NewYorkPolonia >> Artyku艂
W 2009 r. w innych krajach UE mieszka艂o 1,5 mln Polak贸w

Data wstawienia: 12 pa藕dziernika, 2010

Po przyst膮pieniu Polski do UE spad艂a liczba Polak贸w wyje偶d偶aj膮cych do USA. G艂贸wnym kierunkiem imigracji sta艂y si臋 natomiast pa艅stwa UE. W 2009 roku w innych krajach UE mieszka艂o 1,5 mln Polak贸w; najwi臋cej z nich: w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii - pisze PAP w depeszy z 2 pa藕dziernika 2010.

Dane te zawiera opublikowany w Waszyngtonie raport Instytutu na rzecz Polityki Migracyjnej. Wskazuje on na zmian臋 kierunk贸w migracji Polak贸w po 2004 roku. Zbadano stan migracji w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Irlandii.

Jak podano w raporcie, obecnie w Stanach Zjednoczonych mieszka 479 tys. Polak贸w, urodzonych w Polsce. Blisko po艂owa z nich (48,8 proc.) przyby艂a do USA przed rokiem 1990. Najwi臋cej Polak贸w mieszka w stanach Illinois, Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Floryda.

Zdecydowanie wi臋cej jest w艣r贸d nich kobiet ni偶 m臋偶czyzn (55,9 proc. w stosunku do 44,1 proc), a 艣rednia wieku Polak贸w (ponad 49 lat) jest zdecydowanie wy偶sza ni偶 艣rednia wieku wszystkich mieszka艅c贸w Stan贸w Zjednoczonych (niespe艂na 37 lat). Polacy maj膮 poziom wykszta艂cenia por贸wnywalny z innymi mieszka艅cami Stan贸w.

Polacy w USA pracuj膮 g艂贸wnie w przemy艣le (17,2 proc.), szkolnictwie, opiece zdrowotnej i pomocy spo艂ecznej (16,7 proc.), budownictwie (14,4 proc.), nauce, zarz膮dzaniu i us艂ugach (13,2 proc.) Od 2000 do 2009 roku ponad 119 tys. Polak贸w otrzyma艂o w Stanach Zjednoczonych kart臋 sta艂ego pobytu.

PO 2004 roku g艂贸wnym kierunkiem migracji sta艂y si臋 kraje UE, w tym wielka Brytania i Irlandia, kt贸re bezpo艣rednio po poszerzeniu UE otworzy艂y sw贸j rynek pracy na pracownik贸w z nowych kraj贸w. Najwi臋cej Polak贸w mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii - 520 tys. Polacy s膮 tam drug膮, po Hindusach, spo艂eczno艣ci膮 cudzoziemc贸w. Blisko 20 proc. z nich mieszka w Londynie.

W艣r贸d Polak贸w w Wielkiej Brytanii bezrobocie jest ni偶sze ni偶 w艣r贸d wszystkich mieszka艅c贸w Wielkiej Brytanii i wynosi 5 proc. (w艣r贸d wszystkich mieszka艅c贸w jest to 7,8 proc.) W raporcie podkre艣lono, 偶e Polacy w Wielkiej Brytanii maj膮 dobre wykszta艂cenie, ale pracuj膮 poni偶ej swych kwalifikacji.

Raport analizuje tak偶e sytuacj臋 Polak贸w w Irlandii i w Niemczech. W 2009 r. w Niemczech by艂o 398 tys. Polak贸w; 3,8 proc. z nich urodzi艂o si臋 ju偶 w tym kraju. Polacy byli trzeci膮 spo艂eczno艣ci膮 w Niemczech - po Turkach i W艂ochach. Polski imigrant w Niemczech ma 艣rednio ponad 37 lat i przebywa w Niemczech 艣rednio 9,7 roku. Blisko jedna trzecia z nich (130 tys.) mieszka w Niemczech kr贸cej ni偶 cztery lata.

Blisko 1,3 mln mieszka艅c贸w Niemiec wskazuje, 偶e oni lub ich przodkowie byli w jaki艣 spos贸b zwi膮zani z Polsk膮; oznacza to zar贸wno tych, kt贸rzy urodzili si臋 w Polsce, jak i tych urodzonych w Niemczech, kt贸rych rodzice b膮d藕 dziadkowie byli imigrantami.

Ta grupa mieszka g艂贸wnie na zachodzie i na po艂udniu Niemiec, szczeg贸lnie w Nadrenii-Westfalii (477 tys. z nich, czyli 37 proc.). Zatrudnieni s膮 g艂贸wnie w przemy艣le, handlu, transporcie, hotelarstwie i restauracjach. 129 tys. z nich (10 proc.) ma wy偶sze wykszta艂cenie, natomiast 74 tys. (6 proc.) jest bezrobotna.

W 2004 r. Irlandia, podobnie jak Wielka Brytania, otworzy艂a sw贸j rynek pracy dla obywateli nowych pa艅stw UE. Ostatnie dane, jakimi dysponuje raport s膮 z 2006 roku. W贸wczas w Irlandii by艂o 63,2 tys. Polak贸w. Mieszkaj膮 oni na terenie ca艂ej Irlandii, ale najwi臋cej - w Dublinie i na jego przedmie艣ciach - 29 proc. spo艂eczno艣ci. 艢rednia wieku Polak贸w w Irlandii to 27,5 roku. Zatrudnieni s膮 g艂贸wnie w przemy艣le, po艂owa zatrudnionych kobiet pracuje w sklepach, hotelach i restauracjach.

Raport zosta艂 opracowany przez Krystyn臋 Iglick膮 z Centrum Studi贸w Mi臋dzynarodowych oraz Magdalen臋 Zi贸艂ek-Skrzypczak i Ludwiga Maximiliana z Uniwersytetu w Monachium.

Warszawa, 2 pa藕dziernika 2010 r.


殴r贸d艂o: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia