NewYorkPolonia >> Artykuł
Udział Polaka w budowie najwyższego wieżowca świata

Model
Data wstawienia: 14 stycznia, 2010

W poniedziałek 5. stycznia 2010 roku odbyło się w Dubaju otwarcie najwyższego budynku na świecie nazwanego Burj Dubai, którą to nazwę podczas inauguracji zmieniono na Burj Khalifa. Ma on 828 metrów. W inauguracji uczestniczyło 60 000 osób. Mało kto jednak wie, że jakiś tam, minimalny udział w tym sukcesie miał także Polak - Ryszard Grebski - pisze red. Andrzej Mikołajczyk.

Budynek zaprojektowaÅ‚a firma z Chicago. Jej przedstawiciele przyznali, że poczÄ…tkowo inwestor chciaÅ‚, aby budynek byÅ‚ wyższy niż "101" w Tajpei, stolicy Tajwanu. - Potem naciskano na architektów, aby ciÄ…gnąć budynek jak najwyżej — mówiÅ‚ tuż przed otwarciem inwestycji architekt Bill Baker z Skidmore, Owings and Merrill (SOM). Teraz Burj Khalifa jest wyższy od poprzedniego rekordzisty o 984 stopy.

W realizacji projektu w Dubaju braÅ‚ udziaÅ‚ Ryszard Grebski, Polak mieszkajÄ…cy w Chicago. Pracuje on dla biur projektowych jako “project manager” i wykonuje modele różnego rodzaju obiektów na potrzeby firm architektonicznych. Ryszard prezentowaÅ‚ modele wieżowca wykonawcom w Dubaju. W tym celu odbywaÅ‚ podróże, aby przybliżyć im wyglÄ…d wieżowca na dÅ‚ugo przez jego ostatecznÄ… realizacjÄ….

Ryszard mówi skromnie, że jego udziaÅ‚ w tym projekcie byÅ‚ niewielki. “Po prostu bylem pracownikiem firmy, która zostaÅ‚a zakontraktowana na zbudowanie modelu i pracowaÅ‚em przy tym projekcie”.

Warto jednak zerknąć na kilka zdjęć modelu wieżowca – udostÄ™pnionych nam przez Ryszarda - aby zobaczyć próbkÄ™ jego pracy.

(...)

Chicago już kilkanaście lat temu straciło palmę pierwszeństwa w posiadaniu najwyższego budynku na świecie, ale ma swój udział w wybudowaniu Burj Khalifa - najwyższego budynku świata. Przez wiele lat najwyższym budynkiem na świecie był Sears Tower w Chicago (od 2009 roku Willis Tower) o wysokości 442 metrów (1 451 stóp) i był najwyższym budynkiem świata od 1973 do 1996 roku. Obecnie jest to czwarty budynek na świecie pod względem wysokości.

Chicago jest od dziesięcioleci jednym z liderów w rozwiązaniach architektonicznych. Tutaj trwają od kilku lat przygotowania do budowy bardzo śmiałej wizji architektonicznej Chicago Spire o wysokości 609. metrów.

Kryzys ekonomiczny spowodował zatrzymanie tego projektu na początkowym etapie realizacji. Podobnie jest z innymi ambitnymi obiektami architektonicznymi w innych rejonach świata. Ale przecież to się zmieni...

@ Andrzej Mikołajczyk, Chicago, 8 stycznia 2010 r.

Na zdjęciach (fot. Ryszard Grebski):

- Ryszard Grebski (z prawej strony) pracuje przy ustawianiu modelu

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia