NewYorkPolonia >> Artyku艂
Mieszkam w RPA z wyboru, nie z przymusu

RPA
Data wstawienia: 14 pa藕dziernika, 2009

Do napisania tego tekstu sk艂oni艂y mnie wydarzenia ostatnich tygodni, e-maile przepe艂nione nienawi艣ci膮 oraz komentarze, jakie ukaza艂y si臋 w polskiej prasie. Nie wiem czy autorzy tych artyku艂贸w kiedykolwiek byli w RPA, czy po prostu dla sensacji przedrukowuj膮 artyku艂y napisane przez innych. Wszystkie, jakie znalaz艂am pe艂ne s膮, w najlepszym wypadku, uog贸lnie艅 i bzdurnych streotyp贸w, kt贸re zamierzam obali膰 w tym artykule - pisze Mariola Pawe艂czyk z Durbanu.

Stereotyp nr 1: W RPA 偶yj膮 czarni ( wi臋kszo艣膰 ) i biali ( mniejszo艣膰 )

Spo艂ecze艅stwo RPA jest du偶o bardziej zr贸偶nicowane. Czarni mieszka艅cy stanowi膮 ok 79% i reprezentuj膮 r贸偶ne grupy etniczne, takie jak: Zulu, Xhosa, Ndebele, Tswana, Pedi, Sotho i Swazi, biali mieszka艅cy to ok 10 %, kolorowi to nast臋pne 9 % a reszta to grupa zakwalifikowana jako Hindusi/Azjaci. Wszystkie te grupy maj膮 odr臋bny j臋zyk, kultur臋 i cz臋sto religi臋. 呕yj膮 tutaj razem chrze艣cijanie, wyznawcy hindu, muzu艂manie, 偶ydzi w absolutnej zgodzie, a incydenty na tle religijnym nale偶膮 do absolutnej rzadko艣ci. Ustawowo, ka偶da grupa religijna ma prawo do obchodzenia swoich 艣wi膮t religijnych i konstytucja gwarantuje dzie艅 wolny od pracy. Wiem, 偶e z polskiej perspetywy wszyscy, kt贸rzy nie maj膮 bia艂ej sk贸ry to czarni, jednak te grupy etniczne wyra藕nie demonstruj膮 swoj膮 odr臋bno艣膰, co nie znaczy, 偶e si臋 izoluj膮 od reszty spo艂ecze艅stwa. W RPA jest 11 oficjalnych j臋zyk贸w, w szko艂ach uczy si臋 po angielsku, drugim j臋zykiem jest afrikaans, jest te偶 trzeci j臋zyk lokalnej grupy etnicznej, w zale偶no艣ci od cz臋艣ci kraju.

Stereotyp nr 2: Wszycy biali w RPA to afrykanerzy.

W RPA tylko 59,1% rodzin u偶ywa afrikaans jako j臋zyka domowego, 39,3 % m贸wi w domu po angielsku, a reszta u偶ywa innego j臋zyka, jak na przyk艂ad w mojej rodzinie, gdzie m贸wi si臋 po polsku.

W tym punkcie chcia艂abym nawi膮za膰 do e maila po polsku, kt贸ry zosta艂 wys艂any do mnie i do mojej c贸rki, nawi膮zuj膮cy rzekomo do artyku艂u by艂ej afrykanerskiej dziennikarki Adriany Stujit. W e-mailu, przes膮czonym nienawi艣ci膮, wspomniano, 偶e milion afrykaner贸w 偶yje na granicy ub贸stwa i potrzebuje pomocy ze strony pa艅stwa. Zr贸bmy wi臋c kalkulacj臋 matematyczn膮: bia艂ych jest ok 5 milion贸w, z czego 60 % to afrykanerzy, czyli 3 miliony. Je艣li 1 milion 偶yje na granicy ub贸stwa, to znaczy 偶e jest to co trzecia "afrikaans" osoba, kt贸r膮 znam. Bzdura !!! Owszem, widzi si臋 w miastach, a szczeg贸lnie w Pretorii, 偶ebrz膮cych bia艂ych, co by艂oby ewenementem 15 lat temu, ale ich twarze nie pozostawiaj膮 cienia w膮tpliwo艣ci dlaczego wyl膮dowali na ulicy. Wierz臋,偶e s膮 bia艂e rodziny 偶yj膮ce w biedzie, tak jak w ka偶dym spo艂ecze艅stwie, gdzie mamy i ub贸stwo i dostatek. Nie wiem kto napisa艂 ten e-mail, bo sprawdzi艂am wszystko co by艂o w internecie zamieszczone przez Adrian臋 Stujit i nie uda艂o mi si臋 znale藕膰 oryginalnej wersji tego e-maila.

Stereotyp nr 3: Bogaci biali i biedni Murzyni

Ten stereotyp przewijaj膮cy si臋 przez polsk膮 pras臋 jakby zaprzecza temu co napisa艂am powy偶ej. Podczas gdy pani Stujit p艂acze nad milionem afrykaner贸w 偶yjacych na granicy n臋dzy, Polacy ci膮gle postrzegaj膮 RPA jako kraj gdzie biali p艂awi膮 si臋 w bogactwie a czarni nie maj膮 co je艣膰.

W ci膮gu ostatnich 15 lat sytuacja zmieni艂a sie diametralnie, akcja afrimatywna rz膮du ( wyr贸wn贸wanie szans) oraz edukacja spowodowa艂y powstanie ca艂kiem poka藕nej czarnej klasy 艣redniej, zw艂aszcza w du偶ych aglomeracjach miejskich, jak Johannesburg, Capetown czy Durban.

O wiele wiec臋j s艂yszy si臋 i czyta o bogactwie czarnych biznesmen贸w czy przedstawicieli rz膮du, ni偶 ich bia艂ych oponent贸w. Szczeg贸lnie w Johannesburgu, gdzie biznes jest najpr臋偶niejszy, w super drogich samochodach zwykle nie siedz膮 biali, a w najdro偶szych sklepach zakupy robi膮 raczej czarne elegantki.

Stereotyp nr 4: Wsp贸lne imprezy bia艂ych i czarnych nale偶膮 do rzadko艣ci

Te s艂owa do dok艂adny cytat z podpisu pod zdj臋ciem z artyku艂u o RPA. Nie m贸wimy tutaj o spotkaniach domowych, ale o oficjalnych imprezach sportowych czy kulturalnych. Sk膮d autor wymy艣li艂 t臋 bzdur臋, chyba si臋 nigdy nie dowiem. Wszystkie imprezy oficjalne s膮 otwarte dla ka偶dego i w zdecydowanej wiekszo艣ci tych inicjatyw bior膮 udzia艂 si臋 ludzie wszystkich ras.

Do integracji kulturowej tak zr贸偶nicowanego spo艂ecze艅stwa potrzeba lat,i jest wiele problem贸w z tym zwi膮zanych. Sprawy id膮 jednak w dobrym kierunku, mamy coraz wi臋cej bia艂ych graj膮cych w pi艂k臋 no偶n膮 i czarnych graj膮cych w rugby czy cricket. Jest wiele inicjatyw, kt贸rych celem jest zainteresowanie czarnej m艂odzie偶y sportami czy hobby, kt贸re z powodu tradycji czy wzgl臋d贸w ekonomicznych by艂y dla nich niedost臋pne. Jesli chodzi o kultur臋 i sztuk臋 to zawsze by艂y one p艂aszczyzn膮 porozumienia ludzi r贸偶nych ras, niezale偶nie od ich statusu spo艂ecznego, nawet za czas贸w apartheidu. T臋 integracj臋 szczeg贸lnie dobrze wida膰 wsr贸d m艂odszej generacji, wychowanej ju偶 po upadku apartheidu. Chodz膮 do tych samych szk贸艂, klub贸w czy restauracji. Wiele ich 艂膮czy, jednak szanuj膮 swoj膮 odr臋bno艣膰 kulturow膮. Jakiekolwiek zachowania czy komentarze o zabarwieniu rasistowskim, naprawd臋 nie s膮 "cool”.

Stereotyp nr 5: Czarni zabijaj膮 bia艂ych

Przest臋pczo艣膰 to temat bardzo bolesny i kontrowersyjny. W e-mailu, kt贸ry wspomnia艂am, napisano, 偶e czarni zabijaj膮 bia艂ych nie dla rzeczy materialnych, ale z nienawi艣ci. Sugerowano , 偶e to przest臋pstwa na tle politycznym. By膰 mo偶e gdzie艣 co艣 takiego si臋 przydarzy艂o, ale przypadki takie nale偶膮 do zdecydowanej rzadko艣ci.

Ofiarami przest臋pczo艣ci, o zastraszaj膮cych rozmiarach, padaj膮 w RPA wszyscy cz艂onkowie spo艂ecze艅stwa. Na 10 morderstw, 9 pope艂nianych jest w Townships ( czarnych, biednych dzielnicach), a ofiarami s膮 zwykle biedni ludzie Cz臋sto kto艣 traci 偶ycie dla tych marnych paru groszy czy dla pozyskania telefonu kom贸rkowego My艣l臋, 偶e 15 lat temu, po cichu, niekt贸rzy my艣leli o napadach na bia艂ych jako rodzaju dziejowej sprawiedliwo艣ci. Szybko jednak przekonali si臋, 偶e ten problem dotyczy nas wszystkich, bia艂ych, czarnych, hindus贸w, kobiet, me偶czyzn, bogatych i biednych. To kryminalisci napadaj膮 na niewinnych ludzi i nikt nie wymierza tutaj nikomu sprawiedliwo艣ci. W 2007, Lucky Dube, czarnosk贸ry artysta regg膰, uwielbiany przez t艂umy, zosta艂 zastrzelony w jednej z dzielnic Johannesburga. Mordercy chcieli jego samoch贸d. 艢mier膰 Dube by艂a wielkim szokiem dla spo艂ecze艅stwa i uzmys艂owi艂a wielu ludziom, 偶e przest臋pczo艣膰 w RPA to problem wszystkich mieszka艅c贸w kraju.

Nie wydajemy 40 % dochod贸w na security, jak to sugerowano w e mailu. Mamy p艂oty, alarmy i zamki w drzwiach, nie ufamy obcym, nie chodzimy po zmroku po wi臋kszo艣ci ulic. Nie boimy si臋 czarnych, boimy si臋 kryminalist贸w. Nie 偶yjemy w ci膮g艂ym strachu czy atmosferze zagro偶enia, musimy by膰 jednak znacznie bardziej uwa偶ni. Policja jest op艂acana marnie i skorumpowana a rz膮d jako艣 udaje, 偶e nie ma problemu. Ostatnio du偶o m贸wi si臋 o zwiekszeniu uprawnie艅 policjant贸w w walce z kryminalistami. Miejmy nadziej臋, 偶e wprowadzenie ich w 偶ycie zapewni wieksze bezpiecze艅stwo zwyk艂ym obywatelom, jak i samym policjantom.

To wysoka przest臋pczo艣膰 i strach przed tragedi膮, s膮 powodem decyzji o emigracji dla wielu ludzi. My艣le, 偶e z tego samego powodu wielu czarnych obywateli RPA te偶 by chcia艂o opusci膰 kraj, tylko nie bardzo maj膮 gdzie jecha膰. Wszak maj膮 teraz wolno艣膰, wi臋c azyl polityczny nie wchodzi w rachub臋. I tu dochodzimy do gor膮cego tematu ostatnich miesi臋cy: Brandon Huntley, pierwszy bia艂y obywatel RPA, kt贸ry otrzyma艂 sta艂y pobyt w Kanadzie, jako ofiara prze艣ladowa艅 w RPA. No c贸偶, nie b臋d臋 podwa偶a膰 jego historii o siedmiu napadach, jakich podobno pad艂 ofiar膮, ale to, 偶e go l偶ono na ulicach Capetown to ju偶 kompletna bzdura. Mieszkam w Durbanie, je偶dz臋 du偶o po kraju, w Kapsztadzie by艂am wielokrotnie. Nigdy, w 偶adnym miejscu w RPA nie zosta艂am nazwana 偶adnymi wyzwiskami i nie znam jednej osoby, kt贸rej si臋 to przydarzy艂o. Kapsztad jest g艂贸wnie zamieszka艂y przez kolorowych i bia艂ych, a czarni mieszka艅cy to g艂贸wnie ci臋偶ko pracujacy emigranci z mniej zamo偶nych kraj贸w afryka艅skich. Gdzie Huntley znalaz艂 tych czarnych co go ci膮gle napadali i wyzywali, nie mam poj臋cia. My艣l臋, 偶e Brandon Huntley to sprytny oportunista, kt贸ry musia艂 szybko znale藕膰 jaki艣 pow贸d aby zalegalizowa膰 sw贸j pobyt w Kanadzie. Uda艂o si臋. Jedyny pozytywny aspekt tej ca艂ej sytuacji to, 偶e rz膮d RPA nagle zobaczy艂, 偶e rasizm i prze艣ladowanie mo偶e mie膰 inne oblicze i oni, dawni bojownicy o wyzwolenie, nie zawsze b臋d膮 mieli nieko艅cz膮cy si臋 kredyt zaufania ze strony 艣wiata. Paradoksalnie zostali oskar偶eni o to samo przeciw czemu walczyli. Czy historia jest prawdziwa czy nie, to ju偶 inna sprawa.

Dwa tygodnie temu by艂am w Kapsztadzie aby odwiedzi膰 c贸rk臋 Joasi臋, kt贸ra studiuje tam sztuki pi臋kne. Joasia poprosi艂a mnie o pomoc w zrealizowaniu uniwersyteckiego projektu, kt贸ry mia艂 si臋 odby膰 na ulicach Kapsztadu, w miejscu, gdzie niewielu bia艂ych si臋 zapuszcza. Pojechali艣my do centrum, studenci roz艂o偶yli wielki, d艂ugi bia艂y papier na deptaku i prosili przechodni贸w o napisanie sk膮d s膮. Jest tam niewielki rynek i miejsce gdzie wielu legalnych i nielegalnych mieszkanc贸w robi zakupy. Ja robi艂am zdj臋cia. Efekt przeszed艂 nasze oczekiwania, ludzie gromadzili si臋 wok贸艂 kilkumetrowego pasa papieru i z ochot膮 pisali sk膮d przyjechali do tej ziemii obiecanej. Kiedy po p贸艂 godzinie ochroniarze pr贸bowali przerwa膰 ten happening, ca艂y t艂um krzycza艂 aby zostawi膰 student贸w w spokoju. Ludzie byli mili, otwarci, ch臋tni do wsp贸艂pracy.

Ludzie emigruj膮 do innych kraj贸w, to prawda. Wielu z nich te偶 wraca, o czym zwolennicy katastroficznych teorii wol膮 nie wspomina膰. My艣l臋, 偶e jest to kraj wielkich mo偶liwo艣ci, bogaty w potencia艂 ludzki i ekonomiczny. Nigdzie transformacja kulturowa i polityczna nie jest 艂atwa i potrzebny jest czas i dobre zarz膮dzanie. Co do tego drugiego, mam wiele w膮tpliwo艣ci. Teraz wszyscy czekamy na 2010 World Cup i wierzymy, 偶e b臋dzie to wielki sukces, pomimo kassandrycznych przepowiedni malkontent贸w. Stadiony ju偶 stoj膮 i przygotowania s膮 w toku...

Tekst i zdj臋cie: Mariola Pawe艂czyk, Durban, Republika Po艂udniowej Afryki, 14 pa藕dziernika 2009 r.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia