NewYorkPolonia >> Artyku艂
W maju Warszawa stanie si臋 艣wiatowym centrum popularyzacji nauki

Data wstawienia: 29 grudnia, 2010

Warszawa (PAP) - Blisko tysi膮c uczonych i popularyzator贸w nauki z ca艂ego 艣wiata we藕mie udzia艂 w dorocznej Konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Centr贸w Nauki i Muze贸w (ECSITE), kt贸ra odb臋dzie si臋 mi臋dzy 26 a 28 maja w Warszawie. Organizatorem konferencji b臋dzie Centrum Nauki Kopernik.

Cho膰 ECSITE to stowarzyszenie europejskie, konferencja jest wydarzeniem o randze 艣wiatowej. Do stolicy zjad膮 przedstawiciele centr贸w nauki, muze贸w techniki, a tak偶e stowarzysze艅 pozarz膮dowych i uniwersytet贸w z Europy, Ameryki, Australii, Azji i Afryki.

"Jeste艣my najbardziej wysuni臋tym na wsch贸d o艣rodkiem, w kt贸rym ta konferencja kiedykolwiek si臋 odbywa艂a. Chcieliby艣my, by do tego klubu, kt贸ry g艂贸wnie sk艂ada si臋 z zamo偶nych pa艅stw Europy Zachodniej, do艂膮czy艂o jak najwi臋cej o艣rodk贸w z naszej cz臋艣ci Europy" - powiedzia艂 PAP dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

"Czujemy si臋 w pewnym sensie adwokatami tej cz臋艣ci Europy, a konferencja jest ciekaw膮 propozycj膮 budowania wsp贸lnej europejskiej to偶samo艣ci naukowej" - zaznaczy艂.

Co roku konferencji towarzyszy inne has艂o. CNK zaproponowa艂o, by has艂em warszawskiego spotkania by艂a "Wolno艣膰". "Wolno艣膰 jest fantastycznym tematem, bo mo偶e oznacza膰 zar贸wno wyzwanie, szans臋, jak i zagro偶enie. Jest wa偶na r贸wnie偶 w kontek艣cie nauki i bada艅 naukowych, w relacjach nauka-spo艂ecze艅stwo, nauka-biznes i nauka-politycy" - powiedzia艂 Firmhofer.

Uczestnicy konferencji wymieni膮 si臋 do艣wiadczeniami w dziedzinie nauki komunikacji i edukacji naukowej i zastanowi膮 si臋 nad mo偶liwo艣ciami wsp贸lnego dzia艂ania. Program jest ci膮gle w budowie, jednak - jak zaznaczy艂 dyrektor CNK - w planach s膮 trzy wyk艂ady g艂贸wne. "Codziennie rano b臋d膮 prowadzone wyk艂ady, kt贸re maj膮 prowokowa膰 do dyskusji. Zale偶y nam, aby te wyk艂ady by艂y przedmiotem dalszych dyskusji tak偶e podczas nieoficjalnych spotka艅 w trakcie konferencji" - zapowiedzia艂 dyrektor CNK.

Jakie osobisto艣ci 艣wiata nauki pojawi膮 si臋 w Warszawie? "Zabiegamy o przyjazd Craiga Ventera, s艂ynnego i kontrowersyjnego ameryka艅skiego naukowca, kt贸ry uczestniczy艂 w projekcie sekwencjonowania genomu ludzkiego, a teraz pracuje nad projektem syntetycznego 偶ycia" - wyja艣ni艂 Robert Firmhofer.

Najpierw pracowa艂 nad tym zagadnieniem w ramach programu rz膮dowego, potem opracowa艂 du偶o szybsz膮 i efektywniejsz膮 metod臋, kt贸ra nie zosta艂a przyj臋ta przez cia艂o rz膮dowe ze wzgl臋du na w膮tpliwo艣ci dotycz膮ce rzetelno艣ci wynik贸w.

"W zwi膮zku z tym za艂o偶y艂 komercyjn膮 firm臋 Celera Genomics, gdzie zastosowa艂 w艂asn膮 metod臋 sekwencjonowania genomu. Ze wzgl臋du na komercyjny charakter projektu cz臋艣膰 wynik贸w bada艅 by艂aby udost臋pniana na zasadach komercyjnych. Po miesi膮cach negocjacji dosz艂o do porozumienia pomi臋dzy zespo艂em publicznym i komercyjnym, a prace nad sekwencjonowaniem genomu zosta艂y zako艅czone znacznie szybciej ni偶 planowano, bez zagro偶enia komercjalizacji. Porozumienie zosta艂o zawarte pod egid膮 prezydenta Billa Clintona. To bardzo ciekawa historia, kt贸ra ma wiele wsp贸lnego z wolno艣ci膮 i niesie wiele nieoczywistych wniosk贸w" - powiedzia艂 dyrektor CNK.

Organizatorzy zaprosili r贸wnie偶 Alfreda Spectora, wiceprezesa Google ds. bada艅 naukowych i projekt贸w edukacyjnych. "+Google a wolno艣膰+ to jest fantastyczny temat. Z jednej strony Google jest korporacj膮, kt贸ra daje swobod臋 poruszania si臋 po sieci i zdobywania informacji. Z drugiej pojawiaj膮 si臋 zarzuty o monopolizowanie rynku" - zauwa偶y艂 rozm贸wca PAP.

Jak przypomnia艂, ciekawa te偶 jest sytuacja Google w Chinach, gdzie firma najpierw porozumia艂a si臋 z tamtejszym rz膮dem w sprawie cenzurowania sieci, by potem si臋 z tego wycofa膰. "Jest to pretekst do bardzo ciekawej rozmowy na temat wolno艣ci w technologiach informatycznych, czy wolno艣ci poszukiwania informacji naukowej" - wyja艣ni艂 Firmhofer.

"Wyk艂ady postaramy si臋 zdublowa膰, by mog艂a wzi膮膰 w nich udzia艂 nie tylko spo艂eczno艣膰 akademicka, ale te偶 mieszka艅cy Warszawy" - zapowiedzia艂.

Europejskie Stowarzyszenie Centr贸w Nauki i Muze贸w powsta艂o 20 lat temu. Obecnie skupia profesjonalnych popularyzator贸w nauki z 400 instytucji z 50 kraj贸w 艣wiata. Poza krajami europejskimi jego cz艂onkami s膮 m.in. USA, Kanada, Meksyk, Argentyna, Egipt.

Ewelina Krajczy艅ska


殴r贸d艂o: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia