NewYorkPolonia >> Artykuł
Emeryt też człowiek - ubezpieczenia uregulowano ze stratą dla Polski i Polonusów

Gregory Akko
Data wstawienia: 14 stycznia, 2010

1 marca 2009 r. weszła w życie Umowa między RP i USA o zabezpieczeniu społecznym, podpisana w Warszawie 2 kwietnia 2008 r. - o paskudnych jej konsekwencjach dla wielu Polaków pisze Gregory Akko, który wyjaśnia dlaczego świadczenia emerytalne są obniżane polonijnym emerytom i co zrobić aby to zmienić?

Teksty Umowy oraz Porozumienia administracyjnego zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw nr 46 z 23 marca 2009 r (poz. 374 i poz. 376). Negocjatorem umowy ze strony polskiej był Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a ze strony Amerykańskiej Social Security Administration.

xxx

Social Security to system ubezpieczenia społecznego w Stanach Zjednoczonych. Ubezpieczeniu Social Security nie podlegają tylko niektórzy pracownicy rządowi i pracownicy kolei. Składki do Systemu Social Security płacimy całe zawodowe życie, gdy stajemy się niezdolni do pracy lub przechodzimy na emeryturę to nasza rodzina lub my otrzymujemy należne nam świadczenia. Rząd amerykański nie potrąca podatków od emerytury Social Security, nawet jeżeli emeryt przebywa za granicą. Emerytura Social Security pobierana w Polsce jest opodatkowana przez rząd polski zgodnie z polskimi przepisami.

Roczny koszt wypłacanych świadczeń społecznych przez Social Security to 4,4 procenta, a koszt świadczeń Medicare stanowił 3,2 procenta U.S. PKB w 2008 r. W 2009 r. około 51 milionów Amerykanów skorzystało ze świadczeń społecznych inkasując kwotę 672mld USD. CATO Institute informuje że Social Security ma już dług sięgający 13,6bln USD w wyniku wypłacanych świadczeń społecznych i medycznych. Całkowity dług budżetu USA w ujęciu Federal Obligations (GAAP) wyniósł na koniec 2008 r. 65,5bln USD czyli 460% PKB. Dla porównania, w Polsce dług publiczny wraz z ukrytymi zobowiązaniami budżetu wobec emerytów szacowany jest na 3,1bln złotych czyli ok. 240% PKB. Shadow Government Statistics niezależne biuro statystyczne szacuje deficyt GAAP w 2009 r. na 9bln USD (63% PKB).

Finansowe problemy z budżetem USA wymagajÄ… natychmiastowych dziaÅ‚aÅ„, ponieważ System Medicare zagrożony bÄ™dzie bankructwem już w 2017 r., a Social Security w 2037 r. w wyniku utraty pÅ‚ynnoÅ›ci finansowej. Obecna recesja trwajÄ…ca od grudnia 2007 roku zubożyÅ‚a już rynek pracy o 7,3 miliona miejsc, a w listopadzie ubiegÅ‚ego roku byÅ‚o już 15,4 miliona bezrobotnych. Prognozy z rynku pracy do 2012 r. nie napawajÄ… optymizmem na odbudowywanie siÄ™ amerykaÅ„skiej ekonomi. NadchodzÄ…cy „retiring baby boomers” emerytalny wyż demograficzny powiÄ™kszy liczbÄ™ pobierajÄ…cych emeryturÄ™.

Dlaczego świadczenia emerytalne są obniżane polonijnym emerytom?

Obowiązujące w USA postanowienia ustawy Windfall Elimination Provision (WEP) przewidują zmniejszenie wysokości pełnej amerykańskiej emerytury lub renty inwalidzkiej osobie, która:

osiągnęła wiek 62 lat życia po 1985 roku,

ma prawo do pełnych świadczeń amerykańskich za okresy ubezpieczenia przebyte w USA w wymiarze nie krótszym niż 10 lat i nie dłuższym niż 29 lat;

nabyła prawo do pełnej emerytury lub renty za okresy zatrudnienia, z tytułu którego nie zostały odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne do systemu amerykańskiego (Social Security), czyli np. z tytułu pracy na rzecz pracodawcy zagranicznego w innym państwie, np. w Polsce.

Przepis “windfall elimination provision” obniża wysokość otrzymywanej w USA Social Security ze wzglÄ™du na fakt jednoczesnego pobierania drugiej emerytury z innego źródÅ‚a. Polska emerytura ZUS-u czy KRUS-u pomniejsza Å›wiadczenia Social Security do maksymalnej kwoty 380,5 USD miesiÄ™cznie w 2010 r. UrzÄ…d Social Security od maja 2009 roku dysponuje oÅ›wiadczeniem w postaci formy SSA-308, Modified Benefit Formula Questionnarie – Foreign Pension w którym wnioskodawca musi podać czy pobiera również innÄ… emeryturÄ™, czy rentÄ™ wypracowanÄ… poza systemem Social Security.

Zgodnie z planem i prawem

Przepisy WEP mają zastosowanie do wszystkich osób, które pobierają, dwa pełne świadczenia i to bez względu na obywatelstwo świadczeniobiorcy oraz miejsce jego zamieszkania. Powyższa regulacja odnosi się nie tylko do osób uprawnionych do świadczeń emerytalno-rentowych z zagranicy, ale także amerykańskich obywateli zatrudnionych na rzecz rządu amerykańskiego lub samorządu, co również powoduje obniżenie wysokości otrzymywanych przez nich świadczeń z ubezpieczenia społecznego. WEP nakazany prawem przez Social Security odnosi się do wszystkich stanów USA, ale największe zastosowanie ma w następujących stanach Alaska, California, Colorado, Connecticut, Illinois, Louisiana, Kentucky, Main, Massachusetts, Missouri, Nevada, New Mexico, Ohio, Rhode Island, Texas.

Porozumienie między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym nie zawiera ograniczenia działania przepisów WEP. Wynika to z faktu, że dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym zawierane przez USA nie mają dla tego państwa charakteru traktatu. Treść porozumienia załączona jest w języku polskim i angielskim na portalu Social Security Administration.

Prezydent Lech Kaczyński 19 sierpnia 2008 r. podpisał ustawę z dnia 25 lipca 2008 r. o ratyfikacji Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanej w Warszawie dnia 2 kwietnia 2008 r.

Od marca 2009 r. Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym weszła w życie.

Od lipca 2008 r. w Chicago nie milkły protesty w sprawie zatrzymania ratyfikowania ustawy w Polsce. Przedstawiciele rządu, sejm, senat i prezydent Lech Kaczyński byli informowani o praktykach redukcji emerytur polonusów przez urzędników Social Security Administration, a mimo tego poparli Ustawę. W samym Chicago zebrano ok. 17 tysięcy podpisów ludzi którzy protestowali przeciw ratyfikacji Ustawy przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zgodnie z postanowieniami Umowy Artykuł 22 informuje: Niniejsza Umowa nie stanowi podstawy do żadnych roszczeń o wypłatę świadczenia za jakikolwiek okres poprzedzający datę wejścia w życie niniejszej Umowy, ani do jednorazowego świadczenia z tytułu śmierci, jeżeli dana osoba zmarła przed datą wejścia w życie niniejszej Umowy.

Finansowa eutanazja

Od 2006 r. pracownicy urzÄ™du Social Security Administration pytali wnioskodawcÄ™ czy pobiera również innÄ… emeryturÄ™. W arkuszu SG-SSA-1 dopisywano rÄ™cznie: other „WEP Polish (zaswiatczenie z ZUSU o Polskie Emeryturze)” z terminem dostarczenia 6 miesiÄ™cy, a po upÅ‚ywie 6 miesiÄ™cy w wyniku braku informacji obniżano Å›wiadczenie emerytalne o 90% wypÅ‚acanej miesiÄ™cznej kwoty.

Osoby które dostarczyÅ‚y zaÅ›wiadczenie z ZUS-u podlegaÅ‚y przepisowi „windfall elimination provison” obniżajÄ…cemu wysokość otrzymywanych Å›wiadczeÅ„ z Social Security. Wnioskodawcy którzy otrzymywali wczeÅ›niej Å›wiadczenia emerytalne w Polsce a zgÅ‚osili to później do urzÄ™du Social Security muszÄ… obecnie spÅ‚acać nadwyżki. UrzÄ…d Social Security Administration nalicza nadwyżki i automatycznie potrÄ…ca z miesiÄ™cznych emerytalnych Å›wiadczeÅ„. Polonusi po odtrÄ…ceniach otrzymujÄ… po kilkadziesiÄ…t dolarów miesiÄ™cznie a muszÄ… jeszcze opÅ‚acić Medicare Part B wydajÄ…c 110,50 USD, a z czego żyć. Social Security Administration przed wejÅ›ciem w życie Ustawy nie byÅ‚ w stanie legalnie weryfikować danych o emeryturach polskich wnioskodawców.

Obecnie wielu polonusów otrzymuje głodowe stawki uposażenia poniżej 100 dolarów miesięcznie i do spłaty ma tysiące dolarów które naliczane są w niektórych przypadkach od 2000 r. Ludzie obawiają się że wskutek umowy urząd Social Security uzyska dostęp do bazy danych ZUS-u i KRUS-u, co ułatwi amerykańskim władzom namierzenie osób, które mają wypracowaną w Polsce emeryturę. W wielu przypadkach doprowadzi to do obniżenia wysokości otrzymywanych przez nich świadczeń lub zabrania wypracowanej emerytury w USA. Dotychczas opierano się jedynie na informacjach dostarczonych przez zainteresowanych.

Umowa która obowiÄ…zuje od 1 marca 2009 r. zgodnie z artykuÅ‚em 23 dotyczÄ…cym zachowania prawa do Å›wiadczeÅ„ w punkcie drugim informuje: Stosowanie niniejszej Umowy nie powoduje jakiegokolwiek zmniejszenia kwoty Å›wiadczenia, do którego prawo ustalono przed datÄ… wejÅ›cia w życie Umowy. Przytaczam też wypowiedź MirosÅ‚awa SpÅ‚awca głównego specjalisty Ministerstwa Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia SpoÅ‚ecznego. Warszawa, 3 czerwca 2009 r. DSZ-I-053- 7129-MS/09 CytujÄ™: „Postanowienia umowy nie nakÅ‚adajÄ… na ZUS lub KRUS obowiÄ…zku dostarczenia informacji odnoszÄ…cych siÄ™ do okresu przed wejÅ›ciem w życie umowy. Dlatego też instytucje te nie informowaÅ‚y Social Security Administration, ani czy, ani od kiedy i w jakiej wysokoÅ›ci dana osoba pobieraÅ‚a Å›wiadczenie z Polski w okresie przed wejÅ›ciem w życie umowy. Takie informacje polskie instytucje mogÄ… przekazywać dopiero za okresy po wejÅ›ciu w życie umowy (tzn. od 1 marca 2009 r.)”

Ameryka bierze nie daje

Zatwierdzona Ustawa i peÅ‚na wymiana informacji o emeryturach z ZUS-u i KRUS-u z urzÄ™dem Social Security Administration’s Office zrujnuje finanse wielu i tak biednych polonusów. AmerykaÅ„skie emerytury bÄ™dÄ… automatycznie redukowane o minimum 40% (i tak stosunkowo niskich uposażeÅ„) w wyniku stosowania przepisu „windfall elimination provison” nieuczciwej praktyki stosowania arbitralnego faktora.

Polonusi żyjący tutaj podlegają amerykańskim przepisom więc wielu z nich będzie czekać zwrot nadpłaconych uposażeń na które ciężko pracowali całe swoje życie. Emerytura wypracowana w Polsce czy też USA to nie jest dar tylko uczciwie zarobione uposażenie społeczne na starość. Zgodnie z CRS Report for Congress Social Security: The Windfall Elimination Provision (WEP) z dnia 14 stycznia 2008 r. Report 98-35 Congressional Research Service w 110 kadencji Kongresu wpłynęło 5 projektów ustaw które przewidywały modyfikację lub też zniesienie przepisu WEP (H.R. 82, H.R. 726, H.R. 2772, S. 206, S. 1647) ale nie zostały w wystarczającym stopniu poparte przez senatorów i kongresmanów.

Social Security Administration’s Office informuje że zniesienie przepisu miÄ™dzy 2008 r. a 2017 r. kosztowaÅ‚oby 40,1mld USD. SkÅ‚adka ubezpieczenia ulegÅ‚aby zwiÄ™kszeniu o 0.05 procenta i zwiÄ™kszyÅ‚oby to ogólny deficyt Social Security o 3%. Utrzymywanie przepisu „windfall elimination provison” zwiÄ™ksza tylko liczbÄ™ osób żyjÄ…cych w ubóstwie. Oficjalne dane z U.S. Department of Commerce Economics and Statistics Administration U.S. CENSUS BUREAU to w 2008 r. 13,2 procenta ludzi żyÅ‚o w ubóstwie, a przekÅ‚adajÄ…c to na cyfry to 39,8 miliona ludzi musiaÅ‚o pogodzić siÄ™ z nÄ™dzÄ… w bogatym kraju o przodujÄ…cej w Å›wiecie demokracji.

Jak sobie pomóc i zabezpieczyć się na przyszłość?

Przepis “windfall elimination provision” obniżajÄ…cy wysokość otrzymywanej w USA Social Security odnosi siÄ™ nie tylko do osób uprawnionych do Å›wiadczeÅ„ emerytalno-rentowych z zagranicy, ale także amerykaÅ„skich obywateli otrzymujÄ…cych Å›wiadczenia na podstawie okresów pracy na rzecz amerykaÅ„skiego rzÄ…du lub samorzÄ…du, a sÄ… to nauczyciele, strażacy, policjanci. W obecnej 111 kadencji Kongresu i Senatu wniesiono dwa projekty ustaw H.R. 235 i S. 484 które sÄ… za uchyleniem przepisu „To amend title of the Social Security Act to repeal the Government pension offset and windfall elimination provisions”.

Osoby które będą objęte lub też są przepisem WEP powinny wysyłać petycje do swoich kongresmanów i senatorów popierającą zniesienie przepisu. Obecnie za uchwaleniem projektu ustaw H.R. 235 i S. 484 opowiedziało się 313 kongresmanów i 30 senatorów. Kongresmanów jest już wystarczająca ilość, natomiast brakuje jeszcze poparcia minimum 30 senatorów do realizacji projektu.

Polskie władze jak zwykle chciały dobrze a wyszło inaczej, dlatego też przyjeżdżających tutaj polityków żebrzących o głosy należy odpowiednio gorąco przywitać, żeby inni zapamiętali to na wieki pod czym się podpisują.

Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia nie angażują się w politykę a to poważny błąd, bo tutaj wszystko uzależnione jest tylko i wyłącznie od polityki. Mając swoich kongresmanów, senatorów, gubernatorów można wszystko, ale jak się nie myśli to trudno nawet o godziwą starość i pretensje do innych. Nie ma co narzekać na swój los jak nie uczestniczy się w głosowaniu, bo żaden polityk nie poprze nieobecnych, a ich polityczny los zależy od ilości głosów w wyborach.

Nie chowaj głowy w piasek, głosuj w prawyborach we wtorek 2 lutego 2010 r.

Wczesne Głosowanie na nadchodzące Prawybory 2 lutego 2010 r., rozpoczęło się 11 stycznia i trwać będzie do 28 stycznia 2010 r. Od wyborców głosujących w okresie Wczesnego Głosowania jest wymagane przedstawienie ze zdjęciem dokumentu tożsamości wydanego przez amerykańską instytucję rządową. Powody dla których warto głosować:

bo decyzje polityków dotyczą spraw naszego życia codziennego;

za pośrednictwem naszych polityków możemy złożyć petycję czy odwołać się od krzywdzących decyzji;

politycy uchwalają budżet i sprawują kontrole nad instytucjami rządowymi;

wybierając swoich przedstawicieli, oni zadecydują jaka będzie polska polityka w tym kraju;

wybrani przez was będą wpływać na sposób, w jaki USA oddziałuje na resztę świata

mogą wpływać na tworzenie koalicji politycznych itd.

Głosuj mądrze wybierz właściwych kandydatów zgodnie ze swoim sumieniem, bo naszą przyszłość tworzymy na zawsze. Wybierz najlepszego naszego polskiego kandydata, głosuj mądrze.

Wyborcy bÄ™dÄ… nominować kandydatów na urzÄ…d: Senatora Stanów Zjednoczonych, Reprezentantów Kongresu, Gubernatora stanu Illinois oraz kandydatów na urzÄ™dy stanowe, powiatowe i sÄ™dziowskie. Wczesne gÅ‚osowanie już od 11 do 28 stycznia 2010 r. od poniedziaÅ‚ku do soboty w godzinach 9am – 5pm.

Gregory Akko, Chicago, USA, 13 stycznia 2010 r.

akko@necpac.org .

Na zdjęciu (z arch. PdP): autor - Gregory Akko

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia