NewYorkPolonia >> Artykuł
Send Fresh Flowers Worldwide
Historia lubi się powtarzać

Grupa aktorska po spektaklu
Data wstawienia: 24 grudnia, 2012

Powiedzenie powyższe brzmi z pozoru jak slogan, ale w słoneczną niedzielę 16 grudnia 2012 roku w stolicy Kalifornii - Sacramento znalazło swe odzwierciedlenie w rzeczywistości. Tutaj przy 1601 South Avenue znajduje się Polonijnym Ośrodek Kulturalno-Pastoralny i to tu właśnie raz jeszcze dokonała się historia. Dokonała się w dwojaki sposób. Po pierwsze gdyż barwnie ubrane i jakby przeniesione w czasie przewinęły się znane, historyczne postacie z tysiącletniego okresu istnienia państwa polskiego, a po drugie gdyż harcerska młodzież przygotowana przez grono instruktorskie tutejszego ośrodka ZHP powtórzyła raz jeszcze występ, którym zadebiutowała podczas uroczystości święta 11 listopada br. w San Francisco. Zmieniła się część aktorów, zmieniła widownia, ale pozostał ten sam przekaz, to samo wzruszenie, tak samo gorące brawa.

Gdy już wspomnieliśmy o tym ośrodku, które wraz z kaplicą jest własnością Polonii, warto zajrzeć na ich stronę internetową :

www.poloniasacramento.com ,

gdzie między innymi opisują także historię swego powstania oraz rozwoju:

„Polonijny Osrodek Kulturalno Pastoralny w Sacramento zostal formalnie powolany jako kontynuacja Polonijnego Osrodka Duszpasterskiego, potwierdzony aktem prawnym stanu Kalifornia w dniu 22 Pazdziernika 1985 roku podpisali go czlonkowie zarzadu w skladzie:Stanislaw Rowinski – Prezes, Ks. Leon Juchniewicz – WicePrezes, Eugeniusz Grellus – Skarbnik, George Johnson – Sekretarz.

W kilka miesiecy pozniej,dzieki hojnosci czlonkow oraz innych donatorow zakupilismy ziemie w Rio Linda na ktorej to zamierzalismy budowac osrodek z kaplica. Po zlozeniu projektu budowy okazalo sie ze koszty przewyzszaja wielokrotnie mozliwosci finansowe organizacji. Wtedy to decyzja Rady Osrodka dokonalismy sprzedazy dzialki ze znacznym zyskiem, pozwalajacym na zakup gotowego budynku, ktory po remoncie moglby sie nadawac do dzialalnosci. Po kilku nieudanych probach , w polowie 1990 r.,udalo sie doprowadzic do zakupu nieruchomosci w Sacramento przy 1601 South Ave. We wlasnym zakresie,praca czlonkow wyremontowalismy budynek, oraz dostowalismy kaplice do wymogow koscielnych. Teren ogrodzilismy nowo wybudowanym parkanem.

W dniu 27 Pazdziernika 1991 roku ku radosci calej wspolnoty polonijnej nastapilo uroczyste otwarcie Polonijnego Osrodka Kulturalno Pastoralnego a 10 Kwietnia 1995 roku Kaplica Matki Boskiej Czestochowskiej zostala konsekrowana przez Biskupa Diecezji Sacramento Wiliama Weigand.(...) „

Byłem tam już nie po raz pierwszy. Działają prężnie od wielu lat. W południe w kaplicy odbywa się msza w języku polskim. Po niej w kafeterii serwowane jest pyszne polskie jedzenie; próbowałem. W salce obok odbywają się występy, zabawy, spotkania. Całość ma wystarczająco miejsca i w środku, i na zewnątrz. Dalekowzroczność założycieli pozwoliła, aby tutejsza społeczność miała coś swojego, własnego. Dołączają nowi społecznicy wnosząc ogrom energii. Życzę im wszystkim na kolejny 2013 rok oraz następne, nieustającej pogody ducha i entuzjazmu. Miło patrzeć z jaką radością wychowują młodzież w ogromnym poczuciu dumy do tego, że są Polakami. Dbając o przeszłość, o historię myślą o przyszłości. Tak właśnie trzeba. Nie wolno tylko i wyłącznie obchodzić rocznic nie myśląc o tym by budować rzeczy które będziemy wspominali z dumą za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, a które zbudujemy sami.

Ryszard Urbaniak, Kalifornia, 19 grudnia 2012 r.


Źródło: Ryszard Urbaniak
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia