NewYorkPolonia >> Nowy Jork
Send Fresh Flowers Worldwide
Witamy w Nowym Jorku!

New York Map  Nowy Jork (ang. State of New York lub New York State) - stan w północno-wschodniej części USA. Graniczy z jeziorami Ontario i Erie, z kanadyjskimi prowincjami Ontario i Quebec, a także ze stanami Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey i Pensylwania. Od południowego wschodu dotyka Oceanu Atlantyckiego. Największym miastem stanu jest Nowy Jork gdzie mieszka prawie połowa jego mieszkańców. Inne duże miasta to Buffalo, Rochester, Syracuse i Albany.

  Stan rozciąga się od Atlantyku do jezior Ontario i Erie. Na północy graniczy z Kanadą. Główne rzeki to Niagara, Hudson i Rzeka Świętego Wawrzyńca.

  Nowy Jork ma 17 421 800 mieszkańców (2005). Najpowszechniej używanymi językami są: język angielski - 71,84%, język hiszpański - 14,08%, język chiński - 1,66%, język rosyjski - 1,33%, język włoski - 1,27%, język francuski - 0,8%, francuski kreolski - 0,65%, język jidysz - 0,61%, język koreański - 0,6% i język polski - 0,54%.

  Główne atrakcje turystyczne to: Statua Wolności, wodospad Niagara, wyższa szkoła wojskowa West Point, Central Park.

  Nowy Jork lub Miasto Nowy Jork (ang. New York, New York City lub City of New York, oficjalnie The City of New York) - miasto w stanie Nowy Jork, największe pod względem liczby ludności miasto w Stanach Zjednoczonych. "Miasto, które nigdy nie śpi", zwane także "Wielkim Jabłkiem" ("Big Apple"). Leży na wschodnim (atlantyckim) wybrzeżu USA, przy ujściu rzek Hudson i East River do Zatoki Nowojorskiej. Uważany za światowe centrum m.in. reklamowe i medialne (do niedawna także finansowe). W Nowym Jorku mieści się główna siedziba ONZ.

  Nowy Jork zaliczany jest do najgęściej zaludnionych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Liczba mieszkańców miasta przekracza 8,3 miliona (dane z 2008 roku), powierzchnia wynosi 1214 kilometrów kwadratowych, co daje gęstość zaludnienia ok. 10 tys. osób na km kwadratowy.

  Nowy Jork znajduje się w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w południowo-wschodniej rejonie stanu Nowy Jork, w połowie drogi między Waszyngtonem i Bostonem. Położony jest przy ujściu rzeki Hudson (rzeka) do Oceanu Atlantyckiego, które w tym miejscu tworzy naturalnie chronione nabrzeże, co pomogło w rozwoju miasta jako ważnego punktu handlowego. Główna część Nowego Jorku położona jest na trzech wyspach: Manhattan, Staten Island i Long Island, co ma znaczący wpływ na wysoką gęstość zaludnienia miasta.

  Rzeka Hudson wpływa poprzez Dolinę Hudson do Zatoki Nowojorskiej. Pomiędzy Nowym Jorkiem i miastem Troy, rzeka tworzy estuarium. Oddziela ona również miasto od New Jersey. Cieśnina East River oddziela Bronx i Manhattan od Long Island. Inna cieśnina, Harlem River, dzieli Manhattan i Bronx. Powierzchnia miasta została zmieniona w dużej mierze przez człowieka. Proces rekultywacji terenów wzdłuż nabrzeży był prowadzony już od czasów holenderskich osadników. Te działania są najbardziej widoczne na Dolnym Manhattanie, a zwłaszcza w rejonie Battery Park City, kompleksu zaprojektowanego i utworzonego w latach 1970-1980. Niektóre z naturalnych różnic w wysokościach zostały zniwelowane, zwłaszcza na Manhattanie. Powierzchnię miasta na lądzie szacuje się na 789 km2. Całkowita powierzchnia wynosi 1214 km2. Woda zajmuje 425 km2. Najwyższym punktem miasta jest Todt Hill na Staten Island (124,9 m n.p.m.).

Nowy Jork cechuje się wilgotnym, kontynentalnym klimatem. Miasto przylega do oceanu, w wyniku czego zmiany temperatury nie są tak znaczne jak wewnątrz lądu. Każdej zimy pada śnieg.

  Nowy Jork jest największym pod względem liczby ludności miastem USA. Łączna liczba mieszkańców Nowego Jorku w 2005 r. wynosiła 8 213 839 (wzrost z 7,3 mln w 1990). Stanowi to ok. 40% populacji całego stanu Nowy Jork. Demografowie przewidują, że w 2030 miasto zamieszkiwać będzie 9,2-9,5 mln ludzi. Gęstość zaludnienia jest bardzo wysoka i wynosi 10 194 osób/km˛ (25 846/km˛ na Manhattanie). W mieście mówi się ponad 40 językami, a większość emigrantów pochodzi z Dominikany, Chin, Jamajki, Rosji, Włoch, Polski, Indii i Rumunii. W Nowym Jorku można spotkać ludzi prawie z każdego zakątka świata. 35,9% mieszkańców urodziło się poza USA - 18,9% pochodzi z Ameryki Łacińskiej, 8,6% z Azji i 7% z Europy. Miasto jest także największym skupiskiem mieszkańców pochodzenia żydowskiego w USA (ok. 900 tys.) (gł. dzielnica Borough Park i Wiliamsburg). Duża liczba osób przyznaje się do pochodzenia włoskiego - 8,7%, irlandzkiego - 5,3%, polskiego - 4%. Polonia skupia się w dzielnicy Greenpoint, w północnym Brooklynie a także Staten Island i dzielnicach Queensu - Ridgewood, Maspeth & Middle Village. W mieście wychodzi gazeta polskojęzyczna Nowy Dziennik. Greenpoint na Brooklynie (nazywany Little Poland) w przewadze zamieszkany jest przez Polaków. W Nowym Jorku istnieje wiele polskich organizacji, m.in. (Fundacja Kościuszkowska, Polski Instytut Naukowy, Fundacja Paderewskiego, Instytut J. Piłsudskiego). Wydawane są polskie czasopisma, jest wiele galerii artystycznych, klub żeglarski a nawet polski teatr. W Nowym Jorku mieszka ok. 1,3 mln ludzi pochodzenia polskiego. Zajmują wiele ważnych stanowisk w administracji i przemyśle, odgrywają dużą rolę w nauce, kulturze i sztuce.

W stanie Nowy Jork jest wiele atrakcji związanych z wodą, lasami, czy też górami.

Więc na co czekasz, przyjedź do Nowego Jorku i oceń. Zapraszamy!

Wyczerpujące informacje na temat stanu Nowy Jork można znaleźć na następujących stronach internetowych:


-I Love NY
-Repertuar kin
Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia