NewYorkPolonia >> Artykuł
Jak działa sklep internetowy

Data wstawienia: 6 listopada, 2011

Wirtualny market działa nieco inaczej niż jego tradycyjny odpowiednik, choć tych różnic nie ma aż tak wiele. Najważniejszą jest to, iż właściciele nie mają bezpośredniego kontaktu z kupującym, a większość spraw załatwiają komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem. Na samym początku każdy sklep internetowy musi być wyposażony w listę produktów do której dołączane są ceny, fotografie i często długie opisy. To z niej potencjalni klienci mogą wybierać pożądane przez nich produkty. Im asortyment jest bogatszy tym oczywiście lepiej, bo szansa na to, ze wchodzących na portal internauta coś zamówi.

Pierwszym krokiem w działaniu sklepu internatowego jest oczywiście dodanie towarów, ale to można pominąć, ponieważ leży to po stronie właściciela lub pracownika, a nie dotyczy tego jak działa sklep internetowy. Procedura zamawiania przez potencjalnego klienta rozpoczyna się od wejścia na stronę wirtualnego domu handlowego. Wtedy przystępuje on do przeglądania i przeszukiwania bazy produktów i wybierania towarów, którymi jest zainteresowany. Następnie musi on się zarejestrować na portalu. Rejestracja zawsze wymaga weryfikacji e-mailowej, a w niektórych przypadkach telefonicznej lub nawet listownej. To oczywiście nie jest zbyt wygodne dla klientów, ale zapewnia znacznie większy poziom bezpieczeństwa i zwiększa prestiż jakim dysponuje dany sklep internetowy. Ten krok jest oczywiście najważniejszy, bo od niego zależy czy potencjalny zainteresowany coś zamówi czy nie.

Jeżeli użytkownik ma już konto i się zaloguje na swoje konto to kolejnym krokiem jest dodanie wybranych produktów do wirtualnego koszyka, czyli swego rodzaju przechowalni. Kiedy już zbierzemy w nim cała grupę potrzebnych towarów przychodzi czas złożenia zamówienia. Każdy sklep internetowy prosi wtedy po podanie danych odbiorcy, aby było wiadomo na jaki adres wysłać paczkę. Można wtedy wybrać opcję, aby dane były identyczne jak te podane przy rejestracji lub całkowicie nowe. Oprócz tego mamy możliwość poproszenia o wystawienie faktury VAT i wybieramy formę dostawy zamówionej przesyłki.

Do wyboru najczęściej jest jedna lub dwie firmy kurierskie, Poczta Polska lub oczywiście odbiór osobisty w centrali sklepu. Oprócz tego mamy możliwość wybory co do sposobu jakim zapłacimy za zamówienie. Tu pole manewru jest o wiele większe. Możemy zapłacić przelewem bezpośrednio na konto banku lub skorzystać z systemów płatności internetowych. Oprócz tego sklep internetowy daje możliwość zapłacenia podczas odbioru przesyłki, najczęściej jednak wybierana formą jest system płatności elektronicznych, ponieważ informacja o dokonaniu zapłaty jest dostarczana do sklepu w ciągu kilkunastu minut nawet w dni w których banki nie pracują.

Kiedy już zamówimy dany produkt otrzymamy drogÄ… e- mailowÄ… potwierdzenie o jego dokonaniu, bardzo podobnego e-maila dostaniemy, gdy zapÅ‚acimy na przesyÅ‚kÄ™. DziÄ™ki temu wiemy na jakim etapie jest zakup danych produktów. W niektórych przypadkach dostajemy także możliwość podglÄ…dania drogi paczki i możemy siÄ™ dowiedzieć, gdzie w danym dniu ona jest. To bardzo innowacyjne rozwiÄ…zanie i co tu dużo mówić – bardzo wygodne.

Ostatnim elementem całego procesu kupowania czegoś przez Internet jest otrzymanie zamówienia wysłanego przez sklep internetowy do naszego domu. Jeżeli dokonaliśmy przedpłaty to jest to koniec zakupów, a jeżeli nie to musimy zapłacić na paczkę osobie, która ją dostarczyła. Po rozpakowaniu paczki, w przypadku kiedy nie zgadza się ona z przedstawianym wcześniej stanie można j a zwrócić na podstawie reklamacji i żądać zwrotu pieniędzy.



Źródło: Janusz
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia