NewYorkPolonia >> Artykuł
Send Fresh Flowers Worldwide
Obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Chicago

Pomnik
Data wstawienia: 19 kwietnia, 2012

Chicagowska Polonia uczciła we wtorek drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Obchody zorganizowane przed pomnikiem ofiar Katynia na cmentarzu św. Wojciecha w Niles pod Chicago miały charakter symboliczny. Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę - pisze korespondentka PAP.

Twórca i inicjator powstania pomnika Wojciech Seweryn, działacz z Chicago, zginął 10 kwietnia 2010 roku na pokładzie Tu-154 pod Smoleńskiem.

We wtorek pod monumentem pojawiły się kwiaty, wieńce i zapłonęły znicze, przypominające o drugiej rocznicy katastrofy. Wśród osób, które przyszły na wspólną modlitwę przed pomnikiem katyńskim, była wdowa po polonijnym działaczu, Maria Seweryn, i córka Anna Wójtowicz z rodziną. Byli także weterani, motocykliści, uczestnicy Rajdów Katyńskich oraz młodzież szkolna.

"Dla mnie 10 kwietnia pozostanie na zawsze wyjątkową datą. Będzie to dzień smutku i żalu, wspomnienia wszystkich tych, którzy zginęli w tej katastrofie. Straciłem swojego przyjaciela Wojtka Seweryna, z którym współpracowałem przy pomniku katyńskim" - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Pamięci Ofiar Katynia i Smoleńska, Andrzej Brach.

W wielu parafiach, skupiskach Polonii, zostały we wtorek odprawione nabożeństwa w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W kościele św. Ferdynanda mszę odprawił biskup pomocniczy archidiecezji chicagowskiej Andrzej Wypych.

Wspominając podczas mszy swojego ojca Wojciecha Seweryna i pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej, Anna Wójtowicz powiedziała: "Nam tutaj na ziemi ciężko żyć, ale Bóg potrzebował Was bardziej, wybrał przecież najlepszych".

W rozmowie z PAP Wójtowicz przyznała, że "po tych dwóch latach nie jest wcale lżej, a nawet chwilami gorzej". "Czas na pewno zagoił te pierwsze rany, ale wciąż tragedia smoleńska nie jest wyjaśniona. Ciągle walczymy o to, żeby okoliczności tej tragedii zostały wyjaśnione przez międzynarodową komisję. Dlatego jest nam tak ciężko, bo straciliśmy najbliższych w bardzo niewyjaśnionych okolicznościach" - stwierdziła.

Po mszy można było oglądać wystawę tematyczną przygotowaną przez uczniów Polskiej Szkoły Katolickiej im. św. Ferdynanda, której od roku patronują honorowo Lech i Maria Kaczyńscy.

W najbliższą niedzielę na cmentarzu św. Wojciecha pod Chicago odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie ufundowanej przez Związek Klubów Polskich tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej, która została zamontowana obok pomnika ofiar Katynia.

Kolejne uroczystości zaplanowano na 21-22 kwietnia; w tych dniach w Chicago przebywać będzie wdowa po generale Andrzeju Błasiku, Ewa Błasik, i wdowa po rzeczniku praw obywatelskich Januszu Kochanowskim, Ewa Kochanowska.

Joanna Trzos (PAP), Chicago, 11 kwietnia 2012 r.


Źródło: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia