NewYorkPolonia >> Artykuł
Polonia brazylijska złączona w żalu i modlitwie z Narodem Polskim

Data wstawienia: 14 kwietnia, 2010

Wiadomość o tragicznej śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii oraz osób towarzyszących, jaka nastąpiła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem wstrząsnęła nie tylko liczną wspólnotą polonijną, ale także całym społeczeństwem brazylijskim. - pisze do nas ks. Zdzisław Malczewski TChr.

Prezydent Luiz Inácio Lula da Silva ogłosił 10 kwietnia br. trzydniową żałobę narodową i w przesłanej depeszy do premiera Donalda Tuska i pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Bronisława Komorowskiego wyraził ubolewanie z powodu tragicznej śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego Żony oraz innych osób. Przesyłając kondolencje prezydent Lula zapewnił o solidarność narodu brazylijskiego i historycznych więzach przyjaźni między Brazylijczykami i Polakami.

Natomiast brazylijski minister spraw zagranicznych Celso Amorim w przesÅ‚aniu do ministra RadosÅ‚awa Sikorskiego wyraziÅ‚ kondolencje oraz solidarność wobec Polski – „kraju, z którym jesteÅ›my zÅ‚Ä…czeni poprzez wielkÄ… wspólnotÄ™ imigrantów i gÅ‚Ä™bokie wiÄ™zi przyjaźni i współpracy”.

Z kolei Orlando Pessuti - gubernator stanu Paraná, na terenie którego osiedliła się największa liczba polskich emigrantów, również w sobotę (10 kwietnia br.) ogłosił trzydniową oficjalną żałobę. W oficjalnej nocie wyraził ubolewanie z powodu tragicznej katastrofy, która spowodowała śmierć prezydenta Polski i osób mu towarzyszących. Gubernator przypomniał o udziale imigrantów polskich i ich potomków w kształtowaniu tożsamości kulturowej i w rozwoju ekonomicznym stanu Paraná.

Z inicjatywy p. Doroty Joanny Barys - konsul generalnej RP w Kurytybie, w niedzielę 11 maja br. w polskim kościele św. Stanisława (usytuowanym w centrum miasta) sprawowane były dwie Msze św. za śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałe ofiary tragicznej katastrofy lotniczej. Konsulat Generalny rozesłał w sobotę rano (tutejszego czasu) pocztą elektroniczną oficjalną notę o naszej tragedii narodowej i zaprosił do udziału we Mszy św. przedstawicieli miejscowych władz, korpusu konsularnego oraz społeczność polonijną.

O godz. 9,oo sprawowana byÅ‚a Msza Å›w. w jÄ™zyku polskim, której przewodniczyÅ‚ ks. dr ZdzisÅ‚aw Malczewski TChr – rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii, który też wygÅ‚osiÅ‚ okolicznoÅ›ciowe kazanie. Współkoncelebrowali: ks. mgr Zbigniew Minta TChr – prowincjaÅ‚ chrystusowców w Ameryce PoÅ‚udniowej, ks. Zenon Sikorski, SVD – proboszcz polskiej parafii oraz ks. Kazimierz OÅ‚dak Tchr.

MÅ‚odzież z polonijnego zespoÅ‚u folklorystycznego „WisÅ‚a” ubrana w strojach ludowych, witaÅ‚a wchodzÄ…cych wiernych u wejÅ›cia do Å›wiÄ…tyni. Przed zakoÅ„czeniem uroczystej - sprawowanej z wiarÄ… i nadziejÄ… – Eucharystii, wspomniana mÅ‚odzież wniosÅ‚a przed oÅ‚tarz: stary sztandar jednej z organizacji polonijnych oraz flagi Polski i Brazylii udekorowane czarnÄ… wstążkÄ….

W czasie przejścia młodzieży od głównych drzwi kościoła do prezbiterium jeden z muzyków wykonywał na trąbce hymn Polski. Również na lewym ramieniu białych koszul młodzi mieli czarne przepaski. Taki zwyczaj nie jest znany w Brazylii. Po ustawieniu flag z boku ołtarza, głos zabrała pani konsul generalna Dorota J. Barys, która mówiła, że takie tragedie zbliżają ludzi bardzo mocno do siebie. Podziękowała również za ten wyraz jedności z Polską.

Msza Å›w. byÅ‚a filmowana przez ekipÄ™ telewizji „O Globo”. Fragmenty byÅ‚y transmitowane w niedzielnym dzienniku wieczornym oraz powtórzone w poÅ‚udniowym wydaniu poniedziaÅ‚kowym (12 bm.).

O godz. 10,15 sprawowana była druga Msza św. Tym razem w języku portugalskim. Przewodniczył Eucharystii ks. prowincjał chrystusowców, a kazanie wygłosił ks. rektor PMK w Brazylii. Wśród wiernych był obecny przedstawiciel gubernatora stanu Paraná, jak również korpusu konsularnego. Można było wśród uczestniczących Brazylijczyków dostrzec wpływowych przedstawicieli Polonii, którzy nie znając dobrze języka swoich przodków, woleli modlić się w języku portugalskim. Cała celebracja była podobna do tej sprawowanej uprzednio w języku polskim.

W Ambasadzie RP w Brasílii oraz Konsulacie Generalnym w Kurytybie i São Paulo zostaÅ‚y wyÅ‚ożone ksiÄ™gi kondolencyjne. Przez caÅ‚y tydzieÅ„ przedstawiciele spoÅ‚eczeÅ„stwa brazylijskiego i tutejszej Polonii bÄ™dÄ… mogli siÄ™ wpisywać do nich, aby wyrazić kondolencje oraz Å‚Ä…czność z bólem Narodu Polskiego.

W poniedziaÅ‚kowe przedpoÅ‚udnie (12 bm.) udaÅ‚em siÄ™ z ks. mgr Benedyktem Grzymkowskim TChr do Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie, aby dokonać naszego wpisu do ksiÄ™gi kondolencyjnej. SpotkaliÅ›my nie tylko paniÄ… konsul generalnÄ… Dorote J. Barys, ale także prezesa „Braspolu” – najwiÄ™kszego ruchu polonijnego w Brazylii, który jest obecny w 16 stanach i posiadajÄ…cy ponad 335 filii. Za chwilÄ™ przyszedÅ‚ jeden z profesorów ParaÅ„skiego Uniwersytetu Federalnego (UFPR), odpowiedzialny za kontakty miÄ™dzynarodowe tej uczelni.

Jestem głęboko przekonany, że wszędzie tam, gdzie pracują polscy kapłani diecezjalni i zakonni (nie tylko we wspólnotach polonijnych, ale i brazylijskich), a także polskie siostry zakonne reprezentujące różne zgromadzenia, wznoszona była modlitwa do Boga Życia za tych, którzy zginęli tragicznie, składając swoje życie w darze za Ojczyznę. Polska utraciła część swojej elity. Nagle, tragiczna śmierć zabrała najlepszych Synów i Córki!

Polonia brazylijska modli się, aby ta tragedia narodowa przyniosła obolałej z żalu Ojczyźnie, wielkie dobro w postaci głębszego zjednoczenia wszystkich dla wartości nadrzędnych, ku większej chwale Najjaśniejszej Rzeczypospolitej!

Z dalekiej Brazylii pogrążonej w żaÅ‚obie, w imieniu caÅ‚ej spoÅ‚ecznoÅ›ci polonijnej, Å›lemy życzenie: „Pokój, Tobie Polsko, Ojczyzno nasza!”.

Ks. ZdzisÅ‚aw Malczewski TChr – rektor PMK w Brazylii , 13 kwietnia 2010 r.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia