NewYorkPolonia >> Artykuł
Młode pokolenie na dawnych ziemiach II RP - migawki z naszego tu życia

Zdjęcie
Data wstawienia: 14 stycznia, 2010

Stanisław Szybalski, nasz stały i stary autor, który lata emeryckie postanowił spędzić na Florydzie, czyli tam, gdzie jest wysoki standard życia, ciepło prawie przez cały rok, a na pasterkę można pójść w koszuli z krótkimi rękawami, z właściwą sobie bystrością obserwuje i opisuje życie toczące się dookoła... Oto co np. wynikło z banalnej wizyty u krawcowej.

W sÄ…siednim powiecie – Sarasota – trzecia miejscowość na północ od naszego miasteczka i wyspy jest najwiÄ™ksze pod wzglÄ™dem powierzchni na Florydzie miasteczko North Port. W nim znajdujÄ… siÄ™ Warm Mineral Springs gdzie jest jeziorko, bogate w mineraÅ‚y – przeważa siarka – które ma caÅ‚y rok temperaturÄ™ nie niższÄ… jak 30-31C. Dawniej przyjeżdżali tu rodacy – do wód – które jak to twierdziÅ‚ mój kuzyn mu pomagaÅ‚y. OdwiedzajÄ…c go poznaliÅ›my okolice, która nam siÄ™ tak spodobaÅ‚a, że tu na zachodnim wybrzeżu Florydy osiedliliÅ›my siÄ™, unikajÄ…c wielkiego zagÄ™szczenia i ruchu wschodniego wybrzeża.

Później zaczÄ™li przyjeżdżać tam rosyjscy Å»ydzi pamiÄ™tajÄ…cy wakacje w Soczi gdzie byÅ‚a znacznie gorsza pogoda jak na Florydzie. KiedyÅ› – a byÅ‚o to w latach chyba sześćdziesiÄ…tych czy siedemdziesiÄ…tych, gdy jako amerykaÅ„ski handlowiec jeździÅ‚em na Wschód - majÄ…c wolny weekend w Moskwie, chciaÅ‚em tam pojechać. ByÅ‚ listopad. WyÅ›miano mnie I powiedziano: to nie jest Floryda.

W Warm Minerl Springs miało powstać uzdrowisko z pięknym hotelem, zamiast biednych domków opasujących to jeziorko. Niestety nic z tego nie wyszło bo zabrakło chętnych z funduszami i niewiele się zmieniło.

Dawniej mieszkaÅ‚o tam też sporo Polaków, ale obecnie przeważajÄ… UkraiÅ„cy, zarówno ze wschodu jak i z zachodu. Nie wiem jak to wyglÄ…da procentowo, ale sÄ… tam dwie cerkwie: prawosÅ‚awna i greko-katolicka. SÄ… to przeważnie proÅ›ci ludzie jednak z aspiracjami, którzy przyjechali pod koniec lat osiemdziesiÄ…tych i później. SÄ… tam też ludzie z BiaÅ‚orusi – u mnie jeden z nich z Grodna wykÅ‚adaÅ‚ kaflami Å‚azienkÄ™.

Kilka dni temu dostaÅ‚em telefon krawcowej, zajmujÄ…cej siÄ™ też przeróbkami. ZadzwoniÅ‚em i usÅ‚yszaÅ‚em gÅ‚os ze znajomym akcentem, wiÄ™c spytaÅ‚em czy jest RosjankÄ…. WyjaÅ›niÅ‚a, że jest UkrainkÄ… z "Chmielnicki”. WyjaÅ›niÅ‚a, że to jest w okolicach Tarnopola, wiÄ™c powiedziaÅ‚em, że jestem ze Lwowa i mam pojÄ™cie, gdzie to jest. UcieszyÅ‚a siÄ™ i powiedziaÅ‚a – teraz rozmawialiÅ›my po rosyjsku – że jestem też UkraiÅ„cem. WyjaÅ›niÅ‚em jej że nie, że jestem Polakiem i że przed wojnÄ… Lwów miaÅ‚ 65% Polaków, 26% Å»ydów i tylko 6% UkraiÅ„ców. ByÅ‚a bardzo zdziwiona. PowiedziaÅ‚em jej, że przed wojnÄ… i przez wiele wieków to byÅ‚a Polska; ona nigdy o tym nie sÅ‚yszaÅ‚a. Po polsku maÅ‚o rozumiaÅ‚a, ale jej szefowa rzekomo dobrze mówi po polsku, tyle że jej w zakÅ‚adzie nie byÅ‚o, jak również kilka dni później, kiedy zawiozÅ‚em do przeróbki spodnie. Zobaczymy jÄ… może jak pojedziemy je odebrać.

Jak widać tego jej za władzy radzieckiej nie uczono i muszę ja usprawiedliwić. W końcu jeśli uczyła się na krawcową... ale przecież potrafiła przyjechać do Stanów, nauczyć się angielskiego i tu znaleźć pracę. O czym to świadczy, jeśli porównać ją do Meksykańczyków, czy nawet naszych własnych obywateli z Puerto Rico, którzy cale życie mogą przeżyć i nie nauczyć się angielskiego?

Kiedyś wracając z lotniska w Miami zabłądziliśmy i wjechaliśmy w okolice zamieszkałe przez Kubańczyków. Tam nie było nikogo z kim się można było dogadać po angielsku.

Jak widać Słowianie są bardziej zdolni w przystosowaniu się do nowych warunków życia niż Latynosi.

Stanisław Szybalski, Punta Gorda, Floryda, 13 stycznia 2010 r.

Na zdjęciu: autor podczas rejsu po Karaibach.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia