hymnu municypalnego, nast臋puje otwarcie sympozjum. W imieniu miejscowych w艂adz administracyjnych przemawia prefekt municypium Angelo Antonio Corteleti. Z kolei ks. Zdzis艂aw Malczewski TChr przemawia w imieniu organizator贸w sympozjum. W kr贸tkich s艂owach zarysowuje ide臋 zorganizowania tego nietypowego przedsi臋wzi臋cia, kt贸re mia艂oby si臋 odby膰 w ma艂ym, brazylijskim miasteczku.

Inicjatywa wysz艂a na pocz膮tku ubieg艂ym roku od ks. mgr Zbigniewa Czerniaka TChr - proboszcza parafii pod wezwaniem 艣w. J贸zefa oraz Luiza Carlosa Fedeszyna – dzia艂acza polonijnego w Aguia Branca. Ks. Zdzis艂aw podj膮艂 si臋 organizacji tego przedsi臋wzi臋cia. Nawi膮za艂 kontakty z polskimi i polonijnymi intelektualistami, kt贸rzy ochotnie przyj臋li zaproszenie do zaprezentowania odpowiedniego tematu. Podczas swojego wyst膮pienia ks. Zdzis艂aw przedstawia zebranym w audytorium ponad 100 osobom (wi臋kszo艣膰 stanowi艂a m艂odzie偶) motyw przewodni tego sympozjum: 140 lat emigracji polskiej w Brazylii, 80 lat kolonizacji polskiej w Orle Bia艂ym i obecny rok po艣wi臋cony S艂udze Bo偶emu Ojcu Posadzemu TChr. Ten rok dedykowany Ojcu Ignacemu ma szczeg贸ln膮 wymow臋, w艂a艣nie tutaj w Brazylii, dla spo艂eczno艣ci polonijnej w Orle Bia艂ym, gdzie Ojciec Ignacy s艂u偶y艂 naszym emigrantom w pocz膮tkach trudnego 偶ycia emigracyjnego. Z kolei omawia przygotowany program sympozjum. Zosta艂 on tak pomy艣lany, aby poprzez panoram臋 140 lat polskiej imigracji w Brazylii i inne zagadnienia zwi膮zane z problematyk膮 imigracyjn膮 i to偶samo艣ci膮 doj艣膰 do ukazania wsp贸艂czesnej rzeczywisto艣膰 spo艂eczno艣ci polonijnej w Aguia Branca.

Temat sympozjum brzmia艂 nast臋puj膮co: „Polacy w Brazylii: dziedzictwo i wyzwania”. Oto program pierwszej cz臋艣膰 sympozjum: moderator: prof. dr Henryk Siewierski - UnB - Uniwersytet w Bras铆lii; prof. Mariano Kawka – Uniwersytet „Uniandrade” – Kurytyba: „Imigracja polska w Brazylii – 140 lat”; prof. dr Cl谩udia Regina Kawka Martins – Col茅gio Militar – Kurytyba: „Brazylia przedstawiana emigrantom/imigrantom polskim”; prof. dr Henryk Siewierski - UnB - Uniwersytet w Bras铆lii: „Polska i Brazylia: Wi臋zy historyczne i kulturalne”.

Po przedstawionych trzech referatach odby艂a si臋 dyskusja otwarta poprowadzona przez moderatora.

Po przerwie obiadowej odby艂a si臋 druga cz臋艣膰 sympozjum: moderator: prof. Mariano Kawka; wyst膮pili tu: prof. dr hab. Tadeusz Paleczny – Uniwersytet Jagiello艅ski – Krak贸w: „Przypadek brazylijski: proces formowania narodowego lub fenomen latynoamerykanizacji?”; ks. dr Zdzis艂aw Malczewski TChr – redaktor czasopisma „Proje莽ões” – Kurytyba: „Polonia w Orle Bia艂ym wsp贸艂cze艣nie. Analiza przeprowadzonych bada艅”.

Pod koniec sympozjum w towarzystwie miejscowego proboszcza przyby艂 do audytorium biskup Zanoni Demettino Castro, ordynariusza diecezji São Mateus. Do zabieraj膮cych g艂os w dyskusji do艂膮czy艂 tak偶e wspomniany hierarcha, kt贸ry zach臋ca艂 zebranych do podtrzymywania kultury, odszukiwania i podtrzymywania swojej to偶samo艣ci etnicznej. Bardzo ciep艂o wypowiada艂 si臋 o imigrantach polskich i ich potomkach. Na koniec za艣piewa艂 poprawn膮 polszczyzna „Sto lat”. Nauczy艂 si臋 tej polskiej pie艣ni biesiadnej w seminarium w Brasilii, gdzie uczy艂 艣piewu utalentowany muzyk ks. Wo艂cza艅ski. W prywatnej rozmowie ze mn膮 biskup z szacunkiem wypowiada艂 si臋 o tym - nie偶yj膮cym ju偶 - polskim misjonarzu.

Po przedstawionych dw贸ch referatach odby艂a si臋 tak偶e interesuj膮ca i bogata dyskusja koordynowana przez moderatora. Godnym podkre艣lenia jest obecno艣膰 w艣r贸d uczestnik贸w sympozjum Adama Czartoryskiego – konsula honorowego RP przyby艂ego z Vit贸ria, ze stolicy Espirito Santo. Konsul zawsze uczestniczy w uroczysto艣ciach polonijnych w Orle Bia艂ym i udziela swojego poparcia.

Zamkni臋cia sympozjum dokona艂 przedstawiciel miejscowej spo艂eczno艣ci polonijnej Luiz Carlos Fedeszyn.

Tego samego dnia o godz. 18,oo rozpocz臋艂a si臋 w ko艣ciele parafialnym uroczysta Msza 艣w. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Zanoni Demettino Castro, ordynariusza diecezji São Mateus. Na pocz膮tku Eucharystii przemawia miejscowy proboszcz kieruj膮c do zgromadzonych s艂owa serdecznego powitania. Z kolei ks. Alceu Zembruski TChr – wiceprowincja艂 chrystusowc贸w w Brazylii, odczyta艂 nades艂any z Poznania okoliczno艣ciowy list ks. Tomasza Sielickiego TChr – prze艂o偶onego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, skierowany do wiernych Aguia Branca z okazji obchod贸w 80. lecia pocz膮tk贸w polskiej kolonizacji w tym regionie Brazylii.

Wierni bardzo 偶ywo i z zaanga偶owaniem uczestnicz膮 w uroczystej i bogatej w symbolik臋 Liturgii. Pie艣ni 艣piewane s膮 po polsku i portugalsku. Okoliczno艣ciowe kazanie wyg艂asza brazylijski hierarcha. M贸wi ciep艂o i z wielk膮 sympati膮 o polskiej kolonizacji, jak te偶 zach臋ca wszystkich do podtrzymywania kultury etnicznej oraz brazylijskiej. W swoim s艂owie biskup uwra偶liwia wiernych na potrzeb臋 pog艂臋biania swojej osobowej to偶samo艣ci. Dzi臋ki temu cz艂owiek poznaje swoj膮 warto艣膰 i potrafi z szacunkiem podchodzi膰 do drugiego, innego cz艂owieka. Pod koniec Mszy 艣w. wszyscy zebrani w - pi臋knie i gustownie odremontowanej – 艣wi膮tyni od艣piewali z typowo brazylijsk膮 werw膮 „Sto lat”. Wielk膮 niespodziank膮 urz膮dzi艂 biskup Zanoni Demettino Castro tak dla zebranych Polonus贸w, jak te偶 wiernych o innym rodowodzie etnicznym, kiedy za艣piewa艂 po polsku solo „Sto lat”! 呕ywio艂owe oklaski zebranych by艂y odpowiedzi膮 na sympatyczny i mi艂y gest ze strony pasterza diecezji.

Przed b艂ogos艂awie艅stwem ks. proboszcz Zbigniew Czerniak TChr informuje wiernych, 偶e przy wyj艣ciu z ko艣cio艂a b臋d膮 rozdawane obrazki z podobizn膮 S艂ugi Bo偶ego Ojca Ignacego i modlitw膮 w j臋zyku portugalskim do Boga za Jego po艣rednictwem o szczeg贸lne 艂aski. Na t臋 okazj臋 ks. proboszcz przygotowa艂 5 tysi臋cy obrazk贸w. Jest to inicjatywa godna pochwa艂y i na艣ladowania dla nas chrystusowc贸w, duchowych syn贸w Ojca Ignacego.

Po Mszy 艣w. w centrum duszpasterskim parafii odby艂a si臋 kolacja, na kt贸r膮 zosta艂 zaproszony biskup ordynariusz diecezji São Mateus, obecni ksi臋偶a, intelektuali艣ci, kt贸rzy przedstawiali swoje referaty podczas sympozjum, prefekt municypium z ma艂偶onk膮, prokurator wymiaru sprawiedliwo艣ci oraz wybrani przedstawiciele Polonii.

Po kolacji, ju偶 na plebanii wok贸艂 biskupa zgromadzili si臋 duchowni i intelektuali艣ci na d艂ug膮 i serdeczn膮 pogaw臋dk臋 przy lampce wina. Po tym spotkaniu wszyscy udali si臋 przed Dom Polski, aby w艂膮czy膰 si臋 w festyn. Przed naszymi oczyma ukaza艂 si臋 wielki t艂um ludzi, kt贸rzy nie tylko z miasteczka i jego okolic, ale i z odleg艂ych miast przybyli na to wielkie 艣wi臋towanie Polonii Or艂a Bia艂ego. Muzyka, serwowane polskie potrawy, napoje ch艂odz膮ce, ale nade wszystko spotkanie ludzi o r贸偶norodnym rodowodzie etnicznym ukazywa艂o to szczeg贸lne i pi臋kne zbratanie. W艣r贸d zebranych wi臋kszo艣膰 stanowi艂a weso艂a, roze艣miana m艂odzie偶.

W niedziel臋 wieczorem – do p贸藕nych godzin nocnych - kontynuowano 艣wi臋towanie na placu przy Domu Polskim.

Podczas trzydniowego obchodu 80 lat polskiej kolonizacji w Aguia Branca Dom Polski by艂 otwarty dla zwiedzaj膮cych, przyby艂ych z r贸偶nych stron Brazylii, go艣ci. Przegl膮daj膮c ksi臋g臋, do kt贸rej wpisywali si臋 zwiedzaj膮cych, zauwa偶y艂em, 偶e liczba zapisanych nazwisk z podaniem miejscowo艣ci pochodzenia zbli偶a艂a si臋 do 10 tysi臋cy! Oznacza to, 偶e rocznie odwiedza Dom Polski ponad trzy tysi膮ce os贸b! Dom ten jest szczeg贸lnym miejscem. To nie tylko wizyt贸wka Or艂a Bia艂ego, ale przede wszystkim jest to centrum promuj膮ce polsk膮 kultur臋 i utrzymuj膮ce pami臋膰 o polskich pionierach kolonizuj膮cych ten region. W pomieszczeniach Domu Polskiego zajmuje szczeg贸lne miejsce Muzeum Imigranta Polskiego. Dzi臋ki zbiorom znajduj膮cym si臋 w nim, odwiedzaj膮cy mo偶e zapozna膰 si臋 z histori膮 polskiej emigracji w tym przepi臋knym zak膮tku stanu Espirito Santo.

Dokonuj膮c podsumowania sprawnie zorganizowanych obchod贸w 80 lat polskiej kolonizacji chcia艂bym podkre艣li膰 to, co najbardziej dotyka艂o mojego serca. Ot贸偶 miejscowa, dynamiczna spo艂eczno艣膰 polonijna cieszy si臋 nie tylko poparciem swoich polskich duszpasterzy-chrystusowc贸w, ale r贸wnie偶 – i to jest czym艣 bardzo cennym i godnym podkre艣lenia – miejscowych w艂adz administracyjnych, r贸偶nych instytucji, organizacji. W przer贸偶ne prace, pos艂ugi podczas trzech dni polonijnego 艣wi臋towania w艂膮czyli si臋 ochotnie i z sercem Brazylijczycy o r贸偶norodnym rodowodzie etnicznym. Tak wi臋c, polonijne 艣wi臋towanie w Orle Bia艂ym by艂o 艣wi臋towaniem ca艂ej spo艂eczno艣ci lokalnej! Oby takich przejaw贸w ducha wsp贸lnoty i wieloetnicznego zbratania by艂o coraz wi臋cej w tym otwartym, go艣cinnym, pe艂nym serdeczno艣ci Narodzie brazylijskim!

Ks. Zdzis艂aw Malczewski Tchr, Aguia Branca, Brazylia, 3 maja 2009 r. w uroczysto艣膰 N.M.P. Kr贸lowej Polski i brazylijskiego obchodu Dnia Polskiego Imigranta, do PdP wstawiono 4 maja 2009 r.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia