NewYorkPolonia >> Artykuł
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok w TVP Polonia

Data wstawienia: 15 grudnia, 2010

TVP Polonia przygotowała dla swoich widzów specjalną propozycję świąteczną w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim propozycje filmowe i rozrywkowe.
W Wigilię i Święta Bożego Narodzenia hitem filmowym TVP Polonia będzie trzyczęściowa adaptacja powieści Ignacego Kraszewskiego „Stara baśń” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Ponadto TVP Polonia przygotowała wiele koncertów najchętniej słuchanych, tradycyjnych kolęd. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia TVP Polonia zaprosi miłośników serialu „M jak miłość” do obejrzenia dwuczęściowego widowiska „Jubileusz M jak miłość”. W wigilijny wieczór TVP Polonia będzie transmitować tym razem ze Szczyrku. TVP Polonia poleca też świąteczne wydania cyklicznego programu „Kulturalni.pl” (w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok).
Nowy Rok TVP Polonia przywita wraz z mieszkańcami Wrocławia i widzami TVP2 oraz TVPHD podczas kilkugodzinnego, plenerowego koncertu „Sylwester z Dwójką 2010 – Imperium Gwiazd”.

Świąteczne propozycje TVP Polonia

24 grudnia 2010 r. (piątek)


„Wigilia w lesie”, godz. 08.00

W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia mały Tomek wybiera się z dziadkiem do lasu. Oczarowany opowieściami leśnika chłopiec przenosi się w bajeczny świat, w którym wieczerzę wigilijną przygotowują zwierzęta. W trakcie tej fantastycznej wigilii w lesie dzieje się wiele tajemniczych i emocjonujących wydarzeń. Tomek ratuje bobra, który wpadł w pułapkę zastawioną przez ludzi. Jest także świadkiem odwiedzin króla zwierząt, lwa, przybywającego ze swoją świtą i prezentami z Afryki. Na koniec uczestniczy w uroczystej wieczerzy leśnych zwierząt. Gdy po przebudzeniu wraca do realnego świata, akurat rozpoczyna się wieczerza wigilijna u dziadków. W filmie połączono grę aktorską z animacją - w scenach rozgrywających się w planie realnym występują aktorzy, sekwencje fantastyczne
przedstawiono w filmie rysunkowym.


„Smak tradycji” – Cicha Noc, godz. 14.05

Nastrojowy, bogato ilustrowany, inscenizowany program kulturalno-kulinarny obrazujący polskie tradycje świąteczne. Program sięga do źródeł, tkwiących w prasłowiańskich obrzędach, które potem splotły się z tradycją chrześcijańską i polską kulturą ludową. Wyjaśnia rzadko uświadamianą symbolikę gestów, zachowań i potraw ,której korzenie tkwią w odległej przeszłości. Te przekazywane z pokolenia na pokolenie rytuały są odbiciem polskiej historii, świadectwem naszej tożsamości narodowej, barwną wizytówką w coraz bardziej zunifikowanym świecie. Wieczór wigilijny to chyba najpiękniejsza, najbardziej ciepła i wzruszająca polska tradycja. Jak to się stało, że dzielenie się opłatkiem nie jest znane nigdzie na świecie a w Polsce ten gest ma znaczenie wyjątkowe, niemal mistyczne? Kto i kiedy wymyślił choinkę, dlaczego na stole wigilijnym króluje karp i nie może na nim zabraknąć potrawy z makiem? Co ma wspólnego kolacja wigilijna z zadusznymi ucztami naszych odległych przodków? Dlaczego wypatrujemy pierwszej gwiazdki i dla kogo


właściwie zostawiamy wolne miejsce przy stole? Na te i wiele innych pytań poszuka odpowiedzi Daniel Kondraciuk wspierany przez Hannę Szymanderską - autorkę popularnych książek o polskich tradycjach kulinarnych.


„Gdzie jesteś święty Mikołaju?”, godz. 15.20

Mała Ania wysyła list do Świętego Mikołaja z prośbą, by w prezencie gwiazdkowym przyniósł jej braciszka. Niestety, dostaje tylko lalkę. Dochodzi do wniosku, że Mikołaj wcale nie czytał jej listu. Dziewczynka jest rozczarowana i rozżalona, rozpada się świat jej dziecięcych wyobrażeń i marzeń. Dopiero spotkanie z mieszkającym w sąsiedztwie chłopcem zmienia jej stosunek do świata. Biedny malec, trochę samotny, skarży się mamie, że jeszcze nigdy nie odwiedził go Święty Mikołaj. Ania postanawia przebrać się za Mikołaja i podarować małemu trzy swoje zabawki.. Okazuje się jednak, że chłopczyk ma już cztery lata, powinien więc dostać cztery podarki. Tym czwartym, najcenniejszym, będzie prawdziwy przyjaciel, który będzie miał na imię Ania...


„Opowieści wigilijne spod Giewontu”, godz. 16.00

„Opowieści wigilijne spod Giewontu\" to widowisko słowno - muzyczne, które przedstawia zwyczaje zakopiańskie związane z wigilią świąt Bożego Narodzenia. Kanwą programu jest wędrówka dwóch artystów podhalańskich Jana Karpiela i Józefa Pitonia po zakopiańskich domach. Przewodnicy odwiedzają rodzinę muzyka Andrzeja Jakubca, rodzinę malarza na szkle Władysława Walczaka. Zawitają też do Koliby, w której spotykają ducha Stanisława Witkiewicza twórcy stylu zakopiańskiego, do Atmy, gdzie ukazuje się postać Karola Szymanowskiego i Muzeumu Tatrzańskiego. Tam rozmawiają z widmem doktora Tytusa Chałubińskiego. Widowisko ma nietypową formułę. Świat rzeczywisty przeplata się z odrealnionym, wątki współczesne z baśniowymi. W programie wystąpi kapela góralska, która akompaniuje śpiewającym kolędy: Hannie Chowaniec i zespołowi dziewcząt z Białego Dunajca.


„Chwała na wysokości – kolędy z Zakopanego”, godz. 17.15

Chwała na wysokości to koncert najpiękniejszych polskich kolęd, który zarejestrowany zostanie w jednym z zakopiańskich kościołów. Dlaczego koncert umiejscowiono wysoko w górach? -Bo tu jest się bliżej Boga - przekonuje prowadzący wraz autorem zapraszając na artystyczną wigilię w towarzystwie gwiazd polskiej estrady, takich jak m. in. Feel, Bajm, Justyna Steczkowska, Golec uOrkiestra, Maciej Miecznikowski. Wystąpią też zespoły góralskie i Dzieci z Brodą (pod kierunkiem Joszko Brody). Artyści wraz z wiernymi - widzami zaśpiewają najpiękniejsze kolędy, opowiedzą o swoich rodzinnych wigiliach, złożą życzenia widzom i połamią się opłatkiem z wiernymi przybyłymi na tę uroczystość do kościoła.



„Bardzo cicha noc – Ryszard Rynkowski”, godz. 18.40

To świąteczny, magiczny obraz Bożego Narodzenia, biel wigilijnego obrusa, bezkresna dal ośnieżonych gór, sanie w konnym zaprzęgu i dopełniający całości, miły gość w naszym domu Ryszard Rynkowski. W jego wykonaniu tradycyjne, polskie kolędy, artyście towarzyszą muzycy i górale z okolic Zakopanego.



„Gwiazdka kota Filemona”, godz. 19.00
(powt. godz. 02.05)

Przygody sympatycznego, małego kotka Filemona poznającego świat. Od samego rana w domu w którym mieszka Filemon i Bonifacy trwają przygotowania do świąt. Dziadek przynosi choinkę, babcia sprząta. Bonifacy tłumaczy Filemonowi, że przyszła wigilia, czyli dzień w którym wszyscy dają sobie Gwiazdki. Kotek bierze sobie to do serca i wyrusza na poszukiwanie gwiazdki dla Bonifacego. Śniegowe gwiazdki, które znajduje szybko się roztapiają.


„Stara baśń. Kiedy słońce było Bogiem” cz. 1/3, godz. 20.10
(powt. godz. 3.55)

Trzyodcinkowy serial oparty na motywach powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego \"Stara baśń\". Akcja toczy się w IX wieku naszej ery na terenach przyszłej Polski. Zamieszkują je liczne plemiona słowiańskie. Każde z nich ma swoich bogów. Panuje okrutny książę Popiel, którego według legendy zjadły myszy. Podjudzany przez żonę Popiel morduje wszystkich krewnych, aby zapewnić sukcesję swojemu synowi Popiołkowi. Dowódca drużyny księcia, Piastun, odkrywa jego zbrodnię i w akcie protestu opuszcza władcę. Popiel wysyła za nim pościg. Tymczasem młody wojownik Ziemowit Piastowic, po latach spędzonych u Wikingów, wraca na ojcowiznę. Zakochuje się w córce bogatego kmiecia Wisza, pięknej Dziwie, którą ratuje przed utratą czci. Wybawia też od śmierci Piastuna osaczonego przez ludzi Popiela. Wraz z Dziwą przewożą rannego Piastuna do zagrody Wisza. Tam Piastun mówi o zbrodniach Popiela. Kmiecie podejmują decyzję o rozesłaniu wici do wszystkich rodów z wieścią o organizowanym wiecu. Nad ranem Ziemowit wraz z rannym Piastunem wyjeżdżają do świątyni.

„Polska 24. Informacje”, godz. 21.05
(powt. o godz. 3.30 i następnego dnia 25 grudnia o godz. 11.20)

Wydanie wigilijne programu informacyjno publicystycznego, który koncentruje się wokół problematyki polskiej i polonijnej. Prezentowane materiały utrzymane są w formule dynamicznego programu newsowego podzielonego na sekcje: stricte newsową polonijną (materiały ze świata o tematyce polskiej i polonijnej), kulturalną, lifestylową i gospodarczą. Całość wzbogacona jest o stałe pozycje komentarzowe.

„Kolędy polskie śpiewają Poznańskie Słowiki”, godz. 22.25

Koncert kolęd zrealizowany w Auli Uniwersytetu Poznańskiego w grudniu 1993 r. wzbogacony pejzażami zimowymi filmowanymi w okolicach Kudowy.

„Niespotykanie spokojny człowiek”, godz. 23.00
(powt. 25 grudnia o godz. 6.00 – z soboty na niedzielę)

Telewizyjny film niezrównanego mistrza komedii Stanisława Barei. Pełna dobrodusznej ironii i kpiny z peerelowskiej rzeczywistości satyra na nasze narodowe przywary. Tytułowym bohaterem tego godzinnego filmu jest Stanisław, rolnik, który po wojnie przywędrował z zabużańskiej wsi na Ziemie Odzyskane. Gdzie, podobnie jak Kargul i Pawlak, których zresztą przypomina, założył gospodarstwo. Teraz, po latach desperacko walczy o to, by jego jedyny syn Tadeusz przejął po nim schedę. Walka jest trudna, bo Tadeusz, który trafił do wojska, zakochał się w robotnicy z miasta i planuje ślub. Stanisław, człowiek złotego serca i wielkiej porywczości (choć sam się do tego nie przyznaje i twierdzi, że jest niespotykanie


spokojny) postanawia do tego nie dopuścić. Jedzie do miasta, w którym stacjonuje syn, by zszargać mu opinię i z powodzeniem mu się to udaje. Kiedy dowiaduje się, że przyszła synowa chce zamieszkać na wsi, próbuje odwrócić sytuację. Wszystko kończy się szczęśliwie w święta Bożego Narodzenia.


Transmisja Mszy Świętej - Pasterskiej z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku, godz. 00.00

W Wigilię Bożego Narodzenia, w 50. rocznicę powstania cudownego obrazu Matki Bożej Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce TVP Polonia przeprowadzi transmisje uroczystej mszy św. Pasterskiej. Pochodzący z 1894 roku Kościół Matki Bożej Królowej Polski, znajduje się na południowym stoku Magury, Czyli na tak zwanej „Górce”. To tu w 1894 roku, małej dziewczynce, kilkakrotnie ukazywała się Matka Boża. Wieść o tym wydarzeniu bardzo szybko rozeszła się po okolicznych miejscowościach. Do świątyni zaczęły przybywać pielgrzymki wiernych. Jesienią 1894 roku miejscowa ludność wzniosła drewnianą kaplicę. W 1912 roku wybudowano na Górce kościół z kamienia a w 1938 roku przybyli do niego księża Salezjanie, którzy swoją posługę pełnią do dziś. W głównym ołtarzu kościoła znajduje się Obraz Matki Bożej. Namalowany w 1960 roku przez Stefana Justa z Łodzi wykonano dokładnie według relacji dziewczynek wizjonerek.

25 grudnia 2010 r. (sobota)


„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie – koncert kolęd”, godz. 07.25
(powt. o godz. 15.10)

Koncert Kolęd „Darmo otrzymaliście darmo dawajcie\'\' odbył się w budynku starego dworca w Katowicach i stał się okazją nie tylko do pośpiewania najpiękniejszych, tradycyjnych polskich kolęd, ale także do głębszej refleksji nad sensem Świąt Bożego Narodzenia. Celem zestawienia fragmentów Pisma Świętego i wersów znanych wszystkim kolęd, z poruszającymi obrazami współczesności, rzeczywistością ludzi najuboższych i bezdomnych jest podkreślenie ich związku - przesłanie zawarte w Ewangelii odnosi się do nas, do życia we współczesnym świecie. Ma przypomnieć, że Jezus przyszedł na świat jako bezdomny. W koncercie występują: Michał Bajor, Anna Dymna, Ewelina Flinta, Paweł Kukiz, Joanna Lewandowska, Dominika Łakomska, Dorota Miśkiewicz, Janusz Radek, Irena Santor, Katarzyna Skrzynecka, Katarzyna Zielińska oraz Finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki: Justyna Adamska, Rafał Fusiek, Paulina Gil, Nikola Klepacz, Kasia Nowak, Zuzia Osuchowska, Marta Rogalska, Karolina Sawka, Ola Sobiech, Krzysio Szymaszek, Sebastian Szymański, Łukasz Żelechowski


„Holidaze – Święta, których prawie nie było”, godz. 08.15

Biegun Północny jeszcze nigdy nie widział takich świąt. Renifer Rusty opuszcza swój chłodny dom, by wyruszyć do Wielkiego Miasta w celu odnalezienia swojej świątecznej roli. Wtedy maszyna „dobry - zły\", której używa Św. Mikołaj się psuje i nie jest on w stanie odróżnić grzecznych dzieci od tych, które były niegrzeczne. W tym samym czasie Rusty spotyka w mieście grupę wsparcia dla symboli świątecznych. Albert - indyk ze Święta Dziękczynienia, Candie - króliczek wielkanocny, Mr. C - zrzędliwy kupidyn oraz Cukierek i Psikus - humorzaste duszki święta Halloween wraz z Rustym próbują pomóc pewnemu dziecku, które znalazło się na świątecznej liście „niegrzecznych dzieci\".



„Kolędy polskie śpiewają Ryszard Karczykowski i Poznańskie Słowiki”, godz. 10.20

Koncert kolęd polskich zrealizowany w Katedrze Poznańskiej. W koncercie usłyszymy: „Rozkwitnęła się lilija\",” W żłobie leży\", „Mizerna cicha\", „Jezus malusieńki\", „Gdy śliczna Panna\", „Lulajże Jezuniu\".


„Kulturalni pl.”, godz. 16.00
(powt. 26 grudnia o godz. 04.30)

Specjalne świąteczne wydanie interaktywnego programu, w którym w lekkiej formie prowadzący rozmawiają z gośćmi i widzami na tematy interesujące wszystkich. Goście to odkrywcy, naukowcy, artyści, intelektualiści, ludzie z pierwszych stron gazet, a także najbardziej znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Program informuje o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i społecznych z życia Polonii, zaprasza do udziału w imprezach rozrywkowych i sportowych, rekomenduje spektakle, wystawy i koncerty z udziałem polskich artystów. W świątecznym wydaniu programu w studio gościć będziemy między innymi: Irenę Jarocką, Janusz Józefowicza i Natalię Urbańską, Piotra Rubika i Agnieszkę Kręglicką.


„Historia świąteczna o rosochatym włóczędze”, godz. 19.00
(powt. godz. 01.00)

Film animowany dla dzieci. Miki Mol, czyli mol książkowy opowiada o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w domu państwa Myszek. Pojawia się rosochaty przybysz- Reniferus. Mieszkańcy lasu odnoszą się do niego nieufnie. Święty Mikołaj prosi Reniferusa by pomógł mu odwiedzić dzieci i obdarować je prezentami.


„Stara baśń. Kiedy słońce było Bogiem” cz. 2/3, godz. 20.05
(powt. godz. 02.00)

Trzyodcinkowy serial oparty na motywach powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego \"Stara baśń\". Popiel dowiaduje się o planowanym wiecu kmieci. Wysyła swego przybocznego Smerdę z wojownikami, aby ukarać przywódcę buntowników, Wisza. Uprzedzeni o ataku kmiecie otaczają wojowników i zmuszają do odwrotu. Wycofując się z zagrody, Smerda zabija Wisza. Rodzina na uroczystościach pogrzebowych żegna zmarłego, zgodnie z obrzędami paląc go na stosie wraz z żoną Jagą. Po pogrzebie Ziemowit, który nie zdążył uzyskać zgody Wisza na poślubienie Dziwy, prosi o to jej braci. Niestety, okazuje się, że Dziwa w dniu urodzin została przeznaczona do służby w świątyni. Wkrótce potem pod dębami odbywa się wiec zebranych rodów kmiecych. Wszyscy są za wojną z Popielem, ale dopiero po żniwach. Gdy Popiel dowiaduje się, że kmiecie planują oblężenie grodu, za namową żony wzywa na pomoc Wikingów. W noc Kupały Ziemowit porywa Dziwę. W trakcie ucieczki dziewczyna ciężko go rani. Przekonana, że go zabiła udaje się do świątyni, aby dopełnić swego przeznaczenia i służyć bogom. Tymczasem ciężko rannego Ziemowita przywraca do zdrowia wiedźma Jarucha. Po żniwach kmiecie atakują gród Popiela. Po pierwszej nieudanej i okupionej ciężkimi stratami próbie, rozbijają obóz wokół grodu.


„Hotel pod Różami – Koncert Galowy 27. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu”, godz. 21.50
(powt. godz. 03.45)



Koncert galowy 27. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w wykonaniu wybitnych artystów (Anna Maria Jopek, Z. Zamachowski, Kinga Preis, K. Groniec, M, Maleńczuk) prowadzony przez Macieja Stuhra przypomina utwory mistrzów naszej piosenki, od Tuwima, przez Osiecką i Młynarskiego do Przybory i Wasowskiego.


„Orzeł i chryzantema” godz. 22.55
(powt. 26 grudnia, godz. 11.50)

Film dokumentalny zrealizowany głównie w Japonii. Jego bohaterami są: Bronisław Piłsudski, starszy brat marszałka Józefa Piłsudskiego i jego wnuk Kazuyoshi Kimura, który dopiero w 1984 roku dowiedział się, że jego dziadkiem był słynny polski naukowiec. Syn Bronisława Piłsudskiego Sukezo ukrywał swoje pochodzenie, bojąc się, że zaszkodzi to jego rodzinie. Aż do początku lat 80. XX wieku postać Bronisława Piłsudskiego nie była znana w Polsce i w Japonii. W roku 1887 roku Bronisław Piłsudski, m. in. wraz z Aleksandrem Uljanowem - starszym bratem Włodzimierza Lenina, zostali skazani za przygotowanie sześć lat wcześniej zamachu na cara Aleksandra II. Uljanowa powieszono, a Piłsudskiego zesłano na 15 lat na wyspę Sachalin. Tam w 1891 roku poznał Lwa Jakowlewicza Szternberga, znanego etnografa, który także był na zesłaniu. Polaka niezwykle zafascynowała kultura ludu Ajnu. Zaczął badać jego folklor i język. Związał się z Chuhsammą, krewną jednego z wodzów - Kimury Bafunkego. Z tego związku urodzili się syn - Sukezo oraz córka Kyo, której Piłsudski nigdy nie widział, ponieważ Bafunke uniemożliwił mu zabranie rodziny do Polski. Bogate zapiski z badań naukowych Bronisława Piłsudskiego w znacznej części dotyczyły ludu Ajnu, zamieszkującego Sachalin, Kuryle oraz japońską wyspę Hokkaido, a także skrawek Syberii. Lud ten nie znał pisma i do dzisiaj zachowało się niewiele dokumentów świadczących o jego kulturze. Bronisław Piłsudski był jeszcze dwukrotnie w Japonii. W 1903 na polecenie Towarzystwa Geograficznego i Akademii Nauk w Petersburgu wraz z innym znakomitym etnografem Wacławem Sieroszewskim wyjechał na cztery miesiące na Jesso (obecnie Hokkaido). Następny wyjazd miał miejsce w 1905. W czasie trwania wojny rosyjsko - japońskiej Piłsudski przebywał w Tokio i zajmował się głównie działalnością polityczną. Wspierał rosyjskiego zbiega, dziennikarza, Nikołaja Russela (prawdziwe nazwisko: Sudziłowski) organizującego w Japonii antycarską opozycję wśród rosyjskich jeńców wojennych.


26 grudnia 2010 r. (niedziela)


„Poszukiwacze zaginionej gwiazdki”, godz. 08.55

Animowana bajka dla dzieci. Mała Joasia dowiaduje się od renifera z lodówki, że ktoś ukradł św. Mikołajowi worek z prezentami i gwiazdkę wigilijną. Dziewczynka wyrusza w niebezpieczną podróż, aby odzyskać skradzione przedmioty.

„Łowca – ostatnie starcie”, godz. 09.55

Film przygodowy dla dzieci. Janik jest zapalonym graczem gier komputerowych. Jego ojciec jest biznesmenem i nie ma zbyt wiele czasu dla syna. Pewnego dnia w ich życiu pojawiają się Thorn i Gćth, dwa czarne charaktery, które określają siebie jako przedstawicieli zła. Ojciec kupuje Janikowi na urodziny nową grę niezwykle rzadko spotykaną na rynku. Od chwili jej uruchomienia zaczyna się ona przeplatać z rzeczywistością; ojciec zostaje porwany przez Thorna i Gćtha, a może go oswobodzić jedynie Janik. Jeżeli wygra grę, uwolni ojca.



Transmisja Mszy Świętej z kościoła pw. Bartłomieja w Koniakowie, godz. 13.00

„Kolędy świata”, godz. 15.20

W gotyckiej Katedrze w Pelplinie zarejestrowany został koncert kolęd pochodzących z różnych stron świata. Wykonawcami kolęd są również wokaliści różnej narodowości. Wszystkie utwory mówią o oczekiwaniu i radości z narodzenia dzieciątka Jezus, podkreślają tradycję bożonarodzeniową w Europie i za oceanem. Stare, dobrze znane kolędy i te współcześnie napisane, zaaranżowane zostały przez kierownika muzycznego - Jerzego Szymaniuka w stylu muzyki gospel, stąd w warstwie akompaniamentu pojawia się obok orkiestry smyczkowej - big band. Autorem scenariusza jest ks. Zdzisław Ossowski - kierujący pracami Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Gospel i znany propagator tego gatunku muzycznego. Koncert kolęd w przepięknych wnętrzach katedry pelplińskiej nabiera wyjątkowego charakteru.

„Gra w miasta”, godz. 16.35

Gra w Miasta jest to program telewizyjny o charakterze teleturnieju/zabawy krajoznawczej, edukacyjnej odbudowujący emocjonalne stosunki z Polską. Prowadzące to dziennikarki wystylizowane na „agentki” tropiące najbardziej fascynujące tajemnice polskich miast. Miejsce akcji to miasta i miejscowości charakterystyczne dla danego regionu Polski - interesujące historycznie, geograficznie, krajobrazowo, kulturowo itp. Prowadzące wtapiają się w życie lokalnej ludności, wykonują czynności najbardziej charakterystyczne dla miejsca (rzemiosło, sport, sztuka). Przez cały czas programu widzowie zachęcani są do rozwiązywania trudnych łamigłówek i przysyłania trafnych odpowiedzi dzięki którym mogą wygrać atrakcyjne nagrody!

„Stara baśń. Kiedy słońce było Bogiem” cz. 3/3, godz. 20.05
(powt. godz. 02.00)

Trzyodcinkowy serial oparty na motywach powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Stara baśń\". Wikingowie napadają na obozowisko kmiecych rodów oblegających gród Popiela. Kmiecie, którym udało się przeżyć pogrom, zbierają się w świątyni. Za namową kapłana wybierają na dowódcę Piastuna. Przygotowani do walki udają się na spotkanie z Wikingami. Dzięki przemyślanej strategii Piastuna Wikingowie zostają pokonani. Ich dowódca Jarl Sigvald ginie w pojedynku z Ziemowitem. Zwycięzcy kmiecie ponownie oblegają gród Popiela, który po klęsce Wikingów musi bronić się sam. Księżna truje ludzi niezdolnych do walki. Resztkę zatrutej kaszy zjada też jej syn Popiołek i umiera. Na widok jego bezwładnego ciała, księżna wpada w obłęd. Zapasy zboża zjadają myszy. Popiel przeklina bogów i ginie rażony piorunem. Kmiecie obierają Piastuna na księcia a Ziemowita Piastowica na jego następcę. Przebłagani bogowie oddają Ziemowitowi Dziwę.

„Jubileusz M jak miłość” cz. 1, godz. 20.55, a cz. 2 o godz. 21.45
(powt. cz. 1, godz. 3.40) i (powt. cz. 2,godz. 05.30)

Zapraszamy na wyjątkowy koncert: 10 najpiękniejszych piosenek o miłości na 10 - lecie serialu. Wielkie polskie przeboje wykonają aktorzy serialu, którzy dodatkowo podzielą się z widzami anegdotami i opowieściami z życia prywatnego i z życia serialowych bohaterów. Wystąpią m. in. Małgorzata Kożuchowska i Kacper Kuszewski, Katarzyna Cichopek, Maciej Jachowski, Robert Moskwa i Małgorzata Pieńkowska, Anna Dereszowska, Joanna Koroniewska i Andrzej Młynarczyk, Przemysław Cypryański, Teresa Lipowska i Witold Pyrkosz oraz serialowe dzieci. Program poprowadzą Anna Popek i Maciej Kurzajewski.


31 grudnia 2010 r. (piątek)


godz. 20.20 „Neo-nówka i przyjaciele – problemy świętego Mikołaja” cz. 1
(cz. 2 o godz. 06.15)

Obraz korporacji w krzywym zwierciadle satyry. Akcja programu rozgrywa się w fabryce zabawek Świętego Mikołaja. Św. Mikołaj zauważa, że praktycznie do zera spadła liczba listów przysyłanych przez dzieci z prośbami o prezenty. Postanawia dociec co jest tego przyczyną. Wprowadza zmiany, które mają podnieść jakość usług i zmienić wizerunek firmy na bardziej nowoczesny. Do Mikołaja z pretensjami o zaniedbania wobec swoich obywateli przyjeżdżają władcy największych państw świata – w tej roli kabarety Ani Mru Mru, Paranienormalni i Smile. Wszystko oczywiście kończy się dobrze, ale jak?

„Sylwester z Dwójką 2010 – Imperium Gwiazd”, godz. 21.40 - 01.30

W tym roku na wrocławskim rynku odbędzie się Sylwester 2010 Dwójkowe Imperium Gwiazd. We Wrocławiu zobaczymy rekordową ilość artystów muzycznych różnych gatunków i pokoleń. W skład Dwójkowego Imperium Gwiazd wejdą największe polskie i zagraniczne gwiazdy. Na scenie wystąpią: Maryla Rodowicz, Bajm, Edyta Górniak, Piasek, Feel, Robert Gawliński, Afromental, Zakopawer, Patrycja Markowska, Mrozu, Zagrobelny, Leszcze, Video, Ania Wyszkoni, Pectus, Volver, Justyna Steczkowska, Marina i Ich Troje. Z gwiazd zagranicznych zobaczymy: Ace of Base, Yolanda be cool i Innę. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie wspólny występ trzech div polskiej estrady: Maryli Rodowicz, Edyty Górniak i Beaty Kozidrak. Koncert poprowadzą Agnieszka Szulim, Anna Popek, Maciej Kurzajewski, Maciej Miecznikowski oraz Roman Czejarek. Występy wykonawców zostaną wzbogacone choreografiami przygotowanymi przez Marka Egurrolę i Grupę Volt.


1 stycznia 2011 r. (sobota)


godz. 10.10 „Koncert w Wieliczce” cz. 1 i 2
(powt. o godz. 02.50 i 2 stycznia o godz. 21.00 )

Koncert muzyki klasycznej zarejestrowany w Kopalni Soli „Wieliczka” w wykonaniu orkiestry Opery Krakowskiej i solistów. Tym razem na wzór wiedeńskich koncertów noworocznych, przeniesiemy się w krainę operetki, polek i marszów. Najpiękniejsze arie operetkowe zaśpiewają Ewa Biegas i Janusz Ratajczak. W ich wykonaniu usłyszymy arie z \"Hrabiny Maricy\" i \"Księżniczki czardasza\" E. Kalmana, z \"Zemsty nietoperza\" J. Staussa oraz \"Arię ze śmiechem\" J. Offenbacha. Orkiestra opery zagra niezapomniane melodie Straussów - głównie marsze i polki. Wspaniałe komnaty kopalni w Wieliczce tworzą wyjątkową scenerię dla ciekawych przedsięwzięć artystycznych. Widzowie będą więc mieli okazję do podziwiania niezwykłego uroku soli, kopalni i zgromadzonych w niej eksponatów.

„Inna strona miasta”, godz. 13.25

Film dokumentalny opowiadający o warszawskiej Pradze Północ. Dzielnica stała się nowym domem dla przyjezdnych z całego świata. Na przestrzeni ostatnich lat powstał tu pełen tolerancji, kolorowy świat. Mieszają się kultury, religie i języki. Dla wielu obcokrajowców Praga to druga ojczyzna, której są wiernymi patriotami. Narratorem filmu jest Jacek Andrzejewski, warszawiak, który ukończył zakopiańską szkołę Antoniego Kenara oraz wydział grafiki i wzornictwa w Krefeld, w Niemczech. Trafił tam po nagonce antyżydowskiej 1968 roku poprzez Skandynawię i spędził 30 lat. Wrócił jednak do Warszawy na Pragę, którą jest zauroczony. Tu, przy ulicy Inżynierskiej, ma swoją pracownię. W filmie występują również przyjaciele Jacka Andrzejewskiego: Wojtek Sówka (muzyk, twórca steeldrumów), Natalia Sówka (żona Wojtka - Rosjanka), Natalia Andrzejewska (żona Jacka - Ukrainka), David Lewandowski (perkusista mieszkający w Nicei), Linas Domaradzkas (plastyk z Litwy), Carolina Albano (plastyczka z Rzymu), Żanna Gierasimowa (aktorka z Rosji), Mira Suchowiejko (pół - Polka, pół - Bułgarka), Nina Czerkies (aktorka z Rosji). Film otrzymał wyróżnienie na festiwalu w Mediolanie - I\'VE SEEN FILMS - International Film Festival w październiku 2010 roku.

„Kulturalni pl.”, godz. 16.00
(powt. 2 stycznia o godz. 04.30)

W specjalnym noworocznym wydaniu programu Anna Karna i Adam Malecki rozmawiają z wyjątkowymi gośćmi i widzami na tematy interesujące wszystkich. Goście to odkrywcy, naukowcy, artyści, intelektualiści, ludzie z pierwszych stron gazet, a także najbardziej znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Program informuje o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i społecznych z życia Polonii, zaprasza do udziału w imprezach rozrywkowych i sportowych, rekomenduje spektakle, wystawy i koncerty z udziałem polskich artystów.
W noworocznym wydaniu programu w studio gościć będziemy między innymi: Cezarego Pazure i aktorów filmu „Weekend”, Zespół Feel oraz Andrzeja Nejmana i aktorów Teatru Kwadrat.




„Szansa na sukces – Drupi”, godz. 21.05

W świątecznym wydaniu programu „Szansa na sukces\" posłuchamy piosenek włoskiego piosenkarza - Drupiego. Pod koniec lat 70 - tych cieszył się bardzo dużą popularnością w Polsce. Największe przeboje Drupiego, znane i lubiane w Polsce takie jak: „Vado Via\", „Come Va\" czy „Piccola e fragile\" śpiewać będą laureaci „Szansy na sukces\". Obok piosenkarza na kanapie jurorskie zasiądzie Grażyna Torbicka, która pełnić będzie również rolę tłumacza. Program poprowadzi Wojciech Mann.

„Pułapka”, godz. 22.05
(powt. o godz. 4.35)

Po wieloletniej emigracji do kraju powraca zza oceanu Maciek, niegdyś dobrze zapowiadający się aktor młodego pokolenia. W Ameryce nie zdobył sławy, próbuje więc ułożyć sobie na nowo życie w Polsce. Ale przez ten czas nad Wisłą wszystko się zmieniło: ludzie, układy, zwyczaje. Maciek ma problemy z odnalezieniem się w zupełnie obcej rzeczywistości. Dawni kumple to teraz bardzo zajęci biznesmeni, a spotykane kobiety nie mają ochoty na słuchanie zwierzeń emigranta. Zagubiony, osamotniony Maciek coraz częściej zagląda do kieliszka. Gdy kolejne próby powrotu do zawodu kończą się fiaskiem, Maciek nieoczekiwanie otrzymuje propozycję pracy w charakterze ... stróża samotnego domu stojącego nad brzegiem morza. Ma tam pilnować znajdującego się w piwnicy składu szmuglowanego alkoholu i czekać na wiadomość. Jaką? Od kogo? Tego nie wie. Początkowo wydaje się, że stróżowanie nad morzem nie będzie zbyt ryzykownym zajęciem. Wokół panuje cisza i spokój. Maciek poznaje swoją sąsiadkę Ewę: mieszkającą samotnie tajemniczą, długonogą piękność. Kilka dni później znajduje na plaży elegancki garnitur, a wraz z nim wypchany pieniędzmi portfel. Te pozornie odległe od siebie, nieistotne fakty połączą się niebawem w niebezpieczny ciąg wydarzeń, a Maciek uświadomi sobie, że został wplątany w skomplikowaną grę, w której ma być tylko pionkiem.



2 stycznia 2011 r. (niedziela)


„Król i królik”, godz. 08.55
Pilot serii. Prawdziwe życie miesza się z fantazją. Prześmiewcze spojrzenie na dorosłych, którym dzieci mają być posłuszne, czyli rodziców i nauczycieli, to jedna z charakterystycznych cech tego filmu.


„Wodne dzieci”, godz. 09.50

Film aktorsko - animowany. Pełna uroku opowieść, której głównymi bohaterami są chłopiec Tom i jego pies Toby. Pozostałe postaci, to mieszkańcy morskich głębin: wesołe wydry, oddział śmiesznych niedźwiedzi polarnych, oślizły węgorz - szpieg, zawzięty krab Jock, a także konik morski Terence paradujący dumnie w korsarskiej kolczudze oraz ryba - miecz Claude w stroju słynnego D\'Artagnana. Tom spotyka Elli, sierotę wychowywaną przez bogate wujostwo. Tom, przebywając w domu Elli, oskarżony zostaje niesłusznie przez jej wuja o kradzież. Chłopiec ucieka, skacze wraz z Tobim do wody i razem opadają na dno. Tom spotyka wydry i od jednej z nich dowiaduje się, że może wrócić na powierzchnię tylko za sprawą wodnych dzieci, które żyją gdzieś w głębi oceanu. Tom rozpacza, ze nigdy nie zobaczy Elli, zaś dziewczynka myśli, że Tom nie żyje. Tom i Tobi po wielu nieprawdopodobnych przygodach docierają do królestwa wodnych dzieci... Pan Oceanów,


Kraken pozwala chłopcu opuścić głębiny po spełnieniu pewnych warunków. Chłopiec wraca na ziemię. Odwiedza Elli, jej wuj przeprasza chłopca za bezpodstawne oskarżenie o kradzież. Postanawia chłopca adoptować. Tom prowadzi Elli nad rzekę, skąd dochodzą wesołe głosy wodnych dzieci.


„Tu, popatrz, blizna”, godz. 15.20

Spotkanie z Wiesławem Gołasem.


„Gra w miasta”, godz. 16.35
Gra w Miasta jest to program telewizyjny o charakterze teleturnieju/zabawy krajoznawczej, edukacyjnej odbudowujący emocjonalne stosunki z Polską. Prowadzące to dziennikarki wystylizowane na „agentki” tropiące najbardziej fascynujące tajemnice polskich miast. Miejsce akcji to miasta i miejscowości charakterystyczne dla danego regionu Polski - interesujące historycznie, geograficznie, krajobrazowo, kulturowo itp. Prowadzące wtapiają się w życie lokalnej ludności, wykonują czynności najbardziej charakterystyczne dla miejsca (rzemiosło, sport, sztuka). Przez cały czas programu widzowie zachęcani są do przysyłania trafnych odpowiedzi w formie e - mail na podany adres mailowy.

Więcej informacji:   TVP Polonia


Źródło: TVP Polonia
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia