NewYorkPolonia >> Artykuł
Send Fresh Flowers Worldwide
Marszałek Bogdan Borusewicz do Polonii: w dalszym ciągu Polska będzie was wspierać

Data wstawienia: 3 maja, 2012

Pragnę Was zapewnić, że w dalszym ciągu Polska będzie Was wspierać - powiedział we wtorek w orędziu telewizyjnym marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, z okazji obchodzonego 2 maja po raz 11. Dnia Polonii i Polaków za granicą.

"Z okazji Dnia Polonii życzę wszystkim Rodakom przebywającym z różnych przyczyn za granicą, aby byli zawsze przekonani, że Ojczyzna o nich pamięta. Pragnę Was zapewnić, że w dalszym ciągu Polska będzie Was wspierać.

Raz jeszcze wszystkim moim Rodakom mieszkającym poza krajem życzę sukcesów w życiu osobistym, spełnienia marzeń i zapraszam do odwiedzania Ojczyzny" - powiedział Borusewicz.

Marszałek Senatu przypomniał, że w tym szczególnym dniu wszyscy Polacy w kraju łączą się myślami z tymi, którzy mieszkają na stałe z dala od Polski. Dodał, że Senat inicjując w 2002 r. ustawę o Dniu Polonii i Polaków za Granicą "oddał hołd i wyrazy wdzięczności tym, którzy przebywając stale poza krajem działają na rzecz prestiżu i pozycji Polski w świecie".

Borusewicz podkreślił, że w 2012 r. minie 90 lat od pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu, przywróconego przez Konstytucję Marcową po ponad 100 latach niewoli. Jak zaznaczył właśnie w tamtym okresie ukształtowała się tradycja patronowania Senatu nad rodakami rozsianymi po całym świecie, która została potwierdzona w konstytucji z 1997 r.

"Od początku swego istnienia Senat przywiązywał ogromną uwagę do spraw związanych z Polakami żyjącymi w diasporze i do problemów migracji. Mam nadzieję, że zmiana sposobu wspierania środowisk polskich na świecie, jaka dokonała się w tym roku, nie wpłynie negatywnie na realizację przez Państwo Polskie, tego zaszczytnego obowiązku" - powiedział Borusewicz.

2 maja już po raz jedenasty jest obchodzony Dzień Polonii - święto około 20 mln Polaków, zamieszkałych poza granicami Polski. Opiekę nad Polonią i Polakami za granicą sprawuje Senat RP.

(PAP), Warszawa, 2 maja 2012 r.


Źródło: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia