NewYorkPolonia >> Artyku艂
艢wiatowy Zjazd In偶ynier贸w Polskich: po艂膮czy膰 nauk臋 i biznes

Data wstawienia: 8 wrze艣nia, 2010

Warszawa - Transfer wiedzy i technologii jako podstawa biznesu to temat pierwszej sesji panelowej 艢wiatowego Zjazdu In偶ynier贸w Polskich, kt贸ry w 艣rod臋 rozpocz膮艂 si臋 na Politechnice Warszawskiej. Zdaniem in偶ynier贸w, w Polsce po艂膮czenie nauki z biznesem nale偶y traktowa膰 jako priorytet.

"W dziedzinie innowacyjno艣ci Polska jest w ostatniej grupie pa艅stw Unii Europejskiej" - powiedzia艂 na otwieraj膮cej zjazd sesji rektor Akademii G贸rniczo-Hutniczej prof. Antoni Tajdu艣, przedstawiaj膮c wyniki tzw. europejskiej tablicy wynik贸w innowacyjno艣ci z 2009 r. Zgodnie z ni膮 Polska w艣r贸d 27 kraj贸w UE wyprzedza tylko takie kraje jak Bu艂garia, 艁otwa, Rumunia i Litwa. "W tym wska藕niku uwzgl臋dnione s膮 m.in. wykszta艂cenie spo艂ecze艅stwa, tworzenie w艂asno艣ci przemys艂owej czy przedsi臋biorczo艣膰 innowacyjna i jej finansowanie" - doda艂.

W艣r贸d najwa偶niejszych przyczyn s艂abych zwi膮zk贸w mi臋dzy nauk膮 a biznesem prof. Tajdu艣 wymieni艂 niemal ca艂kowity brak zainteresowania ze strony polskich firm inwestowaniem w badania naukowc贸w. "W Polsce nie ma takiego trendu, 偶e firmy finansuj膮 badania na uczelniach" - zauwa偶y艂 rektor AGH. Podkre艣li艂, 偶e na s艂aby zwi膮zek biznesu z nauk膮 ma wp艂yw ma艂a liczba kandydat贸w na studia in偶ynierskie. Wed艂ug niego, w Polsce kierunki techniczne studiuje ponad 300 tys. os贸b, co stanowi zaledwie kilkuprocentowy odsetek wszystkich studiuj膮cych.

O do艣wiadczeniach brytyjskich w zakresie 艂膮czenia nauki z biznesem opowiada艂 prof. Miros艂aw Wyszy艅ski z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii. "Gdy studiowa艂em na politechnice w Polsce, to uczyli mnie takich rzeczy jak np. r贸wnania ca艂kowe (...), natomiast nie dowiedzia艂em si臋, ile kosztuje tona stali, ju偶 nie m贸wi膮c o tym, jak za艂o偶y膰 w艂asn膮 firm臋" - powiedzia艂 profesor, podkre艣laj膮c, 偶e zak艂adania firmy w Wielkiej Brytanii ucz膮 si臋 ju偶 dzieci.

Na rol臋 edukacji w kszta艂towaniu si臋 w Polsce kultury innowacyjno艣ci zwr贸ci艂 te偶 uwag臋 prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Micha艂 Kleiber. Powiedzia艂 PAP, 偶e innowacyjno艣膰, poza konieczno艣ci膮 uczenia jej od najm艂odszych lat w szkole, zale偶y od polityk贸w, kt贸rzy musz膮 si臋 zdoby膰 na realizowanie wizji rozwoju kraju, przekraczaj膮cych czteroletni, zwi膮zany z wyborami, horyzont czasowy. "W Polsce przyda艂by si臋 wicepremier od innowacyjno艣ci" - podkre艣li艂 prof. Kleiber.

W rozmowie z PAP minister nauki Barbara Kudrycka powiedzia艂a, 偶e we wchodz膮cej w 偶ycie 1 pa藕dziernika reformie nauki, a tak偶e w przygotowywanych przez resort nowelizacjach ustaw dotycz膮cych szkolnictwa wy偶szego, istniej膮 zapisy, kt贸re poprawi膮 relacje mi臋dzy nauk膮 a biznesem. W艣r贸d nich wymieni艂a zapis dot. instytut贸w badawczych (dawnych jednostek badawczo-rozwojowych), kt贸rych podstawowym zadaniem b臋dzie realizowanie bada艅 i prac rozwojowych na potrzeby gospodarki.

W艣r贸d konkret贸w u艂atwiaj膮cych relacje mi臋dzy biznesem a nauk膮 Kudrycka wskaza艂a na zapis nowej ustawy o Narodowym Centrum Bada艅 i Rozwoju, zgodnie z kt贸rym zlikwidowano pr贸g finansowy ograniczaj膮cy dost臋p przedsi臋biorc贸w do grant贸w Centrum. Dotychczas jedynie firmy przekazuj膮ce na badania minimum 400 tys. euro rocznie mog艂y startowa膰 w konkursach organizowanych przez Centrum. Ponadto finansowanie tej instytucji b臋dzie uzale偶nione od udzia艂u sektora prywatnego w realizacji finansowanych bada艅 naukowych.

W zje藕dzie in偶ynier贸w, organizowanym po raz pierwszy przez Politechnik臋 Warszawsk膮, Federacj臋 Stowarzysze艅 Naukowo-Technicznych NOT oraz Rad臋 Polskich In偶ynier贸w w Ameryce P贸艂nocnej, bierze udzia艂 ok. 300 os贸b z Polski i zagranicy.

Tematami trzydniowych spotka艅 s膮 m.in. platforma integracyjna mi臋dzy in偶ynierami z kraju i z zagranicy, a tak偶e relacje mi臋dzy kszta艂ceniem in偶ynier贸w a potrzebami gospodarki. Ponadto odb臋d膮 si臋 sesje tematyczne, na kt贸rych b臋d膮 poruszane tematy z takich dziedzin jak: nanotechnologia, mechatronika i mechanika, informatyka, in偶ynieria biomedyczna, energetyka konwencjonalna, odnawialna oraz j膮drowa.

In偶ynierowie zapowiedzieli, 偶e w zwi膮zku z tegoroczn膮 powodzi膮 w Polsce szczeg贸lnie zajm膮 si臋 spraw膮 bezpiecze艅stwa powodziowego.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia