NewYorkPolonia >> Artyku艂
69 lat temu w warszawskim getcie wybuch艂o powstanie

Data wstawienia: 19 kwietnia, 2012

Warszawa (PAP) - 19 kwietnia 1943 r. 偶ydowscy bojownicy z 呕OB i 呕ZW stawili zbrojny op贸r oddzia艂om niemieckim, kt贸re przyst膮pi艂y do likwidacji warszawskiego getta. "S膮 takie pi臋kne s艂owa: godno艣膰, cz艂owiecze艅stwo. Tego bronili艣my" – m贸wi艂 o podj臋tej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przyw贸dc贸w powstania.

„Powstanie nie by艂o porywem walcz膮cych o zwyci臋stwo i laury, tylko kamieniem rzuconym przeciwko ideologii dzikiej, wyzbytej cech cz艂owieczych i przeciw olbrzymiej sile pa艅stwa w centrum Europy rz膮dzonego przez zgraj臋 morderczych oprawc贸w w obliczu milcz膮cego 艣wiata. Ten czyn, kt贸ry wry艂 si臋 w pami臋膰 i 艣wiadomo艣膰 ludzk膮, przybiera miar臋 mitu, buntu s艂abych i opuszczonych przeciw niesamowitym, niszcz膮cym si艂om i zas艂uguje na nowe przykazanie: nigdy wi臋cej” - pisa艂 prof. Isr膰l Gutman ("19.04.1943", Fundacja Shalom).

Warszawskie getto by艂o najwi臋kszym spo艣r贸d za艂o偶onych przez Niemc贸w. Wed艂ug spisu dokonanego na rozkaz w艂adz niemieckich przez Judenrat w pa藕dzierniku 1939 r. w Warszawie przebywa艂o ok. 360 tys. 呕yd贸w.

Ich liczba zwi臋kszy艂a si臋 po zarz膮dzeniu wydanym 30 pa藕dziernika 1939 r. przez Heinricha Himmlera, kt贸re nakazywa艂o przesiedlenie ludno艣ci polskiej i 偶ydowskiej do Generalnego Gubernatorstwa z ziem w艂膮czonych do Rzeszy. W jego wyniku od listopada 1939 r. do pa藕dziernika 1940 r. do Warszawy przyby艂o ok. 90 tys. 呕yd贸w. Mimo i偶 liczba mieszka艅c贸w getta na skutek wysokiej 艣miertelno艣ci i ucieczek pozornie mala艂a, to kolejne migracje wci膮偶 zag臋szcza艂y getto, kt贸rego terytorium kurczy艂o si臋.

Od stycznia do marca 1941 r. przyby艂o do niego ok. 50 tys. 呕yd贸w z zachodniej cz臋艣ci dystryktu warszawskiego. Wtedy te偶 liczba mieszka艅c贸w getta osi膮gn臋艂a maksimum i wynosi艂a ok. 460 tys.

呕ydzi przebywaj膮cy w getcie 偶yli w strasznych warunkach. Marek Stok tak w swoich pami臋tnikach opisywa艂 warszawskie getto w zimie 1941 r.: „Tysi膮ce n臋dzarzy, 偶ebrak贸w stale biwakuje na ulicy. To nie s膮 ludzie – jakie艣 straszliwe mary. Upiorne postacie w brudnych 艂achmanach, szmatach, wychudzone twarze o rozgor膮czkowanych oczach i spuchni臋tych z g艂odu nogach. S膮 wsz臋dzie. Na podw贸rkach, na chodnikach, pod murami i na jezdniach, zawodz膮, krzycz膮, prosz膮 o ja艂mu偶n臋. (...) Nie mo偶na przej艣膰 d艂u偶szego odcinka ulicami, by nie spotka膰 trup贸w ludzkich. Le偶y trup w 艂achmanach na chodniku, a ludzie spiesznie, staraj膮c si臋 nie patrze膰, przechodz膮 obok, a偶 jaka艣 lito艣ciwa dusza przykryje go gazetami. Trupy m臋偶czyzn, kobiet, dzieci. Na wszystkich ulicach”.

22 lipca 1942 r. nazi艣ci przyst膮pili do akcji wysiedle艅czej w getcie warszawskim, w kt贸rym przebywa艂o ok. 380 tys. 呕yd贸w. W ci膮gu dw贸ch miesi臋cy wywieziono do Treblinki i zagazowano 300 tys. os贸b.

W Warszawie pozosta艂o ok. 60 tys. os贸b narodowo艣ci 偶ydowskiej, z czego po艂owa nielegalnie. 20 tys. przedosta艂o si臋 na „aryjsk膮” stron臋 miasta.

艢wiadomo艣膰, 偶e nazi艣ci d膮偶膮 do ca艂kowitej eksterminacji 呕yd贸w, zmieni艂a charakter 偶ydowskiego ruchu oporu. 28 lipca 1942 r. w warszawskim getcie utworzono pierwsz膮 呕ydowsk膮 Organizacj臋 Bojow膮 (呕OB), kt贸r膮 15 pa藕dziernika 1942 r. rozszerzono o kolejne ugrupowania.

Za艂o偶ycielami 呕OB byli m.in. Icchak Cukierman, Cywia Lubetkin, Marek Edelman, Josef Kap艂an i Mordechaj Tanenbaum. Komendantem 呕OB zosta艂 Mordechaj Anielewicz. Organizacja liczy艂a ok. 500 cz艂onk贸w, nawi膮za艂a kontakt z polskim podziemiem (Komenda G艂贸wna AK) i planowa艂a stawianie oporu Niemcom w czasie kolejnych akcji wysiedle艅czych.

Poza 呕OB w getcie dzia艂a艂 tak偶e 呕ydowski Zwi膮zek Wojskowy (呕ZW), kt贸rego cz艂onkowie wywodzili si臋 z przedwojennego 偶ydowskiego ruchu narodowego, Betaru. O dzia艂alno艣ci 呕ZW wiadomo jednak niewiele. Wi臋kszo艣膰 bojowc贸w tej formacji poleg艂a w powstaniu w getcie.

Autorzy wydanej niedawno ksi膮偶ki "Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze. Wok贸艂 呕ydowskiego Zwi膮zku Wojskowego" Dariusz Libionka i Laurence Weinbaum dowodz膮, 偶e historia tego ugrupowania sta艂a si臋 przedmiotem wielu manipulacji i zafa艂szowa艅. Ich przyk艂adem jest osoba Mieczys艂awa Apfelbauma, rzekomego dow贸dcy 呕ZW, kt贸ry wed艂ug obu badaczy jest postaci膮 fikcyjn膮. Zdaniem autor贸w publikacji za w艂a艣ciwych przyw贸dc贸w 呕ZW nale偶y uzna膰 Leona Rodala i Paw艂a Frenkla.

Chocia偶 podejmowane przed wybuchem powstania pr贸by po艂膮czenia 呕OB i 呕ZW nie powiod艂y si臋, to podczas walk w kwietniu 1943 r. obie organizacje wsp贸艂pracowa艂y ze sob膮. Zakres ich dzia艂a艅 oraz rola odegrana w trakcie powstania do dzisiaj budz膮 jednak dyskusje.

Podstawowym problem 偶ydowskich bojownik贸w z 呕OB i 呕ZW by艂 brak broni. Niewielkie dostawy od polskiego podziemia nie wystarcza艂y. Starano si臋 wi臋c r贸偶nymi sposobami zdobywa膰 bro艅 po „aryjskiej” stronie i dostarcza膰 j膮 na teren getta. W podziemnych wytw贸rniach produkowano butelki zapalaj膮ce, 偶ar贸wki wype艂nione kwasem siarkowym i granaty. Jesieni膮 1942 r. na terenie getta mieszka艅cy zacz臋li budowa膰 tunele, bunkry i schrony. Wi臋kszo艣膰 z nich nie mia艂a ju偶 z艂udze艅, co do niemieckich plan贸w i zdawa艂a sobie spraw臋, 偶e ludno艣膰 wywo偶ona z getta jest mordowana.

Do pierwszego wyst膮pienia zbrojnego dosz艂o w getcie 18 stycznia 1943 r., kiedy wkroczy艂y do niego oddzia艂y niemieckie maj膮ce deportowa膰 do Treblinki 8 tys. 呕yd贸w. Tym razem jednak Niemcy napotkali zbrojny op贸r cz艂onk贸w 呕OB. W ci膮gu czterech dni nier贸wnej walki poleg艂o kilkuset 呕yd贸w. Nazi艣ci wywie藕li w tym czasie ok. 4 tys. os贸b, ale potem akcja zosta艂a przerwana.

Walki wybuch艂y na nowo rankiem 19 kwietnia 1943 r., kiedy 850 偶o艂nierzy Waffen-SS uzbrojonych w karabiny maszynowe, miotacze p艂omieni, dzia艂ka, wozy pancerne i czo艂gi wkroczy艂o na teren getta bram膮 od strony Nalewek. Zostali oni zaatakowani przez 偶ydowskich powsta艅c贸w, kt贸rzy w pierwszym starciu odnie艣li sukces. Po po艂udniu tego samego dnia, liczniejsze i lepiej uzbrojone oddzia艂y niemieckie ponownie wkroczy艂y na teren getta. Dowodzi艂 nimi gen. SS Jurgen Stroop.

W walkach wzi臋艂o udzia艂 ok. tysi膮ca s艂abo uzbrojonych powsta艅c贸w. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. 偶o艂nierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddzia艂贸w ukrai艅skich, litewskich i 艂otewskich. Przeciwko powsta艅com u偶yte zosta艂y pojazdy opancerzone oraz artyleria.

Przez blisko miesi膮c warszawskie getto prowadzi艂o b贸j z wojskami niemieckimi. Najci臋偶sze walki toczy艂y si臋 w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. Niemcy systematycznie posuwali si臋 w g艂膮b getta. Pal膮c i niszcz膮c dom po domu zmuszali ludno艣膰 cywiln膮 do opuszczania bunkr贸w i schron贸w.

Podejmowane w ograniczonym zakresie przez polskie podziemie (nieliczne oddzia艂y Kedywu, Socjalistycznej Organizacji Bojowej i GL) pr贸by pomocy osamotnionym bojownikom 偶ydowskim zako艅czy艂y si臋 niepowodzeniem. W trakcie walk w getcie 呕OB skierowa艂a do Polak贸w apel, kolportowany po aryjskiej stronie, w kt贸rym pisano m.in.: „Polacy, Obywatele, 呕o艂nierze Wolno艣ci. (…) W艣r贸d dymu po偶ar贸w i kurzu krwi mordowanego getta Warszawy – my wi臋藕niowie getta, 艣lemy wam bratnie serdeczne pozdrowienia. Wiemy, 偶e w serdecznym b贸lu i 艂zach wsp贸艂czucia, 偶e z podziwem i trwog膮 o wynik tej walki przygl膮dacie si臋 wojnie, jak膮 od wielu dni toczymy z okrutnym okupantem. Lecz wiedzcie, 偶e ka偶dy pr贸g getta, jak dotychczas, tak i nadal b臋dzie twierdz膮, 偶e mo偶emy wszyscy zgin膮膰 w tej walce, lecz nie poddamy si臋, 偶e dyszymy, jak i wy, 偶膮dz膮 odwetu i kary za wszystkie zbrodnie wsp贸lnego wroga. Toczy si臋 walka o nasz膮 i wasz膮 Wolno艣膰. O wasz i nasz – ludzki, spo艂eczny, narodowy – honor i godno艣膰. Pom艣cimy zbrodnie O艣wi臋cimia, Treblinki, Be艂偶ca, Majdanka! Niech 偶yje braterstwo broni i krwi walcz膮cej Polski!”.

8 maja Niemcy odkryli i otoczyli ogromny schron przy ul. Mi艂ej 18, w kt贸rym znajdowa艂o si臋 kilkuset ludzi, w tym sztab 呕OB i ponad 100 偶ydowskich bojownik贸w. Na wezwanie Niemc贸w cywile wyszli, natomiast wi臋kszo艣膰 powsta艅c贸w razem z dow贸dc膮 Mordechajem Anielewiczem pope艂ni艂a samob贸jstwo.

Powstanie, pomimo apeli rz膮du polskiego w Londynie, nie wywo艂a艂o 偶adnych reakcji aliant贸w. W prote艣cie przeciwko oboj臋tno艣ci 艣wiata wobec tragedii narodu 偶ydowskiego, 12 maja 1943 r. cz艂onek Rady Narodowej RP w Londynie Szmul Zygielbojm pope艂ni艂 samob贸jstwo.

W li艣cie zaadresowanym do prezydenta W艂adys艂awa Raczkiewicza i premiera W艂adys艂awa Sikorskiego pisa艂: „W艣r贸d mur贸w getta odbywa si臋 obecnie ostatni akt tragedii jakiej nie zna艂a historia. Odpowiedzialno艣膰 za zbrodnie wymordowania ca艂ej ludno艣ci 偶ydowskiej w Polsce spada w pierwszym rz臋dzie na samych morderc贸w, ale po艣rednio obci膮偶a ona tak偶e ca艂膮 ludzko艣膰, narody i rz膮dy pa艅stw sojuszniczych, kt贸re do tej pory nie usi艂owa艂y przeprowadzi膰 konkretnej akcji celem wstrzymania tej zbrodni. Przypatruj膮c si臋 biernie wymordowaniu milion贸w bezbronnych zam臋czonych dzieci, kobiet i m臋偶czyzn, sta艂y si臋 te kraje wsp贸lnikami zbrodniarzy. (…) Nie mog臋 pozosta膰 w spokoju. Nie mog臋 偶y膰, gdy resztki narodu 偶ydowskiego w Polsce, kt贸rego jestem przedstawicielem, s膮 likwidowane. (…) 艢mierci膮 swoj膮 pragn臋 wyrazi膰 najsilniejszy protest przeciw bierno艣ci, z kt贸r膮 艣wiat przygl膮da si臋 i dopuszcza do zag艂ady ludu 偶ydowskiego”.

Powsta艅cy w ma艂ych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 r. Tego dnia gen. Stroop og艂osi艂 koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwyci臋stwa rozkaza艂 wysadzi膰 w powietrze Wielk膮 Synagog臋 na T艂omackiem.

W raporcie sporz膮dzonym na temat likwidacji warszawskiego getta Stroop pisa艂: „Stawiany przez bandyt贸w op贸r m贸g艂 zosta膰 z艂amany tylko przez energiczn膮 i niezmordowan膮, trwaj膮c膮 dzie艅 i noc akcj臋 bojow膮 oddzia艂贸w szturmowych. Dnia 23 kwietnia 1943 r. Reichsf眉hrer SS za po艣rednictwem wy偶szego dow贸dcy SS i policji +Wsch贸d+ w Krakowie wyda艂 rozkaz przeszukania z najwi臋ksz膮 bezwzgl臋dno艣ci膮 i nieub艂agan膮 surowo艣ci膮 getta warszawskiego. Dlatego te偶 zdecydowa艂em si臋 teraz na ca艂kowite zniszczenie 偶ydowskiej dzielnicy mieszkaniowej przez spalenie wszystkich blok贸w mieszkalnych, 艂膮cznie z blokami przy zak艂adach zbrojeniowych. (…) ostrze偶ono ludno艣膰 aryjsk膮, 偶e ten, kto 艣wiadomie udzieli schronienia 呕ydowi, a w szczeg贸lno艣ci poza 偶ydowsk膮 dzielnic膮 mieszkaniow膮 da pomieszczenie, wy偶ywienie lub ukryje 呕yda, b臋dzie ukarany 艣mierci膮”.

Getto warszawskie zosta艂o zr贸wnane z ziemi膮. Wed艂ug raport贸w gen. Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowa艂o si臋 ponad 56 tys. 呕yd贸w. Oko艂o 6 tys. zgin臋艂o na miejscu w walce, na skutek po偶ar贸w czy zaczadzenia. 7 tys. 呕yd贸w nazi艣ci zamordowali na terenie getta, tyle samo wys艂ano do Treblinki. Pozosta艂a grupa ok. 36 tys. zosta艂a wys艂ana do innych oboz贸w, przede wszystkim do KL Auschwitz i Majdanka.

Straty niemieckie wynie艣膰 mia艂y wed艂ug tych samych raport贸w kilkunastu zabitych i kilkudziesi臋ciu rannych. 殴r贸d艂a 偶ydowskie i polskie podaj膮, 偶e by艂y one kilkakrotnie wy偶sze.

Spo艣r贸d 偶o艂nierzy 呕OB powstanie w getcie prze偶y艂o kilkudziesi臋ciu. Wi臋kszo艣膰 z nich jednak nie doczeka艂a ko艅ca wojny, zgin臋li walcz膮c w oddzia艂ach partyzanckich, w Powstaniu Warszawskim lub zostali wydani Niemcom. Wojn臋 prze偶y艂o tylko kilku, w tym dwaj cz艂onkowie dow贸dztwa 呕OB – Icchak Cukierman i Marek Edelman. W walkach na terenie getta 艣mier膰 ponie艣li tak偶e niemal wszyscy 偶o艂nierze 呕ZW.

O podj臋tej 19 kwietnia 1943 r. walce tak m贸wi艂 Marek Edelman: „Nie marzyli艣my o polskich czy angielskich komandosach, kt贸rzy przychodz膮 nam z pomoc膮. 艢ni艂a nam si臋 bro艅. Wiem, wiem, 偶e to by nic nie zmieni艂o. Ale – jak m贸wi piosenka - +nie chodzi o to, aby doj艣膰 do celu, ale o to, 偶eby i艣膰 po s艂onecznej stronie+. Wygra膰 nie mogli艣my, ale chcieli艣my i艣膰 po s艂onecznej stronie. S膮 takie pi臋kne s艂owa: godno艣膰, cz艂owiecze艅stwo. Tego bronili艣my”. („W czterdziest膮 rocznic臋. Agonia, walka i 艣mier膰 warszawskiego getta. M. Edelman +Getto walczy+")

Powstanie w warszawskim getcie rozbudzi艂o wol臋 walki w innych o艣rodkach. Do wyst膮pie艅 zbrojnych, jednak na du偶o mniejsz膮 skal臋, dosz艂o m. in. w gettach w Bia艂ymstoku, B臋dzinie, Cz臋stochowie i Wilnie.

Mariusz Jarosi艅ski (PAP)


殴r贸d艂o: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia