NewYorkPolonia >> Artykuł
Send Fresh Flowers Worldwide
Za dobroczynność trafią na ołtarze

Data wstawienia: 24 grudnia, 2012

Warszawa (media/PAP) - Papież Benedykt XVI w przyszłym roku beatyfikuje i kanonizuje ponad 50 osób. Są wśród nich trzy Polki – informuje „Dziennik Polski”.

Beatyfikacja Zofii Czeskiej i Małgorzaty Łucji Szewczyk ma się odbyć 9 czerwca 2013 r. Data wyniesienia na ołtarze Klary Ludwiki Szczęsnej nie została jeszcze ustalona.

Zofia z Maciejowskich Czeska żyła na przełomie XVI i XVII w. Po śmierci męża oddała się pracy charytatywnej. Zorganizowała w Krakowie instytut zwany Domem Panieńskim, gdzie przyjmowano osierocone dziewczęta. Stworzyła także Zgromadzenie Sióstr Prezentek, które do dziś kontynuuje jej dzieło.

Kolejna nowa polska błogosławiona to urodzona w 1828 r. na Wołyniu Małgorzata Łucja Szewczyk, założycielka Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej, zwanych serafitkami. Prowadzą one domy starców, ochronki, domy dziecka itp. Środki na to zdobywają m.in. szyjąc bieliznę i szaty liturgiczne.

Klara Ludwika Szczęsna to współzałożycielka Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego zwanych potocznie sercankami. Zgromadzenie powstało w 1894 r. w Krakowie, zaś pierwszą przełożoną została siostra Ludwika, przybierając imię zakonne Klara. Sercanki zaczęły pracę w szpitalach, prowadziły ochronki i szkoły, kursy kroju i szycia oraz katechizację na wsiach, gdzie nie mogli dotrzeć kapłani.


Źródło: PAP
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia